Чуждестранната мисия ще анализира и ефективността на разследванията за корупция. Преди няколко дни Цацаров каза, че такива няма. |
Освен проверка на конкретни дела ще се анализират и резултатите от корупционните дела, съобщиха от правосъдното министерство. Само преди няколко дни Цацаров за пореден път заяви, че в ГДБОП няма такива разработки и ако качеството на разследванията им остане на това ниво, скоро няма да има резултати като в Румъния. Ще се анализира как прокуратурата работи с другите органи, както и как магистратите растат в кариерата.
Мисията ще проверява делата за източване и изпиране на 7.5 млн. евро от програма САПАРД, прекратеното разследване срещу бившия депутат от БСП и някогашен председател на общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов, станало известно като "Медузите", и акцията срещу ексшефа на ДАИ Цветелин Цветанов, който бе арестуван наскоро заради корупция. Другите дела, които ще са обект на европратениците, са процесът срещу бившия шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров, това за кражбата на фирма на немския гражданин с български произход Константин Мавродийски и дело за пране на пари, което се води в Пловдив.
Делото срещу Гуцанов е прекратено. България дори бе осъдена да плати 40 хил. евро обезщетение заради изказвания на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Акция "Медузите" бе проведена през 2010 г. Разследването обаче бе прекратено, а Европейският съд по правата на човека реши, че страната ни е нарушила презумпцията за невиновност заради изказванията на Цветанов.
Делото "Мавродийски" е от 2003 г. Мавродийски е собственик на 50% от фирмата "Роял Център" ООД заедно със сина си, припомни "Правен свят". Двамата са извадени от фирмата с решение на съдия Димана Йосифова от Софийския градски съд. В активите на фирмата е и имот от 4384 кв. м на бул. "България" в София, който бързо е продаден от новия собственик на ниска цена.
Процесът САПАРД пък е емблематичен за бавното правосъдие. Делата по този случай скоро ще навършат 10 години протакане из съдебните зали. Материалите бяха разделени и бяха образувани две дела - за източване на 7.5 млн. евро с основен обвиняем бизнесмена Марио Николов и за изпирането им, където обвиняем е и бизнесменът Людмил Стойков. В момента едното дело се гледа в спецсъда, а по другото наскоро бе произнесена оправдателна присъда на втора инстанция.
Ексшефът на ДАИ Цветелин Цветанов бе арестуван през април по подозрение в корупция. Тогава стана ясно, че той е бил подслушван малко след назначението си. От прокуратурата заявиха, че при ареста му у него са открити над 575 хил. лв. Транспортният министър Ивайло Московски обяви, че нищо не знае за корупцията в ДАИ, въпреки че агенцията му е на пряко подчинение.
Ген. Кирчо Киров бе осъден на две инстанции за присвояването на близо 5 млн. лв. в различна валута от бюджета на Националната разузнавателна служба. Това дело се гледа от военния съд при закрити врати.