:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,582
Активни 787
Страници 14,485
За един ден 1,302,066

Българите пак купуват едни от най-скъпите горива в ЕС

Бензинът се движи с до 50 ст. разлика в различните градове на страната
В разгара на лятото България отново се оказва с "европейски" цени на горивата и дори надминава средното за ЕС равнище. Страната ни е на пето-шесто място по скъпотия на бензина и дизела преди облагането с данъци, показа справка на в. "Сега".

Литър А 95 у нас струва 0.480 евро, преди да се начислят акциз и ДДС, в Полша е само 0.289 евро, в Австрия е 0.381, в Швеция - 0.393 евро. На практика в цели 21 други членки на ЕС - всичките с по-богато население, масовият бензин преди данъците е по-евтин.

Почти същата картина е и при дизеловото гориво, където в 21 страни цените са по-ниски от нашите, преди да бъдат начислени данъците. В България цената е 0.495 за литър, в Австрия е 0.388, в Полша е 0.333 евро и т.н.

За разлика от повечето страни в ЕС обаче в България акцизните ставки все още са сравнително ниски. Но дори и с включването на данъците пак има държави, които са далеч по-богати, но се радват на по-ниски цени на автогоривата. В момента например по нашите бензиностанции средната цена на дизела е 0.990 евро, а в цели 6 други страни от ЕК той е по-евтин - в Румъния, Австрия, Латвия и Литва, Люксембург, Полша, където крайните цени са в диапазона 0.879 - 0.975 евро.

"Това е положението: по-високи цени на дребно от средното за ЕС за дизела и бензина. Цените все пак следват промените в котировките на суровия петрол в евро, но се наблюдава известно забавяне от около месец. Засега е видно, че през юли цената на петрола тръгна надолу, а цените у нас останаха непроменени", коментира данните анализаторът от "Индустри уоч" Лъчезар Богданов. Според него сега на ход е новата Комисия за защита на конкуренцията. "Ролята на КЗК не е да следи за цените по бензиностанциите, а да проследи доколко поведението на различните играчи на пазара и на държавните органи създават положението, в което се намираме", добави той.

Цените на най-масовия бензин у нас - А95, варират сериозно по бензиностанциите в отделните градове. От 1.75 лв./л по морето цената достига 2.08 в Западна България. С над 40 ст. за литър е разликата при А98, а дизелът се движи между 1.69 лв./л и 2.04 лв./л в зависимост от това, в която точка на страната зареждате. "Разиграването" стана едва след като на пазара се появи играч с агресивно ниски цени - бизнесменът Веселин Марешки, който първо "подби" цените във Варна.

Наскоро изследване на Блумбърг показа това, което българите усещат по джоба си всеки ден - горивата не са най-скъпите в света, но ни тежат на фона на скромните доходи. България се оказа на непрестижното 52-ро място по достъпност, защото за да си купи литър гориво, българинът трябва да даде 5.6% от заработеното за деня. За юни средната надница е била 33.60 лева.

Че "има нещо гнило" в образуването на цените, се съгласи преди време и вицепремиерът Томислав Дончев, който инициира поредния секторен анализ от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Тази пролет комисията започна да търси картел при договарянето на цените срещу седем петролни компании - "Шел", "Ромпетрол", "Еко", ОМВ, "Петрол", "НИС Петрол" и "ЛУКойл България". Отделно от това срещу "ЛУКойл Нефтохим" започна производство за установяване на господстващо положение.

Съмненията на КЗК са, че има изкривяване на пазара - "Нефтохим" е продавала горива на външни партньори на по-евтино, отколкото у нас, при положение че родният пазар е с най-голям дял в реализацията на продуктите.

Сега търсенето на картел "наследи" новото ръководство на КЗК. Към момента обаче движение по темата няма, а комисията може да отлага решението си с години. Причината е, че в закона няма срок за произнасянето по подобни казуси.



31
4864
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
04 Август 2016 19:38
Цените все пак следват промените в котировките на суровия петрол в евро, но се наблюдава известно забавяне от около месец.

Да, когато има спадане на петрола.
Когато има повишение, цените у нас се актуализират даже с малко изпреварване на котировките.
Но пък всичко е честно и почтено на пазара на горива у нас, щом независимата КЗК не казва обратното, а и няма изгледи да го направи.
04 Август 2016 20:29
Не разбирам защо реват? Нали искаха пазарна икономика?

При пазарната икономика държавата не се намесва, защото Пазарът има т.нар. "невидима ръка", която с вълшебна пръчица регулира търсенето и предлагането и постига равновесна цена. Нали така?

А ако някой почне да говори за монопол и за картел, тогава да обясни защо след толкова приказки за предимставата на Пазара на практика заменихме един монопол - държавния - с друг монопол - между няколкото големи играчи.

Само че докато държавния монопол може да бъде контролиран, с частния не е толкова лесно...

04 Август 2016 20:32
Лукойл управлява парламента, КЗК и правителството и затова надценката на бензиноколонките у нас е 6 пъти по-голяма, отколкото в богата Европа. Първият министър, който трябва да си тръгне, е Лукарски. Той "крепи" най-неконкурентоспособната и корумпирана икономика в ЕС - българската. Не предлага на МС държавни данъчни складове за гориво или споразумение за такива със съседните ни държави, за да бори монополите и корупцията. Дори опозицията подкрепи неговия кандидат за нов комисар в КЗК. А Горанов крие кой е собственик на данъчните складове (за разлика от Дянков). Ето резултатът от досегашното им „управление“ - 4/5 от пазара на горива у нас е дизел - според Евростат appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=lc_lci_lev… и https://www.energy.eu/fuelprices/ със средното възнаграждение в Румъния може да се купи 1,32 пъти повече количество дизел, отколкото в България, а в Унгария – 1,75 пъти повече. Ето цялото сравнение:
Romania 1,32
Hungary 1,75
Latvia 1,80
Lithuania 1,89
Croatia 2,17
Poland 2,27
Slovakia 2,39
Czech Republic 2,40
Estonia 2,43
Portugal 2,67
Malta 2,71
Greece 3,22
Cyprus 3,39
Slovenia 3,47
United Kingdom 4,72
Spain 5,06
Italy 5,24
Ireland 6,28
Finland 6,79
Netherlands 7,01
Sweden 7,22
Germany 7,26
France 7,72
Austria 8,02
Belgium 8,12
Denmark 8,35
Luxembourg 9,35
04 Август 2016 20:50
Литър А 95 у нас струва 0.480 евро, преди да се начислят акциз и ДДС, в Полша е само 0.289 евро, в Австрия е 0.381, в Швеция - 0.393 евро. На практика в цели 21 други членки на ЕС - всичките с по-богато население, масовият бензин преди данъците е по-евтин.
Да, ама нашият нефт е руски "Уралс" и се преработва в руска рафинерия, Лукойл - Бургас АД, дето работи откак е продаден на руснаците все на загуба и само в ползу роду! Как да поевтинеят тия цени, не могат!
04 Август 2016 21:01
Казаното тук... го приехме за сведение!
Не очакваме собствениците да си направят сепуку...
Както винаги, ще си направят сек..у!!!
04 Август 2016 21:23
руски "Уралс" и се преработва в руска рафинерия


Костов не xаресва това
04 Август 2016 21:46
irenhristo
04 Август 2016 20:32

Сравненията са интересни, ама ЛЪЖЛИВАТА статия в СЕГА не казва това, което е в твоето сравнение.
Последните 3 месеца обиколих Сърбия, Хърватия, Словения, Унгария и Румъния. Една седмица бях и в Бг (в Ахтопол , където GPL беше 0.41Еu).
Може би само в Сърбия (извън ЕС) цените са съизмерими с българските. Във другите държави са малко (Румъния) или много (Словения) по-високи.
Освен това съм изненадан от циганията в Унгария - почти ни настигат. И въобще нямам в предвид циганския етнос , а манталитета на обществото (и държавните служители).
04 Август 2016 21:48
А, да, автогазта, от 83ст в Ахтопол, до 67ст на бенсиностанцията на Марешки, до Метро във Варна (в един и същи ден), това е 33% разлика.
04 Август 2016 21:50
Не разбирам защо реват? Нали искаха пазарна икономика?

При пазарната икономика държавата не се намесва, защото Пазарът има т.нар. "невидима ръка", която с вълшебна пръчица регулира търсенето и предлагането и постига равновесна цена. Нали така?


Не, не е така. Хич не си разбрал що е то пазарна икономика. Или просто се правиш на ударен. Боренето на картели и прекалена концентрация се практикува много сериозно от дълги години в страните с пазарна икономика - държавата не само че се намесва (когато трябва), ами често се намесва много грубо. Има си книги,статистики и цели университетски предмети по темата с картелите, прекалената концентрация и съответните институции, които се занимават с тях - как, колко, кога, примери и т.н. А това че тук в БГ разни спортисти, пожарникари, охранители, комунисти и военни си направиха някакво изчадие на пазарна икономика, не значи, че наистина е пазарна икономика. Ама ти това си го знаеш, де. Просто се правиш на гламав.

04 Август 2016 22:19
Да благодарим на Лукойл и Русия. Изпихте кръвта на тая изстрадала земя.
04 Август 2016 22:29
Ама ти това си го знаеш, де. Просто се правиш на гламав.
не, не се прави. вие се правите, с извинение. това, което казвате е, че материалът е калпав. вие какво сте очаквал, "пазарната икономика" да се прави с швейцарски "спортисти, пожарникари, охранители, комунисти и военни"? или искате някой да ви създаде "правилни" условия за "правилна" пазарна икономика?
сюрьозну?
част от тези, които се втурнаха да правят реформите през 90-те (говоря за малко на брой почтени хора) и част от подкрепилите реформите се оказаха наивни утописти. за да не кажа безнадеждни глупаци.
04 Август 2016 23:49
вие какво сте очаквал, "пазарната икономика" да се прави с швейцарски "спортисти, пожарникари, охранители, комунисти и военни"?



О не, не съм очаквал да са швейцарски - дори простолюдието вече попътува и му стана ясно, че на каквито и да било сравнения с швейцарците не издържаме. Едно време по се хващаха хорицата на тия простотии. Ние се борим за нивото на чешките, словашките или на хърватските спортисти, пожарникари, охранители, комунисти и военни - пак доста висока, но не и непостижима летва.
05 Август 2016 00:41
Много приказки, много числа и малко информация по същество. Това, което е важно да знаем е какви са цените на едро на българския производител (Лукойл) за българския пазар и какви са съответните цени в съседните страни. Второто важно нещо е какви са административните пречки за внос от съседни страни, ако се окаже че цените на едно там са по-ниски. Третото важно нещо е откъде купува гориво Марешки и дали прави дъмпинг или укрива данъци по някакъв начин. Ако се намери кой да отговори на тия въпроси, картинката ще се изясни. Хайде, журналята, вземете свършете нещо и вие.
05 Август 2016 01:06
Лукойл-Златев със съдействието на партньора си по белот Боко систематично унищожават конкуренцията. Всички страни от ЕС /без Малта щото е остров/ имат споразумения за съвместно ползване на данъчните складове със съседните държави, само в страната дето Лукойл държи около 80%от обема на данъчните складове няма.
като за капак наскоро приеха и търговците да си внасят ДДСто предварително, което удря малките търговци най-силно, щото в репортажа на Ахчиева /срам, даже националната телевизия играе за монополиста/ имало някакъв склад в Разлог без документи. Ми да го глобят, или да пратят НАП да кибичи там.
И то поне Лукойл да плащаше данъци!
05 Август 2016 01:09
Че в пазарната икономика, държавата не събира ли данъци! или мачка ли конкуренцията!? Лукойлова глава.
Пак се видя, че и при малка конкуренция е възможно цените да са много по-ниски от средните за България в някои региони. Преди не бяхме просто 5-6и, а първи или втори.
05 Август 2016 08:19
През 2015 г. Лукойл плаща преки данъци - за пръв път от три години, въпреки най-големите обороти. Явно са ги понатиснали, защото с две от дружествата си е в топ 10 на най-големите данъкоплатци: http://www.minfin.bg/bg/pubs/32/9062 Но това не отменя факта, че преди това Борисов е "спал" и че сега правителството и избраната от парламента КЗК поддържат монопола на Лукойл чрез бездействието си. Затова разликата между покупателната сила на българите и останалите народи в ЕС непрекъснато се увеличава - 4/5 от пазара на горива у нас е дизел - според Евростат appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=lc_lci_lev&lang=en и https://www.energy.eu/fuelprices/ със средното възнаграждение в Румъния може да се купи с 32% повече количество дизел, отколкото в България, а в Унгария – с 75% повече. 1,5 млрд.лв. по-голяма печалба на година, заради картела, създават огромен корупционен натиск върху нашите политици, а те, и без това, са крадливи колкото руските и украинските.
05 Август 2016 08:58
Иренхристо,
Аз съм малко чукча-писател, а не читател, но от линка, който си дал, никъде не видях да пише, че някоя от двете глави на Лукойл плаща данъци. Че са в топ 10 на приходи, мога да се досетя. По надолу в линка е дадена една обща сума данъци, платена от тези предприятия, като може Лукойл да е нула, и са посечени три от най-големите данъкоплатци, между които естествено Лукойл го няма.
Има друга "рафинерия", но тя е за мед - Арубис. Която също може да спестява данъци, подобно но Лукойл - да пише, че внася скъпо руда от Чили, а изнася евтино за Швейцария. Но очевидно шефът й в България не играе белот с шефа на България, нито пък шефът му в централата-майка е руски мафиот.
05 Август 2016 09:13
Р.Овч. добре заработва в борда на Лукойл.
05 Август 2016 09:15
Han 04 Август 2016 20:29
Не разбирам защо реват? Нали искаха пазарна икономика?

При пазарната икономика държавата не се намесва, защото Пазарът има т.нар. "невидима ръка", която с вълшебна пръчица регулира търсенето и предлагането и постига равновесна цена. Нали така?

Абсолютна глупост, най-малкото показваща пълно невежество относно сто и кусур години антитръстово законодателство, да не говорим за останалите държавни политики за намеса в пазарните отношения. Но като се разчита само на знанията по "научен комунизъм", нормално е да се пишат дивотии и да се демонстрира срамно ниво на невежество.
05 Август 2016 09:33
Държавата има интерес - така се пълни хазната... казано по друг начин - Борисов и Горанов играят комбина с бензиностанциите и Лукойл.
05 Август 2016 09:36
Ако имаше адекватен данък имоти.. например Лукойл щеше винаги да плаща данъци и то нямаше да са символични като сега.. даже когато е на "загуба".. отделно тогава нямаше ДДС да е толкова високо и да има нужда от високи цени на горивата за да се пълни хазната с ДДС.

В момента заради сбърканата данъчна система - приходите от ДДС са основни, заради това стават куп проблеми в държавата:
1- Държавата има интерес от високи цени на всичко - горива, стоки.. щото така пълни хазната с ДДС.
2- Тъй като няма адекватен данък върху имотите/всички видове - не само тия в регулация/.. имаме огромно количество неизползвани - фабрики, сгради, имоти. Чуждите фирми, а и не само те - по-удобно им е да ги държат заключени и да внасят отвън.
3- Общините нямат пари за инфраструктурата
4- Заради пълненето на бюджета най-вече с ДДС и акцизи - имаме огромно преразпределение, казано по друг начин - един плаща друг потребява. Така обаче никой няма интерес да плаща данъци, щото не ги вижда къде отиват. Обратното даже всеки гледа да намалява плащането на данъци - и да иска да му оправят всичко без да плаща адекватно. Пример - Драгалевци искат канализация, но някой друг да я плати.
05 Август 2016 09:38
За кой ли път се търсят сензации от ЕЖК в интернет. Намират се някъде някакви фалшиви данни и се развива темата на тази "основа".
Цените без данъци към 1 август 2016 по официалната справка
http://ec.europa.eu/energy/observatory/reports/latest_prices_without_taxes.pdf
и цените с данъци
http://ec.europa.eu/energy/observatory/reports/latest_prices_with_taxes.pdf
Ако се правят мокри поръчки да се пише срещу определени фирми, тогава е друга работата, ама и това може да се прави с поне малко мозък.
05 Август 2016 10:05
От тая справка на ЕК не се ли стига до същия извод - 5-6 по скъпотия преди ДДС и акцизи? Гледам стр2, Euro-super 95, по-скъпо от България е само Дания, Малта, Кипър и Испания.
05 Август 2016 10:31
От тая справка на ЕК не се ли стига до същия извод - 5-6 по скъпотия преди ДДС и акцизи? Гледам стр2, Euro-super 95, по-скъпо от България е само Дания, Малта, Кипър и Испания.

Ако гледаш този аспект, изводът е подобен. Само причините изглеждат различни. При данни за бензина от 0,480 евро у нас и 0,289 евро в Полша се получава една разлика от 66% която наистина навява мисли за сериозна далавера. При 0,468 евро у нас и 0,427 евро в Полша разликата е към 9% и не е необяснима. В общи линии, по официалните данни в момента у нас цената на горивата преди данъци е с около 8% по-висока от средното в ЕС или в абсолютни стойности някъде около 4 цента на литър. От една страна, това говори за по-неефективно производство, от друга за 1 цент на литър като се махне транспорта явно няма изгода от правене и поддържане на данъчни складове. Отделно, че сега у нас е най-силния сезон за продажба на горива и се избиват ниските цени поддържани през студените сезони.
05 Август 2016 10:42
Човек като се порови малко кой притежава Лукойл и излизат интересни неща. Такива дето е модерно да ги заграждат с три скоби отпред и отзад.
05 Август 2016 14:35
кой притежава Лукойл
За Лукойл-Бургас АД ли става въпрос, или бъркаш с някое друго?
05 Август 2016 14:46
Литър А 95 у нас струва 0.480 евро, преди да се начислят акциз и ДДС, в Полша е само 0.289 евро, в Австрия е 0.381, в Швеция - 0.393 евро. На практика в цели 21 други членки на ЕС - всичките с по-богато население, масовият бензин преди данъците е по-евтин.

В Германия литър бензин струва на бензиностанцията в момента 1,25 евро. И в Австрия- не е по-евтино от Германия. Какви данъци и такси включва тая крайна цена - крайния потребител не го интересува. Той не може да ги вземе обратно. В Полша да е на 7-8 % пo малко, в Швеция - повече. Всички други бакалски сметки са измислица. В България бензина е най-евтин от целия ЕС. Точно защото данъците и таксите навсякъде са най-високи.

Тука например 2012 г. са дали сравнение, че когато цената е била 1,70 евро за литър - 60% са били "данъци".
http://www.n-tv.de/ratgeber/So-setzt-sich-der-Benzinpreis-zusammen-article7017331.html

А 19.1.2016, когато крайната цена е била 1,2 евро/ литър. 70% са "данъци"
http://www.tz.de/auto/spritpreis-fallen-viel-steuern-zahlen-autofahrer-diesel-benzin-zr-6051413.html
05 Август 2016 15:17
Тази ценова политика не е наложена от свободния пазар, а от БСП доста отдавна, малко преди 10.11.89 г. Така им наредиха от центъра на световния комунизъм-Москва.А него като го преместиха в Северна Корея, едва тогава започна да действа пазарният механизъм, при предопределена обстановка.
05 Август 2016 16:15
Pacem: Тази ценова политика не е наложена от свободния пазар, а от БСП доста отдавна, малко преди 10.11.89 г. Така им наредиха от центъра на световния комунизъм - Москва.

А писмено нареждане има ли - то още ли е валидно?
Kаква е била цената на бензина към ноември 1989 г.?
05 Август 2016 17:37
Поредната дъвка за публиката. Кервана...Никои не ни бръсне за слива.
05 Август 2016 18:53
Volog, корпоративният данък от 10% се плаща въз основа на отчетения приход за съответната година (не оборот). Списъкът, в отговора на депутатското питане, на десетте най-големи данъкоплатци през 2014 г. ясно показва, че върху сумарната печалба от 10 млрд.лв. е платен данък от 1 млрд.лв. Предполагам, че Лукойл е платил общо около 150 млн.лв. Не ме разбирай погрешно - не защитавам Лукойл - за мен това е също толкова вредна "организация" за българите, колкото и БСП, ДПС и ГЕРБ. Просто отчитам факт, който нищожно променя общата картина на гигантската мафиотизирана и всевластна политическа корупция в България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД