:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,905
Активни 405
Страници 23,315
За един ден 1,302,066

Ремонтираната магистрала "Марица" влезе в нов ремонт

Агенция "Пътна инфраструктура" си измисли супероправдание с липсващ супербитум
СНИМКА: Хасково Topnovini.bg
Коловозите в участъка за ремонт са по 20 и 30 см.
Ремонт на ремонтиран само преди 5 години участък от магистрала "Марица" започна вчера. От Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обявиха, че се работи по стария участък между Харманли и Любимец. Причината според държавните експерти е в изполвания битум, който не издържал на високите температури. В резултат, заради интензивния трафик на тирове, са се образували коловози, дълбоки 30 и повече сантиметра, които са опасни за движението. Проблемният участък е строен през 2008 г. През 2010 г. бе ремонтиран и тържествено открит от премиера Бойко Борисов в първия му мандат и от тогавашния строителен министър Росен Плевнелиев. Тази част от магистралата е около 16 км.

Магистрала "Марица" и нейните 117 километра всъщност е най-ремонтираният път в България. Тя свързва магистрала "Тракия" с турската граница при Капитан Андреево. За последните 8-9 месеца това е четвърто отстраняване на дефекти в различни участъци, всички от тях откривани, ремонтирани и откривани наново.

"При изграждането на този участък не е използван полимермодифициран битум и на места са се образували коловози от интензивния тежкотоварен трафик и високите летни температури", обясниха вчера от АПИ. От агенцията обещаха работата да приключи до края на седмицата, а за да не се затрудняват шофьорите, няма да се отбива движението. В момента е пикът на трафика на турските гастарбайтери.

"През 2008 г. още не беше въведен стандартът за магистралите да се използва т.нар. полимермодифициран битум. Този материал дава издръжливост при големи амплитуди и високи температури, така че да поема тежестта на тежкотоварния трафик", обясни вчера регионалният министър Лиляна Павлова пред Нова телевизия. От пътната агенция не уточниха колко километра подлежат на ремонт и дали той е в рамките на гаранциите след поредните ремонти, или става дума за поддръжката, възложена от АПИ по договор. Гражданското дружество "АБ-Марица", в което влизат хасковската "АБ" и "Бургас Пътстрой", отговарят за пътното поддържане на магистралата до края на 2018 г., припомни Медиапул.

Според строители полимермодифицираният битум се използва като стандарт и изискване в строителството на българските магистрали от 2011 г. Затова на "Марица", новата част от "Тракия" и част от "Струма" би трябвало да е положен новият вид издръжлив битум. По-старите в бранша и дългогодишните водачи обаче питат защо по участъците на "Хемус" и "Тракия", строени преди 1989 г., се появяват износвания, пукнатини, рушат се виадуктите, но няма коловози. Експерти по пътно строителство разказаха пред "Сега", че важен в случая е не най-горният пласт, а долните два. Първо е битумизираната баластра, отгоре е предпоследният пласт - биндерът, чието правилно полагане е най-важно да не се образуват коловози, и накрая е горният асфалтов слой. Ако има проблеми с долните слоеве, никакъв "супербитум" не може да спре образуването на коловози. Въпреки че опасните коловози се появяват на повечето от републиканските пътища с тежък трафик, от АПИ наложиха решение тировете да не се спират от движение в горещините, именно заради новата технология.

Компрометираният участък между Харманли и Любимец на магистрала "Марица" е построен от "ПСТ Холдинг", тогава собственост на Васил Божков. Сега компанията е на други лица, свързвани с депутата от ДПС Делян Пеевски и със собствениците на Първа инвестиционна банка (ПИБ). Според строители в пътния бранш това е т.нар. "бюджетна отсечка", защото е финансирана с държавни средства - преди старта на оперативните програми и влизането на България в ЕС.

Любопитна подробност за отсечката Харманли-Любимец е и че тя беше открита през май 2007 г. от тогавашния шеф на пътния фонд Веселин Георгиев по времето на строителния министър Асен Гагаузов и правителството на тройната коалиция, начело със Сергей Станишев. "Инфраструктурата е конкурентен фактор и ще я изградим в съответствие с изискванията на Европейския съюз", каза при откриването Асен Гагаузов и обеща магистралата да е готова през 2009 г.

Това обаче стана факт след 6 години. Едва в края на октомври 2015 г. беше завършен и открит последният участък от "Марица" между Оризово (от магистрала "Тракия") и Димитровград. Няколко месеца преди това през май 2015 г. беше прерязана лентата и на участъка Димитровград-Харманли. Тези общо 65 километра се строяха от пролетта на 2011 г., а финансирането им дойде по програма "Транспорт" на ЕС. Но за тези отсечки трябваше да се дадат десетки милиони левове от държавния бюджет за довършителни дейности.

От началото на годината по тях на няколко пъти се появиха дефекти, които налагат ремонти - основно по мостовете. Според пътуващи по магистрала "Марица" участъци от нея непрекъснато се затварят за ремонт. "Тъй като правихме участъците през зимата, за да не изпуснем финансирането, не навсякъде са добре калибровани", обясни министър Павлова. Тя увери, че "по време на гаранцията, която е 10 години, изпълнителят е длъжен на всеки две години да прави калиброване на фугите само на мостовете". Преди седмица в. "Сега" съобщи за пропадания по сигнал, но от АПИ се оправдаха, че става дума за "подмяна на битумни уплътнения на фугите".

38
5781
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
26 Юли 2016 19:47
И сега едно бързо въпросче, защо не се ремонтира пътя Русе-Бяла, който според КАТ е втория по ПТП-та и на който има и по-големи коловози? АПИ са за съд!
26 Юли 2016 19:53
Как беше - видими резултати нали...
26 Юли 2016 20:01
Тука се пунтира тройната, защото е започнала на криво проекта. Герберите нямат вина и отговорности
26 Юли 2016 20:09
Герберските магистрали , Най Ремонтираните Магистрали !!! Продавам Супер Битум !!! Изгодно !!!
26 Юли 2016 20:13
Проблемният участък е строен през 2008 г. През 2010 г. бе ремонтиран

Това казва всичко. Строежът издържал две години, ремонтът шест. И никой, ама никой няма да търси отговорност защо няма гаранция от поне десет години. И всичките ремонти сигурно се извършват само от една фирма..
26 Юли 2016 20:33
Ако има проблеми с долните слоеве, никакъв "супербитум" не може да спре образуването на коловози.

Съвсем точно.

Интересно, защо Винетката най- очевадно не желае да посочи истинските причини за коловозите на магистралата?
Защото ако ги посочи, ще излезе, че магистралата е построена и ремонтирана само с двайсетина процента от финансирането на строежа, останалите средства са "усвоени."
26 Юли 2016 20:33
дубъл
26 Юли 2016 20:44
През 2008 г. още не беше въведен стандартът за магистралите да се използва т.нар. полимермодифициран битум. Този материал дава издръжливост при големи амплитуди и високи температури, така че да поема тежестта на тежкотоварния трафик

Интересно, по какви ли стандарти са се строяли пътищата преди 89-та и защо издържат по 30-40 години без образуване на коловози. Или тогава не е имало тежкотоварен трафик, или сега е от глобалното затопляне...
26 Юли 2016 20:54
Според пътуващи по магистрала "Марица" участъци от нея непрекъснато се затварят за ремонт.

Аз съм един от "пътуващите по магистрала "Марица" вече осем пъти и досега никога не съм попадал на участък в ремонт или на проблемен такъв.
Така че, журналистите, искрено се надявам да сте окрили това, което сте търсили под вола.
26 Юли 2016 20:56
Хемус, ремонтиран участък, коловози, за вас оства до познаете между кои километри иде реч. В случй на дъжд, управлението на мпс е между шейна и кола, крайно опасно при всякакви скорости. И тука ли тройната е виновна? САмо питам, не че съм им фен.
26 Юли 2016 22:00
През 2008 г. още не беше въведен стандартът за магистралите да се използва т.нар. полимермодифициран битум.
а софия - пловдив с какъв модифициран битум е правена - полимер, мономер... какъв? издържа десетилетия.
щяха да са смешни, ако не бяха жалки.
26 Юли 2016 23:42
Начи, строежът на Тракия съм го обсъждал много пъти, щото го гледах на живо години наред. На пърютуващите след Стара Загора препоръчвам по-висока застраховка живот.
Марицата? На Марицата минаха 15 години от живота ми. Помня крясъци заради мост върху хълм, помня един багер и един камион да копаят сами първия ЛОТ (21 км), помня молби на строители да се махнем по-бързо, щото под нас имало чудна скала, ама те го разбрали случайно, щото геоложкото обследване рекло 8 метра глинен нанос, помня инспекции от АПИ от по 15 човека с 15 шофьори в 15 Volvo XC60 с работещи с по три часа дигатели, за да е ладно вътре кат си приберат токчетата от полето, помня инженери, твърдящи, че правят чудни пътища, но колите ги развалят, и какво ли още не. Марицата бе некачествено изпълнена поне в първите два лотa и я чака много тежка съдба, защото тя поема тежкия трафик. На Тракия след Чирпан по-тежко от Рено Еспас няма ...
27 Юли 2016 01:15
Ако разкопаете истински път, ще видите слоевете ломен камък и все по-дребни фракции нагоре. Това създава както здравина и устойчивост на тежки динамични товари ( представете си 20-30 тона на завой със 70 км/ч какви сили упражнява върху пътя), така и път за оттичане на "подпътните води" и празно място най-отдолу за разширяване на леда под горния слой, бил той паваж, асфалт, жълти павета или макадам. Всяка икономия от старата римска технология, от водостоци, хендеци и всичко останало, което се учи в пътното строителство, не може да се компенсира от битум, асфалтобетон и обикновен асфалт, бил той и албански. Долното е скъпо, трудно, невидимо и вечно, а горното по-евтино, лесно, хваща окото и трае от ден до закуска в 10 часа. Още през миналия век "рационализатори" почнаха да заменят редовете камък с насип от карашък чакъл (нефракционирана речна баластра), други дори и със земни насипи. В резултат пътищата почнаха да се разпълзяват дор и от една шкода, да не говорим за белазите и перлини камионите. Държавен технияески контрол излови рационализаторите и им сви и чушите, и сармите. Сега просто проектантите не мислят по въпроса, или ако помислят, други фактори им отнемат думата. Темпо, темпо ...
Друга страна е претовареността на шосейния транспорт с тежкотонажни камиони, които са предпочитани от "бизнеса" пред релсовия товарен транспорт дори и по паралелни трасета. Едно време автобус паралелно на ж.п. линия не можеше да има, сега всякакви автобусоподобия ни возят. Имаше "Автотек" за оползотворяване на празни обратни курсове, за задържани товарни вагони се плащаше "денгуба". Термините бяха чисто капиталистически, отпреди Девети. След Десети обаче БДЖ-то загива като табсото ни, а "бизнесът" тържествува. Властта пък ликува, защото си проявява "твърдата ръка" и се самообожествява. И един Делян на майка Ирена е крив, разбира се. Горкия, изпосталя от мъка, Златев и той, един Сашо Дончев държи стройната линия.
"Бизнес" значело занятие, работа - което било очовечило маймуната. У нас бизнесът, вкл. охранителния, превръща хората в маймуночовеци по външен дебел и дебилен вид, или ги омаймунява отвътре, а отвън остават привлекателни министърки.
Който не е съгласен, да се вгледа в някои снимки във вестниците или да снима сам.
27 Юли 2016 06:26
Видимите резултати,значи ! Добър съвет преди да гласуваш за ГЕРБ-виж резултатите!
Но иначе битумчето е екстра за...зимно време!
27 Юли 2016 06:54
Само да поясня, че конкретно ремонтираният сега участък не е на ГЕРБ. Краденето и бездарието цвят нямат.
27 Юли 2016 07:20
Вие виждали ли сте да слагат армировка в асфалтобетона или в по-долните слоеве на настилката?

А стоманобетон да изливат като основа?

А хората го правят.

Някои - от преди ВСВ. И още имат пътища от тогава.

Англичаните имат една поговорка - не съм достатъчно богат, за да пътувам по евтини магистрали. Евтини, в смисъл на това колко матрял се влага.

Българската предприемаческа мисла е родила друга поговорка - "Ама ти и кайма ли слагаш?!"



ПП. Ловки, де видя привлекателни отвън министърки бе?

27 Юли 2016 07:33
Или тогава не е имало тежкотоварен трафик, или сега е от глобалното затопляне...


В интерес на истината, температурата на Земята се е повишила значително през последните 50 години, очакват ни още плюс 2 градуса, това лято е най-горещото в световната история, така че да, глобалното затопляне със сигурност има роля. Но, че основният проблем е в корупцията и безхаберната съдебна система (най-усложливо реформирана от ДПС и Цацаров) която оставя на произвола всички далавери на строителните компании (справка Батко и агенция пътища) е видно.
27 Юли 2016 07:58
В интерес на истината, температурата на Земята се е повишила значително през последните 50 години, очакват ни още плюс 2 градуса, това лято е най-горещото в световната история, така че да, глобалното затопляне със сигурност има роля.
Министърът на околната среда на Индия вече публично заяви кой е виновен за "глобалното затопляне":
US-developed weapon system may cause global warming: Government

NEW DELHI: A US-developed weapon system that strikes the atmosphere with a focussed electromagnetic beam may cause global warming, the government today said and acknowledged that climate change is likely to reduce the yield of major crops like wheat and maize in India.

"The US has developed a type of weapon called High Frequency Active Auroral Research Programme. HAARP strikes the upper atmosphere with a focussed and steerable electromagnetic beam," Environment Minister Anil Madhav Dave told the Rajya Sabha in a written reply.
http://economictimes.indiatimes.com/articleshow/53268090.cms?utm_source=contentofinterest&utm_medium=text&utm_campaign=cppst


27 Юли 2016 08:34
В интерес на истината, температурата на Земята се е повишила значително през последните 50 години.


С 0,5 градуса за последните 50 години, за да бъдем по-точни.

Настоящото лято с нищо не е по-различно от стандартните лета в България.
27 Юли 2016 08:34
Видях преди година , как в Румъния полагат по 50 - 60 см. асфалт на нова магистрала. Не съм специалист по пътно строителство , но не вярвам на нашите АМ да полагат и 1/3 от това количество. Инак сметката на изпълнителя не излиза. }
27 Юли 2016 08:36
Аз съм един от "пътуващите по магистрала "Марица" вече осем пъти и досега никога не съм попадал на участък в ремонт или на проблемен такъв.
Така че, журналистите, искрено се надявам да сте окрили това, което сте търсили под вола.

Ловкия,и аз съм като теб.Поне веднъж месечно пътувам по магистралата и то до Любимец.Ремонт и затворен участък не ми се е случвал.
Двамата явно сме късметлии и трябва да си вземем от картончетата на Пеевски.
27 Юли 2016 09:15
Коловозите в участъка за ремонт са по 20 и 30 см.


Става дума за коловози с 20-30мм дълбочина ли, или за 20-30см ширина на коловоза? Щото в първия случай информацията е погрешна, във втория е ненужна. Ако дълбочината на коловоза е 20-30см, вождовете на МПСта щяха да карат през полето.
27 Юли 2016 09:30
"През 2008 г. още не беше въведен стандартът за магистралите да се използва т.нар. полимермодифициран битум. Този материал дава издръжливост при големи амплитуди и високи температури, така че да поема тежестта на тежкотоварния трафик", обясни вчера регионалният министър Лиляна Павлова пред Нова телевизия.
Тия се майтапят. Магистралите които строиха след 2008 и те са с коловози и дупки. Изглежда не е само до "полимерномодифицирания битум." Има и нещо друго. Давам идея. През хиляда деветстотин седемдесет и някоя година беше пуснат в експлоатация т.н. "Подбалкански път". Ремонт в участъка Казанлък Сливен правиха преди 5-6 години. Значи пътят е бил използван около 40 години без основен ремонт. Интересното беше, че нямаше много дупки и кръпки, а коловози въобще нямаше, но почти се беше изтрил най-горния слой на пътното покритие. А пътят беше основен по направлението София- Бургас и по него са минали много и тежки товари. Така че не е зле да извадят старите документите и да проверят как и от какво е било направено покритието на този път. Може да потърсят и инженерите от тогава, дано да са живи, и да ги питат. След ремонта вече има коловози, а на някой места след всяка зима се образуват дупки. Явно вместо полимерномодифициран битум са сложили някакъв водноразтворим битум .
27 Юли 2016 09:52
При сторителството на другаря Тодор Живков имало ли е високи температури?
27 Юли 2016 10:06
аз също често пътувам по марица и то по новата част до отбивката за Хасково отвреме на верме има ремонти ,но мантинели , водостоци , канавки и разни такива. Маркировката на детелината за димитровград и Хасково е ужасна ,трябва да се преправи , на отбивката за надясно има обзначена стрелка за направо и води точно в мантинелата. От гасарбайтерите някой е чудо, че досега не се е нахендрил.
доколкото знам пътят се състои от 7 слоя, както го описва и колегата форумец Лебедев, много е важна основата на пътя, по едно верме "експериментатори" оставяха пътищата до" биндер", уж за по голямо сцепление и това го водиха за рационализация. После други магесници набутаха шлам от тецовете в новите участъци на Тракия.
27 Юли 2016 10:09
Така че не е зле да извадят старите документите и да проверят как и от какво е било направено покритието на този път.


Смяташ ли че не знаят как да направят пътя добре? Използвали са някаква смеска или дето евтино им е излизала, а не са знаели тая евтинийка дали става за магистрала, или пък направо са крали. А като строителен надзор често се назначават инженери, дето не стават за инженери. Може би и тоя случай е бил такъв. А може и корумпетата от ИАП да са натиснали надзора да си затвори очите, когато е трябвало да гледа внимателно.
27 Юли 2016 10:10
После други магесници набутаха шлам от тецовете в новите участъци на Тракия.


Анастаси да разкаже де се дянаха огромните масиви сгур от димитровградските мини и тецове.
27 Юли 2016 10:36
Построена и ремонтитана 2 пъти за 8 години - не знам как да го коментирам на фона на Хемус (не помня кога построена и не ремонтирана, по думите на Лиленцето, от 20г).
И на фона на дупките, коловозите, траповете, бабуните и останалите "екстри" по "магистралите" ни:
Аз съм един от "пътуващите по магистрала "Марица" вече осем пъти и досега никога не съм попадал на участък в ремонт или на проблемен такъв.
Ако не пътувах и аз там, понякога, можех и да ти повярвам!
Впрочем, какво стана с поставянето на "стълбовете за осветление" на Цариградско шосе? Поставиха ли ги, че гледам още е стеснено на същото място, а си има кран.
Да припомня:
Кранът е там, за да монтира стълбове за осветление, и така е от седмица, вървят бавно към центъра.
Линк: http://www.segabg.com/user_repl.php?id=43461, за да не бъда обвинен, че не указвам от къде са цитатите.
27 Юли 2016 11:18
Впрочем, какво стана с поставянето на "стълбовете за осветление" на Цариградско шосе? Поставиха ли ги, че гледам още е стеснено на същото място, а си има кран.
Аз не виждам стълбове, но се привършва строежа на пешеходния мост към парка на Чехлю. До тази неделя трябва да приключат съединяването на двете конструкции в локалните платна и след това може да има фойерверки и фанфари, които вероятно ще са без Баце.

Лично за мен това съоръжение ще бъде уникална грозна гледка на фона на булеварда. Един широк и осветен подлез (като този на СУ) би се вписал по-добре в градската среда на района.
27 Юли 2016 11:26
За последните 8-9 месеца това е четвърто отстраняване на дефекти в различни участъци, всички от тях откривани, ремонтирани и откривани наново.

добавена стойност!
27 Юли 2016 12:37
Настоящото лято с нищо не е по-различно от стандартните лета в България.


Понеже аз не съм гладен, значи няма глад в африка и стотици деца не живеят в глад.

Но това е интелектуалния капацитет на хора които не разбират от наука и нямат и хал хабер какво е това научен факт, не виждат по далеч от голия си пъп.
27 Юли 2016 14:05
Понеже аз не съм гладен, значи няма глад в африка и стотици деца не живеят в глад.
Не.

Понеже в Африка има глад, и ти си гладен, въпреки че коремът ти рапортува, че е сит. С други думи, въпрос на вяра.



В България напоследък наблюдаваме като цяло определено не толкова жарки лета и не толкова люти зими. В други райони имаме необичайни природни явления, като например необичайно високи температури и като следствие - горски пожари и лоша реколта.

Индийският министър на околната среда е обяснил защо. Няма нищо общо с митични озонови дупки, които според авторитетни източници вече почти се били затворили (след като Дюпон пробутваха десетилетия техните "щадящи озона" фреони вместо по-евтините и "вредни" такива).

27 Юли 2016 14:09
Ако не пътувах и аз там, понякога, можех и да ти повярвам!

Ми питай Анастаси, драги, или и на него не може да му се вярва, дето пътува всеки месец и то до Любимец.
Сега да те осведомя и за крана на Цариградското, заради който гледам яко те е засърбяло.
Кранът го няма, но за сметка на това има стеснение заради изграждане на пасарелка към новостроящата се сграда до старото военно поделение.
Дотам са стигнали с поставянето на новите стълбове за осветление, но ако сърбежът и паренето продължат, ще се поинтересувам и ще те осветля допълнително.
27 Юли 2016 14:12
Лично за мен това съоръжение ще бъде уникална грозна гледка на фона на булеварда. Един широк и осветен подлез (като този на СУ) би се вписал по-добре в градската среда на района.

А, щото пък той булевардът е адски красив точно в този участък.
Пасарелката е по-евтина и по-лесна за поддръжка, по-трудно се сере и пикае върху нея, шансът да те хванат, ако я изрисуваш или счупиш е по-голям.
27 Юли 2016 14:21
Но това е интелектуалния капацитет на хора които не разбират от наука и нямат и хал хабер какво е това научен факт, не виждат по далеч от голия си пъп.

Някои разбираме от наука, но и науката не може да обясни някои клишета. Като например неразривната връзка между ЛГБТ, веганството и вярата в глобалното затопляне.
27 Юли 2016 15:03
Дотам са стигнали с поставянето на новите стълбове за осветление, но ако сърбежът и паренето продължат, ще се поинтересувам и ще те осветля допълнително.
Не мисля, че е твоя работа дали ме сърби и къде - просто цитирам една неистина, но за сметка на това пълна с много патос!
27 Юли 2016 18:18
Глобално затопляне е следствие прецесията на земната ос спрямо слънцето и няма отношение към технологията за строене на пътища. Виждам слециалист ви е обяснил положението, за което му благодаря.
27 Юли 2016 18:29
Шлам от мариците?!?! Чи той е леко активен бре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД