"Връщаме 30 000 студенти от чужбина" - това "Стандарт". По този начин написано звучи като инициатива на вестника - ще се хванат и ще доведат за ръчичка немилата, клета и недрага българска студенция иззад граница. Но в читателския занаят не е толкова важно как "звучи" заглавието, това е важно за редакторите и техните представи за въздействащ език. В случая иде реч за някаква поредна "Визия 2020" - стратегически документ, имащ за цел "България да догони европейските икономики". Конкретно връщането на студентите, всъщност на дипломиралите се зад граница, както се разбира от текста, ще стане като българските компании предложат "по-бързо кариерно развитие". Доколкото схващаме - кукичката е на принципа "и пари да нямам, шеф да съм". Според стратегията и самата държава ще ухажва образованите в чужбина, като отвори вратите на държавните институции за стажове и програми, както и с подкрепа за старт на собствен бизнес. Чуваш ли, Янко? На един музикант говори прелитащият...
"Наши ученици тренират за космонавти в Алабама", пише същият вестник по-навътре. Три българчета спечелили конкурс, обявен от посолството на САЩ. Сред избраните българчета е и момиче от 10-и клас в математическа гимназия. И сега познайте къде иска тя да учи - колебаела се между Масачузетския технологичен институт и елитни университети в Англия и Русия. И познайте дали ще я върнат от Космоса в България по "Визия 2020".
Понеже умните младежи избягаха, дойдоха умните машини. "Умни светофари задръстиха София", пише челно "Труд". Недоволни граждани се оплакали пред "Труд", че вместо да облекчат трафика в столицата, въпросните смарт устройства задръстили още повече движението. Има ги на 115 кръстовища - ако са ви на път - честито! До края на годината ще бъдат 160. У нас може да го направят по-хитро - умен светофар, до него регулировчик.
И той смарт. Като в това стихотворение от Шел Силвърстайн, което прилагаме за електронните читатели:
http://www.busyteacherscafe.com/worksheets/smart.pdf
|
|