:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,901
Активни 694
Страници 23,466
За един ден 1,302,066

Най-бедни у нас били многодетните фамилии

Най-бедни в България са многодетните семейства, сочат резултатите от последното мащабно изследване на бедността у нас на Световната банка от 2001 г.

Домакинствата с 3 и повече деца са около 30%, но за сметка на това са 60% от всички бедни. Резултатите от това изследване на банката показват, че бедните у нас са 12,8% или над 1 млн. души, като за праг на бедността се взима 2\3 от средномесечното потребление и за мизерстващи се приемат всички, потребявали по-малко или живели с под 61,50 лв. на месец през 2001 г. Според експертите на банката, увеличаването на детските на 15 лв. ще допринесе за скромно намаляване на бедността в семействата с 2 и 3 деца и въобще няма да помогне на домакинствата с 1 дете.

Линията на бедността е много относително понятие, припомнят експертите. Затова във въпросното изследване пенсионерите, освен самотно живеещите над 75 г., отпадат от групата на бедните. Това е така не защото пенсиите им са високи, а защото се взимат предвид натуралното стопанство, спестяванията, помощ от близки и др., уточни Боряна Гочева, ръководител на социалните проекти на представителството на Световната банка в София.

Прагът на бедността може да се мери по 20-30 начина, обясни Богдан Богданов от Националния статистически институт. Някои от тях сочат, че близо 50% от нашенците живеят в недоимък. Такива резултати дава методът на американката Моли Оршански, основан на съотношение между основни разходи за домакинството и храна. По него излиза, че през 2001 г. у нас бедни са 47,7% от българите.

В България за беден може да се счита човек, който не може всеки ден да си набави топла храна с месо, а в развитите страни - този, който след 5 г. не може да си смени колата, коментира Богданов. Мизерията в небогатите страни е много опасна, защото генерира социално напрежение и като резултат бедните не се чувстват длъжни да спазват правилата, твърди той.
1006
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД