:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,411
Активни 504
Страници 27,314
За един ден 1,302,066

Държавата въвежда пределна възраст за осиновяване на дете

Осиновителите задължително ще трябва да кажат на детето, че е осиновено
СНИМКА: БГНЕС
Екатерина Захариева (на преден план) и Зорница Русинова представиха промените в Семейния кодекс.
Държавата въвежда горна възрастова граница за осиновяване на дете и задължава осиновителите да съобщят възможно най-рано на детето, че е осиновено. Това предвиждат промени в Семейния кодекс, предложени от министерствата на правосъдието и на труда и публикувани за обществено обсъждане.

Хората, които искат да осиновят дете, ще могат да са най-много 50 години по-възрастни от него. Това означава, че човек на 52 години няма да може да си осинови например дете на годинка. В момента съществува само долна възрастова граница за осиновителите - те трябва да са поне 15 години по-възрастни от детето. Това условие остава.

Въвеждането на горна граница за годините беше мотивирано от правосъдния министър Екатерина Захариева с факта, че "почти навсякъде в Европа" има такава практика. "Този срок е оптимален, така се осигуряват дълготрайни грижи от страна на осиновителя за детето", коментира Захариева. Ограничението за максималната възраст няма да важи, когато единият от съпрузите осиновява детето на другия. Също така ще бъде достатъчно в семейството само единият от родителите да отговаря на възрастовото ограничение. То няма да важи още при осиновяването от баби и дядовци или от роднина по съребрена линия от трета степен. Бабата и дядото обаче няма да могат както досега да осиновяват деца, чиито родители нямат брак, а само ако единият родител почине.

Със законовите промени правителството ще се опита да задължи осиновителите да "информират" детето си, че е осиновено на "възможно най-ниска възраст, по подходящ начин и в зависимост от индивидуалните му особености". Няма предвидени санкции, ако това не се случи и не е ясно как ще се следи за спазването на тази разпоредба. "Така се защитават интересите на децата. Осиновените деца в момента разбират за това често в тийнейджърска възраст - от "доброжелателен" съсед или роднина", обясни министърът на правосъдието. В Наказателния кодекс остава текстът за злонамереното разкриване на осиновяването.

Припознаването вече няма да е така "либерално", коментираха от МП, за да се "ограничат все по-масовото заобикаляне на осиновяване, дори трафик и търговия с деца". Агенцията за социално подпомагане по своя преценка ще може да оспорва процедурата по припознаване преди решението, а не постфактум както сега. Според ръководството на социалното министерство социалните "със сигурност знаят" кои са случаите на злоупотреби. Зам.-министърът на труда Деница Сачева разказа, че се случва много често хора, желаещи да осиновят дете, да се свързват директно с бременна жена, договарят се с нея и когато бебето се роди, мъжът от семейството го припознава като свое, а биологичната му майка се отказва от него. След време и съпругата "прощава на мъжа си изневярата" и осиновява детето. Социалните служители, които работят отблизо и с жените, изразили желание да дадат детето си за осиновяване, и с хората, които са кандидатствали за осиновяване, лесно могат да видят тези злоупотреби, смята Сачева.

Друга група промени цели да ускори процедурите, които сега по данни на социалното министерство продължават средно 1.5-2 години. 28-те съвета за осиновяване ще се заменят с един национален съвет. Така семействата, които искат да си осиновят дете, ще подават само една молба, а не 28 молби за всяка област. Съветът ще заседава поне три пъти месечно.

Към Министерството на правосъдието също ще се създаде нов орган - Съвет за достъп до информация за произхода. Родителите и пълнолетните осиновени ще могат да искат от съвета да разкрие съхранените по делото за осиновяване данни за имена, дата на раждане, ЕГН, адрес на родителите по произход, семейната среда, основания за осиновяване и здравословно състояние на осиновения. За тази информация няма да се иска съгласието на биологичните родители. В момента тайната на осиновяването може да отпадне само със съдебно решение при "важни обстоятелства". За тях обаче липсва дефиниция, посочи Захариева. Делата за разкриване на биологичните родители сега се точат с години, а в повечето случаи съдът отказва да предостави информация, дори когато мотив е здравословното състояние на осиновения, пишат от правосъдното министерство. Личните данни на биологичните родители ще се разкриват само след тяхното писмено съгласие.

Процедурата за разсиновяване става по-тежка. Родителите няма да могат както досега да разсиновяват детето по собствено желание при тежко провинение от едната страна или при наличие на обстоятелства, които дълбоко разстройват отношенията между осиновителя и осиновения. Остава обаче възможността разсиновяване да се иска от прокурор, социалните служби или министъра на правосъдието само в изключителни случаи в интерес на детето.

При развод в съдебното решение ще се определят мерките за пътуване на детето в чужбина заедно с родителските права и местоживеенето. Сега, когато родител желае да пътува с детето навън или детето ще ходи на екскурзия, но единият от родителите не е съгласен, се води дело. Занапред при развод съдът ще определя упражняването на родителските права не само на един от родителите, но и от двамата родители съвместно. Сега тази възможност съществува само ако родителите постигнат споразумение за родителските права и къде ще живее детето.

В ЦИФРИ

Над 10 600 случая на изоставяне на деца са предотвратени за последните 3-4 г., съобщи социалният министър. Близо 2500 деца чакат в момента да бъдат осиновени, а хората, които искат да си вземат дете, са близо 1500. Към края на юни около 2400 деца са настанени в приемни семейства.



17
8720
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Август 2016 20:34
Правилно.
29 Август 2016 22:10
Нужни са много реформи. Ако искат наистина да помогнат на хилядите гниещи в мизерия из западналите сиропиталища деца то трябва да улеснят максимално процедурата по осиновяване:
- минимум бюрокрация и максимална ефективност
- стабилна проверка на приемното семейството
- разрешаване за осиновяване от гей-семейства

Да, далеч по-належащо от разните му там прайдове е да се узакони осиновяването от гей-семейства като така се даде възможност на повече деца от мизерстващите сиропиталища да бъдат отгледани от обичащи ги семейства.
29 Август 2016 22:10
Но най-важно е от образователното министерство да отпуснат стипендии за деца сираци- малцина, ако въобще някои, завършват университет. А не да измислят задължителни медиатори само за да намерят работа на едни хора. И стипендии за деца, които са осиновени и влязат в университет. Образованието е най-значимият елемент за всяко едно дете!
30 Август 2016 00:31
Аа, зет-мен, не знам мен ли си, умън ли си, ама това гей-семейства да осиновяват деца в бг, няма да стане. Айде моля, стига с тая пропаганда! Да не стане като във вица "Мамо, мамо, децата ме бият" - "Колко пъти съм ти казвал пред хора да ми казваш "чичо Гошо" - хич не е за смях...Соприте се малце бе!
30 Август 2016 01:06
Да не стане като във вица "Мамо, мамо, децата ме бият" - "Колко пъти съм ти казвал пред хора да ми казваш "чичо Гошо"


len, не разбрах вица, кой кого бие? Каква връзка има?
30 Август 2016 02:13
Значи родните майка и баща могат да се отказват от детето си, а осиновителят - не, даже детето да се окаже социопат или с тежко умствено увреждане?
30 Август 2016 08:03
Значи родните майка и баща могат да се отказват от детето си, а осиновителят - не, даже детето да се окаже социопат или с тежко умствено увреждане?

Могат, ама не могат! Само не ми разказвайте вица за "отказване чрез държавен вестник"!
30 Август 2016 09:08
onzitam, тия хиляди деца за осиновяване откъде са се взели, според Вас? Не са ги изоставили родните им семейства, така ли? Само за единични случаи (от хиляди! изоставени) майката не е известна.

Трябва да се създадат мерки за намаляване на раждането на нежелани деца. Има си контрацептиви най-различни. Какво значи да изоставиш за осиновяване 2, 4, 5, 6, 8 деца, че има жени и по 12 деца оставили, по 14...

А в Германия ще въвеждат задължително информиране за биологичния баща.

Женщин в Германии по закону обяжут сообщать об истинном отце ребёнка.
30 августа 2016, 07:26
https://russian.rt.com/article/318728-v-germanii-namereny-obyazat-materei-raskryvat-informaciyu
Правительство Германии планирует рассмотреть законопроект, в соответствии с которым, мать будет обязана предоставить информацию своему партнёру о половых контактах во время зачатия ребёнка, в случае если мужчина сомневается в своём отцовстве.
«Мать обязана по запросу представить третьему лицу, которое обеспечивает ребенка и исполняет при этом функции отца, информацию о том, с кем у неё были половые отношения в период зачатия ребёнка», — приводит Deutsche Welle текст законопроекта.
Предполагается, что таким образом мужчины, которые сомневаются в своём отцовстве смогут через суд требовать материальной компенсации от биологического отца на содержание ребёнка.
По словам министр юстиции ФРГ Хайко Мааса,мужчины в этом вопросе должны быть защищены законом и наделены большими правами.


Опрос РТ:

Поддерживаете?

Да, всё правильно. Мужчина должен быть уверен в том, что ребёнок его
109 48.02%
Нет, это возмутительно. В семье должно быть доверие
17 7.49%
Зачем закон, если всегда можно сделать ДНК-тест?
96 42.29%
Мне всё равно. Семья и дети не для меня
5 2.2%

30 Август 2016 09:23
Друго е много тревожно. Голяма част от децата в социалните домове са циганчета и деца на родители с криминални прояви. Какво става, когато в един хубав ден пред осиновителите се появят биологичните родители и започват да ги изнудват!? Да не говорим за стреса, който ще преживеят малките деца! Какво значи да се каже в най-ранна детска възраст?! Всяко дете е различно! Поправките в закона са направени от хора, които нито имат деца, нито са осиновители. Такъв закон може да бъде направен от хора, които са изоставили децата си или гледат на децата като на домашни любимци!
30 Август 2016 12:09
При международните осиновявания осиновителите дори са длъжни да съобщят на детето националността му по произход и дори да го запознават с културата и традициите на страната му по произход.

Иначе при осиновяване кандидат-осиновителите попълват въпросник какви увреждания на предлаганите за осиновяване деца могат да приемат.

Чета и че в родилните домове и отделения се случва персоналът да съветва родители на увредени деца да ги изоставят.

В много случаи единственият им шанс за лечение наистина е да бъдат осиновени от чужди граждани със стабилно финансово състояние... И често наистина биват излекувани. Това се отразява в следосиновителните доклади от социални работници, които следят ситуацията в семейството, на което е поверено за осиновяване дете.

Запазват и личното си име, нищо че осиновителите обикновено им дават и други имена...

И да, има случаи, в които законът позволява осиновяване без съгласието на биологическите родители. Това става, ако те не се интересуват от изоставените от тях деца, не ги посещават в домовете за деца, лишени от родителски грижи, и т. н.
30 Август 2016 12:39
.
30 Август 2016 12:55
Жестоко е да искат от осиновителите да разкриват тайната на осиновяването. Всяко дете е различно!!
Създават се възможности за страшни ИЗНУДВАНИЯ.

В Румъния са дори забранили на осиновителите да избират и етноса на детето. И ние ще стигнем дотам.
Ще спадне броят на осиновяванията в България!

Безумие до безумие в този закон!!!!
30 Август 2016 13:07
Създават се възможности за страшни ИЗНУДВАНИЯ.

Какво да се очаква от управляващи произлезли от "застрахователният и охранителен" бизнес на 90-те години
30 Август 2016 14:10
Защо не се създадат сиропиталища към армията и полицията. Ако един човек се подготвя за военен от 3 годшен, то той би трябвало да е доста по-добър от миналия 6 месеца обучение! Тези хора да основното поълнение на армията и полицията! Разбира се част от тзи хора могат да стават и охранители...
30 Август 2016 16:57
Това означава, че човек на 52 години няма да може да си осинови например дете на годинка. В момента съществува само долна възрастова граница за осиновителите - те трябва да са поне 15 години по-възрастни от детето. Това условие остава.

Аз ли не мога да смятам или нещо не е наред. Едногодишно дете не може да бъде осиновено от 52 годишен, но може да бъде осиновено от 16 годишен.
30 Август 2016 18:03
Глупости! Осиновяването има смисъл само за наследяване, а зетмена бърка осиновител с приемно семейство, различни неща са, и аман от педалски закони!

Всичко това на фона на такива новини: 14-годишна (ромка разбира се) роди сиамски близнаци в Сливен - бащата бил нейният първи братовчед! Ето това е проблемът, размножават се дегенератите и ни карат да ги храним! Светът се превърна в зверилник, любимото на американския народ фрийкшоу!

Аман!
30 Август 2016 18:36
Ако искат наистина да помогнат на хилядите гниещи в мизерия из западналите сиропиталища деца то трябва да улеснят максимално процедурата по осиновяване
Не е ли по-добре да се подпомагат приоритетно семействата/майките, изоставили децата (имащи такава нагласа), чрез образование, сексуална култура, битови стимули? Щото, ако няма изоставени деца, няма да има и такива проблеми. Или търговията с деца трябва да задоволява "пазарното търсене" и затова ще се стимулира изоставянето?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД