Двама мигранти са поискали от базирания в Люксембург Съд на ЕС да анулира споразумението между Брюксел и Анкара от 18 март, чиято цел е спиране на бежанския поток към Стария континент, предадоха агенциите. Ищците са от Пакистан и Афганистан, но не се съобщават мотивите, които те са изложили в молбите, подадени в съда. "Това са първите подобни искове", казва източник, запознат с казуса, но пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да говори пред медиите. Той обаче добавя, че е много вероятно жалбите да не бъдат уважени и магистратите да не ги разгледат.
Споразумението между ЕС и Анкара предвижда незаконно пристигналите мигранти в Гърция след 20 март да бъдат връщани в Турция, като за всеки върнат сирийски бежанец държава от ЕС ще приема директно от Турция мигрант. Договорката предвижда отпадане на евровизите за турските граждани от края на юни, но при условие че Анкара изпълни поставените й от Брюксел условия, както и финансова помощ между 3 млрд. и 6 млрд. евро. Правозащитни организации остро критикуват споразумението между ЕС и Турция, защото не осигурявало достатъчна защита на бежанците. То засега не е влязло в сила заради разногласия между Брюксел и Анкара.
Сирийски бежанец поиска миналата седмица от базирания в Страсбург Европейския съд за правата на човека, който не е свързан с ЕС, да спре връщането му от Гърция в Турция на базата на това споразумение. Той е хомосексуалист и смята, че животът му ще бъде в опасност, след като пристигне в Турция. Молбата му за бежански статут в Гърция е била отхвърлена от властите и той трябва да бъде върнат в Турция. Решение по този казус също все още няма.
ПРОГНОЗА
Около 500 000 сирийци може да пристигнат при роднините си, които вече са дошли в Германия като бежанци и мигранти, прогнозира Федералната служба за имиграцията и бежанците, цитирана от местните медии. Става въпрос за съпрузите и децата на установилите се вече сирийци, както и за родителите на непълнолетните лица, пристигнали без придружител. През 2015 г. във ФРГ са дошли 428 000 сирийци, сочат официалните данни.