Берлин и Париж поискаха по-силен политически съюз в Европа, предадоха информационните агенции. Външните министри на Германия и Франция Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро излязоха със съвместна декларация, в която призовават за това. Проектът им е наречен "Силна Европа в несигурния свят" и е изготвен след решението от края на миналата седмица на британските гласоподаватели страната им да напусне ЕС. В него се предлагат реформи в три области - безопасността, миграционната политика и валутно-икономическата сфера. "Ще предприемем по-нататъшни стъпки към политически съюз в Европа и ще поканим останалите европейски държави да се присъединят към нас в това усилие", се казва в документа. Щайнмайер и Еро посочват, че "Германия и Франция носят отговорността да засилят солидарността и кохезията в ЕС". Те дават сигнал, че са готови да приемат и съществуването на неколкостепенен съюз, посочвайки, че "ние трябва... да сме наясно, че има различни степени на стремеж към по-нататъшна интеграция сред държавите членки", коментират агенциите. Според в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" германският канцлер Ангела Меркел е скептично настроена към проекта и дори предупредила Щайнмайер, че ще бъдат създадени условия малките в ЕС да се обърнат срещу големите, тъй като ще се почувстват изолирани.
Полската обществена тв TVP видя френско-германския проект като опит за създаване на "европейска свръхдържава", която трябва да замени ЕС. Според тв канала проектът предвижда създаване на "единна европейска държава, която ще зависи от най-силните играчи в ЕС" и влизащите в нея страни практически губят правото си на собствена армия, спецслужби, наказателни кодекси, самостоятелна данъчна система и др. Освен това държавите няма да имат контрол над собствените си граници и процедури по прием и заселване на бежанци на тяхна територия. Предвижда се също въвеждане на единна визова система и обща външна политика. "Това може да ограничи ролята на НАТО на Европейския континент", коментира TVP.
Предложението за създаване на т.нар. "европейска свръхдържава" е рецепта за разпадането на ЕС, заяви полският първи дипломат Витолд Вашчиковски, който участва вчера в Прага на срещата на Вишеградската четворка. Тя беше свикана, за да бъдат обсъдени съвместни действия след решението на Великобритания да напусне ЕС. На нея присъстваха Щайнмайер и Еро. "Излизането на Великобритания от ЕС няма да спре развитието му", заяви домакинът на срещата външният министър на Чехия Любомир Заоралек.
Снощи в Берлин германският канцлер Ангела Меркел събра френския президент Франсоа Оланд, италианския премиер Матео Ренци и председателя на Европейския съвет Доналд Туск, за да обсъждат мерки след Брекзит.
|
|