Мария Шарапова ще обжалва наказанието си, макар то да е наполовина на полагащото се в нейния случай. |
"Заедно с наказанието, независимият трибунал към ITF прие единодушно, че не съм действала преднамерено. Заключението е, че не съм търсила лечение от моя лекар с цел да получа подобряващи представянето субстанции - написа Шарапова в социалните мрежи. - Трябва да знаете, че ITF поиска oт трибунала да бъда наказана за 4 г. - това е санкцията при умишлена употреба на допинг. ITF вложи много средства и време, за да докаже, че преднамерено съм нарушила правилата, но трибуналът отхвърли тази позиция. Ще обжалвам незабавно в Арбитражния спортен съд в Лозана. Ще отстоявам докрай това, което мисля, че е правилно."
Всъщност Шарапова премълчава доста факти от изслушването й пред трибунала (на 18 и 19 май в Лондон), които не са в нейна полза. От пълното описание на делото, публикувано от ITF, личи, че тя е започнала да приема мелдоний от 2005 г. Тогава имала проблеми с възпалениe на сливиците и болки в горната част на корема и се обърнала към д-р Скални в Москва. Той й предписал лечение с повече от дузина медикаменти, сред които и "Mилдронат" (той съдържа мелдоний). Отношенията й със Скални продължили до 2012 г., след което тя не се обърнала повече към него и прекратила неговата програма. Запазила обаче три от лекарствата, които той и предписвал - "Mилдронат", "Рибоксин" и "Магнерот". Пиела ги на своя глава, като дори не спазвала старото указание на Скални да приема "Милдронат" 40-50 минути преди мач, а го приемала сутрин преди двубоя, защото иначе не й понасял. При това за тези нейни действия не знаел никой, освен баща й, а от 2013 г. и Макс Айзенбъд, вицепрезидент на мениджърската компания на тенисистката - IMG.
Главната защитна теза на Шарапова е, че не е била изрично предупредена от ITF, че мелдоният влиза в забранителния списък от 1 януари 2016 г., още повече че тя е била една от 24-те тенисисти с положителни за това вещество проби в мониторинговия период през 2015 г. ITF обаче е предупредила нея и екипа й, както и всички професионални тенисисти, че има промени в забранителния лист. Изтъкнато е също така, че задължение на професионалните спортисти е да следят за актуалните промени в списъка.
Трибуналът на ITF приема за вина на Шарапова това, че е употребявала "Милдронат" без лекарски надзор от 2012 г. Освен това при всички проби, които е давала след 2014 г. (само на Australian Open `16 те са шест), тя не го е вписвала в листа за приемани лекарства, наравно с всички витамини и добавки, които е споменавала. И въпреки всичко наказанието й е наполовина на полагащото се...
Междувременно икономическото сп. "Форбс" изчисли, че наказанието ще донесе загуби за общо $50 млн. на 29-годишната Шарапова. Тук влизат не само пропуснатите наградни фондове от турнири, а и намаляване на приходите й от други източници, след като различни фирми се отказаха от партньорство с нея. На този фон обаче компанията за спортна екипировка "Найки" възобнови сътрудничеството си с нея, след като го бе замразила.