От прокуратурата съобщиха, че е "извършен външен оглед на местопроизшествието, разпитани са множество свидетели, приобщени са веществени доказателства - снимков и видеоматериал. Видеоматериалът е предоставен от гражданин, заснел началото на пожара". За повдигнатите обвинения Наказателният кодекс предвижда от 5 до 15 години затвор.
Бездомният мъж охотно разказа пред пловдивския сайт traficnews.bg, че живее на последния етаж в склада от 35 години и има алиби, защото когато започнал пожарът, е бил на работа наблизо в "каравана, на която пише "Шуменско". Като разбрал за пожара, тръгнал към склада, за да си вземе багажа, но не успял да влезе в горящата сграда. Той смята, че огънят е тръгнал от "неговия" етаж, но от друга стая, като хвърля вината на неназовани други хора, които умишлено са подпалили карето, известно като Тютюневия град. Данчев не е единственият обитател на складовете.
В спешен порядък вчера община Пловдив установи собствениците на опожарените сгради, а министърът на културата Вежди Рашидов обяви, че ще ги глоби с по 30 хил. лв. и ще ги задължи да възстановят складовете в оригиналния им вид. Както обикновено след такива случаи властите се засилиха да правят промени в законите. Според Рашидов 30 хил. лв., колкото е максималната глоба за безстопанственост на паметници на културата, е крайно недостатъчна сума. Затова през септември министерството ще предложи промени в Закона за културното наследство, с които глобите да бъда завишени.
"Някои хора смятат, че като изгори или се събори даден паметник, то това му дава основание да строи каквото си поиска на неговото място. Ще се научат като собственици да си ги възстановяват. Всичко, което е било съборено, може да се възстанови. Аз категорично ще настоявам паметници на културата да не се рушат и да не променят вида си", коментира Рашидов. Заместничката му Бони Петрунова обяви пред Нова телевизия, че основният проблем с паметниците на културата е, че огромната част от тях са частна собственост - реституирани и препродавани. Според Петрунова МК обаче си върши работата "поне малко", защото "вие мислите ли, че щяха да палят паметници на културата, ако поне малко не ги спирахме?".
Кметът Тотев пък отрече да има инвестиционни намерения за строеж на мол или хотел на мястото на изгорелите складове на ул. "Иван Вазов". "Трябва да си пълен малоумник, за да направиш такова нещо, това е диващина", коментира Тотев инцидента, който застраши живота на хората от околността, както и намиращата се наблизо цигарена фабрика. Въпреки плачевния вид на сградите в момента, общината не се е отказала да ги превърне в творческа зона, както предвижда концепцията за Европейска столица на културата 2019.
Вчера пред общината продължи протестът на граждани от сдруженията "Да спасим Тютюневия град" и "Обществен съвет за култура и културно наследство". Гражданите, които не бяха допуснати до брифинга на кмета Тотев, поискаха независима експертиза на състоянието на складовете, както и цялостна стратегия за възстановяването им. Хората настояват още общината да откупи сградите.
До утре включително районът на тютюневите складове остава затворен, за да бъдат обезопасени сградите, а маршрутите на два автобуса са променени.
СОБСТВЕНИЦИТЕ
Общината се размина с прокуратурата относно собствеността на имотите в Тютюневия град. Според кмета Иван Тотев собственици на четирите сгради, които пламнаха в събота, са две фирми. "Р.И.П.А" ООД, която според регистрите е на бившия почетен консул на Италия в Пловдив Пиетро Луиджи Гия и на Паоло Каральо, притежава три от складовете, а фирмата "Галъкси Пропърти Груп" е собственик на четвъртия.
Според регистрите актуалното име на фирмата е "Галакси инвестмънт груп" и е собственост на Антон Щерев и Атанас Петров. Така е записана фирмата като собственик и в съобщението на прокуратурата. Оттам обаче твърдят, че все още се установява собственикът на един от пострадалите имоти. Според обвинението пожарът тръгва от склад, който е притежание на "Р.И.П.А.". Общо 30 фирми имат собственост в Тютюневия град по информация на общината.
ДЕЖА ВЮ
В началото на март собствениците на друг тютюнев склад, паметник на културата, на ул. "Одрин" 8 опитаха да го съборят, но живата верига на пловдивчани ги спря. Министерството на културата тогава обяви, че това е паметник на културата от 1977 г. и се намира на територията на групов паметник - историческа зона "Филипопол - Тримонциум - Пловдив", обявена през 2000 г. от Националния съвет за опазване паметниците на културата. Кметът показа публично друг документ, според който обаче сградата не е паметник на културата и няма защитен статут. Документът се оказа фалшив, а прокуратурата повдигна обвинение на главния архитект на Пловдив Румен Русев, който в нарушение на 60 закона е издал разрешително за строеж на 10-етажен хотел на мястото на тютюневия склад. Обвинение бе повдигнато и на собственика на фирмата "Одрин 8" ЕООД Георги Бранеков за фалшифицирането на официален документ.
СПЕЦИАЛИСТИ
"Много е рано да се коментира дали пожарът в Пловдив, който унищожи тютюневи складове - паметник на културата, е умишлен или причинен от непредпазливост, но по-скоро не е умишлен", коментира вчера сутринта пред Би Ти Ви шефът на пожарната главен комисар Николай Николов. Той призна, че все пак и неговата първа мисъл е била за умисъл, но това са прибързани оценки. По повод обвинения, че пожарникарите не са били достатъчно бързи, Николов обясни, че "няма пожарникар в България, който има опит с гасене на подобни складове - става дума за стара дървесина, която е на 150 години".