:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,410,476
Активни 272
Страници 13,373
За един ден 1,302,066

Четвъртият филм на ARD показа нови допинг схеми в Русия

Намесени бяха спортният министър Мутко и съветничката му по въпросите на допинга
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
В новия филм на ARD руският спортен министър Виталий Мутко бе лично забъркан в допинг схеми.
Германският държавна телевизия ARD излъчи четвърти филм за употребата на допинг в руския спорт. Този път консултант на разследващия журналист Хайо Цепелт е бившият шеф на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков, който емигрира в САЩ и от там вече разказа как десетки руски олимпийски медалисти в Сочи`14 са приемали забранени вещества.

ARD твърди, че спортният министър Виталий Мутко и заместникът му Юрий Нагорни може да са съпричастни в прикриването през 2014 г. на положителна проба на "топ футболист" на "Краснодар", взета след мач с "Ростов" (2:0). Касаело се за веществото хексарелин. Телевизията разполагала с писмо, вероятно до министъра (инициалите са ВЛ, като Виталий Леонтевич), с което се искат инструкции какво да се прави по случая, както и че въпроса ще обсъди лично с него ЮД (счита се, че това е Юрий Дмитриевич Нагорни). Не се назовава обаче името на играча.

В друг отрязък от филма се разказва, че хванатите с допинг руски лекоатлети на олимпиадата в Лондон`12 е можело да се откупят срещу $500 000, а след това парите отивали към международната атлетическа федерация (IAAF). Тук вече на сцената излиза Григорий Родченков, който твърди: "Похарчени бяха куп пари, за да се скрият положителни резултати. Определени хора се занимаваха с подмяна на пробите. Знам го от игрите в Лондон - тогава струваше $500 000, за да бъде "оправен" даден спортист. Той даваше парите на треньора си. В Русия има човек, който по-натам предаваше парите в IAAF".

ARD пояснява, че преди да емигрира от Русия през февруари, Родченков писмено е разказал схемата за допинга и е направил и "досие" на Наталия Желанова, която нарича "сив кардинал" в антидопинговите структури. Бившият шеф на московската лаборатория твърди, че Желанова е помагала да се прикриват положителни проби и е оказвала натиск върху световната антидопингова агенция (WADA). Съветничката на министъра, като близка до руската антидопингова агенция (РУСАДА), притежавала графика за тестване на отборите по ски бягане и биатлон. Тя също така е предавала и пари в IAAF за прикриване на проби на атлети и заедно с Мутко, е оказвала влияние върху шефа на WADA за прекратяване на разследвания спрямо Русия. Родченков твърди още, че Желанова е получавала от РУСАДА пари за консултация и "защита". Бившият вече шеф на руската атлетическа федерация Валентин Балахничев пък й бил обещал за награда пост в комисия на IAAF.

Във филма се твърди и че наказаният с отстраняване до живот от спортна дейност треньор по спортно ходене Виктор Чегин продължава работа с руски атлети. Показват се кадри от Адлер, край Сочи, където се подготвя група от тренирали преди при Чагин спортисти. Сред тях са Олга Канискина, Елена Лашманова и Сергей Кирдяпкин. Записът е от 27 април. Той показва автобус, в който се вижда човешки силует. След това експерт по идентификация на лица казва, че това с огромна вероятност е Чегин.

"Новият филм на ARD доказва, че в Русия трябва да се работи сериозно за оправяне на ситуацията - коментира шефът на WADA Крейг Рийди. - Сега вярата в атлетиката е много малка и тези обезпокоителни разкрития няма да помогнат за връщането на доверието към руската антидопингова система".

Виталий Мутко пък каза, че не изключва до заседанието на IAAF на 17 юни във Виена за евентуално допускане на руски атлети на олимпиадата в Рио`16 "да изскочи и още нещо". Според него една от причините за допинг скандала е да бъде компрометирано световното първенство по футбол през 2018 г., на което Русия ще е домакин.

"Първо опитаха чрез ФИФА, но не им се получи. Сега пробват да минат от другаде. Оказва се безпрецедентен натиск върху руския спорт, а остават незабелязани случаите, когато лишават от акредитация други лаборатории или наказват чужди спортисти", добави спортният министър.

Мутко каза, че в момента за Рио`16 се подготвят около 400 руски спортисти, и поясни: "Това е предварителната заявка. Леката атлетика е в нея условно. Твърде сложно е да се предскаже какъв ще е резултатът от заседанието във Виена. Ние се съгласихме, че сме допускали нарушения и от февруари работим по нова система. Но безкрайно да ни лепят обвинения... Ако на 17 юни няма политизиране, абсолютно съм уверен, че ще имаме положителен резултат".

Колкото до случая с неназования футболист на "Краснодар", руският министър го омаловажи: "Тези инициали може да са на много други хора. На мен се позовават сигурно хиляди, аз не мога да отговарям за това".
693
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД