:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,044
Активни 498
Страници 24,454
За един ден 1,302,066

Задължителният вот отива в Конституционния съд

Омбудсманът Мая Манолова готви жалба и за секциите в чужбина
Мая Манолова
Омбудсманът Мая Манолова атакува пред Конституционния съд (КС) текста в Изборния кодекс за задължителния вот, приет от парламента през април, съобщи КС на сайта си. За докладчик по делото е определен съдия Гроздан Илиев. Задължението на гражданите да участват в избори, предложено от Патриотичния фронт и представено като начин да се ограничи купеният и контролираният вот, бе плод на политически сделки и стана факт с гласовете на ГЕРБ.

Мотивите на Манолова пред КС се базират на новата санкция "отписване от избирателните списъци" при отказ от участие в два последователни избора от един вид. Според промените в кодекса изключение се прави само за хората, които изтъкнат "уважителни причини" за неявяването си пред урните. Връщането на заличените ще става с изрично писмено искане до общината по постоянен адрес. Манолова и юристите от консултативния съвет към омбудсмана обаче смятат, че това наказание противоречи на конституцията, която постановява, че участието в избори е право, а не задължение. И допълват, че изключението с уважителните причини е изключително плъзгаво, защото в текста не се уточнява какви могат да са те.

Още по време на оспорвания дебат по поправките в Изборния кодекс в края на април специалисти по конституционно право предупредиха, че идеята на ПФ влиза в противоречие с основния закон. "За мен законодателното решение да бъдат заличавани негласувалите граждани от избирателните списъци е противоконституционно", бе категоричен професорът по конституционно право Пенчо Пенев. Той напомни, че в конституцията е записано, че основните права са неотменими.

Каквото и да бъде решението на КС, то няма да постави под съмнение провеждането и резултатите на предстоящите президентските избори, коментира пред "Сега" членът на консултативния съвет към омбудсмана и бивш зам.-шеф на парламента Екатерина Михайлова. "Дори съдът да обяви за противоконституционен текстът за отписването от списъците при негласуване на два еднакви по вид избори, това решение ще се отнася за избори след години", допълни Михайлова.

Към КС вероятно ще потегли и промяната в Изборния кодекс за секциите в чужбина. В момента общественият защитник прави консултации с представители на българите зад граница. Очакванията са и тази жалба да бъде внесена в близко бъдеще. "Евентуалното решение за противоконституционност по една такава жалба вече може да има отражение върху предстоящите избори, защото ще засегне технологията за откриване на секции", коментира Екатерина Михайлова. В началото на юли парламентът реши да се откриват до 35 секции в една държава при наличие на най-малко 60 искания за това. В предишния вариант на Изборния кодекс, чийто автор бе самата Мая Манолова, ограничения за броя на секциите нямаше, а за откриването им бяха нужни поне 40 подписа. ГЕРБ и ПФ премахнаха и улеснението с откриването на автоматични секции на места, където вече се е гласувало на предишни избори.

-------ПРАВА

Националният омбудсман получи право да сезира КС с последните промени в основния закон в края на м.г. Общественият защитник има право да иска установяване на противоконституционност на закони, с които се нарушават права и свободи на граждани.

8
2075
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
26 Юли 2016 20:16
Браво! Доживяхме омбудласманката да сезира КС и за собственото си творение. Все едно никога не е участвала в законотворчеството..
26 Юли 2016 23:52
Заличаването от списъците не е дело на Манолова... Задължителният вот - също!
27 Юли 2016 07:01
БСП = секта
27 Юли 2016 08:11
Държавата потъва, а всички месеци наред се занимават с тези глупости. Сигурно са се наговорили да ни разсейват, а зад кадър става нещо важно и много тревожно, което не виждаме!
27 Юли 2016 08:39
Вълчицата козината си мени, но нрава никога !
27 Юли 2016 14:45
А какво е вписването в избирателните списъци - право или задължение?

Излиза, че е задължение... Навършилите 18 г., например, се вписват автоматично.

(Какво означава "се вписват" - кой ги вписва? Автоматично? Компютърът ли?)

От какво произтича такова задължение, ако гласуването е право?
27 Юли 2016 16:32
Ще трябва в Боковината ни правото на глас на избори да се преформира на задължение,защото отвращението на нормалните хора от "избори по нашенски" стана много явно и неприятно излага политическият ни "елит" пред покровителите му.
27 Юли 2016 16:53
От какво произтича такова задължение, ако гласуването е право?

Правата на гражданите са задължения на държавата ! Когато навършиш 18 години и имаш право да гласуваш, то задължение на държавата е да ти осигури това право, по начин да можеш да го осъществиш реално без особени затруднения.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД