:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,539
Активни 617
Страници 2,104
За един ден 1,302,066

В разгара на отпускарския сезон месечните винетки изчезнаха

Шофьорите са принудени да купуват седмични стикери за 15 лв., вместо да се сдобият с по-изгодните 30-дневни срещу 30 лв.
В разгара на лятото и на ваканциите пътуването по родните шосета се превърна в ад. На фона на километричните задръствания заради ремонти и катастрофи, температурните рекорди и скъпите горива шофьорите се сблъскаха с още един проблем - дефицит на месечни винетки. След като от 1 януари правителството реши да вдигне пътните такси, месечният стикер струва 30 лева, а седмичният - 15 лева. Ако човек планира да кръстосва родните пътища трийсетина дни, а не може да си намери такъв стикер, излиза, че трябва да си купи 4 или дори 5 седмични винетки, всяка от които струва 15 лева. Може да си купи и годишна - за 97 лева, нищо, че не му трябва. Глобата за липса на винетка е 300 лева.

За липсата на стикери с 1-месечна валидност алармираха пътуващи от София към морските курорти, които разказаха за безуспешните си опити да се сдобият със заветния документ за платена пътна такса. Те се отбивали на всяка бензиностанция по околовръстното шосе от "Овча купел" до "Ботевградско шосе", но ударили на камък и накрая се принудили да купят седмична винетка. Месечните винетки се ползват и от много чужди туристи на Черно море, в Гърция и от транзитно преминаващите през страната.

От Агенция "Пътна инфраструктура" не знаеха, че има проблем. "Бензиностанциите вероятно не са подали заявките си навреме, ще има доставка, но по график - а именно в петък, 5 август, АПИ ще предостави на дистрибуторската мрежа още 10 000 месечни винетки за леки автомобили, 200 000 седмични за леки автомобили и 200 000 дневни стикери за камиони", обясниха от агенцията.

Проверка на в. "Сега" установи, че в няколко произволни бензиностанции на изходите на столицата действително няма месечни стикери. "В петък и събота се изчерпаха, тези дни е голямото пътуване. Но за съжаление не се приемат поръчки за доставка в събота и неделя. Като се даде заявка, идват на следващия ден или до 72 часа, т.е. след два дни", разказа управителка на една от големите вериги бензиностанции в София. Според нея организацията на отговорните доставчици не е добра. В друг подобен обект разказаха, че често при поръчка за 60 стикера се доставяли само 30 неизвестно защо.

Според официалния отговор на АПИ обаче всеки ден може да се пускат заявки, а обект без стикери "най-вероятно не е подал своевременно заявка". В случая става дума за поне десет недобре ориентирани в заявките обекта. "По-голяма част от крайните пунктове за дистрибуция оперират коректно с наличните и необходими количества стикери за търговски обекти и изпращат своевременно своите заявки, така че да ограничат вероятността от изчерпване на необходимите стикери. Заявките се изпълняват в максимално кратък срок. Обектите нямат ограничения за изпращане на заявки, такива могат да се подават всеки ден", увериха от пътната агенция. В последната седмица на юли са продадени над 97 хил. седмични винетки за леки автомобили.

Оказа се, че няма и на кого да подадеш сигнал за липсващи винетки, защото отговорността е размита между много звена. За разпространението на винетките отговаря консорциум между "Български пощи" и компанията "ВИП Секюрити". От държавното дружество обясниха, че при тях проблем с наличието на винетки нямало. От частната охранителна фирма препратиха към Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), която е възложител на поръчката. На сайта на АПИ има списък с всички дистрибуторски пунктове, в които може да се купи винетка. Посочените в списъка телефони обаче в много случаи не вършат работа - веднъж номерът се оказа на наемодателя на обекта, друг път никой не се обажда, а при трети се включи факс. В сайта на пътната агенция също са посочени телефони на отдел за винетните стикери - от там препращат на друг вътрешен номер, на който никой не вдига.



Ад под небето

Междувременно МВР и пътната агенция превърнаха неделята в същинско изпитание за шофьорите, които се прибираха от морето по прехвалените магистрали. На "Тракия" по обяд лека катастрофа предизвика гигантско задръстване и хората, повечето с малки деца, стояха часове наред блокирани при 40 градуса по трасето между Ямбол и Сливен. Никой не застана да отклонява потока и в резултат 2 км се минаваха за два часа. Хората звънели в АПИ и на тел. 112, но само разбрали, че на магистралата има произшествие и шофьорите трябва да се движат с повишено внимание, защото движението е "ограничено" в "изпреварващата и активната лента". Нещата се променили, след като хората започнали да звънят по редакциите на вестниците и телевизиите.

От полицията в Сливен обясниха пред "Сега", че при катастрофата са нанесени щети на три автомобила. Инцидентът е предизвикан от четвърти водач, който е избягал от мястото. И трите коли излезли от пътя и паднали в канавката. Щетите по тях били сериозни и нямало как да излязат на собствен ход. Затова се наложило да се викат специализирани машини, които да ги теглят една по една. Именно тази техника била главната причина да се пътува само по една лента на магистралата и да се стигне до задръстването.

КАТ и АПИ се държат също толкова безотговорно и в няколкото участъка, които се ремонтират на "Хемус". Преди тунела "Витиня" в посока София в неделя също се виеха огромни опашки, защото колите от трите ленти трябваше в последния момент да се слеят в една колона. Стигна се дотам, че в тунела, където няма никакъв кислород, колите спираха, а изходът на тунела масово се пълнеше с прегрели автомобили.

14
3361
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
01 Август 2016 20:29
Ето защо не искат да разрешат електронни лилетки - всеки ще си взема за колкото време му е нужно, а не да бъде принуден да пълни нечии джобове .
01 Август 2016 20:42
От тея, незаконните ли няма?
01 Август 2016 21:04
Стигна се дотам, че в тунела, където няма никакъв кислород, колите спираха, а изходът на тунела масово се пълнеше с прегрели автомобили.
01 Август 2016 21:51
На мен пък седмичните са ми най-изгодни. Лепвам си една януари и си карам така цяла година ;-)
02 Август 2016 07:21
Да си купиш кола, която да държиш на трупчета цяла година и само за отпуската да и купиш винетка?? Това само в България го има.

Ужасно разхищение на ресурс. Ама ще кажете - човекът си джитка в само в града - съмнява ме. В София паркингите и тротоарите са пълни с изоставени или просто рядко използвани автомобили. Паркинга до нас .. сигурно само 20% от колите се използват всекидневно. Повечето просто заемат място.
02 Август 2016 07:23
И за всичко това държавата е виновна. Всички данъци и такси са насочени към това - да карат хората да ползват колите си по-малко. Да купуват стари коли които да ползват колкото се може по-малко.
02 Август 2016 07:44
Търговски трик или кофти наредба?
02 Август 2016 08:02
И за всичко това държавата е виновна. Всички данъци и такси са насочени към това - да карат хората да ползват колите си по-малко. Да купуват стари коли които да ползват колкото се може по-малко.
Ами виж данъчните политики на общините. Привилегировани са трошляците за сметка на балтия върху новите коли. Популизъм някакъв...Да не говорим че в Европа повечето страни нямат таково чудо общински данък върху колите. И който си държи трошляк на тротоара просто го застига такава глоба ,че по-изгодно му е да си го хвърли на моргата. Да , тотално сбъркана държавна политика , ако изобщо има такава в страната на победилия тикварият.
02 Август 2016 08:38
mick, ,
Но има и хора по селата, ползващи колите си главно по полето.
Които все пак си позволяват веднъж годишно да заведат децата до морето.
02 Август 2016 08:56
Паркинга до нас .. сигурно само 20% от колите се използват всекидневно. Повечето просто заемат място.


Aми като не ги използваме всекидневно тогава да не си купуваме автомобили или за удоволствието на някои кр@туни да си наемаме автомобил за ден два или седмица(според нуждата).Аман от специлисти по всичко!
02 Август 2016 10:07

mick, ,
Но има и хора по селата, ползващи колите си главно по полето.
Които все пак си позволяват веднъж годишно да заведат децата до морето.


Ами идиотията е в това, че селяните задължително си купуват винетки - щото селото е малко и винаги им трябва винетка. За да стигнат до съседното село например. Докато в София например.. цяла година човек може да си джитка без винетка. И ще навърти хиляди километри. А на село - има 1 асфалтирана улица от 500-1000 метра и толкова.

--------

Държавната ни политика/ако може да се нарекат така хаотичните действия на управляващите/ е винаги в полза на нищонеправещите. Ето и сега - който пътува - да плаща, който не пътува - да не плаща. Да обаче - пътищата не се строят от днес за утре. Те трябва да са готови и когато гражданинът Х реши да пътува, вече пътищата да са готови. И това не може да стане с винетки, нито с ТОЛ такси. Всеки заинтересован трябва да плаща постоянно - тия постоянни разходи. Щото пътищата даже и никой да не пътува трябва да се поддържат. Например - кой чисти пътищата от сняг зимата? С какви пари? Ами ако има наводнения.. и без да някой да пътува.. пътищата може да се развалят.
02 Август 2016 10:20
mick, ,
'Всеки заинтересован трябва да плаща постоянно - тия постоянни разходи.'
Идеята ти е да се премахнат седмичните и месечните винетки ли?
02 Август 2016 10:23
BGHUN
02 Август 2016 08:56

Ами да си купи човек сносна кола и да я ползва 2 пъти в годината.. струва много повече отколкото човек да си наеме нова кола за същото време. Обаче много българи са скарани с математиката. Единственият вариант да излиза сега сметката е заради неадекватното облагане и да си купи кола на 15 години за под 5000 лева.

Т.е. държавата кара хората да си купуват и държат трошляци - ей така за да има, все някога ще потрябва. Ни вода иска, ни храна. Отнася се всъщност за всяка една собственост в момента. Всеки който се види с малко пари - купува нещо, и после го държи заключено повечето време - не го поддържа, щото пари нема за поддържане - по-добре да се купи друго. Зимни гуми? Аз карам малко не ми трябват други гуми.. спирачките не държат.. карам малко, защо да ги ремонтирам, след като внимавам. Аи и защо да се ремонтира кола която се използва толкова рядко, че то парите за ремонта няма как да се избият. Зимните гуми също/затова с едни и същи гуми се кара поне 10 години - нищо им няма аз само 20 хил. километра съм навъртял с тях../. Техническият преглед - е безмислен, затова трябва да е формален.... Така си мислят повечето горди собственици на такива автомобили. И винетките - ама как ще им дам толкова много пари - цеели 100 лева на година. По-добре да държа колата паркирана - задължително на общинско място, че гаражът е за други неща, а в двора пречи
02 Август 2016 10:42
Като теория системата си е добра - чрез акцизите и ДДС в/у горивата плаща този, който ползва. Плюс общински данък, плюс винетки. Че и европари.
Проблемът е, че те практически не постигат целта си - добре поддържани, чисти и безопасни пътища.
Дали парите се използват неефективно, дали се краде, дали се пренасочват - не знам, но всяка година се събират сериозни суми, а се оправят/строят съвсем малко километри.
Разбира се проблем са и зиналите като пеликани управляващи, изнудвайки населението с нереално високи за предлаганата услуга цени. Например лилетките - наглата министърка направо си каза, че вдига рязко цените за да събере пари и да оправи пътищата. Да, ама така става, че ще трябва предварително да платим цена за евентуална бъдеща по-добра услуга. Която може и да не получим. И къде са милиардите, събрани от акцизи и ДДС, които са именно за тази цел? Кой ги пренасочва? Кой краде от тях?
А Лилето ни готви и следващия удар, с тол-системата. Казва, че 10 ст./км било приемливо за българите, за лек автомобил. Т.е. Варна-София-Варна ще излиза 80 лв., почти колкото годишната лилетка. Напълно приемливо, спор няма. Ако пътуваш веднъж годишно. Но нищо не казва, че навсякъде, където магистралите са платени, има алтернативни шосета, които също са чудесно поддържани и ако не пътуваш по работа, дори карането е по-колоритно. Къде са алтернативите у нас?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД