В рамките на седмица финансовото министерство благослови две нови данъчни облекчения, които да бъдат въведени с пакета промени в данъчните закони за 2017 г. МФ приема принципно освобождаването от ДДС на даренията за храни и премахването на облагането с 10% на непарични награди за ученици, класирани на национални ученически състезания. И за двете данъчни изменения обаче инициативата за авторство е под въпрос.
Подкрепата за премахване на ДДС при даренията на храни бе заявена от финансовия министър Владислав Горанов след среща с омбудсмана Мая Манолова и представители на хранителния бранш. Съгласно настоящата законодателна уредба на фирмите им е по-изгодно да изчакат изтичането на срока на годност на храните и да ги бракуват, отколкото да ги дарят. При бракуване заради изтекъл срок на годност ДДС не се дължи, за даренията фирмите са длъжни да начислят данъка. Този проблем стои от години и се сочи от бранша като причина за огромно разхищение на храни.
"Наистина действащото законодателства поражда един сгрешен стимул да се бракува, вместо да се дарява", коментира след срещата финансовият министър Владислав Горанов. Според него основният риск при въвеждане на такова облекчение е възможността даренията да се използват като прикритие на реална търговска дейност и законодателството трябва да бъде сериозно обмислено. "С Министерството на земеделието и храните и производителите на храни поехме ангажимент до края на юли да се направят необходимите промени в Закона за храните", коментира омбудсманът Мая Манолова. МФ е обещало да изготви само съответните промени в Закона за ДДС.
На срещата не стана ясно какво е отношението на бранш, омбудсман и министър към вече внесените в парламента промени в Закона за ДДС с абсолютно същата цел от депутатите на РБ Мартин Димитров и Петър Славов. Двамата предложиха освобождаване от ДДС на даренията на храни, като предлагат няколко вида ограничения. Според проекта облекчението ще важи само за дарения, направени през специално регистрирани за целта юридически лица с нестопанска цел, извършващи дейност "хранително банкиране". То ще се предоставя за дарения, направени не по-рано от 30 дни преди изтичането на срока на годност, предвидено е и ограничение за общия обем на дарения по този ред - до 0.5% от годишния оборот на фирмата. Българският дарителски форум подкрепи инициативата, макар да разкритикува ограниченията като неработещи. Законопроектът е внесен в НС от април 2016 г. и стои на "трупчета", като според вносителите причината той да не се движи е нежеланието на финансовото министерство.
КАЗУС
Миналата седмица финансовото министерство заяви принципна подкрепа за друго данъчно облекчение - освобождаването от подоходен данък на непарични награди за ученици, класирани на национални ученически състезания. Както "Сега" писа, тази година родители на наградени с лаптопи ученици в национално състезание се оказаха данъчни нарушители, защото не са платили 10% данък върху стойността на наградата, приемана за непаричен доход. За разлика от предметните награди на учениците, законът в момента освобождава от данък серия от други награди, раздавани в областта на културата и спорта. Горанов призна, че това не е справедливо, и подобно облекчение може да бъде въведено. Остана под въпрос кой ще изготви законодателното предложение, макар да е практика МФ да работи по пакета с промени в данъчните закони.
|
|