Тука има, тука нема. Уличен хазарт с три чашки и топче - беше популярна игра 90-те. Крупие с тъмен цвят на кожата мести с голяма скорост чашките и топчето, накрая играчът трябва да познае под коя чашка е топчето, срещу което залага пари или семейно злато. Най-често топчето не е под нито една от чашките, освен при първите разигравания, когато трябва да се приобщи към играта незапознат с престъпния замисъл гражданин.
С мигрантите в България се получава донякъде подобна ситуация. Сигурно е, че ги има, но колко и къде - това са деликатни въпроси.
Прелитащият си хареса един гербав евродепутат в интервю за "Стандарт". Той казва така: "Чакаше ни вълна от бежанци при успешен преврат у съседите". Ето така човек се ориентира кои са добрите и кои - лошите. Защото резултатът по думите на евродепутата е такъв: "Няма засилен натиск по границата с Турция".
Няма натиск, обаче има мерки против него - "Полша ни праща подкрепление срещу нелегалните мигранти". Полското подкрепление идва да даде част от съдържанието на нова институция - Център за борба с трафика.
Една българка мигрант пък се сдоби с голямо имане, което не е като нямането, в нейния случай е равно на 68 млн. евро. Испанската лотария сюрпризира българката и сега за нея започват тежки дни ("24 часа"): "След големия удар в Испания Гошка милионерката ще я съветват как да си харчи печалбата". Тия съвети ги знаем: дай ми пари и аз ще ти кажа как да ми дадеш още. (Както постъпва и Ердоган с Европа.) Въобще Гошка тепърва ще изпита на гърба си какъв магнетизъм притежава на почтените си 61 години, колко много роднини и приятели има, колко много всички я ценят и винаги са я ценели.
Разбира се, вече си има и много нови приятели ("Телеграф"): "Кордон агенти охранява Гошка". С нея разговарят и политически лица: кметът на испанското селище, където скромно съществувала Гошка я "зове да инвестира в градчето".
Дръж се, Гошке, джакпот те гази.
|
|