Държавата въвежда горна възрастова граница за осиновяване на дете и задължава осиновителите да съобщят възможно най-рано на детето, че е осиновено. Това предвиждат промени в Семейния кодекс, предложени от министерствата на правосъдието и на труда и публикувани за обществено обсъждане.
Хората, които искат да осиновят дете, ще могат да са най-много 50 години по-възрастни от него. Това означава, че човек на 52 години няма да може да си осинови например дете на годинка. В момента съществува само долна възрастова граница за осиновителите - те трябва да са поне 15 години по-възрастни от детето. Това условие остава.
Въвеждането на горна граница за годините беше мотивирано от правосъдния министър Екатерина Захариева с факта, че "почти навсякъде в Европа" има такава практика. "Този срок е оптимален, така се осигуряват дълготрайни грижи от страна на осиновителя за детето", коментира Захариева. Ограничението за максималната възраст няма да важи, когато единият от съпрузите осиновява детето на другия. Също така ще бъде достатъчно в семейството само единият от родителите да отговаря на възрастовото ограничение. То няма да важи още при осиновяването от баби и дядовци или от роднина по съребрена линия от трета степен. Бабата и дядото обаче няма да могат както досега да осиновяват деца, чиито родители нямат брак, а само ако единият родител почине.
Със законовите промени правителството ще се опита да задължи осиновителите да "информират" детето си, че е осиновено на "възможно най-ниска възраст, по подходящ начин и в зависимост от индивидуалните му особености". Няма предвидени санкции, ако това не се случи и не е ясно как ще се следи за спазването на тази разпоредба. "Така се защитават интересите на децата. Осиновените деца в момента разбират за това често в тийнейджърска възраст - от "доброжелателен" съсед или роднина", обясни министърът на правосъдието. В Наказателния кодекс остава текстът за злонамереното разкриване на осиновяването.
Припознаването вече няма да е така "либерално", коментираха от МП, за да се "ограничат все по-масовото заобикаляне на осиновяване, дори трафик и търговия с деца". Агенцията за социално подпомагане по своя преценка ще може да оспорва процедурата по припознаване преди решението, а не постфактум както сега. Според ръководството на социалното министерство социалните "със сигурност знаят" кои са случаите на злоупотреби. Зам.-министърът на труда Деница Сачева разказа, че се случва много често хора, желаещи да осиновят дете, да се свързват директно с бременна жена, договарят се с нея и когато бебето се роди, мъжът от семейството го припознава като свое, а биологичната му майка се отказва от него. След време и съпругата "прощава на мъжа си изневярата" и осиновява детето. Социалните служители, които работят отблизо и с жените, изразили желание да дадат детето си за осиновяване, и с хората, които са кандидатствали за осиновяване, лесно могат да видят тези злоупотреби, смята Сачева.
Друга група промени цели да ускори процедурите, които сега по данни на социалното министерство продължават средно 1.5-2 години. 28-те съвета за осиновяване ще се заменят с един национален съвет. Така семействата, които искат да си осиновят дете, ще подават само една молба, а не 28 молби за всяка област. Съветът ще заседава поне три пъти месечно.
Към Министерството на правосъдието също ще се създаде нов орган - Съвет за достъп до информация за произхода. Родителите и пълнолетните осиновени ще могат да искат от съвета да разкрие съхранените по делото за осиновяване данни за имена, дата на раждане, ЕГН, адрес на родителите по произход, семейната среда, основания за осиновяване и здравословно състояние на осиновения. За тази информация няма да се иска съгласието на биологичните родители. В момента тайната на осиновяването може да отпадне само със съдебно решение при "важни обстоятелства". За тях обаче липсва дефиниция, посочи Захариева. Делата за разкриване на биологичните родители сега се точат с години, а в повечето случаи съдът отказва да предостави информация, дори когато мотив е здравословното състояние на осиновения, пишат от правосъдното министерство. Личните данни на биологичните родители ще се разкриват само след тяхното писмено съгласие.
Процедурата за разсиновяване става по-тежка. Родителите няма да могат както досега да разсиновяват детето по собствено желание при тежко провинение от едната страна или при наличие на обстоятелства, които дълбоко разстройват отношенията между осиновителя и осиновения. Остава обаче възможността разсиновяване да се иска от прокурор, социалните служби или министъра на правосъдието само в изключителни случаи в интерес на детето.
При развод в съдебното решение ще се определят мерките за пътуване на детето в чужбина заедно с родителските права и местоживеенето. Сега, когато родител желае да пътува с детето навън или детето ще ходи на екскурзия, но единият от родителите не е съгласен, се води дело. Занапред при развод съдът ще определя упражняването на родителските права не само на един от родителите, но и от двамата родители съвместно. Сега тази възможност съществува само ако родителите постигнат споразумение за родителските права и къде ще живее детето.
В ЦИФРИ
Над 10 600 случая на изоставяне на деца са предотвратени за последните 3-4 г., съобщи социалният министър. Близо 2500 деца чакат в момента да бъдат осиновени, а хората, които искат да си вземат дете, са близо 1500. Към края на юни около 2400 деца са настанени в приемни семейства.
|
|