Италиански войници и хеликоптер на палубата на италианския самолетоносач "Гарибалди" край о.Вентотене в Средиземно море очакват да посрещнат лидерите на Италия, Франция и Германия. |
Посолството на България съобщава за 30 молби от британци за получаване на гражданство. "По правило не получаваме такива молби от британски граждани, тази тенденция започна след референдума", казва пред Блумбърг вторият секретар на българското представителство Цветин Спасов. Аташе в австрийското посолство изтъква, че в първите дни след референдума броят на телефонните обаждания и електронните писма за искане на гражданство е бил над 100 на ден. Броят на молбите за получаване на австрийско гражданство или на лична карта от Австрия през юли почти се е удвоил в сравнение с аналогичния период на миналата година. В шведското посолство молбите за гражданство са нараснали седем пъти, като в седмицата на референдума се стигнало до 150 на ден. В посолството на Полша обикновено постъпват средно по 100 молби за гражданство годишно, но само за първата половина на 2016 година са били получени 116 молби. След референдума посолството е получило към 600 молби за гражданство.
Италианският премиер Матео Ренци посрещна германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд вчера на о. Вентотене в Тиренско море, за да обсъдят последиците за ЕС от Брезкит. Лидерите ще говорят и по дневния ред на предстоящата среща на върха на ЕС в Братислава, заяви на брифинг официалният представител на германското правителство Щефан Зайберт. Срещата на високо равнище във Вентотене е вече второто неформално съвещание в този формат - предишния път Ренци, Меркел и Оланд се събраха на 27 юни в Берлин, за да обсъдят последствията от британския референдум за излизане от ЕС.
ОРГАНИЗАЦИЯ
Британските чиновници, натоварени да подготвят плана за излизане на Обединеното кралство от ЕС, още нямат служебни помещения и по неволя се събират в кафене от веригата "Старбъкс" на Викторий Стрийт в Лондон, съобщава в. "Гардиън". Вестникът отбелязва, че след като беше избрана на поста премиер, Тереза Мей трябваше да създаде две нови ведомства: министерство по излизането на страната от ЕС и министерство на международната търговия. Два месеца по-късно нито едно от тях не е попълнено с кадри и не се работи в пълен обем. В министерството по излизането от ЕС са наети 150 души вместо планираните 250-300.