Десетки задържани турски военни в Анкара бяха накарани да си съблекат униформите и принудени да седят със завързани зад гърба ръце в нещо като плевня. |
Възстановяването на смъртното наказание в Турция ще доведе до прекратяване на преговорите за членство на страната в ЕС, съобщи говорител на германския канцлер Ангела Меркел, цитиран от информационните агенции. "Германия и страните - членки на ЕС, имат ясна позиция по този въпрос. Категорично отхвърляме смъртното наказание. Страна, която го използва, не може да бъде член на ЕС. Съответно връщането му в Турция ще означава и край на преговорите за приемане", заяви Щефан Зайберт, след като високопоставени турски представители призоваха да се върне най-тежкото наказание, което беше отменено през 2004 г. Той подчерта, че опитът за преврат в Турция не трябва да се отрази на изпълнението на споразумението с ЕС от 18 март за бежанците. Според Зайберт ЕС смята да изпълни договореностите по пакта ЕС-Турция и очаква същото и от Анкара.
След потушаването на опита за военен преврат през уикенда на митинг в Истанбул привърженици на президента Реджеп Ердоган настояха организатори и участници в опита за преврата да бъдат екзекутирани. Държавният глава заяви, че въпросът ще бъде дискутиран с опозицията. "Не би било правилно да се взимат прибързани решения относно възстановяването на смъртното наказание, но Турция не може да пренебрегва настояванията на собствения си народ", коментира премиерът Бинали Йълдъръм, цитиран от местните медии. На заседание на правителството той допълни, че подобна стъпка трябва да бъде предшествана от промяна в конституцията, което няма да е лесно и ще отнеме време.
Българският външен министър Даниел Митов се обяви категорично против заявките на Анкара за възстановяване на смъртното наказание. Той предпазливо отказа да коментира дали да продължат разговорите за членство на Турция в ЕС, а наблегна на необходимостта да се запази действието на споразумението между Брюксел и Анкара за бежанците. Вчера външните министри на ЕС обсъдиха ситуацията в Турция на заседание в Брюксел.
Може да има риск за членството на Турция в НАТО, предупреди държавният секретар на САЩ Джон Кери, цитиран от в. "Вашингтон пост". Вашингтон настоятелно призовава правителството да отстоява принципите на правовата държава. В Брюксел на съвместна пресконференция в Брюксел с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини държавният секретар Кери припомни, че "НАТО също има изисквания, уважаващи демокрацията". Могерини също призовава за пълното спазване на конституционния ред в Турция и подчерта колко е важно върховенството на закона в страната да се запази. "Турция трябва да уважава демокрацията, човешките права и основните свободи", категорична бе тя.
Американският държавен секретар Джон Кери отново заяви, че Турция трябва да представи доказателства, с които да подкрепи исканията си за екстрадирането на живеещия в изгнание в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен, когото Анкара смята за главен организатор на преврата. "Призовавам външния министър на Турция да бъде сигурен, че каквито и официални документи или молба да ни изпратят, те трябва да изпратят доказателства, а не обвинения", категоричен бе Кери. "Ние искаме да видим действителни доказателства, които отговарят на стандартите за контрол, които съществуват в много държави, уважаващи системата на екстрадиране", посочи още той. Малко след това турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че Анкара може да преразгледа приятелските си отношения със САЩ, ако те не предадат Гюлен. "САЩ са наш приятел и стратегически партньор. Ние поддържаме с тях тесни отношения. Но аз им казах, че тук има глобална заплаха, опит да се свали законния режим. Тук няма никаква религия или религиозни ценности", подчерта той.
Самият Гюлен категорично отхвърля твърденията, че стои зад опита за преврат от 15 юли. В изказване пред журналисти от дома си в Пенсилвания той дори изрази съмнение, че опитът за метеж може да е "постановка" на правителството. В сайта на Белия дом беше публикувана подписка с искане за екстрадицията на Гюлен, съобщи агенция "Доган", цитирана от БГНЕС. Турци, живеещи в Америка, призовават президента Барак Обама да предаде незабавно Гюлен на властите в Турция. До момента над 44 000 души са се подписали.
Междувременно турският премиер обяви, че около 9000 военни и полицаи са уволнени след проваления опит за преврат, а над 7500 души са арестувани. Сред задържаните има военни, служители в правосъдната система, полицаи, и др. Загиналите са 208 души, сред които 145 са цивилни граждани, 60 са полицаи, 3 войници, а ранените са 1491.
В четвъртък съд в Гърция ще реши съдбата на осемте турски военни, които поискаха убежище след проваления преврат. Те успяха да избягат с военен хеликоптер в Александруполис. Те са обвинени в незаконно преминаване на границата и нарушаване на турското въздушно пространство. Според военните, които поискаха убежище от Атина, те не са взимали участие в преврата и са избягали в съседна Гърция, за да се спасят, след като са попаднали под полицейски обстрел. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу Анкара вече е подала молба до Атина за връщането на военните.
Обстановката в Турция и вчера продължи да бъде напрегната. В Истанбул беше въведено извънредно положение и в мегаполиса бяха прехвърлени допълнително 1800 служители на спецчастите. Издадена е заповед да се свалят неидентифицирани хеликоптери над града, ако откажат да се предадат. Продължават да се появяват информации за отделни сблъсъци между властите и участвали в метежа военни, въпреки че правителството твърди, че опитът за преврат е напълно потушен. Вчера следобед турските медии съобщиха, че се готви нападение срещу сградата на парламента в Анкара, но по-късно тази информация беше опровергана.
СЪМНЕНИЯ
Бързото задържане на съдии и други лица след неуспешния опит за преврат в Турция показва, че правителството е имало предварителен списък, заяви еврокомисарят, отговарящ за разширяването и политиката на добросъседство Йоханес Хан, цитиран от агенциите. "Поне изглежда, че нещо е било подготвено. Списъците са налице, което подсказва. че това е било подготвено и е трябвало да се използва на определен етап", казва Хан и изрази дълбока тревога от случващото се в Турция.
МЕРКИ
Анкара забрани на държавните служители да пътуват в чужбина, а цивилните граждани са задължени да носят в себе си извлечения за социалните си осигуровки, предаде БГНЕС. Държавните служители ще могат да напускат страната само при условие, че са командировани и представят заповедта за това от работното си място. Отменят се до второ нареждане и годишните отпуски на държавните служители. Заповедта с подписа на премиера Бинали Йълдъръм е публикувана в вчерашния брой на Държавен вестник. Тя касае общо 3 339 086 души, сред които са 2 489 688 чиновници, 278 088 работници и 571 330 служители с друг статут.
НАПАДЕНИЕ
Неизвестен нападател простреля вчера заместник-кмета на истанбулския квартал "Шишли" в Истанбул, съобщиха местните медии. Джемил Кандаш от основната опозиционна Републиканска народна партия е в критично състояние. Той бил нападнат в кабинета си в кметство, когато се чули изстрели.
Привърженици на правителството размахват национални знамена и показват символа на турската националистическа организация "Сивите вълци" по време на поредния митинг на площада "Таксим" в Истанбул. |
Войници натовариха танкове, които бяха използвани в преврата, на специални платформи и ги транспортираха обратно към казармите в Истанбул. |
Полетите от Истанбул до София са възстановени
Всички полети от Истанбул до летище София са възстановени, съобщиха вчера от аерогарата. Поне шест полета дневно кацат от Истанбул. В неделя бяха възстановени четири полета, а вчера - и останалите два. Чартърните полети от Турция също се изпълняват по график. С полет от Истанбул вчера в София се върнаха и група деца, заедно с преподавателите им, които бяха блокирани заради събитията в олимпийско градче. Групата - 6 момчета от математическата гимназия във Варна и 6 момичета, заедно с ръководителя им, от езикова гимназия, се връща от Хонконг от международна олимпиада по математика. Децата спечелиха шест медала от Международната олимпиада по математика.
Кризисната ситуация на българско-турската граница, която възникна след опита за преврат в Турция, вече се нормализира, предаде БНР. След отварянето на турската граница са преминали рекорден брой пътници - 35 000 души и 12 000 превозни средства. Трафикът на граничния пункт "Капитан Андреево" е нормален. Движението се извършва и в двете посоки. Българският пункт работи с пълен капацитет и се извършва щателен контрол на пътници и товари. От събота зелената граница е засилена с допълнителни постове и са командировани военнослужещи.
Външното министерство до късния следобед вчера не бе в състояние да предостави обобщена информация за това колко българи са потърсили и получили съдействие от дипломатическите ни представителства в Турция от петък вечерта насам. Още в събота Външно оповести, че всички дипломатически и консулски мисии на Република България в Турция работят денонощно, като във всяка една от тях е създаден кризисен щаб, който докладва постоянно на Кризисния щаб в МВнР. Отбелязано бе изрично, че е създаден регистър на българските граждани, потърсили съдействие на дежурните телефони в нашите мисии, както и регистрираните на сайта. Българи, потърсили съдействието на генералното консулство в Истанбул, споделят мнение за експедитивна и професионална намеса на дипломатите ни.
Все още е рано да се говори за отлив на туристи на базата на последните събития в Турция. Туроператорите увериха, че клиентите им не са усетили паника и заплаха по време на опита за преврат в южната ни съседка. Предложили са им да ги върнат в България предсрочно, но никой не е пожелал. Това коментираха по bTV Джамал Кара и Нели Петрова - управители на туристически агенции, и Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Според него събитията оказват влияние, особено на хора, които пътуват с деца. "Събитията в Турция няма как да не се отразят на туризма ни. Като цяло обаче българинът е доста по-спокоен и по-свързан с Турция, отколкото с други дестинации", коментира той. Драганов посочи, че до края на май по данни на националната статистика в Турция са отишли около 10 000 туристи по-малко спрямо същия период м.г. Най-вероятно спадът на пътуванията за Турция от България на годишна база ще е около 10-15%, прогнозира той.
Завърналите се от курорта Анталия на летище София завчера бяха с доста противоречиви мнения. Повечето обясниха, че дори не са разбрали, че в страната се осъществява военен преврат. В курорта всичко било сигурно и спокойно.
Кризисната ситуация на българско-турската граница, която възникна след опита за преврат в Турция, вече се нормализира, предаде БНР. След отварянето на турската граница са преминали рекорден брой пътници - 35 000 души и 12 000 превозни средства. Трафикът на граничния пункт "Капитан Андреево" е нормален. Движението се извършва и в двете посоки. Българският пункт работи с пълен капацитет и се извършва щателен контрол на пътници и товари. От събота зелената граница е засилена с допълнителни постове и са командировани военнослужещи.
Външното министерство до късния следобед вчера не бе в състояние да предостави обобщена информация за това колко българи са потърсили и получили съдействие от дипломатическите ни представителства в Турция от петък вечерта насам. Още в събота Външно оповести, че всички дипломатически и консулски мисии на Република България в Турция работят денонощно, като във всяка една от тях е създаден кризисен щаб, който докладва постоянно на Кризисния щаб в МВнР. Отбелязано бе изрично, че е създаден регистър на българските граждани, потърсили съдействие на дежурните телефони в нашите мисии, както и регистрираните на сайта. Българи, потърсили съдействието на генералното консулство в Истанбул, споделят мнение за експедитивна и професионална намеса на дипломатите ни.
Все още е рано да се говори за отлив на туристи на базата на последните събития в Турция. Туроператорите увериха, че клиентите им не са усетили паника и заплаха по време на опита за преврат в южната ни съседка. Предложили са им да ги върнат в България предсрочно, но никой не е пожелал. Това коментираха по bTV Джамал Кара и Нели Петрова - управители на туристически агенции, и Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Според него събитията оказват влияние, особено на хора, които пътуват с деца. "Събитията в Турция няма как да не се отразят на туризма ни. Като цяло обаче българинът е доста по-спокоен и по-свързан с Турция, отколкото с други дестинации", коментира той. Драганов посочи, че до края на май по данни на националната статистика в Турция са отишли около 10 000 туристи по-малко спрямо същия период м.г. Най-вероятно спадът на пътуванията за Турция от България на годишна база ще е около 10-15%, прогнозира той.
Завърналите се от курорта Анталия на летище София завчера бяха с доста противоречиви мнения. Повечето обясниха, че дори не са разбрали, че в страната се осъществява военен преврат. В курорта всичко било сигурно и спокойно.
Българските ученици, които спечелиха 6 медала от математическата олимпиада в Хонконг, най-сетне се върнаха в София, след като бяха блокирани в Турция от събота заради събитията в страната. |
Съдии от цял свят: Разчистват се неудобните на властта магистрати
Международната асоциация на съдиите (IAJ), която представлява 84 национални асоциации, се противопостави на репресиите срещу съдии и прокурори в Турция. В неделя броят на отстранените от длъжност магистрати достигна 3000, всички те са заподозрени, че са свързани с организаторите на преврата.
Съдиите от цял свят се опасяват, че опитът за преврат ще бъде използван да се разчистят окончателно неудобните съдии и прокурори, които не изпълняват правителствената политика, а на тяхно място да бъдат поставени лоялни хора. Затова настоява турските власти да прекратят репресиите срещу представителите на съдебната власт и да извършат законови действия само срещу тези, за които наистина има конкретни подозрения и доказателства, че са подпомагали превратаджиите.
От асоциацията подчертават, че според демократичните стандарти конституцията гарантира независимост на съдиите, затова разследвания срещу тях трябва да започват при конкретни съмнения и сериозни нарушения. В Турция броят на уволнените и разследваните е толкова голям, че има сериозни и обективни съмнения, че наистина има улики срещу тях.
Съдиите посочват, че не подкрепят военния преврат, защото той е неприемлив, а в демократичните общества политическите различия не се преодоляват с насилие. Те обаче отбелязват, че от много време правителството оказва натиск върху съдебната власт в Турция чрез върховния й съд. Това е ставало с дисциплинарни производства срещу съдии, чиито решения не са се харесвали на управляващите. В резултат голям брой магистрати са били командировани въпреки нежеланието им.
Управителният съвет на Съюза на съдиите в България (ССБ) също обяви силната си загриженост, че отстранените съдии и прокурори очакват да бъдат задържани под стража.
"Изразяваме категоричната си увереност, че тези наши колеги не биха могли да участват в действия, подриващи демокрацията и правото. Заявявайки непримиримостта ни към всякакви форми на насилствено въздействие, декларираме твърдото си становище, че не следва в борбата срещу такива действия да бъдат жертвани свободата и сигурността на наши колеги - съдии и прокурори", пише в декларацията на ССБ.
ВЕРСИЯ
"Срещу арестуваните съдии и прокурори от доста време е вървяло разследване и се готвело задържането им. С опита за преврат те се опитаха да предотвратят арестите си" - така посланикът на Турция у нас Сюлейман Гьокче отговори по Нова тв на въпроса дали след неуспешния преврат Ердоган не се разправя с противниците си по списък. - "Един преврат се подготвя с години, но активирането на армията точно в петък стана в отговор на държавното разследване срещу магистратите. Те са част от терористична организация, ръководена от Фетулах Гюлен, в която членува и малка част от турския генералитет. Тази терористична организация и друг път се е опитвала да провежда антидържавна дейност и да завзема държавата".
Съдиите от цял свят се опасяват, че опитът за преврат ще бъде използван да се разчистят окончателно неудобните съдии и прокурори, които не изпълняват правителствената политика, а на тяхно място да бъдат поставени лоялни хора. Затова настоява турските власти да прекратят репресиите срещу представителите на съдебната власт и да извършат законови действия само срещу тези, за които наистина има конкретни подозрения и доказателства, че са подпомагали превратаджиите.
От асоциацията подчертават, че според демократичните стандарти конституцията гарантира независимост на съдиите, затова разследвания срещу тях трябва да започват при конкретни съмнения и сериозни нарушения. В Турция броят на уволнените и разследваните е толкова голям, че има сериозни и обективни съмнения, че наистина има улики срещу тях.
Съдиите посочват, че не подкрепят военния преврат, защото той е неприемлив, а в демократичните общества политическите различия не се преодоляват с насилие. Те обаче отбелязват, че от много време правителството оказва натиск върху съдебната власт в Турция чрез върховния й съд. Това е ставало с дисциплинарни производства срещу съдии, чиито решения не са се харесвали на управляващите. В резултат голям брой магистрати са били командировани въпреки нежеланието им.
Управителният съвет на Съюза на съдиите в България (ССБ) също обяви силната си загриженост, че отстранените съдии и прокурори очакват да бъдат задържани под стража.
"Изразяваме категоричната си увереност, че тези наши колеги не биха могли да участват в действия, подриващи демокрацията и правото. Заявявайки непримиримостта ни към всякакви форми на насилствено въздействие, декларираме твърдото си становище, че не следва в борбата срещу такива действия да бъдат жертвани свободата и сигурността на наши колеги - съдии и прокурори", пише в декларацията на ССБ.
ВЕРСИЯ
"Срещу арестуваните съдии и прокурори от доста време е вървяло разследване и се готвело задържането им. С опита за преврат те се опитаха да предотвратят арестите си" - така посланикът на Турция у нас Сюлейман Гьокче отговори по Нова тв на въпроса дали след неуспешния преврат Ердоган не се разправя с противниците си по списък. - "Един преврат се подготвя с години, но активирането на армията точно в петък стана в отговор на държавното разследване срещу магистратите. Те са част от терористична организация, ръководена от Фетулах Гюлен, в която членува и малка част от турския генералитет. Тази терористична организация и друг път се е опитвала да провежда антидържавна дейност и да завзема държавата".
Борисов призова Анкара за справедлив съд за превратаджиите
Премиерът Бойко Борисов се присъедини към призивите на западните лидери към турските власти да действат в съответствие със закона спрямо участниците в неуспелия опит за преврат. "Наблюдавайки събитията в съседна Турция, съм силно притеснен от ескалацията на реваншизъм и спиралата от насилие, която се оформя", написа Борисов във Фейсбук вчера. И напомни, че още в нощта на пуча казал пред медиите, че "винаги съм бил за спазване на законите". Затова и се надявал превратаджиите да получат справедлив съд. "Така, както считам, че изборите са единственият демократичен начин за промяна на властта, по същия начин определям справедливия съдебен процес за единствения разумен подход към търсене на истината", посочи той. И библейски заключи: "Насилието ражда насилие. Мир с война и убити не се постига".
Към позицията му се присъедини и външният министър Даниел Митов. "Наясно сме със случващото се в Турция и за нас остава валидна позицията, че върховенството на закона, следването на нормални демократични европейски практики трябва да е водещо в реакциите на властите в Турция", изтъкна първият ни дипломат.
Междувременно от българското президентство отклониха исканията държавният глава Росен Плевнелиев да свика Консултативния съвет за национална сигурност във връзка със ситуацията в Турция. За това настояха БСП и "Атака". От "Дондуков" 2 лаконично коментираха пред "Сега", че засега не планират да свикват КСНС.
Към позицията му се присъедини и външният министър Даниел Митов. "Наясно сме със случващото се в Турция и за нас остава валидна позицията, че върховенството на закона, следването на нормални демократични европейски практики трябва да е водещо в реакциите на властите в Турция", изтъкна първият ни дипломат.
Междувременно от българското президентство отклониха исканията държавният глава Росен Плевнелиев да свика Консултативния съвет за национална сигурност във връзка със ситуацията в Турция. За това настояха БСП и "Атака". От "Дондуков" 2 лаконично коментираха пред "Сега", че засега не планират да свикват КСНС.