:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,728
Активни 708
Страници 20,658
За един ден 1,302,066

Полицаите масово си губят времето с маловажни дейности

Голяма част от работата на униформените се изчерпва с носене на призовки и охрана на чиновници
Полицаите масово си губят времето с връчване на призовки, охрана на данъчни и други несвойствени дейности. Вместо да се занимават с разследване на престъпления, униформените отделят почти три часа дневно от времето си, за да обикалят адреси и да охраняват чиновници.

Това става ясно от писмен отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова на депутатски въпрос. В него е записано, че за периода януари-март 11% от състава на териториалната полиция са се занимавали с дейности, различни от типичната полицейска работа. На практика това значи, че повече от 180 служители на столичната полиция всеки ден са ангажирани с дейности, които МВР характеризира като несвойствени. Те обаче са им вменени по закон и полицията не може да отказва съдействие на други държавни органи, когато такова е поискано.

Според най-актуалната статистика общият щатен състав на вътрешното министерство е 49 779. От тях обаче незаетите са над 6300. Униформеният състав е около 25 хил., а останалите са чиновници. Което значи, че около 3000 полицаи ежедневно връчват призовки.

"Всеки участвал в оказване на съдействие служител е отделял средно по един час и половина от работното си време", пише Бъчварова.

Общата продължителност на т.нар. съдействие обаче е по-голяма - средно 2 часа и 50 минути за цялата страна. От отговора не става ясно средно по колко служители се изпращат с такива задачи. Бъчварова обаче обяснява, че има около 90 нормативни акта, които задължават МВР да отговаря на подобни заявки. Сред тях са НПК, Законът за административните нарушения и наказания, Административнопроцесуалният кодекс и др.

"При оказване на съдействие често се налага да бъдат използвани полицейски правомощия. Такива са извършване на проверки в помещения, временно изземване на вещи, употреба на физическа сила и помощни средства, задържане на лица, установяване на самоличност", уточнява Бъчварова.

Една от най-губещите времето на полицаите дейности е връчването на фишове и призовки. По закон електронните фишове трябва да се изпращат по пощата. Ако обаче след 14 дни нарушителят не си плати глобата или не даде данни за човека, който е шофирал колата му, фишът отива в полицията, която трябва да издири наказания. Другото връчване, с което се занимава МВР, е това на книжа по наказателните дела. По принцип това би трябвало да се прави от съда, прокуратурата или евентуално общината. Когато това е невъзможно обаче, пак се опира до МВР. Големият проблем в случая е, че за подобни дейности се използват най-вече полицаите на първа линия - районните инспектори. Точно те най-често контактуват с гражданите.

Освен връчването на документи и охрана на други държавни структури, полицаите губят много време и в писане на документи, казаха пред "Сега" източници от МВР. Униформените се оплакват, че често им се искат по четири екземпляра от един и същи документ, въпреки че в министерството би трябвало да има електронен обмен. Според запознати принципът е: "Колкото повече компютри, толкова повече хартия".

В граничната полиция имало още по-голямо писане. В някои случаи се налагало името на един човек да се попълва в седем различни хартиени документа.
15
7601
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
28 Август 2016 19:45
Призовки и фишове са 20 процента от връчванията. Останалите 80% са връчване на наказателни постановления. Също толкова безсмислено начинание, но вменено със закон. И ако връчванията са 70%, то останалите 10 са извършване на проверки по преписки (заявления), а 20% са различни видове специализирани полицейски операции.
28 Август 2016 20:38
Някои полицаи от охранителна полиция дебнат на определени места в столицата за нарушаване на спорно поставени пътни знаци. На въпроса "Кво ша прайм?" си отговарят сами : "Вие ща кажете1!" Изборът е ваш.
28 Август 2016 21:13
Проблема не е в това, че връчват фишове... или че са по време на проверки, проблема, е, че има много вожд и малко индианец!
28 Август 2016 21:22
Аз не разбрах кое му е толкова нетипичното на това, че връчват призовки, пишат документи и оказват съдействие на другите държавни органи.
28 Август 2016 22:27
Хикса, връчването на призовки си е работа на съдебната власт. Фишовете на данъчните или на общината. Като тръснат на районния инспектор сутринта 30 призовки и 50 фиша, които трябва да разнесе за един ден, щото на другия идват още, кога ще му остане време да изпълни функциите си на полицейски орган!? Например полицията трябва да съдейства на ЧСИ. Що!? Нали за това са ЧАСТНИ съдебни изпълнители. Да си наемат охранителна фирма и така... Права е Бъчварова! Учудващо...
28 Август 2016 22:30
А когато се занимават да борят престъпността обикновенно гледат да хванат някой младеж в парка с цигара канабис или някой онко-болен тамън излязъл от химеотерапия. А пък ако е болен от множествена склероза, който ползва масло от канабис- направо бинго, ще има и бонуси- разбили са нарколаборатория за преработка на наркотици.
28 Август 2016 22:54
ДобрЮтро!
28 Август 2016 23:33
Не става ясно кога ще остане време да разследват напр.Министъра на финансите,на регионалното министерство или продажни съдии от административните или апелативни съдилища.Обаче друго са си фишовете.Това е сериозна дейност.
29 Август 2016 00:11
За мое най-голямо учудване полицай е правил проверка за фирма, на която собственикът е починал!
Не знаех, че и това им влиза в задълженията.
29 Август 2016 09:33
Полицията изобщо не е реформирана и си я карат както си знаят от едно време. Повечето са такива търтеи, че няма накъде. Да не говорим че до един са роднини. И че повечето са толкова корумпирани, че и катаджиите могат да им завидят.
29 Август 2016 11:42
Вместо да се занимават с разследване на престъпления,


За тая работа се иска и акъл, а в МВР все още преобладават ВИФ-аджии и магистри по българска филология.
29 Август 2016 11:53
Униформените се оплакват, че често им се искат по четири екземпляра от един и същи документ,
Бумащина има и в полицията на т.н. бели страни. Не е проблемът в бумащината, а в организацията на работа и мързел. Бумащината може да се върши от стажанти последен курс в академиите на МВР, или хора пред пенсиониране. Неслучайно има ротация на длъжностите - когато един униформен навърши определена възраст, да го пращат да пише бумаги, а не както сега - виждал съм 45 годишни (пред пенсиониране) охранителни полицаи със солидни кореми да обикалят по улиците.
Иначе бумащината в МВР е от времето на соца - един документ се изготвя в минимум 4 екземпляра, и това няма да се промени поради ред причини. Една от тях е, че съществуват хартиени регистри във вид на мазна прошнурована тетрадка, която упорито се ползва, независимо от наличието на куп съвременни деловодни системи.
29 Август 2016 11:57
Най им тежи да пишат (не пикаят).
29 Август 2016 14:36
Полицията има само две важни дейности:
1. Охрана на властта в случай на граждански протести
2. Събиране на подкупи и изпращането на проценти нагоре

Всички други дейности ръководството на МВР разглежда като маловажни
29 Август 2016 15:48
Много време отнема да се крият как взимат откупи....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД