:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,552
Активни 537
Страници 11,455
За един ден 1,302,066

Телефонните измамници са забогатели със 7 млн. лв. за година

Едва 10% от престъпленията се разкриват
СНИМКА: БГНЕС
Прокурорите се оправдаха с МВР, но премълчаха, че са склонни да сключват сделки за условни присъди с разкритите измамници.
През последната година телефонните измамници са успели да се обогатят с над 6.7 млн. лв. С това голямо число прокуратурата потвърди катастрофалните резултати срещу телефонните измами - едва 10% от тях се разкриват. Тези престъпления са почти половината от всички измами, които са на второ място по масовост след кражбите и грабежите.

Вчера прокуратурата представи две проучвания - свое и на УНСС. Между тях има разминавания, тъй като сумите в изследването на УНСС са смятани въз основа на близо 1000 медийни публикации, тъй като МВР нямало статистика по въпроса. Прокуратурата обаче твърди, че е ползвала данни от регионалните прокуратури. Те показват забележителен ръст на печалбата на този криминален "бизнес" - през 2011 г. - малко 2.3 млн. лв., през 2012 г. - над 2.3 млн. лв., през 2013 - 4.3 млн. лв., през 2014 г. - над 3.8 млн. лв., през 2015 г. - над 6.7 млн. лв. Най-често хората дават между 1000 и 3000 лв. В 15% от случаите сумата е над 10 хил. лв.

В огромната си част измамите се вършат от ромски фамилии от Плевен, Русе и Велико Търново. Обикновено има три нива - т.нар. въртячи, които контактуват с жертвите по телефона, на второто ниво са хората, които вземат парите, често пъти това са таксиметрови шофьори, наети по обяви за работа, които не знаят какво носят, и третото ниво са "мулетата", които носят сумите на организаторите. Въпреки богатата информация за структурата и методите на измамите, извършителите рядко биват разкривани. А когато това се случи, масово получават условни присъди. Рецидивът също не се наказва тежко. Масово се прекратяват и спират дела заради неразкрити извършители.

Прокуратурата иска законови промени, с които да се сложи лимит на броя предплатени СИМ карти, които може да притежава един човек. Мъж от Добрич например имал около 80 хил. карти, друг от Димитровград - около 25 хил. Подобно ограничение се предлага и в проектозакона за противодействие на тероризма.

Държавното обвинение иска да се увеличи на 8 месеца срокът, в който мобилните и интернет доставчици са длъжни да съхраняват трафичните данни на потребителите си. В момента той е шест месеца и беше намален, след като Съдът на ЕС отмени евродирективата, на която се основаваха тези текстове от Закона за електронните съобщения. Преди това срокът за съхранение беше една година. Друго предложение е в НК да се въведе по-тежко наказание за измама, извършена чрез телефон.

На разследването пречело и изискването в НПК на разследващите да дават информация за човека, чиито данни искат от мобилните оператори. МВР и прокуратурата искат данните, за да разберат кой говори по телефона и няма как да дадат такава информация преди това, обясниха оттам.

Отделните дирекции на МВР не си помагат една на друга, оплакаха се от прокуратурата. Липсва координация, когато обаждането е от една област, а предаването на парите - в друга. Друг проблем е, че дори когато се подслушват телефоните, не се разбира какво се говори, защото е на цигански.

Прокуратурата смята да заснеме телевизионен клип, който да бъде излъчван по БНТ в най-гледаното от възрастните хора време и да им заостря вниманието за измамници.



ПРОФИЛ

Най-често жертви стават възрастни хора от градовете, 2/3 от тях са жени. Най-успешният сценарий е помагане на пострадал в катастрофа близък или болен от заразна болест. В масовия случай измамите се вършат с обаждане на стационарен телефон.

Извършителите пък са на възраст между 18 и 35 години, предимно безработни, с ниско образование, осъждани. Голяма част са от ромски произход. В 93% от случаите измамниците са мъже. Миналата година за телефонни измами са осъдени 129 души. Няма присъда по-висока от 5 години, а в 55% от случаите осъжданията са условни.
2
1799
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
14 Юли 2016 20:30
Прокуратурата данъчни декларации ли им пише, че знае колко е оборота, колко печалбата? Аз, ако съм дал на непознат пари, хич няма да си губа времето да ги търся и да се занимавам с прокуратури.
15 Юли 2016 09:29
очевидно гледат броя жалби, умножават по декларираните суми и ... готово
ако някой не декларира всички суми, отделен въпрос
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД