Контролът върху огнестрелните оръжия у нас е силно занижен. Заради несвършената от полицията работа психично болни и осъдени лица се разхождат необезпокоявани със законно оръжие.Това са изводи от проверка на Върховната административна прокуратура (ВАП). В отговор от полицията обясняват, че нямат достатъчно хора, за да отнемат разрешителни и да извършват проверки.
Това е втора поредна акция по тази тема. Тя бе наредена преди няколко месеца след побоя на Околовръстното в София, когато трима охранители пребиха семейство заради спор на пътя. Първата бе обявена през 2014 г. след акцията на Специализирания отряд за борба с тероризма в Лясковец, когато незаконно въоръженият Петко Петков влезе в престрелка с баретите, при която бе убит командосът Емил Шарков.
И двете проверки показват изключително ниска ефективност при издаването на разрешителни и последващия контрол, стана ясно от думите на зам. главния прокурор Ася Петрова, която ръководи ВАП. "Психично болни с установени заболявания продължават да притежават законно оръжие. Истината е, че тези нарушения са установени случайно, и то защото прокурорите са били на място заедно с контролните органи. Очевидно тези органи, ако не ги надзирава прокуратурата, пропускат да изпълнят задълженията си по закон", заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Има два случая, в които лекувани от психично заболяване са запазили оръжията си и едва след проверката на прокуратурата те са им били отнети. Единият е бил ловец и е притежавал пушка. В други три случая, въпреки налаганите мерки по Закона за защита от домашното насилие, на извършителите не са им отнети разрешителните. Има и трима осъдени за нанасяне на средна телесна повреда, които са запазили оръжията си.
Проблемите започват още при кандидатстването за разрешително, смятат от ВАП. Когато се иска оръжие за самоохрана, никой не проверява дали конкретният човек е реално застрашен. Вярва се само на заявеното от него. "Не се прави проверка, просто се приема за достоверно твърдението на лицето. Има случаи, в които човек притежава 17 огнестрелни оръжия, сред които и картечница", обясни Петрова. По закон служба Контрол на общоопасните средства (КОС) издава разрешителните и следи за съхранението на оръжията. Според данните на прокуратурата броят на издадените разрешителни за късо нарезно оръжие е над 122 хил. Разрешителните за ловни оръжия пък са малко над 180 хил.
В МВР години наред нямаше регистър на издадените разрешителни, въпреки изискването на закона. В него би трябвало да има данни за всички оръжия, за собствениците им, както и за отказаните разрешителни. Този проблем е посочван многократно, но МВР се оправдава, че няма пари. Регистър вече има, но в него се трупат данни след 2013 г. Списъкът с издадените преди това разрешителни все още е на хартия и е пръснат по районните управления. Пълни данни щяло да има през 2018 г., когато приключи пререгистрацията на оръжията.
Заради липсата на регистър липсва информационна връзка между полицейските управления, както и между тях и бюрата за съдимост, болниците, съдилищата и прокуратурата, смятат от държавното обвинение. Затова се стига до абсурда осъдени с влезли в сила присъди да притежават законно оръжие. Такъв случай има в Сливен, където трима охранители са осъдени условно за побой с бухалки, а разрешителните им за оръжие не са отнети. "Едва в хода на разпоредената от нас проверка срещу едно от тези лица е стартирала процедура по отнемане", обясни Петрова. Според нея при последната проверка МВР е инспектирало само половината от собствениците на оръжия с обяснението, че нямат ресурс да проверят всички.
БЕЗ РЕЗУЛТАТ
Полицията не е открила никакви нарушения при проверката на кортежите със скъпи автомобили и частни охранители. Тя също бе разпоредена след побоя на Околовръстното. Тримата побойници се оказаха охранители на Ивайло Борисов-Ториното, считан за близък до Златомир Иванов-Баретата. Въпреки многобройните сигнал, че частни охранители затварят улици и нарушават правилата за движение, нарушения не са открити. "При проверките не са установени лица, извършващи дейности по лична охрана на физически лица, вследствие на които да са осъществени блокиране на улици или затрудняване на движението по тях", пише в проверката на МВР. Все пак са съставени 170 акта и са издадени 700 предписания. Повечето нарушения са свързани с трудовите договори. МВР е установило 4 души, които са охранявали без лиценз. В единия от случаите това са арестуваните за побоя на Околовръстното. "Основните цели на проверката не са постигнати, тъй като противно на често отразяваните в медиите случаи на блокиране на улици и нарушаване правата на гражданите, от главна дирекция "Национална полиция" не са констатирали подобни случаи", заяви зам. главният прокурор Ася Петрова.
Заради липсата на регистър липсва информационна връзка между полицейските управления, както и между тях и бюрата за съдимост, болниците, съдилищата и прокуратурата, смятат от държавното обвинение. Затова се стига до абсурда осъдени с влезли в сила присъди да притежават законно оръжие.
Кварталния полицай боб ли да хвърля за да узнае, че някой бил психично болен? Освен това може да е болен, но да не се води на психиатричен учет към съответно здравно заведение, защото роднините му си го мислят за нормален. Без освидетелстване, кой и на какво основание ще му отнеме разрешителното? Друг е въпросът, че службите КОС са на практика канцеларски плъхове и цялата им дейност се изнася от кварталните полицаи. То и без това всичко се изнася от тях...