Бежанците, които преминават през България с надежда да стигнат до Западна Европа, вече ще бъдат сериозно затруднени по утъпканото трасе през Сърбия и Унгария. Сърбия ще изпрати армия в помощ на гранична полиция по границите с България и Македония заради неконтролируемия приток на мигранти. Това стана ясно след извънредно заседание на сръбското правителство в неделя вечерта. От няколко дни Сърбия критикува българските власти, че пускат чужденци през границата, като посочва, че 80% от тях са икономически мигранти - предимно от Пакистан и Афганистан, и нямат право на закрила.
"В случая ние имаме страна - членка на ЕС, България, която държи напълно отворени границите си и няма никакъв контрол над движението на мигрантите. В същото време Австрия и Унгария напълно затвориха границите си. Сърбия няма да стои със скръстени ръце между тях и да чака", каза социалният министър Александър Вулин. Според Радош Джурович от Центъра за подпомагане на търсещите убежище всекидневно на сръбска територия преминават по 300 души. Повечето идват от България, а по-малко от Македония, заяви той. Според разследване на една от сръбските телевизии 300 души на ден влизат от България, а 100 от Македония.
Официалната статистика на българското МВР отдавна сочи, че напливът към Сърбия е силен, а неофициално се знае, че българската гранична полиция пропуска трафика натам. От Агенцията за бежанците казаха през пролетта, че някои от чужденците, заловени след нелегално влизане в страната ни, изчезвали безследно след неколкочасов престой в центровете за мигранти. Миналата година 11 хил. души са хванати на излизане към Сърбия. След това явно все пак са успели да влязат в западната ни съседка, защото иначе трябваше да са останали у нас. Те обаче липсват. През януари в общежитията за бежанци имаше под 1000 души. Според последната статистика от 14 юли в момента в България има 5130 чужденци, чакащи за статут.
Общо в страната ни през 2015 г. са влезли 21 хил. чужденци, искащи убежище, като почти всички са избягали нанякъде. Всички кандидат-бежанци признават, че не искат да остават у нас, а целта им е Западна Европа.
От МВР отказаха официален коментар на ситуацията по западната граница. Според главния секретар на МВР Георги Костов миграционният натиск по границата с Турция е нормален и не било коректно да коментират действията на друга държава по границата. Данните на МВР от последната седмица сочат, че полицията е задържала 40 нелегални на влизане и 145 на излизане от страната - по-голямата част на западната граница, тъй като натискът към Гърция, Румъния и Македония традиционно е малък. От началото на годината на излизане са задържани 4499 души. Преминалите обаче са много повече.
Неофициално от МВР се оправдаха, че по-голямата част от незаконно влезлите в Сърбия идвали от Македония и Гърция. Това се установявало при проверките в единната система Евродак, когато хората бъдат заловени в Унгария. Виждало се, че първата им страна с регистрация е Гърция, следователно не идват от България. Военният министър Николай Ненчев заподозря, че Сърбия се готви за засилен бежански поток от Гърция. Според него вълната към България не е по-голяма след опита за преврат в Турция.
Присъствието на сръбската армия по границата няма да се отрази на преминаването през граничните пунктове, твърдят от МВР. Не се предвиждат и допълнителни проверки за граждани. Основната част от мигрантите преминават през зелена граница, така че усилията ще бъдат насочени натам.
Сърбия затегна още повече контрола, след като Унгария затвори границата си на 5 юли и започна да връща всички, успели да се доберат до 8 км гранична зона. "Само за седмица 1900 мигранти са се опитали да прекосят нелегално унгарската граница. Полицейските и военните екипи са попречили на 1300 от тях да влязат на унгарска земя. Останалите 600, които са задържани в граничната зона, веднага са върнати обратно в транзитната зона между Унгария и Сърбия", каза Дьорд Баконди, съветник по въпросите на националната сигурност на унгарския премиер Виктор Орбан.
Действията на Унгария доведоха до значително увеличение на броя на мигрантите в Сърбия. Според властите в Белград в момента там има около 3000 души и техният брой се увеличава всеки ден със стотици.
През уикенда Координационният съвет на Македония за бежанците и мигрантите направи преглед на сигурността и реши да усили присъствието на армия и полиция по южната граница с Гърция, писа "Болкан Инсайт". Не можем да кажем дали се очакват повече бежанци по границата, но вземаме превантивни мерки, каза говорителката на Центъра за управление на кризи в Македония Надица Въчкова. В момента в Македония има само 200 бежанци - 130 са в Гевгелия, край южната граница с Гърция, и 80 в Табановце - на северната граница със Сърбия.
|
|