Отстраняването на "малките дефекти" по "Марица" през февруари изглеждаше като строителна площадка на нов обект. |
"В участъка между 30-и 32-ри километър, в част от платното от Димитровград към Оризово, движението е стеснено. Има заграждения, които отклоняват автомобилите от аварийната и основната лента към скоростната, защото има видими сериозни пропадания по асфалта на няколко места", разказа д-р Илиян Митев, стоматолог от Хасково, който е минал по трасето в събота. Той често пътува по "Марица" и припомни, че в същия район е имало сериозен ремонт само преди няколко месеца. Според д-р Илиев на мястото все още няма нито работници, нито строителна техника, но дефектите са очевидни.
През февруари се наложи отводняване на насипа в този участък в близост до река Банска и изграждането на допълнителен дренаж. "Получило се е голямо преовлажняване на основата на насипа в участък с голям водосбор и голям надлъжен наклон по посока на моста на реката", обясниха тогава от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Според държавните пътни експерти проблемът е бил не в пропадане, а "слабо слягане в отсечка с дължина от около 2-3 метра". Същият този участък сега аварира за втори път, откакто беше открит в края на октомври.
През май пак имаше ремонт на "Марица". Той беше в друг район, при 60-ия километър в участъка Димитровград-Харманли, който също беше открит сравнително скоро - през май 2015 г.
Вчера от ситуационния център за сигнали на АПИ обясниха, че единственото ограничение на магистрала "Марица" е между 4-тия и 7-ия километър, където е затворена аварийната лента заради строеж на крайпътен обект. Според дежурния нямало други ограничения или ремонти по дължината на аутобана, а ако някой прави нещо по трасето, агенцията трябвало да знае. От администрацията на пътната агенция до редакционното приключване на броя не отговориха на въпросите на в. "Сега" каква е причината за ограниченията в близост до река Банска.
За втори път дефектите се оказват точно в тази част на магистралата, за която би трябвало да са взети мерки още при строителството - далеч преди официалното откриване. Стойността на проекта бе 134 млн. лева, но преди година и половина той беше оскъпен с почти една трета. Беше пусната обществена поръчка за допълнителни 43 млн. лева, които да отидат точно за стабилизиране на терена под насипите и за изграждане на отводнителни канали. Вместо това дефекти по трасето лъсват след всеки по-сериозен дъжд.