Милиардерът Бил Гейтс ще дари 100 000 пилета
на бедни страни в опит да насърчи птицевъдството като начин за борба с крайната бедност, съобщиха агенциите. Пилетата ще бъдат изпратени в селски райони в над 20 развиващи се страни като Буркина Фасо и Боливия. "Фермер, развъждащ по 250 пилета на година, може да изкара 1250 щатски долара", са изчислили във фондация "Бил и Мелинда Гейтс" "Няма друга инвестиция с такава възвръщаемост като отглеждането на пилета", твърди Бил Гейтс. Гейтс обяви новата си инициатива, изправил се пред клетка с пилета на 68-ия етаж в небостъргач в Ню Йорк. Той каза, че целта му е да увеличи дела на семейните птицеферми. Например в Западна Африка, където в момента 5% от домакинствата се занимават с отглеждане на пилета, делът им трябва да достигне 30 на сто, смята Гейтс.
Джордж Сорос продава акции и купува злато,
информира в. "Уолстрийт джърнъл", цитиран от агенциите. Според данни на изданието фондът "Сорос мениджмънт", който управлява 30 милиарда долара на милиардера и неговото семейство, е продал пакети от акции и с получените средства е купил злато и ценни книжа на компании, добиващи злато. Според "Уолстрийт джърнъл" това е много тревожен сигнал и неговите експерти са на мнение, че финансистът, придобил слава преди време като "убиеца на Банк ъв Ингланд", се кани да се върне към борсовите спекулации и рискованата игра, залагайки на спад в определени сегменти на световната икономика. Вестникът припомня също, че през последните години 85-годишният Сорос на практика се бе оттеглил от бизнеса и се занимаваше с благотворителност.
Норвегия забрани изсичането на дървета
и стана първата държава, която предприе такава голяма стъпка към ограничаване на световното обезлесяване, съобщи телевизия Си Ен Ен. Норвежките депутати миналата седмица също се заканиха да намерят начин да заместят основни продукти, като палмовото масло, соята, говеждото месо и дървесината, с такива, които почти не влияят на екосистемата. Според ООН продукцията на палмово масло, соя, говеждо месо и дървесни продукти е причината за около половината от общото обезлесяване на тропическите гори. Според темповете, с които се движи светът, тропическите гори ще изчезнат напълно за 100 години.
|
|