:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,141
Активни 643
Страници 25,706
За един ден 1,302,066

Векове ще отнеме на България да догони богатите от ЕС

Но колите и компютрите ни са с почти европейски цени
БСК
За да достигне средните за ЕС нива на съответните показатели, на България са необходими много десетилетия:
Ужасяващо много време ще отнеме на България да заприлича на богатите държави от ЕС. Всъщност става дума за векове, твърди анализ на Българската стопанска камара (БСК). За да достигнем европейската производителност на труда, ще ни трябват между 67 и 311 години. А по показателя брутен вътрешен продукт на човек от населението ще се изравним със златната европейска среда след 90 до 233 години, пресмятат авторите на проучването.

Изчисленията са правени при допускане, че България ще се развива с досегашните темпове, а за икономиката на ЕС са заложени три варианта - замръзване, ръст с по 0.5% годишно и ръст с по 1% годишно. Именно при последния вариант излиза, че икономическото сближаване може да отнеме на страната ни 2-3 века.

Анализът прави специален паралел между България и Румъния и Словакия - две сродни държави от Източна Европа, млади членки на ЕС също като нас. Оказва се, че дори и тях няма да настигнем скоро и още по-лошо, дистанцията с тях се увеличава. През 2007 г., когато България и Румъния влязоха в клуба на богатите, нашият БВП на глава от населението е бил 4900 евро, румънският 6100 евро, а словашкият - 11 900 евро. През 2015 г. резултатите на трите страни са съответно 5700, 7200 и 14 000 евро, което означава, че Румъния и Словакия са се придвижили с еднакви темпове, а ние леко сме изостанали от тях.

Още по-отчетливи са тенденциите, ако се проследи как се променя БВП на човек от населението, като се отчете покупателната способност. В България този показател се е покачил доста слабо. През 2007 г. той е бил 42% от средния БВП за ЕС, а през 2015 - 46 на сто. Сега вижте отскока на Румъния - преди 9 години тя е отчитала 41% (по-лош резултат от нашия), а миналата година вече е достигнала 57% от средното за ЕС. Колкото до Словакия, тя изглежда недостижима със 77 процента.

От БСК открояват и други особености на българското развитие - цените. Оказва се, че телевизори, смартфони, компютри у нас са скъпи почти колкото в останалия ЕС - цените им са само с 8% под средните за общността. Леките коли, дрехите и обувките също доста бързо доближават европейското равнище - те са с около 20-22 % под него. И храната ни е относително скъпа - цените са само с трийсетина процента по-ниски от средните за ЕС. По-евтини в сравнителен план са мебели и обзавеждане, транспорт, ток, газ - цените им са с около 50% под средните за Евросъюза.

Авторите на изследването изтъкват още една аномалия - заплатите у нас се качват по-бързо от производителността на труда. Доходите на българите през 2007 г. са били 32% от БВП на страната, а сега гонят 41%, докато в Румъния делът на доходите е намалял от 36.8% от БВП на 32.3 на сто. В същото време от 2010 г. насам румънците са вдигнали своята производителност за 1 отработен час с 23%, а в България увеличението е почти двойно по-малко - с 12.8%.

ИЗВОД

България ще достигне средноевропейското ниво на БВП на човек от населението след не по-малко от 10 поколения, а за изравняване с европейската производителност на труда са ни необходими най-малко 15 поколения (при 1% ръст на БВП на ЕС). В същото време за изравняване с ЕС по ниво на доходи като дял от БВП е достатъчно по-малко от едно поколение, като за едно поколение се приемат 25 години. Производителността на труда у нас нараства с много по-малки темпове от доходите. Нещо повече, единствено по показателя "доходи като част от БВП" България изпреварва останалите държави в ЕС. Това означава, че "изяждаме" в аванс потенциалния си БВП!
БСК
Колко далече е България от ЕС? Ето какви са данните за 2015 г.
92
7027
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
92
 Видими 
22 Юли 2016 19:33
За да достигнем европейската производителност на труда, ще ни трябват между 67 и 311 години.


Произодителността на труда къде? Промишленост почти не остана. Селско стопанство - остана само пшеница, слънчогред и царевица.
Пълни сме с консултатски фирми, банки, юридически кантори, счетоводни къщи - там ли изоставеме от Запада?
22 Юли 2016 19:47
За да достигнем европейската производителност на труда

Понятието "производителност на труда" е стойностно понятие и са учи в първи курс на икономическите специалности. Когато на един работник заплатата му е 100 лв., то неговата производителност на труда е 100 лв.. Когато му вдигнеш заплатата 10 пъти, то и неговата производителност на труда нараства 10 пъти.

Понятието "производителност на труда" не зависи от това какво правиш и в какво количество, а колко ти плащат за него. Когато ти плащат повече, то и производителността на труда е по-голяма. И това се вижда най-лесно от лаици, като отидат на запад и видят, че за по-малко работа им плащат пъти повече.
22 Юли 2016 19:59
за по-малко работа им плащат пъти повече.

И къде на Запад работят по-малко в рамките на работното време?
22 Юли 2016 20:12
Основният проблем е в ценностната система. На запад разбират, че не може да има благоденстващ народ без силна държава, икономика, национален интерес и концепция. Т.е. ударението се поставя на държава-общество-фирма-гражданин. На българска територия е обратното: върховната ценност са парите и как ще бъдат набавени няма значение.
От тук и стратегията на индивидите да се „разтворят“ в ЕС, да намират удобни ниши за временна (в повечето случаи) работа или „да се махнат от тази загубена държава“.

Иначе, статията е пълна глупост. След толкова поколения (ако се сбъдне прогнозата) България ще я има само в някои исторически книги, но не и на картата.
Кой е виновен?
1. Населението, готово да продаде всичко българско и България, даже и за 5 лева, защото мисли само за едно – как да си избие комплексите с пари.
2. Населението, което избира политици, които го примамват с бъдещи пари
3. Нашите „съюзници“ от ЕС и НАТО, които ни помагат да си разрушим държавата, икономиката, националният дух, които са поели България на ръчен контрол, което се счита за „помощ“ от лумпенясалите индивиди.
Наближават пак избори. Поради разтварянето на биологичните единици в ЕС и извън него, всички български институции са обезсмисленни като форма на самостоятелно управление и ако щете на демокрация. Западът не иска да поеме директна отговорност за нашите институции, но за това пък ги пълни единственно със свое съдържание. Така хем си измива ръцете от отговорността за нас, хем ни държи всички конци. Има ли изход? Ако си запазим ценностната система и приоритети – НЕ! Това положение е планирано на запад, научно обосновано с бай-ганьовката ни генетична матрица и изпълнено с поразяваща точност и успех с наша решаваща помощ.
Имам една голяма молба“ стига с тази глупост за лошите политици! Западът няма да ни помогне да си намерим нови лидери извън посочените от тях. Всеки, дръзнал да обедини българите около национална идея ще бъде стъпкан от всички, дори и да си направят кефа, че и те могат да направят нещо. Това не значи, че не трябва да се направят опити да се образова населението и да се създават алтернативни граждански обединения.
22 Юли 2016 20:13
Не се чудя.От както се помне светлото бъдеще е там някъде зад хоризонта.
Само да добавя,че по Хрушчово време ,да речем 60 70 години имаше точно указание ,че около 1980 ще навлезем в комунизма и ще лежим по гръб и ще получаваме според питребностите си!
Пълна идиотщина.
Това идва да покаже ,че така наречените управляващи елити (тарикати)се интересуват само от соственият си джоб и заблуждават цели поколения най-нагло...
22 Юли 2016 20:24
Тодор1 22 Юли 2016 20:13
На теб лично ли ти обещаха да лежиш и друг да те храни? Моля, изпрати ми линк за това обещание.

Ако искаш да лежиш и друг да те храни – иди в САЩ, там може да ти дадат купони за храна. 1/6 от „нормалните“ американци го правят.
22 Юли 2016 22:25
а да достигнем европейската производителност на труда, ще ни трябват между 67 и 311 години.

БСК? Тама беше пълно с бизнесмени ли?
На каква база са правили изчисленията, някъде пише ли?
Ние вървим надолу, ако Европа тръгне надолу по-бързо от нас, може да ни настигне по-скоро.
Иначе ние Европа как? Тя не стои на място, а ние вървим в обратна посока, хората се изселват, тук остават циганите, те се възпроизвеждат на 15-ина години, така че съвсем в близките години основната работна ръка ще е циганска, неграмотна.
Кой е правил тоя анализ некадърен?
22 Юли 2016 22:26
Neopol
22 Юли 2016 19:47

Нищо подобно.
Очевидно си изучавал понятието след "нежната р." от 1989 г.
След въпросната р. и в България се възприе ненаучното, предназначено единствено за промиване на умовете, определение за производителността като съотношение между количеството произведена продукция и разходите на жив труд, P ненаучно = Q / t.
Има и друго, научно определение, съгласно което производителността е съотношение на количеството произведена продукция към сумата от разходите на жив и овеществен труд, P научно = Q /(t + ДА + ЕРда), където ДА е стойността на дълготрайните активи, а ЕРда са експлоатационните разходи, необходими за използването на ДА.

Представи си, че имаме две напълно еднакви земеделски стопанства.
Първото го обработваме с 12 работника, 12 коня и инвентар от 19-я век: плугове, жътварки, вършачки, каруци и тем подобни, а второто - с 1 комбайн, 1 трактор, 1 камион и 2-ма механизатори.
Ясно е, че ако смятаме производителността по ненаучната формула, то в първото стопанство тя е 6 пъти по-ниска.
Нека да видим обаче как стоят нещата в действителност и да пресметнем производителността по научната формула. Напомням, че стопанствта са еднакви, тоест Q1 = Q2. Само за простота приемаме ЕРда в едното стопанство (овес, подкови, ремонт на вършачките и т.н.) равни на ЕРда в другото (горива, гуми, резервни части и т.н.). Очевидно е, че във второто са по-големи, но няма да издребняваме. За да изравним амортизациите, определяме производителността за 15 години. Напълно допустимо е, и животните, и машините се използват горе-долу толкова дълго.

Значи,
в знаменателя на научната формула за първото стопанство стоят
15 х 12 минимални годишни заплати + цената на 12 коня + цената на инвентара =
= 1 225 000 + 24 000 + 51 000 = 1,3 млн. лева
а в знаменателя на научната формула за второто стопанство стоят
15 х 2 средни годишни заплати + цената на комбайна, трактора и камиона =
= 300 000 + (550 000 + 320 000 + 180 000) = 1,35 млн. лева

Реалната производителност на труда в механизираното стопанство се оказва по-ниска, независимо че по ненаучната формула е 6 пъти по-висока.
Да резюмирам: общоприетата формула се използва, за да се упрекват хората, че не работят достатъчно и затова заплатите им следва да останат просешки.
Но я се опитай да кажеш на чорбаджията да купи машини, за да вдигне производителността. Веднага ще си направи сметката кое как е.

22 Юли 2016 22:35
И това се вижда най-лесно от лаици, като отидат на запад и видят, че за по-малко работа им плащат пъти повече.
Абсолютна истина!
22 Юли 2016 22:55
ВладиГео, мисля, че съм го казал ясно. Няма никакви съотношения, деления и т.н.. Терминът "производителност на труда" не зависи от това, какво и за какво време произвеждаш, а колко ти плащат за това време. Ако има кой да ти плаща нищо да не правиш, то значи този, който го прави е оценил, че твоето нищоправене е ценен труд.

Както БВП е сбор от цените, така и общата производителност на труда е сбора от заплатите. Няма никакво значение какво материално или друго съдържание се крие зад едното или другото, важното е, че някой го е платил, следователно продуктът задоволява нечии и някакви потребности, следователно има икономически смисъл и се измерва, като показател на икономиката.
22 Юли 2016 23:03
Народна Република България от 1944 г. до 1989 г. в цифри и факти (Статия)

"Социалистическа Народна Република България от 1944 г. до 1989 г само цифри и факти.
Живота от 1944 до 1989 който загубихме и това което "спечелихме" от 1989 до днес.
Четете и разказвайте за да знаят хората истинската си история....

За периода 1979-1988 г. САЩ увеличава БВП на глава от населението със 182%, Япония с 275%,
Германия със 158%, Франция със 157%, а България увеличава БВП на глава от населението с 234%.
Това ще рече, че България по време на комунизма, дори и в годините на Перестройка,
никога не е била в рецесия, камо ли фалирала, както поучава западната пропаганда.

По брутен вътрешен продукт на глава от населението през 1988 г. България е заемала 25-то място
в света.
През 2013 г. България заема 78-мо място в света,
по брутен вътрешен продукт на глава от населението,
по данни на международния валутен фонд (IWF).
В момента (2014) България е с най-ниския номинален брутен вътрешен продукт в Евросъюза,
най-висока квота на мизерия - 21,8%, по данни на Международния Валутен Фонд и Евростат
и най-много извънбрачни раждания в Европа.


Данните са взети от Националния статистически институт. Те са официални и общодостъпни. "

подробно

http://www.bgspomen.com/2016/05/1944-1989.html
22 Юли 2016 23:05
И друго ще ти кажа, вече в противоречие с теорията - няма пазар на труда и пазарна работна заплата. Може да да има търсене и предлагане за определени специалисти, но като цяло предлагането на труд многократно надхвърля търсенето и затова пазарно равновесие е невъзможно. Затова и работните заплати не са пазарен, а социален феномен. Ако на запад имат високи заплати, то не е заради нищо друго, освен че аботниците са могли да се организират добе, имали са истински и силни профсъюзи и са правили много стачки. Затова и в България работиш много, а на запад по-малко, но ти плащат с пъти повече.

Това се вижда и в дела на работната заплата в цената на продукта. На запад се движи около 30% и повече, в България е 5-6 %. Когато делът на заплатата (труда) в цената на един продукт е малка, то значи, че делът на печалба (явна и скрита), лихви и т.н. е голям.
22 Юли 2016 23:06
Авторите на изследването изтъкват още една аномалия - заплатите у нас се качват по-бързо от производителността на труда.


България е във фалит от много години. Още от прехваленото реформаторско правителство на Костов бюджета се връзваше с приватизация. Сега вече всичко се продаде. Тези 16 милиарда на практика са пари за крадене но и пари за връзване на бюджета. Положението е много по-лошо отколкото изглежда; заплатите в бюджетната сфера трябва да се НАМАЛЯТ за да може да връзваме приходите и разходите. Да не говорим, че Тиквата нарушава закона за Валутния Борд но всеки друг си мълчи. България на практика е пусната в пързалката на дълговата спирала. Не знам кой ще бъде тоя смелчак, който ще се престраши да намали заплатите на разглезените бюджетни служители поне с 30%.

Колкото тезата на лапето написало тази статия, че векове ще са ни нужни за да догоним богатите от ЕС - нищо подобно, не ние ще ставаме богати, а т.н. "богати" ще стават бедни като нас и това ще стане не за векове а максимум за 15 години (в най-оптимистичния за тях вариант). Да не говорим, че "богатите" не са богати поради някакви алабалистики като европейски ценности, димукрация и какво ли още не, а поради векове грабене с цената на милиони убити от т.н. колонии.
22 Юли 2016 23:06
"Статистика в България по индустриални и селскостопански отрасли за периоди преди 10 ноември, 89 г. и миналата 2014 г.
Крайния резултат от изследването е потресаващ! Ето и фактите:

ПРОИЗВОДСТВО:
Първа група показатели: Какво е произвеждала България през 88 г. Това е последната нормална година, преди да дойде така наречената псевдодемокрация. Сравнявам 1988 г. с миналата 2014 г. И ето какъв е резултата по отрасли:
Металообработващи машини: През 1988 г. сме произвели 17 440 броя. За сравнение, през цялата 2014 г. сме произвели едва 1930 броя.

Електрокари: През 1988 г. – 47 400 бр. – През 2014 г. – 180 бр.
Мотокари: През 1988 г. – 35 100 – През 2014 г. – 210 бр.
Домашни хладилници: През 1988 г. – 111 000 бр. – През 2014 г. – 0 бр.
Цветни телевизори: През 1988 г. – 124 300 бр. – През 2014 г. – 0 бр.
Памучни платове: През 1988 г. – 362 млн. кв. м. – През 2014 г. – 8 млн. кв. м.
Вълнени платове: През 1988 г. – 45 млн. кв. м – През 2014 г. – 2,4 млн. кв. м.
Месо: През 1988 г. – 565 600 тона – През 2014 г. – 150 000 тона Тоест- 4 пъти по-малко
Мляко: През 1988 г. – 2,5 млн. литра – През 2014 г. – 70 хил. литра. Тук спадът е потресаващ – 34 пъти по-малко количество!!!
Зеленчукови консерви: През 1988 г. – 344 000 тона – През 2014 г. – 67 000 тона.

ИЗНОС:

Електронни калкулатори: През 1988 г. – 46 700 бр. – Сега 2014 г. – 0 бр.

Електрокари: През 1988 г. – 44 700 бр. – През 2014 г. – 0 бр.

Телефонни апарати: През 1988 г. – 630 000 бр. – През 2014 г. – 0 бр.
Радиотелефони: През 1988 г. – 121 000 бр. – През 2014 г. – 0 бр.
Пресни плодове: През 1988 г. – 139 000 тона – През 2014 г. – 7 000 тона.
Домати: През 1988 г. – 78 900 тона – През 2014 г. – 1 100 тона.

КОНСУМАЦЦИЯ НА:

Прясно мляко – литри на човек за 1 година:
През 1988 г. сме консумирали 195 литра мляко на година – През 2014 г. – 20 литра
Месо: През 1988 г. – 75 кг. – През 2014 г. – 32 кг.
Яйца: През 1988 г. – 263 бр. – През 2014 г. – 143 лв.
Плодове: През 1988 г. – 109 кг. – През 2014 г. – 50 кг.
Захар: През 1988 г. – 35 кг. – През 2014 г. – 7 кг.

Тези данни са жестоки показатели за това как живеят хората и какво потребяват. Разрушителната политика на хората, които управляваха държавата от 89-та година, е само една от причините днес България да е страна от Третия свят. Идеалът на „демократичните“ ни политици след 10-ти ноември беше да се съкращават и разрушават заводите и предприятията, като символ на комунизма. Дори комисиите, специално създадени за ликвидацията на ТКЗС-тата бяха наречени официално с безумното име „Ликвидационни“. Това име е потресаващо."
http://www.bgspomen.com/2016/05/1944-1989.html
22 Юли 2016 23:16
заплатите в бюджетната сфера трябва да се НАМАЛЯТ за да може да връзваме приходите и разходите.

Нищо няма да вържеш, защото свивайки разходите, свиваш пазара, от там продажбите и приходите. Получава се спирала надолу. Слизаш, слизаш, правиш мизерия и безработица в увеличение, но бюджетът ти все е на дефицит.

Макроикономиката е принципно различна от микроикономиката. Затова и когато бакали се опитат да управляват държава, като квартален магазин, я сриват.
22 Юли 2016 23:21
"Здравеопазване. Не могат също да бъдат подценявани постиженията в медицинското обслужване - достатъчно е да се отбележи, че според статистическите данни преди Втората световна война средната продължителност на живота е около 52 години, през 1989 г. тя е 71 години. Няма да посочваме увеличението на броя на работещите лекари и средния медицински персонал, както и изградената огромна мрежа от болници, поликлиники, санаториуми и други здравни заведения.

Образовние и наука. Ликвидирана е неграмотността, младежите получават висока професионална подготовка. И днес България се слави с кадри с изключително високи качества и научна подготовка, получени през този период.

Жилищен фонд. Всяка година се строят около 70 000 жилища.

Безработица. Това е почти непознато явление през периода 1944-1989 г.

Жизнен стандарт. Ако индексът на реалните доходи на човек от населението през 1950 г. е сто единици, през 1989 г. той е 5 пъти по-висок.

Обществен продукт и национален доход. От данни на статистиката е известно, че общественият продукт през 1989 г. се увеличава над 25 пъти в сравнение с 1939 г., националният доход - над 15 пъти. Съществено изменено е и мястото на отделните отрасли в създаването на обществения продукт и на националния доход. С предимство нарастват произведеният обществен продукт и националният доход в промишлените отрасли. Оценявайки разходите, трябва да се направи извода, че всичко това е постигнато благодарение на пълната мобилизация и относително правилното използване на финансовите ресури на страната.

Българската енергетика

До средата на 20-и век бяхме последни в Европа по енергийни мощности. От 1945 до 1990 те нараснаха 120 пъти! Стигнахме Белгия и Австрия. Изпреварихме Дания, Португалия и Гърция. Изравнихме се с Европейския съюз. Енергийната ни стратегия, проектите, инженерната реализация се изпълняваха от забележителния научен център "Енергопроект". Създаден през 1948, той обедини творческите сили на няколко поколения специалисти и стигахме върховете на световната енергетика.

- АЕЦ "Козлодуй". Проектирана и строена съвместно от руски и наши специалисти, с мощността си 3760 MW осигури 45 % от електропроизводството на страната! Тя е една от големите атомни електроцентрали в света!
- ПАВЕЦ "Чаира". По мощност /861 MW/ и по проектно решение /турбопомпената зала е на 360 метра под земята, в каверна с размерите на зала 1 на НДК/ няма европейски аналог!
Каскада "Белмекен-Сестримо". С трите електроцентрали /първата от които е ПАВЕЦ/, с обща мощност 735 MW, е международна рядкост!

Заема водещо място между действуващите ВЕЦ и ПАВЕЦ в света.

- Каскада "Арда" - с обема на трите й язовира 1,15 млрд куб. м, е една от най - големите в Западна и Средна Европа!

- Източномаришкият енергиен комплекс. Горивната му база са лигнитни въглища с най-ниска калоричност - 1400 ккал/кг. По екологични изисквания две от централите са с железобетонни комини по 325 метра - най-високите в Европа!

/Сега абсурдът на капиталистическата непланова икономика е следният: "... Най-големият трън в очите на всички е проектът на ХХI век - АЕЦ "Белене" /започнат преди 89 и спрян след избухването на демокрацията/. Изграждането на 2000-мегаватова ядрена мощност обедини цялото антиядрено лоби не само у нас, а и в чужбина.

- Производството на водни турбини и генератори
До 1950 у нас са изработвани водни турбини с мощност до 10 КW. През 1954 произведохме турбина и генератор с мощност 700 КW.
В 1960 изнесохме в Китай 30 турбогенераторни комплекта за ВЕЦ. Към 1980 вече работеха 30 ВЕЦ с 80 български турбогенератори с обща мощност 840 МW. Венец на турбостроенето ни са трите агрегата за ПАВЕЦ "ЧАИРА", всеки с мощност 215 МW по чертежи на "Тошиба", Япония.

- Нашите енергетици проучваха, проектираха и строиха енергийни обекти за сложни геоложки, земетръсни и други условия в Ливан, Йордания, Кувейт, Сирия, Ирак, Алжир, Либия, Румъния, Чехословакия, Испания.
- Благодарение на енергийната ни стратегия през целия период 1950 - 1990 България беше сред европейските страни с най-редки и кратки сътресения в енергоснабдяването! Няколко поколения българи изнесоха на гърба си строителството на енергийния отрасъл, който към 1989 зае 18 % от националните промишлени фондове.

След 1990 управленската ни прислуга на чужди сили упорито подготви взривяването на енергетиката:
- Разруши мозъчния й център "Енергопроект". Старателно организира националното престъпление - закриване на АЕЦ "Козлодуй"
- Спря строителството на АЕЦ "Белене"
- Разпродаде /нацБг - практически на БЕЗЦЕНИЦА/ електроразпределителната система
- Ликвидира енергомашиностроенето. Днес дори 100-киловатова водна турбина трябва да се внася от чужбина! Чужди фирми, които трябва да се учат от нашите енергостроители, получават поръчки за строителство на енергийни обекти у нас. Каскадата "Горна Арда", 4 пъти по-малка от каскадата "Арда", която е българско инженерно решение и изпълнение, се възлага на чужденци, непостроили нито един енергиен обект!
Това е грозно унижение на нашия индустриален интелект!"
http://www.bgspomen.com/2016/05/1944-1989.html
22 Юли 2016 23:24
"И това се вижда най-лесно от лаици, като отидат на запад и видят, че за по-малко работа им плащат пъти повече."
Абсолютна истина!

"Истина" е, ако виждаш само връхчето на айсберга и нямаш понятие за планината овеществен труд.
Преди 22 години бех на стаж в западна търговска фирма. Не е истина, колко къркаха менторите! По график - от 09.00 до 00.00 часа, всеки работен ден. Прекъсваха за по 5-10 минути на час, но не всеки час. Вадеха лаптопите, един поглед, две кликвания и бързаха да фанат чашите. Обаче ... докато аз имах в офиса само един евтин писи с иглен принтер, техните лаптопчета беха свързани със CRM/ERP система за 5 милиона долара
22 Юли 2016 23:36
Колкото тезата на лапето написало тази статия, че векове ще са ни нужни за да догоним богатите от ЕС - нищо подобно, не ние ще ставаме богати, а т.н. "богати" ще стават бедни като нас и това ще стане не за векове а максимум за 15 години

Това откъде си го изсмука, от текущите вълнички, дето плискат бреговете на икономиката ли?
Че те тия вълнички са плажни, океана обгръщаш ли с поглед?

Авторите на изследването изтъкват още една аномалия - заплатите у нас се качват по-бързо от производителността на труда.

Аз това съм го пропуснала, да си дойдем на думата значи.
Ма да ги намалят заплатите де, щом има кой да им работи, да режат, кво реват?
22 Юли 2016 23:46
Ега ти и тъпотията. По какво да ги достигаме ? По дългове? По африканци и пакистанци ? Какво им е в повече ?? Всеки и у нас има къща, кола, мебели ...
Някои ще им отнеме векове да установят че света не е събиране и изваждане на материя, пари, и разни лъскави дръкулки.
22 Юли 2016 23:51
@Neopol

Естествено, че при определянето на производителността има значение колко произвеждаш. Увеличаването на заплатата при равни други условия не води до повишаване на производителността. Това ще стане при увеличаването на стойността на произведената продукция.

@ ВладиГео

Не използваш цялата стойност на дълготрайните активи. Използваш амортизационните отчисления. Това е пренесената им стойност в стойността на произведената с тях продукция.

Иначе статията нахвърля някакви числа, на базата на които не могат да се правят изводи. Изменението на производителността в БГ и РО само по себе си не е достатъчно за сравнение, защото няма съпоставка на изходните позиции, спрямо които то се осъществява. Делът на доходите в БВП е ненадеждна апроксимация, за да служи като такива.

Цялата работа май е за това, че от камарата се оплакват, че заплатите растат по-бързо, отколкото на тях им се иска.
22 Юли 2016 23:52
Neopol
22 Юли 2016 22:55

Както БВП е сбор от цените, така и общата производителност на труда е сбора от заплатите.

Немой, ве
Не сваляй още равнището.

ЗАповни от мене: няма научна дисциплина, в която понятието производителност да има смисъл, различен от съотношение между "добито/получено/произведено/...OUTPUT" към "вложено/заплатено/изразходвано ... INPUT".

Дали ще мериш производителността на труда с изразходвано работно време, със заплати, сиреч раб. време х часова ставка или по начина, по който ти казва, че е правилно образованият, ерудиран и умен човек в мое лице, времето, заплатите, сумата от разходите на жив и овеществен труд са винаги, ВИНАГИ INPUT, тоест в знаменателя.
От това, по-специално следва, че ако сборът от заплатите клони към нула, то производителността на труда по ненаучната формула клони към безкрайност. Точно обратното на това, което казваш
22 Юли 2016 23:59
Гладиатор
22 Юли 2016 23:46
Мнения: 6,260
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Ега ти и тъпотията. По какво да ги достигаме ? По дългове? По африканци и пакистанци ? Какво им е в повече ?? Всеки и у нас има къща, кола, мебели ...
Някои ще им отнеме векове да установят че света не е събиране и изваждане на материя, пари, и разни лъскави дръкулки.

Напълно те подкрепям. Това е и моята теза. И не е изсмукана отникъде, а идва от 15 годишен опит зад граница.
23 Юли 2016 00:09
Slex
22 Юли 2016 23:51

@ ВладиГео

Не използваш цялата стойност на дълготрайните активи. Използваш амортизационните отчисления. Това е пренесената им стойност в стойността на произведената с тях продукция.

Прочети пак какво съм написал "За да изравним амортизациите, определяме производителността за 15 години. Напълно допустимо е, и животните, и машините се използват горе-долу толкова дълго."
и по-нататък умножавам заплатките по 15, а ДМА вземам с цялата, а не с пренесената стойност.

Така или иначе, оставяш впечатлението, че си схванал/а за что иде реч и с чиста съвест ще оставя Neopol-а на твоите грижи
23 Юли 2016 00:20
Нямаме грижа! "Времето е наше!"
23 Юли 2016 00:28
Цялата работа май е за това, че от камарата се оплакват, че заплатите растат по-бързо, отколкото на тях им се иска.

От месеци насам, пощенските кутии в махалата се пълнят с обяви за работа: работници в търговски вериги, телефонджии (кол-нещо си май им викат), раздавачи и събирачи на бързи кредити, охранители, производствени работници, рекламни нещо си, на електронната ми поща идват обяви от енергийни фирми ...
Пощите ги чистим, разбира се, но започнах да си снимам коментари, написани по залепените обяви. Не са за пред хора, иначе щях да ви оправя настроението
23 Юли 2016 00:39
@ВладиГео

То хубаво изравняваш амортизациите (като срок), ама защо не ги ползваш при изчисляването на производителността тогава? Амортизационните отчисления са своебразно заплащане на основния капитал за участието му в производствения процес. Трябва да се вземе само онзи размер от тях, който е генериран при производството на съответния продукт. Като използваш цялата стойност на основния капитал, изкривяваш данните за производителността. Даже не е необходимо да го купуваш в твоя пример, може да го наемеш.
23 Юли 2016 00:41
заплатите в бюджетната сфера трябва да се НАМАЛЯТ за да може да връзваме приходите и разходите.

Ще се намалят, ама "друг път". Нали точно в бюджетната сфера са назначени гърбавите калинки и техните семейства? Кой ще е луд да си реже клона, на който седи, т.е. да си отсвири избирателите на хранилка? Държавната администрация е увеличена от 37 000 през Татово време, до помти 150 000 сега.
За дивата корупция и влиянието върху БВП сега ме мързи да пиша. Но влиянието е, меко казано, ужасяващо...
23 Юли 2016 01:05
Slex
23 Юли 2016 00:39
@ВладиГео

То хубаво изравняваш амортизациите (като срок), ама защо не ги ползваш при изчисляването на производителността тогава? Амортизационните отчисления са своебразно заплащане на основния капитал за участието му в производствения процес. Трябва да се вземе само онзи размер от тях, който е генериран при производството на съответния продукт. Като използваш цялата стойност на основния капитал, изкривяваш данните за производителността. Даже не е необходимо да го купуваш в твоя пример, може да го наемеш.

Нищо не изкривявам, драга.
"Съответният продукт" е зърно, само зърно.
Цялата стойност е пренесена.
За да си го представиш по-близко до стандарта, нека вземем линейна амортизация, да добавим ЕР 200 хил. за 15 години и да разделим всичко на 15. Получаваме формулка за годишна производителност (хем няма да се смущаваш, че методът не е динамичен), в която единият знаменател е точно 100 000, а другият - 100 000 и нещо.
QED
23 Юли 2016 02:05
Има и друго, научно определение, съгласно което производителността е съотношение на количеството произведена продукция към сумата от разходите на жив и овеществен труд, P научно = Q /(t + ДА + ЕРда), където ДА е стойността на дълготрайните активи, а ЕРда са експлоатационните разходи, необходими за използването на ДА.

Само дето тази формула не може да обясни, защо сервитьорката в Дания взема заплата в пъти повече от колежката си в Индия.

А отговора е: Защото заплатата в много по голяма степен зависи от технологичното равнище и природните ресурси на държавата в която живееш, отколкото от личната ти производителност на труда.
Между другото освен жив и овеществен труд, има и идеален труд.
Преди почти 150 години К. Маркс е предвидил, че с превръщането на науката в непосредствена производствена сила, хората ще бъдат изместени вън от производството и ще има всички необходими условия за комунизъм.
Но Маркс се оказа непоправим оптимист, който смята че историята се развива само по едно, прогресивно направление.
Всъщност човешкото общество като всички сложни системи се променя по законите на нелинейната динамика.
Периодите на прогнозируемо развитие се сменят от периоди на неустойчивост.
Предвидената от Маркс технологична революция в производството, се случва в ситуация, крайно далеч от комунистическите перспективи.
Още в края на миналия век в автоматизиран електромонтажен завод на Фанук в Япония са работили 70 работника и 130 индустриални робота.
За месец са произвеждали 18000 електромотора. По количество на заетите работници това е 10 пъти по малко отколкото в обикновено производство без автоматизация. Какво означава това икономически?
Икономически това означава, че делът на живия труд е намален 10 пъти, и следователно, делът на заплатата на работника в стойността на един мотор също намаля 10 пъти. Но това не значи, че стойността на мотора се е намалила 10 пъти. Делът на миналия, овеществен в новото оборудване на завода труд относително се е увеличил. Новото оборудване означава заплати за труда на учените, конструкторите и работниците които са разработили и произвели това оборудване. И се получава така че делът на физическия труд в готовия мотор значително намаля за сметка на умствения труд.
По такъв начин в резултат на технологичната революция в производството, делът на живия труд в стойността на продукта рязко намаля и се съкращава до нищожно малка величина в сравнение с миналия овеществен труд.
Едно оборудване може да бъде амортизирано за 5 години. А реално да работи 10. Следователно 5 години то ще работи "безплатно"
А много съоръжения като мостове, пътища, канали и други построени преди 100 и повече години отдавна работят "безплатно" ако не смятаме разходите за ремонт и експлоатация. Но както се казва нищо не е вечно, всичко се износва и става негодно.
Всичко ли? Всъщност не всичко!
Може да престане да съществува кораб или локомотив. Но не може да изчезне идеята за кораба или локомотива. Идеята е безсмъртна.
В това е разликата между материалното и идеалното. Материалното е преходящо, идеалното вечно.
Материалното производство има и своята идеална страна, това е науката, натрупания опит, технологиите и т.н.
Тази страна почти никога не се отчита от икономическата наука. Първи внимание на тази страна на общественото производство е обърнал Маркс.
Главното икономическо следствие е че трудът на работниците престава да бъде мерило за стойността на продукта предвид неговия все по малък дял в стойността продукта. А трудът на учените, изследователите и конструкторите от миналото, а и днешно време никога не е бил мерило, а и по природа интелектуалният труд не може да бъде мерило за стойност на продукта.
По мнението дори на предпазливите експерти, в близките 20 години до 45% от работните места в сферата на умствения труд, и над 60% при физическия труд ще бъдат заети от роботи и различни автоматизирани системи.
С други думи и в без това задълбочаващото се неравенство, възниква проблема с маса излишни хора. Допълнителен проблем ще бъде и загубата на стимул за пренасяне на производствата в третия свят. Дори днес роботите произведени в САЩ и Япония се откупват за малко повече от 2 години и са вече по евтини от китайските работници. Напълно е очевидно че ръстът на неравенството ще увеличи социалното напрежение и противоречия.
23 Юли 2016 02:51
Естествено, че при определянето на производителността има значение колко произвеждаш. Увеличаването на заплатата при равни други условия не води до повишаване на производителността. Това ще стане при увеличаването на стойността на произведената продукция.

Заплатата и стойността на произведената продукция нямат нищо общо. Това са две съвсем отделни неща. От стойността на произведената продукция, спрямо разходите може да зависи печалбата, но не и заплатата. Заплатата се договаря на време и именно от разликата на между заплащането за време и продажната цена на парче идва печалбата на предприемача.

Цената на парче в един идеален конкурентен тип пазар, зависи от търсенето и предлагането, докато заплатата зависи от осъзнатостта, организираността и борбеността на работниците. Тя изразява не е пазарно, а социално съотношение.

И както производителността зависи от сумата на цените на произведеното за определено време, така и производителността на труда е заплатата получавана за единица време.

Производителност на едно предприятие и дори икономика (БВП) е нещо съвсем различно от производителност на труда.

Потретвам и приключвам по темата - производителността на труда не е колко продукт произвеждаш (щото труда е само елемент при производството), а колко ти плащат за определено време. Плащат ти повече - производителността на трудът ти е по-голяма. Плащат ти по-малко - по-малка е.
23 Юли 2016 04:09
анализ на Българската стопанска камара (БСК).

Отколешна мечта на БСКарите е да се работи даром, без всякакво заплащане, а работещите сами да си плащат осигуровките - откъде ще вземат пари за тях си е тяхна, на работещите, грижа.
Така производителността на труда ще нарасне неимоверно и всички българи ще се изнесат от България, а проблемът с производителността ще бъде решен окончателно за радост на въпросните БСКари.
23 Юли 2016 09:05
Engels
23 Юли 2016 02:05

Само дето тази формула не може да обясни, защо сервитьорката в Дания взема заплата в пъти повече от колежката си в Индия.

А отговора е: Защото заплатата в много по голяма степен зависи от технологичното равнище и природните ресурси на държавата в която живееш, отколкото от личната ти производителност на труда.

Казано с моите точни термини, и заплатите, и производителността, и маса други показатели зависят в много по-голяма степен от количеството вложен овеществен труд, какъвто са технологиите, овладяните природни ресурси, вътрешния пазар и т.н., и т.н., отколкото от разхода на жив труд, какъвто е пренасянето на едно кафенце от т. А до т. Б.
Иначе казано, ти започваш с "тази формула не може да обясни", а след това я разказваш със свои думи

П.С. Сети се защо съм подчертал пазар
23 Юли 2016 09:32
Engels
23 Юли 2016 02:05

Между другото освен жив и овеществен труд, има и идеален труд.
Материалното производство има и своята идеална страна, това е науката, натрупания опит, технологиите и т.н.

Между другото, няма нужда да преоткриваме топлата вода, като й даваме друго име.
Овещественият труд е материален и нематериален по определение, а по-специално дълготрайните активи са ДМА и ДНА по стандарт.
Обърни внимание, че във формулката съм записал ДА, дълготрайни активи, въпреки че в примерчето говоря за коне и големи, шарени и глупави селскостопански машини, тоест за ДМА. Само за простота съм приел, че двете стопанства използват едни и същи агротехнологии, софтуер, ноу-хау и прочия ДНА. Просто не ми трябват за тезата, в края на краищата не пиша ръководство.

В скобки ще отбележа, че нематериалните активи не са откритие на съвременността. От хилядолетия информацията за тържищата и търговските пътища, за местните пазари и обичаи, договорите с туземните началници и т.н. са по-ценни от камилите и корабите
23 Юли 2016 09:39
Engels
23 Юли 2016 02:05

Преди почти 150 години К. Маркс е предвидил, че с превръщането на науката в непосредствена производствена сила, хората ще бъдат изместени вън от производството

Марксов булшит, един от многото.
Специално този е опроверган още през 1905 година не от друг, а - хвани се здраво за масата - от В. И. Улянов-Ленин.
Лениновото опровержение е във формулирания от него през посочената година закон за непрекъснатото нарастване на потребностите.
23 Юли 2016 10:12
За да достигнем европейската производителност на труда, ще ни трябват между 67 и 311 години.


Много точно, няма що ?
И как тъй го сметнахте , бе , между 67 и 311 години !
Или пак четем предплатени публикации ?
Разликата между нашата и западната производителност на труда е почти...никаква.
И подобни публикации идват от време на време , за да баламосат публиката и тя да не пита , защо получаваме десетки пъти по-малки заплати от западняците ?!

В САЩ пък са модерни филмите-катастрофи - метеорит ще ни удари, вулканът Йелоустоун ще изригне, Русия ще ни избомби. Демек, не гледайте сега , че сте затънали в заеми, че нямате домове, че евреите ви грабят, защото това е нищо пред онова , което ни чака.
23 Юли 2016 11:41
@Neopol

Производителността на труда е мярка за ефективност. Като при всяка мярка за ефективност съпоставяш това на входа с това на изхода. Няма как производителността на труда да не зависи от това колко продукт произвеждаш, защото то ти стои на изхода.

И да, заплатата и стойността на продукцията имат общо. Заплатата е както социално, така и пазарно отношение. Колкото и да си борбен никой няма да ти даде заплата, която надхвърля стойността на произведената от теб продукция.
23 Юли 2016 11:49
Ама не може да бъде! Аз вярвам на хибридния военачалник, който като истински визионер фиксира, че през 2020 ще сме цъфнали и вързали. Доходите ни 60% от средноевропейските и т.н. Три години останаха, жалко че той ще си вдигне чукалата в някоя международна институция и няма да се порадва на плодовете от труда си.
23 Юли 2016 12:05
@ВладиГео

Не се пренася цялата стойност, след като основният капитал може да се използва в производството и след това.


Колкото до изкривяването, да вземем следния пример - максимално опростен. Двама души правят някакви изчисления. В резултат на изчисленията се създава продукт на стойност 70 лв. Първият прави изчисленията на ръка за три дни и получава заплата по 20 лева на ден. Вторият прави изчисленията с калкулатор на стойност 100 лв. за един ден, за което получава заплата от 50 лв. на ден.

Ако допуснем, че калкулаторът влиза с цялата си стойност, излиза, че изобщо няма смисъл да се използва калкулатор. По твоята формула:

P=Q/(t+ДА+ЕРда) в първия случай имаме 70/(60+0+0) = 1,16, а във втория - 70/(50+100+0) = 0,58.

Излиза, че създадената продукция не е достатъчна дори да се избият разходите.

Естествено, калкулаторът не пренася цялата си стойност в новата продукция, защото той може да се използва многократно. Ако приемем, че с този калкулатор могат да се правят 100 пъти такива сметки и амортизацията е линейна, тогава ще пренесе само 1 лв. от стойността си в произведената продукция.

Тогава в уравнението вместо цялата стойност от 100 лв. влизат само амортизационните отчисления на основния капитал и нещата си идват на мястото:

70/(50+1+0) = 1,37
23 Юли 2016 12:35
Като сте толкова светнати икономисти, що не се сетихте, че пазарът е водещият фактор за развитие на икономиката?
Нема пазар нема икономика.
А какво е пазар? Платежоспособно търсене. ааааа, светна ли ви нещо сега?
23 Юли 2016 12:50
"Социалистическа Народна Република България от 1944 г. до 1989 г само цифри и факти.
Живота от 1944 до 1989 който загубихме и това което "спечелихме" от 1989 до днес.
Четете и разказвайте за да знаят хората истинската си история....

За периода 1979-1988 г. САЩ увеличава БВП на глава от населението със 182%, Япония с 275%,
Германия със 158%, Франция със 157%, а България увеличава БВП на глава от населението с 234%.


Котка казах ти да не приказваш неверни неща.
Заплатата за този период от 100 долара по измисления тогавашен курс станала 200 долара и то със заеми.
Те ти 200 процента.
Данните ти са от деменционната ти реалност.
23 Юли 2016 12:50
Влади Гео! Благодаря за точните коментари от които дори на мен (дето не разбирам от икономика и това е видно от икономическото ми положение) ми стана ясно какво аджеба е това животно " дето колкото е по дребно толкова е по вредно.И също да благодаря на Котка за това че извади историческа справка и я сравни със сегашното положение на нещата в икономиката и селското стопанство.Тя е повече от доказателство за сегашната разруха още повече че ние това сме го виждали живели и го помним.Извода ми е че щом го помним значи сме част от историята. На тия днешните учени демократчета (няма да споменавам конкретни никове да не обидя някой форумец) дето са се нагълтали със купешки лафове като патета с топли фъшкии им остава само да чакат ние да измрем и да няма кой да помни историята.Няма да дочакат!
23 Юли 2016 13:02
Извода ми е че щом го помним значи сме част от историята. На тия днешните учени демократчета (няма да споменавам конкретни никове да не обидя някой форумец) дето са се нагълтали със купешки лафове като патета с топли фъшкии им остава само да чакат ние да измрем и да няма кой да помни историята.Няма да дочакат!


Не те дочакаха изобщо.
Взеха си шапките и отидоха да работят в Америка, Европа дето получават заплати 10 пъти по големи.
23 Юли 2016 13:19
***
23 Юли 2016 13:28
inventus
23 Юли 2016 13:19


Остава да осъзнаеш кой не дава заплати на хората и вредителства.
С какво ще ти вредителства който работи и иска да живее като бял човек.
23 Юли 2016 13:51
Рьорик! Говорим за различни хора.Аз визирам пишман икономистите и политици които ни докараха до това състояние.Вие визирате обикновенните хора на наемният труд.Не става въпрос за тях въпреки че и те имат вина за това че напуснаха крепостта тогава когато тя имаше нужда от тях и положението още не беше безнадеждно въпреки че част от стените и бяха сринати.В резултат от това България остана без критично маса хора които искат и могат да променят нещата.А нещата не са добри и това предполагам дори Вие сте в състояние да забележите.Иначе нямаше да пишете тук.
23 Юли 2016 14:35
Едно изследване в Германия сочи, че 1.5% корупция води до 10% загуба на БВП. Явно за България това не е вярно, защото корупцията ни е над 50% и БВП трябва да е отрицателна величина. И едва ли ни пречи за победоносното шествие по евроатлантическия път. Просто няма как да не ги стигнем и американците, и европейците...
23 Юли 2016 14:48
@aldycrown

Напълно е възможно да е така, както са го писали. При линейната регресия има някаква константа (където линията пресича ординатната ос), която почти винаги е различна от нула (т.е. някакво равнище на БВП, което ще го имаш, без значение каква ти е корупцията). След това вече е в сила въпросната зависимост. Въпреки че 1,5 към 10% ми се вижда много. Може би е обратното - 10 към 1,5%
23 Юли 2016 14:50
Богатите от ЕС не са фалирали на три пъти за 45 години.

Щот имаха акъла да приложат плана Маршал докато ние прилагахме плана Сталин.
23 Юли 2016 15:02
Това с корупцията естествено няма как да е линейна зависимост, но достатъчно добре показва на какъв грабеж сме подложени от т.н. управляваща класа, "елит" де му викат. Основният въпрос е защо ни е такъв "елитът" и какво общо има това с представите и поведението на широките народни маси.
23 Юли 2016 15:04
Може и да не е, ама както го пишеш, че са го писали, предполага, че са използвали линеен модел. А пък нашите управници са такива, защото населението е такова. Все пак не падат от Марс.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД