:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,824
Активни 614
Страници 12,727
За един ден 1,302,066

България усвоява нищожни суми от евромилиардите за наука

Сметната палата направи на пух и прах министерствата на образованието и на икономиката
България не се възползва ефективно от милиардите евро за наука в ЕС и успява да усвои от тях нищожни суми. Съюзът разполага с рекорден бюджет за наука и иновации до 2020 г. - над 80 млрд. евро по програма "Хоризонт 2020", от които до края на 2015 г. са усвоени 9.6 млрд. евро. На този фон български учени са успели да класират 91 проекта за скромните 13 898 848 евро, или 0.15% от всички финансирани проекти. "Принос" за това България да е на опашката имат куп министерства и съвети, които се справят плачевно с координацията и подпомагането на учените за участие в програмата.

Такива са констатациите в извършен одит от Сметната палата на приноса на програма "Хоризонт 2020" (в периода 01.01.2013-31.12.2015) към стратегическите цели пред България в областта на науката и иновациите. В анализа експертите на палатата са направили на пух и прах ведомствата, натоварени с координацията на програмата.

С класираните 91 проекта България е на дъното по успеваемост на проектните предложения с дял от 4.05 на сто. За сравнение средната успеваемост за всички участници в програмата е 13.37 на сто. От общо 91 класирани проекта само при 10 българската страна е координатор (с обща стойност 810 705 евро), а при останалите съответните екипи участват като партньор в проекти от други страни. Българските учени и бизнес са успели да класират 42 проекта на стойност 6.6 млн. евро в приоритетната област "Обществени предизвикателства", по която се финансират здравни, социални, енергийни и др. разработки, 16 са одобрените проекти при приоритет "Водещи позиции в промишлеността" (3.2 млн. евро), 18 проекта на стойност 2.2 млн. евро ще получат финансиране по линия на "Високи постижения в научната област". Българските проекти, които са оценени като допустими по програмата, са на стойност 383 213 936 евро, но огромната част от тях са останали нефинансирани в състезанието за наличните средства.

Липсата на капацитет в две министерства и лошата координация имат сериозен принос за представяне на българските фирми и учени, се разбира от одита на Сметната палата. Няма дейност, в която изводът да не е съкрушителен, с изключение на стратегическите документи. При стратегиите страната ни се е справила с отразяването на различните европейски политики, но пък плановете за действие нямат най-важното - нужното финансиране. Капацитетът на управление е под всякаква критика - за период от две години дирекция "Наука" към просветното министерство, която отговаря за координацията по програмата, е била оглавявана от 6 души. От министерството на икономиката, което би следвало да е водещо, няма представител в контактната мрежа по програмата, която е работила на доброволен принцип и неефективно. Сайтът на програмата не е бил актуализиран редовно. Сред сериозните проблеми се изтъква и обвързването на парите за заплати по проектите с нивото на заплащане в съответния университет, като по тази линия новите страни членки на ЕС са сериозно онеправдани спрямо по-богатите държави в съюза. Сериозен минус у нас е липсата на помощ при подготовката на проектите, както и затрудненията около получаване на съфинансиране от банките за изпълнение на дейностите.
26
6782
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
07 Юли 2016 19:53
България усвоява нищожни суми от евромилиардите за наука

Факт.
И този факт се дължи на друг факт.
БАН е една раздута и ще се пръсне по шевовете си структура, която е пълна с цяла АРМИЯ от нищоправци.
Но така ги научи Тодор Живков.
В началото на демокрацията свестните учени си ги взе Русия, а други си намериха поприще на запад.
В България остана всичко, от което нищо не става.
Но структурата си я запазиха.
Цяла България премина през какви ли не политически и икономически бури, мина и на пазарен принцип - в БАН пълно безветрие, розови облаци и чуруликат птички.
И нашите пишман учЕни, вместо да творят нАука, по цял ден сърфират из Нета и се чудят, как и от къде да изплагиатстват нещо чуждо.
Също така обичат и софри.
Особено на симпозиуми зад граница.
Абе, много може да се пише по темата.

07 Юли 2016 20:52
Не е лошо някоя сметна палата да провери по какъв начин се отпускат средства от въпросните 80 милиарда евро, кой печели, за какви проекти отиват парите... и да не се окаже, че ДФЗ са едни скромни аматьори
07 Юли 2016 20:55
Няма да коментирам написаното от този преди мен, защото е на ниво квартална кръчма. А част от причините за недопускане на български проекти до финансиране са следните: 1/ Департаментът, който определя на кого колко или изобщо нещо да се даде, се доминира от представители на страните донори, които насочват финансирането главно към своите страни, Ако нещо остане, следват т.н. стари и много стари демокрации, познати и свои хора. Т.е., който плаща, той поръчва музиката, както е навсякъде по света. 2/ На практика, научният потенциал и науката бяха ликвидирани от последователната политика на всички правителства от последните 25 години. В университетите науката е изтикана в ъгъла, а БАН вегетира и стремително старее със заплати на ниво продавачи на сергия и нулеви средства за апаратура и консумативи. Дори вноската в ОИЯИ-Дубна, където България членува >50 години не е платена през последната година. За какви милиарди говорим? А наскоро пеехме "Напред науката е слънце, което във душите грей!"
07 Юли 2016 21:01
И нашите пишман учЕни, вместо да творят нАука, по цял ден сърфират из Нета и се чудят, как и от къде да изплагиатстват нещо чуждо.
Също така обичат и софри.
Особено на симпозиуми зад граница.

Софри и посещения на симпозиуми зад граница едва ли има в изобилие - парите им са малко. Не знам за хуманитарите - те вероятно могат да се напънат и да направят от нищо нещо - но примерно моите колеги биохимиците са напълно безпомощни ако няма пари за апаратура, реактиви и т.н., и то много пари. Така че нека си сърфират из нета - нищо друго не могат да направят. А това дали да има БАН или да няма е съвсем отделен въпрос. Боковците да го решават - щом сме ги избрали, трябва да знаят как.
07 Юли 2016 21:06
@LeDoyen - не е хубаво да се пише наизуст... Парите се въртят преимуществено в кръгова посока и дори срещу САЩ/Япония и Южна Корея (и евентуално Русия и Китай) с този маниер на "разпределение" ЕС никога няма да ги догони...

07 Юли 2016 23:09
БАН, та БАН! Да сте чували за следните български научно-приложни изследователски институти?

Институт по приборостроене;
Институт по микроелектроника;
Институт по комплексна автоматизация на производството;
Институт по електропромишленост;
Институт по машиностроене;
Институт по изчислителна техника;
Институт по металургия;
Институт по транспортна кибернетика;
Институт по микропроцесорна техника;
Институт по радиоелектроника;
Институт по съобщителна техника;
Институт по каучук и пластмаси;
....................................................
заедно с цялата индустрия

Rest in Peace!
Amen!

Ама, Horizon 2020 е за индустриални изследвания, четете бе хора!
08 Юли 2016 01:03
Към преждеговорившия сътрудник на Комитета по наука и технически прогрес на др. Белчо Белчев:
Е и?
Преди. като бяхме чували, да не би икономиката ни да не бе "материалоемка", "енергоемка", валутоемка", "екстензивна", в резултат на което социализЪма се оказа "едно недоносче".
Цитатите са от изказвания на др. Тодор Живков на и след X конгрес на БКП.
08 Юли 2016 01:39
алоууу, гласът на лондон или америка, не ти ли се изчервиха стените докато пишеше?
белчо белчев беше министър на финансите бре .
не се казваше и комитет за наука и технически прогрес, а преди всичко беше дкнтп - преведи си го сам, нали много знаеш.

ще ти разкажа една истинска притча. твоя чърчил, който сигурно ти е любимец, една сутрин се изказвал пиян в парламента. няква депутатка от опозиционната партия (тори или виги - един дявол знае - нали чърчил си е сменял партиите като булката на другия ти любимец, иванчо от драгалевци) му казала: вие сте пиян. чърчил й отговорил: а вие сте грозна. утре аз ще изтрезнея, но вие ще си останете грозна.

та така. ако човек лъже или е глупав - това е за цял живот. ако пък изкуфее, това е докрая.

но споко, имаш си сподвижници, разни руски селяндури, чобани, ркита, залупени италиански групи и пр. духайте си във вратовете колкото душа ви иска.
08 Юли 2016 06:16
Господа, моля ви да не се карате. Не важно дали е Белчо Белчев, или Стоян Стоянов, или Драган Драганов. БАН стоеше много добре на мястото си по времето на Тодор Живков. А нейните функции бяха предимно две: 1. да повтаря структурата на Академията на Науката на СССР, та да не обвинят Тодара в ревизионизъм, сепаратизъм и т.н.; 2. да бъде сладък пристан за децата на номен-клатурата на БКП, които получаваха много добри заплати, командировки, разходки на конгреси и т.н. срещу клатуркане на краката. Ако понякога се вършеше нещо що-годе полезно, то се вършеше от случайно попаднали там нормални, не-номенклатурни деца.
След преврата 1989 БАН стана ненужна, понеже: 1. никой вече не се интересува от Академията на науките в Русия; 2. децата на номенклатурата не искат вече да са в БАН, а искат да са политици и фабриканти. Държавата не се грижи добре за БАН, понеже от БАН не излиза нищо смислено. БАНяджиите пък се оправдават че няма пари, и не правят нищо. А докторантите от БАН само гледат как да си завият края на Запад след защитата, и са прави. Затова БАН застарява и оглупява.
Но и в Руската АН е същото:
http://expert.ru/ural/2016/27/vremya-politkorrektnosti-zakonchilos/
Отделно България като малка и бедна страна няма нужда от фундаментална наука. Донякъде БАНяджиите ми опонират, че те са част от голямата (наистина е голяма) ЕС наука. Но много скоро България ще я изтикат от ЕС, или поне ще я изтикат в периферията. Тогава няма да има никакви пари за наука, и всичко ще си дойде на мястото.
Който иска да прави фундаментална наука и има нужните данни за това: да си намери работодател и чемодан - Терминал 2. One Way Ticket.
08 Юли 2016 09:30
".......се оказа "едно недоносче"
Това вече е проблем на исторически анализ. Мен ми е интересно защо следващия четвърт век се оказа още по-голямо недоносче.
Но пък никой от политическия елит не потъва в земята от срам! Напротив.
08 Юли 2016 09:41
но примерно моите колеги биохимиците са напълно безпомощни ако няма пари за апаратура

Никой не говори за това, колега.
Става дума за тотално нерентабилни институти, които бълват с тонове дисертации (никому не нужни), а един болт не са измислили.
Някой може ли да ми даде смислен отговор, за какво струва на България, да речеме - Институт по Океанология?
С какво допринасят на държавата и за света тези нищоправци?
Или оня алкохолик - Пимпирев, дето с кеф отбеляза в едно интервю, че с удоволствие приемали преди експедиция домашно произведена ракия, като я преливали в пластмасови туби, че стъклените шишета тежали в багажното на испанският изследователски кораб. А един негов колега допълва : “Немаш си на представа брат'чед, какъв вкус има уискито с лед на 10 000 години“!
Ей това са нашите учЕни.
Едни развей-гащи.
08 Юли 2016 09:44
"Отделно България като малка и.... "
В Европейския съюз има и други малки страни, ама не са бедни.
Например: Финландия, Дания, Холандия.
Подсказвам къде може да се такува: Дания владее огромната по територия колония Гренландия.
Финландия пък е била част от Руската империя, а не 16 република на СССР.
08 Юли 2016 11:47
България е малка и бедна страна и ще става все по-малка и бедна, благодарение на вас господа.
08 Юли 2016 11:49
Визирам седерастичната паплач...
08 Юли 2016 11:50
Пък вие си псувайте бай ви Тодар и комунизЪма, че е виновен за всичко...
08 Юли 2016 14:43
Доколкото зная, Пимпирев не е от БАН, а от Софийския университет. Пак доколкото зная, същият е точно за пример как "частната" наука за нищо не става с неговия частен Антарктически институт и усилията му да поддържа "антарктическа" база на географската ширина на предградията на Хелсинки.
Освен това на фона на огромните екологични проблеми на Черно море, на фона на разгърнатите нефт-газ проучвания, едва ли точно Института по океанология във Варна трябва да боде очите на слепите като "ненужен".
08 Юли 2016 15:26
За да се получат пари от еврофондовете и за да се усвоят е нужен ум. Именно това липсва на учените в България.
08 Юли 2016 15:58
Е, Сметната палата е направила "на пух и прах" министерствата, не учените.

08 Юли 2016 16:53
Не институциите правят хората, а хората - институциите!
В този смисъл, пари има, но няма хора, които да предложат нещо смислено срещу тях!
08 Юли 2016 17:11
Освен това на фона на огромните екологични проблеми на Черно море

Къде ги тези огромни екологични проблеми в Черно море?
Какви проблеми е решил този институт?
И защо цял институт?
Да го закриват, да ги направят служба с две канцеларии - така или иначе никой не ги чул дори, че съществуват.
Без това МОСВ следи и контролира както почвата, въздуха, така и водата (сладка + солена).
Огромни са мераците на клатикурците от този институт, да съществуват на гърба на данъкоплатеца.
08 Юли 2016 17:23
Под 200 м в Черно море няма живот заради сероводорода. Пише го в учебника по география за 5 клас, ама някой поне в тия класове трябва да си е чел учебниците. Пак там пише че океанологията е наука за големите водни басейни, а море-логия няма. За протокола, в момента екип от БАН се мъчи да работи над горивна клетка ( в науката не винаги проектите се увенчават с успех) но ако успеят, България ще бъде богата страна.
Разбира се, местно пребиваващите академици смятат че Пимпирев (да, той е от СУ) е пияница, а не човекът осигурил ни единствената (научна) колония на единственият недоизследван но вероятно да е континентът на бъдещето. От висотата на академическия си дискурс разни учЕни хора в тоя форум смятат че нАуките много ги разбират и за какво са ни учени, като не са изобретели нов вид ракия. Нищо че благодарение на БАН си имаме професори в ЦЕРН. Ама БАН са ДС. Ей от 20 години как тая грамофонна плоча не се изтърка, поне с блурей да я бяха заменили.
За протокола-не работя в БАН. Но презрението към науката е характерно за туземците от Третия свят. То комай натам сме се запътили. И моля без делюзии за частните меценати други. Държавите развиват истинска наука. Особено САЩ.
08 Юли 2016 17:32
izumena 08 Юли 2016 17:23
08 Юли 2016 17:33
България усвоява нищожни суми от евромилиардите за наука

Просто като фасул - няма как мащабно да се краде. Това да не са ти магистралките с постен асфалт и три пъти по-малка дебелина? Дето издържат месеци, а не години...
08 Юли 2016 17:39
в момента екип от БАН се мъчи да работи над горивна клетка ( в науката не винаги проектите се увенчават с успех) но ако успеят, България ще бъде богата страна.

Автомобили на водород отдавна има.
А тия БАНяджии, явно се мъчат да открият топлата вода.



И парчето българска земя в леденият континент го има още от живково време.
Пимпира, ако нещо се мъчи да прави, то е алкохолен туризъм сред пингвини и чист въздух.
08 Юли 2016 18:26
Науката в много стари времена е била култура - както и изкуството, се е правела от надарени личности и се е оценявала от публика външна за науката - примерно от любознателни аристократи. При капитализма става "производителна сила" и престава да бъде култура - оценката се дава от пазара, не от любознателна публика. Традиционно остава и някаква "теоретична" или "фундаментална" наука - не зависи от пазара, но няма и оценка от публиката. Теоретиците от съответния бранш пишат статии едни за други и се самооценяват.

Това което зависи от пазара, колкото и да е необходимо и важно, все пак е технология а не наука. Так където има самооценка - това е пълен боклук, тумор в обществото. Само при хуманитарните науки донякъде се е запазила някогашната културна функция - има публика която оценява примерно написаното от даден литературен критик. Но и тук в минало време трябва да се говори - сега няма ни критици ни публика.
16 Юли 2016 21:17
За щастие, в БАН и СУ все още има останали немалко елитни учени, но докога ще се задържи
това положение - не ми се коментира. Няма да е повече от 7-8 години, ако финансирането
не се подобри.
Писането на проекти по Х-2020 си е мазохизъм, и ако няма някаква административна помощ за това -
направо неоправдан. Освен това, има и по-горе изказани мнения, че без сериозно лобиране нашите
проекти нямат шансове да минат.
Комисиите и администрацията на Х2020 са пълни с гърци, италианци, португалци, които се борят да си уредят техните хора, и
да изпълнят критериите на началството. Те са апаратчиците, които въртят безскрупулно тази порочна
система.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД