"България е ухажвана както никога досега", посочи вчера в заглавие парижкият "Монд", който публикува статия за българската позиция по Ирак.
"За първи път България привлича толкова погледи", пише авторът Мишел Бро. В борбата около Ирак между старата Европа и САЩ гласът на най-верния сателит на Съветския съюз изглежда много ценен и за двата лагера. На министър-председателя Симеон Сакскобургготски бе оказана голямата чест да е първият български премиер, стъпил на килимите на Белия дом. Дни по-късно, по време на 3-дневното си официално посещение в София, Владимир Путин обяви засилване на икономическото сътрудничество и редица конкретни стъпки в тази насока. Въпреки руската офанзива обаче София си запази правото да вземе решение в съответствие с националните си интереси, а най-непосредственият от тях е влизането в НАТО.
Колкото до обещанията на Москва, общественото мнение остава скептично и е по-настроено да слуша тези, идващи отвъд Атлантика, като например ангажимента на Джордж Буш, че страните, помогнали на САЩ, ще са с предимство при изплащане на иракския дълг.
България и Румъния бяха отложени за пълно членство в ЕС именно поради слабите си икономики. Интеграцията в съюза предполага намаляване на корупцията и бюрокрацията, които се ширят и в двете страни. Засега Европа е синоним на принуда, докато САЩ обещават благодат, без много да се месят във вътрешните работи.
Неотдавнашните декларации на Жак Ширак относно България и Румъния само засилиха проамериканските симпатии на източните граници на Европа. Неколкостотин американски войници вече се приземиха на базите в Констанца и Сарафово. Те ще бъдат последвани от други, защото Вашингтон възнамерява да премести войските си, базирани в Германия, на територията на новата Европа.
Тази перспектива бе посрещната с ентусиазъм в двете страни, където през последните дни стотици момичета се качиха на влакове, за да посетят новите военни бази и да се докоснат до американската мечта, завършва "Монд".
|
|