Такъв карнавал, на цитрусовите плодове, има само в Ментон - перлата на френския Лазурен бряг, която блести сред диамантената огърлица на съседните по-известни курорти Ница, Кан, Сен Тропе и Монако. На 9 март е кулминацията, най-голямото шествие на 70-ия карнавал на лимона. За него тук са дошли стотици представители на европейския елит и много туристи от цял свят.
--------------------------
Ментон се намира на средата на пътя между Рим и Париж. Историята му е свързана и с двете страни, затова може би е съчетал италианската жизнерадост с френското благородство. Докато в миналото местните жители се изхранвали с риболов и цитрусови плодове, днес разцъфтява туризмът и плодовете се отглеждат основно за добиването на благоуханни масла за френските парфюми. Бившето рибарско село сега е най-благородническата, елегантна и популярна част на Европа.
В началото на XX век известен английски лекар написал книга за здравословния климат на градчето и хиляди туристи се втурнали към него. Почти всички кралски и благороднически фамилии са отсядали тук. От неговата красота са черпили вдъхновение Пикасо и Матис, Ги дьо Мопасан, Балзак, Ив Монтан.
Високата класа на Ментон личи и от стотиците белеещи се на пристанището луксозни яхти. Красивият порт, който се нарича "Кеят на Бонапарт", е от времето на френския император. Оттук започва романтичната разходка из стария град. През топлите средиземноморски вечери на площад "Бреа" се провеждат под открито небе камерни концерти на светлината на десетки факли, които се отразяват в прозорците на околните църкви. Най-забележителната сред тях е "Сен Мишел", чиято камбанария е от XIV век. В старата част е и Ботаническата градина, известна със стотиците си тропически растения.
Новият град е същинският център на Ментон. Той
прилича на голяма цитрусова градина,
защото по улиците му и в дворовете греят като слънца хиляди дървета, отрупани с лимони, портокали, мандарини и грейпфрути. Докато в Сицилия лимоновите дървета дават плод само веднъж в годината, в Ментон те постоянно раждат.
Най-красивата гледка към Лазурния бряг се открива от окъпания в слънце булевард "Гараван". Тук преминава карнавалното шествие. Не от кръшни танцьорки или загадъчни маски, а от цитрусови плодове. Началото му е далече в древността. През 1882 г. кралица Виктория пристигнала специално за карнавала, който бил по-нашумял от този в Ница. Тогава собствениците на големите хотели се събрали с идеята да превърнат старата традиция в забележителен празник, който да привлича туристи от цяла Европа. По това време било модерно
зимата да се прекарва на Лазурния бряг
И наистина празникът в Ментон станал по-известен от която и да е друга фиеста във Франция.
Истинското начало на ментонския карнавал е в 1933 г. с откриването на Ботаническата градина. Тогава в шествието се включват легендарните фигури от цитрусови плодове. Всяка година той преминава под различен наслов - "Хиляда и една нощ", "Пепеляшка", "Арлекино". Тази година Ментон потъна в загадъчния свят на "Алиса в страната на чудесата". Празникът бе открит на 27 февруари от най-малките жители. Десет дни те неуморно дефилират по улиците в пъстрите си приказни костюми. Украсата на града в тези дни е неповторима, като извадена от най-фантастичните разкази. Реалността се слива с приказката и нито местните жители, нито гостите могат ясно да усетят къде се намират.
Участието в големия парад на 9 март се заплаща, като цената на таксите е между 10 и 14 евро. Основното в него са многобройни платформи с най-причудливи фигури, изработени само от цитрусови плодове. Скелетът на фигурите е метален. Всяка от тях тежи между три и четири тона. За подготовката на една фигура са необходими четири-пет човека и почти половин година. За да се покрие един квадратен метър от фигурите, са необходими 30 кг плодове, или повече от 200 лимона и портокала.
За свежестта на плодовете се грижат близо сто души
В дните на карнавала се подменят около 3-4 тона развалени плодове със свежи. След празниците те се подаряват на болници и старчески домове, а каквото остане, се превръща във вкусен мармалад.
Нощем фигурите се осветяват и магията наистина оживява. Денем и нощем между тях танцуват красиви момичета с костюми от плодове. В шествието се движат фолклорни, поп и рок групи, мажоретни състави и оркестри. Всичко е феерия от слънце и аромати, музика и танци, смях, емоции и любов. В нощта на 9 март участниците в шествието и зрителите си разменят запалени свещи, т. нар. мусколети. Според традицията всеки един се старае да задържи възможно най-дълго своята свещ запалена, опитвайки са да угаси свещта на съседа. Този обичай е особено популярен сред влюбените и е съпроводен с пожелания и наричания.
По време на карнавала в Ботаническата градина на Ментон се провеждат и много изложби на екзотични плодове, които могат да бъдат опитани. Тук се излагат и най-големите и оригинални платформи от шествието. Те се състезават по фантазия и майсторско изпълнение за наградата на карнавала.
|
|