Министерството на образованието ще намали рязко броя на задължителните изпити под формата на външно оценяване след 4-ти и 7-и клас. Вместо 4 задължителни изпита четвъртокласниците ще имат само два - по български език и литература и по математика. Същите предмети ще са задължителни за външно оценяване след 7-и клас, а от досегашния списък с изпити при седмокласниците отпадат три предмета. Силно се намалява и броят на текущите оценки, които учителите ще са длъжни да пишат през срока. Това предвижда новият проектостандарт за оценяване на резултатите от обучението в училище, представен от просветното министерство.
В момента външното оценяване след 4-ти клас се извършва по 4 предмета - български език и литература, математика, Човекът и обществото и Човекът и природата. Занапред отпадат последните два. В 7-и клас пък няма да има външното оценяване по 3 предметни области - природни науки, чужд език и обществени науки. Външно оценяване по чужд език ще има и занапред, но само по желание.
Просветното министерство вчера не обясни каква цел преследва с намаляването на броя на миниматурите. От там само казаха, че и досега не е имало изрично регламентиране на предметите, по които задължително се провежда този вид изпит, и това е ставало със заповед на министъра. И добавиха, че нищо не пречи по преценка на министъра всяка година към списъка със задължителни предмети да се добавя по някой от предметите, и така през годините да има редуване, с което чиновниците да могат да напаснат провежданата политика към проблеми, възникнали в практиката.
Докато за 4-ти и 7-и клас миниматурите се намаляват, в 10-и клас - края на първия гимназиален етап според новия училищен закон, е предвидено изобилие от изпити. Тук се залагат 6 външни оценявания, като МОН подлага на обществено обсъждане два варианта. Според единия само два изпита ще са задължителни - за четивна и за математическа грамотност, а останалите 4 - природни науки, обществени науки, чужд език и дигитални компетентности, ще са по желание. По чужд език и дигитални компетентности се предвижда в 10-и клас да се издават специални сертификати, които иначе стрували скъпо. Не се разбра защо ученик ще иска да се яви по желание по другите предмети - природни и обществени науки, след като оценката от външното оценяване не оказва никакво влияние върху продължаване на образованието. Алтернативният вариант предвижда задължителните изпити да са 4, а по желание да останат два - по чужд език и информационни технологии. Стандартът е публикуван за обществено обсъждане в този вариант.
Към момента не е ясно дали ще има образователен етап, в който все пак да бъдат преценени знанията на децата във всички основни предметни области. От МОН припомниха, че според новите правила на училищния закон задължителните държавни зрелостни изпити остават два - по български език и литература върху задължителната подготовка и вторият - върху предмет по избор от профилиращите предмети, изучавани във втория гимназиален етап.
Много промени има и при текущото оценяване на учениците. Занапред учителите ще са длъжни да пишат много по-малко оценки. Минималният брой оценки на срок по предмет става 2, независимо от броя на часовете, с които се изучава съответният хорариум. В момента при предметите, които се изучават в 4 и повече часа седмично, учителите са длъжни да напишат минимум 5 оценки на срок, при три часа седмично се изискват 4 оценки. Според Евгения Костадинова, шеф на дирекция "Образователни програми и образователно съдържание", лимитите в момента принуждават учителите да пишат формални оценки, само и само да изпълнят изискването.
За пръв път в образователната система се дефинира какво точно се изисква за всяка от количествените оценки по шестобалната скала. Учителите ще са длъжни да аргументират пред целия клас оценката от устно изпитване на ученик, както и писмено оценките при писмени изпити. Според МОН това ще подобри обективността на оценяването. От 1-ви до 3-ти клас, когато не се пишат количествени оценки, училищата ще имат свобода да изразят по индивидуален начин съответните качествени показатели - от отличен до слаб. Вместо "отличен" например може да се ползва "блестящ". Учениците от 1-ви до 4-ти клас не повтарят годината, за тях директорите ще са длъжни да предоставят допълнително обучение, като тепърва се чака регламент за финансирането му.
ГРАФИК
Новите правила за оценяване влизат в сила за първокласниците и петокласниците, които ще постъпят в училище наесен. Те ще са първите випуски, които ще се явяват на външно оценяване по новите правила през 2019-2020 г. - за четвърти клас, и през 2018-2019 г. - за седми клас. Новото оценяване след края на 10-и клас ще се въведе за пръв път през учебната 2019-2020 г., или за предстоящите седмокласници. Не е ясно защо се отлагат толкова във времето новите правила за външното оценяване в 4-ти и 7-и клас, след като според собствените обяснения на МОН то досега не е било регламентирано като задължително, т.е. не би следвало да има проблем със "заварено положение".
ОЦЕНКИ
При външното оценяване в 4-ти, 7-и и 10-и клас оценките ще са в точки. Точките от външното оценяване в 4-ти клас ще се приравняват по шестобалната скала, за разлика от тези в 7-и и 10-и клас. Матурите ще са и в точки, и по шестобалната скала, макар в стандарта да има два противоречащи си текста по темата. Оценките от външното оценяване в 4-ти, 7-и и 10-и клас няма да служат като текущи, защото при тези изпити се оценява постигнатото през целия етап. Външното оценяване ще служи за текуща оценка само когато е правено в друг клас. Когато резултатите се ползват за кандидатстване, шестица от училище, включена в балообразуването, ще е равносилна на 50 точки резултат при изпит, който носи максимум 100 точки. Петица от дипломата ще носи 39 точки, 26 ще са точките при четворка и 15 - за тройка.
Разместване на креватите...
Но - не казват ЗАЩО? Няма аргументация, няма обяснения... Едно се набляга - ама даскалите ще са свободни, те да носят отговорност...
------------------
Сайтът на Генек