:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,333
Активни 599
Страници 2,898
За един ден 1,302,066

Като няма хляб, Кунева опита да нахрани учителите със "зрелища"

След помпозния учителски събор нито идеите за образователна реформа са по-ясни, нито преподавателите - по-мобилизирани и горди
Снимка: БГНЕС
Просветният министър Меглена Кунева получи подкрепа за скок на учителските заплати от грешния човек - президента Плевнелиев. Премиерът Борисов вчера заяви, че не е чувал за подобно увеличение.
Първият учителски събор е през 1868 г. в Стара Загора и на него се решава обучението в началните училища в големите градове да стане 4-годишно. Второто подобно събиране е през 1870 г. в Пловдив - то създава общи училищни наредби и еднакво учебно съдържание. При следващата голяма среща в Шумен се уеднаквяват учебните планове, забранява се родители да безпокоят учителите по време на работа и др.

110 години по-късно просветният министър Меглена Кунева доста несполучливо опита да се пришие към тази благородна традиция. Националният учителски събор през юни 2016 г. обаче ще остане в историята с факта, че реши едно голямо... нищо. Дали от неделя насам учителите са се почувствали по-значими, е въпрос на индивидуално усещане. Какво мисли "най-важната професионална общност" у нас (по Плевнелиев) остана загадка просто защото никой не й даде думата. Хората, които "създават бъдещето на България", не разбраха какви конкретно ще са новите образователни стандарти, защото част от тях още не са написани, нито как ще се осъществи реформата. Вместо това Кунева заложи на старата формула "хляб и зрелища", отвличайки по този начин вниманието от болните за предстоящата реформа въпроси.



Защо бе този Събор?



Първоначално идеята на срещата беше да се даден "старт" на промените в средното образование, които започват на 1 август. "Целта е да излъчим посланието, че идва трудна реформа в българското училище, както и да получим подкрепа от цялото учителско съсловие и обществото за реализирането й", обясниха от МОН. Понеже от самото начало беше ясно, че избраният формат не предполага сериозна дискусия, намеренията еволюираха до "повдигане духа на учителите". Как на практика се разбира това? Кухи лозунги, че образованието е приоритет, изговаряни до втръсване от всеки просветен министър. Витиевати обещания, че ще се води обща борба за увеличение на заплатите само и само да има някаква добра новина за пред хората. Която още не следващия ден бе опровергана от премиера и финансовия министър. И малко рок, шеги и закачки на тема преписвачи и контролни.

Дали бе популяризирана учителската професия и възможностите й "за балансирано съчетаване на професионален и личен живот", каквато задача си поставиха организаторите? Дори един от осемте учители, избрани да споделят сцената с Кунева, каза пред колегите си, че той е първо заместник-родител, психолог, лекар, артист и чак на последно място учител. Да не говорим за общото положение, което мнозина вероятно не биха искали да признаят - че у нас почти няма учител, който да не тъче на поне два стана. Да припомним историята от едно малко градче, където учителките до обед преподават, а следобед продават терлици на пазара.

И накрая, съборът съвсем забрави първоначалния си замисъл - да запознае преподавателите и обществото с новия училищен закон. Учителите, които бяха на "ти" с произтичащите от реформата промени, бяха направо възмутени от схематичното представяне на "основните моменти" от несъществуващите все още стандарти. Тези пък, които нямаха представа какво ги очаква, останаха разочаровани, защото



не получиха отговори на вълнуващите ги въпроси



Ето един наглед съвсем дребен проблем - догодина учебната година се изтегля за част от класовете до края на юни. "Как ще ги усмиряваме догодина при жеги като сегашните, как се седи при такива температури 45 минути, без да мръднеш, знаете ли какво е на 4-тия етаж", се питаха учителите.

"Трябва да има диалог между учители и ученици, между училището и държавата. Това не са думи на политик, а на ваш колега", обърна се към публиката си Кунева. Което беше особено парадоксално, защото именно тя и екипът й не допуснаха никакъв диалог в залата. При положение че имаше над 2000 въпроса, зададени от учители на сайта на събора. Според зам.-министър Диян Стаматов въпросите означавали, че всички ги е грижа за образованието. Ако обаче ги беше прочел, щеше да разбере, че те показват страх, неразбиране и несъгласие с голяма част от промените. Учителите са силно притеснени от два нови фактора, които ще влияят на работата им - родителите, чиято дума ще се чува в бъдещите обществени съвети в училищата, и предстоящото формиране на мегаструктура с огромни правомощия - национален инспекторат към правителството. Въпрос, който живо интересува преподавателите, е задължителната им квалификация и дали тя ще бъде финансово обезпечена. Стаматов припомни, че 0.8-те процента от бюджетите на училищата така или иначе отивали за квалификации (но не по минимум 50 часа годишно, както ще е занапред), както и че има европрограма "Наука и образование", по която над 17 хиляди учители щели да получат допълнително обучение. А останалите близо 73 хиляди български учители? За тях остава да се квалифицират с наличните средства от школските бюджети, или пък да се самофинансират...

Един от най-невралгичните въпроси към реформата е за мащабното преобразуване на хиляди училища. Темата обаче умишлено не бе повдигната, защото масово основните училища ще са принудени да съкратят един клас и да останат до 7-и, когато по новия закон ще се завършва основно образование (вместо до 8-и в момента). Това неминуемо значи съкращаване на учители, но някак си не е тържествено да обявиш на дошлия от затънтено крайче на България учител, че от догодина



може би ще трябва да си търси друга работа



Впрочем от МОН са си направили труда да отговорят на всеки учителски въпрос на сайта на събора, което още повече оставя съмнение кому беше нужно разтакаването на хиляди учители из страната за един сандвич и няколко скеча на Мария и Рачков. Някои от отговорите показват обидно неразбиране какво ще се случи на практика - на въпрос кое налага едно основно училище да се превръща в обединено, при положение че СОУ-тата имат същото предназначение и дори повече възможности, абсурдният отговор на министерството гласи: "В малките населени места да се преобразува основно училище в обединено е по-реалистично по отношение на това, че няма голям брой ученици, както и висококвалифицирани учители". Реалността е точно противоположна - тъкмо в малките градове и селца школата няма откъде да намерят деца и учители за класове до 10-и и затова осмият клас там ще отпадне.

Учителите все още не разбират защо в началния етап до 4-ти клас вече няма да се пишат оценки и децата няма да повтарят класа. "Защо продължават да се "бутат" слабите ученици? Ако едно дете не се научи да чете и да пише до 2-ри клас, то не може да навакса този дефицит в 3-ти и 4-ти, камо ли след 5-и клас. Децата трябва да повтарят първи клас, защото тогава става ограмотяването, а не да минават във втори, неусвоили четенето и писането", смятат педагози. Сухият отговор на МОН обаче гласи: "Материята е уредена в ЗПУО" (закона за предучилищното и училищно образование).

"Как ще се преодолее натоварването на учителите с административна дейност и увеличаването на всякаква документация?", чудят се преподавателите. А типичният чиновнически отговор препраща към държавния стандарт за информацията и документите, който определял "видовете документи в системата, изискванията към формата и съдържанието на всеки от тях". Обещанието за т.нар. електронни дневници също плаши гилдията - тя се опасява, че така ще трябва веднъж да пише на хартия и втори път да попълва данните на компютър. "Електронният дневник означава, че половината родители на роми няма да знаят какви оценки имат децата им", обясняват учители. Други пък се чудят как да пуснат дисковете, дадени им от МОН, при положение че училището им не разполага с мултимедия.



От какво имаха нужда учителите?



На първо място, от това да бъдат чути. Някой да ги попита какво мислят за предстоящите промени. Защото уважение се показва не с изказвания от рода на "образованието е въпрос на национална сигурност", а с реална загриженост за мнението на отсрещния. Ако МОН действително искаше да разбере какви са настроенията сред преподавателите, можеше да извика не 12 хиляди, а примерно 3 хиляди от тях и със същите пари да им организира двудневен семинар със съответните експертни панели, на които действително да осветлят неяснотите.

Няма спор, че въпреки положителните промени преподавателите у нас са все още твърде ниско платени, особено младите, които тепърва прохождат в професията. Но производството на фалшиви новини накрая оставя повече горчилка, отколкото удовлетворение. Да не говорим за повдигане на духа.

Преподавателите се нуждаят и от увереност, че ще се справят с промените, които трябва да извършат. Първата стъпка за това обаче е да бъдат запознати в детайли с бъдещата реформа. Остава да се надяваме, че времето до 15 септември ще бъде оползотворено по-смислено.

И накрая остава въпросът кому бе нужен този събор? Отговорът може би е: "На Меглена Кунева". За печелене на обществена подкрепа за едно управление, неподготвено да обезвреди мините, заложени в училищния закон.
 Огромната зала, която в началото на зрелището бе пълна с учители, по средата се изпразни наполовина.
28
4590
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
20 Юни 2016 20:07
За пръв път подкрепям Кунева, тя нагледно показва, че хляб има, всички знаем какъв заем беше изтеглен, а просто не го дават на учителите, за пореден път.
А само преди седмица Димитър Цонев каза на Петя Първанова, че хората нямат пари да ходят на море, а тя каза "ми тогава да ходят на планина", което досущ подхожда на заглавието на тази статия. Като няма хляб, има пасти, нали?
20 Юни 2016 20:29
Ами тя започна вече. Даже беше им довела и Плевнелиев. По-голямо зрелище ...
20 Юни 2016 20:32
Onda 20 Юни 2016 20:07
20 Юни 2016 21:40
Петя Първанова


Коя е тази кралска особа?
20 Юни 2016 21:43
Служебната вътрешна.

Май е първата жена-министър на МВР, но не съм сигурна.
20 Юни 2016 21:49
Хвана ли си всички убийци за мандата?
20 Юни 2016 21:50
Ти пък
Хвана си агенцийка
20 Юни 2016 21:52
Обаче Кунева как им "повдигна духа" само..

Нали беше казала, че това е целта на мегисъбора...

Още не е излязла с официално становище.
20 Юни 2016 21:54
Да припомним историята от едно малко градче, където учителките до обед преподават, а следобед продават терлици на пазара.
Ами, че то и в най-прекрасната страна на света е почти така. Само там не продавали терлици, а...
20 Юни 2016 22:01
Никакво нахранване на учителите със зрелища. Те бяха нужния на Пръмова миманс, за да изиграе пошлото си театро "Кукунева - кандидат-президентка"...
--------------------------
Сайтът на Генек
21 Юни 2016 06:47
Продават терлици следобед, защото де факто са на 4 часов работен ден с 3 месеца отпуска. Ако работеха като другите от 8 до 17 часа с 20 дни отпуска нямаше да е така. Кандидати за учители има достатъчно, но старите не искат да се пенсионират. Да се премахне добавката за трудовия стаж, директори само до 4 години и състава ще се подмлади. Не може в 21 век да се преподава както преди 50 години. Преквалификацията на достигналите пенсионна възраст няма смисъл.
21 Юни 2016 07:03
Продават терлици следобед, защото де факто са на 4 часов работен ден с 3 месеца отпуска. Ако работеха като другите от 8 до 17 часа с 20 дни отпуска нямаше да е така.


Мноо разбирач, мноо нещо, Боже! От компетентен поглед, получен от еднократно прелитане в горните слоеве на литосферата очевидно.
Тя и Куневица тъй - от парашута, без никога да е влизала поне в един учебен час ни в средното училище, ни в университета, мъ компетентнаааа... Във всите степени на образование - от детските ясли до малкия докторат.
Обаче пишат ли, пишат.
21 Юни 2016 07:08
Даааа... Наизлязоха фризьорките да определят бъдещето на образованието. Което загива, тъй като именно полуграмотните се заеха да измерват духовността с материя...
-------------------------------------------
Сайтът на Генек
21 Юни 2016 07:18
П.П. Силно ме заинтригува таз всекомпетентност по въпросите на образованието, обучението, пенсионирането на учителските кадри и пр., та задълбах малко, и ето кво изкопах:
То и История славянобългарска е литературно произведение, а се учи и в часовете по история
А кога ще се изучават задочните репортажи на Георги Марков?
Кога ще започнат да се изучават и репортажите на Георги Марков в училище?????
Не може да се преподава както преди 50 години. Да се премахне трудовия стаж
Да, недоволни, но се натискат и не искат да се пенсионират.

Оттук нататък, уважаеми форумни колеги, Words fail me to describe, к`вото там има за за дискрайбване.
21 Юни 2016 07:23
П.П.П. Особено озадачаващо ми се стори настояването да се изучава в средното училище жанра репортажи, щото в нито една от известните ми традиционни дисциплини - литература, български език, история... просто няма как. Може би затуй въведоха "Гражданско образование" в 11 и 12 клас - да го връчат в ръцете на подобни експертизи?
21 Юни 2016 08:25
Българскоjf образование = българската Е_СТРАДА!
21 Юни 2016 08:26
Българското образование = българската Е_СТРАДА!
21 Юни 2016 08:59
Не съм експерт по темата ( както уважаемата колежка sv. Sophia), но няколко неща ми правят впечатление. Тази толкова цитирана реформа стана нещо като главата на Гюро от известната приказка. Имаше ли Гюро реформа? Е па требе да е имал, след като има образование. Ами, за да е ясно разпознаваемо какво точно цели тази реформа, избройте, популяризирайте поне пет нейни приоритета. Мотивацията на учениците да учат трябва според мен да е алфата и омегата на всяко пипане на образованието. Какво не трябва да е приоритет на една такава реформа? Реформата в образованието не е длъжна да осигурява удобен (балансиран) бюджет на финансовия министър. Това си е негов личен проблем и резултат от собствената му компетентност и способности. Както и не е длъжна да произвежда колониален обслужващ полуграмотен персонал на трътлестите западноевропейски отрепки. Всеки министър, зам. министър и всички надолу по йерархията, които работят в тази насока, трябва да бъда своевременно отстранявани!
По мое време имаше - според мен - една доста сполучлива структура на образованието. Някъде през първата половина на 80-те (1983 ако не се лъжа) беше въведена системата на Учебно Професионалните Комплекси ( УПК). Последните година-година и половина учиш три ( или четири) основни предмета, два от които фиксирани - математика и БЕЛ, останалите един или два в зависимост от това дали и какво ще кандидатстваш. Кандидатстваш - не влезнеш, налице е поне една професия, която може да се упражнява до следващата година. Каво и беше лошото на тази система? Освен че всички се втурваха в София да стават тролейбусни шофьори, заради C-категорията...
Сега за тия 10%. Обявяването на това, безспорно беше малко нескопосно. Не може по почина аху-иху да се обявява нещо, което предварително не е координирано и обсъдено. Аху-иху е почина на Методиев Борисов. По този начин се противопоставят различни групи държавни служители (‌като се има предвид паралелните мъки на вътрешната министърка да сложи ред в собственото й министерство). Не е прокопсала държава, която противопоставя едни групи държавни служители на други. Без съмнение оставям факта, че тези 10%+ безспорно са заслужени от учителското съсловие. Въпрос на твърдо отстояване при обсъждането на бюджета.
21 Юни 2016 09:46
Каквито и реформи да правите, докато обучаващите са в пряка зависимост от обучаваните, резултатите ще са плачевни. Докато "намалявате стреса" на учениците от ниски оценки и повтаряне в първите класове, когато се получава началната грамотност - ще има неразбиращи ученици. Всичко останало е алабализми. " Парите следват ученика, знанията - не", ще бъде съдържанието на всяка реформа, която е изградена на делегираните бюджети.
21 Юни 2016 10:04
Не може в 21 век да се преподава както преди 50 години.


Би ли споделил някой нов начин за преподаване, щото иначе не звучи солидно. Може би трябва да е нещо от вида на стария виц за директорът, който запознава младия преподавател по география с неговите ученици, които всички били представители на хевиметала в школото. Ако е това новата форма - задръж си я, не ни е нужна тук.
21 Юни 2016 10:33
По мое време имаше - според мен - една доста сполучлива структура на образованието.


Затова и беше унищожена !

докато обучаващите са в пряка зависимост от обучаваните


Не е това проблемът. Проблемът е във факта, че на нашите "капиталисти" не им е важен образователния ценз на хората, а дали са готови да работят ... часа за ... пари. А и държавата не иска да има съответните регулации, щото много от хрантутениците на закътани държавни служби ще лъснат, че са неадекватни квалификационно за тези места.

" Парите следват ученика, знанията - не", ще бъде съдържанието на всяка реформа, която е изградена на делегираните бюджети.


Няма нищо лошо в делегираните б'джети, но има много лошо в начина на приложението на този принцип. В Дания е нещо подобно, но там всяко по-горно ниво дава оценка (в първата година) на всички, коит оса дошли от долното ниво. Ако има съществени различния в оценките "долу" и доказаното ниво "горе", то се намалява класа на училището "долу" за няколко години. Оттам - и парите за него от държавата.
При нас оценката се дава от измислени чиновници, което и дефинира проблема като нерешим при тези условия. Но когато стремежът е да има за всички - ами обикновено всички гладуват. Затова и икономистите говорят за "здравословна безработица" като стимул за развитие на работната сила. Тук трябва да е същото, но никой няма да посмее да го направи.

21 Юни 2016 10:52
Сигурно в Дания родителите ходят при директора и заплашват да отпишат хубосника си ако има слаба оценка, а той веднага привиква учителя и му нарежда да поправи нещата щото ще има последствия за него и за училището.
21 Юни 2016 10:58
Силвия Георгиева
Защо бе този Събор?
Ако позволите - Защо бе този Събор!
21 Юни 2016 11:29
Браво, Степни!

Малинас, за "Парите ще следват ученика, а знанията - не" -
21 Юни 2016 12:06
Не съм в сферата на образованието. Като чета за разни "риформи" в образованието, се сещам за една статия на Д.Денков навремето, където се говореше за пробабилити и аналфабети. Там се казваше, че Световната банка одобрявала риформите в българското образование, защото търсеният и постигнат ефект е намаляване на средствата за образование. Кратко и ясно! А учителите малко и сами са си виновни! Защо ръкоплескаха на ораторите на това пародийно мероприятие, вместо да ги освиркат и изгонят от залата? Имаше медии, поне щеше да стане голям скандал!
21 Юни 2016 12:54
tatyana1
21 Юни 2016 12:06
21 Юни 2016 14:18
tatyana1
21 Юни 2016 12:06

Не е нужно да разбираме от образование, за да се сетим, че българските просветители са навряни в кучи ъгъл.

Например, да припомня на уважаемата публика за чистачките от летището?
21 Юни 2016 15:34
Власти Мексики расстреляли забастовку учителей: множество убитых и раненых — США молчит (+ВИДЕО, ФОТО)
20.06.2016 - 23:25
В результате вчерашней полицейской операции против протестовавших школьных учителей в мексиканском штате Оахака, на сегодняшний день подтверждены 8 погибших, 22 пропавших без вести и 45 человек с пулевыми ранениями.
Об этом сообщает известный переводчик и бывший почетный консул Украины в Чили Олег Ясинский, проживающий сейчас в Латинской Америке.
«Так мексиканское наркоправительство продолжает успешную войну с образованием», — пишет он на своей странице в соцсети.
В связи с этим любопытна реакция мирового блюстителя демократии — США, которые ни словом не обмолвились об этом вопиющем случае насилия.

http://rusvesna.su/news/1466446467
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД