:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,870
Активни 408
Страници 14,800
За един ден 1,302,066

Само НПО ще разпределят държавни пари за граждански инициативи

СНИМКА: БГНЕС
Макар че подкрепи проекта, шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) призова неправителствените организации да намерят начин да се отърсят от подкрепата на държавата.
Нова структура към правителството ще следи държавната политика за развитие на гражданския сектор и ще разпределя средствата, които хазната ежегодно отделя за подпомагане на граждански инициативи и проекти. Това реши парламентарната правна комисия миналата седмица с поправки в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, предложени от ГЕРБ. Предвижда се бъдещият Съвет за развитие на гражданското общество, който ще се създаде към Министерския съвет, да се състои изцяло от неправителствени организации, работещи в обществена полза. По този начин гражданският сектор ще може да води пряк диалог с държавата по своите проблеми и приоритети, смятат вносителите.

Замисълът на ГЕРБ е съветът да дава становища по всички проекти на нормативни актове, стратегии, програми и планове, които се отнасят до дейността на гражданските организации; да координира и следи за изпълнението на Стратегията за подкрепа на развитието на гражданските организации, както и да предоставя финансов план за изпълнението й; да приема правилата и процедурите по разпределение на държавните помощи за сектора и да осъществява самото разпределение; да прави ежегоден преглед на "резултатите и постиженията" на НПО-тата. Структурата ще има 15 членове, които ще се определят с решение на правителството след "прозрачна и състезателна процедура". Претендентите ще трябва да имат минимум 5 години опит в дейности в подкрепа на развитието на гражданското общество. Ако се класират, няма да получават възнаграждение за участието си в съвета, нито ще имат право сами да кандидатстват за държавно финансиране. Административното обслужване на съвета ще се осигурява от Министерския съвет.

Макар че одобриха предложението, доста депутати, включително от ГЕРБ, изразиха съмнение в необходимостта му. "Този институт изглежда противоестествен на гражданското общество. Ако гражданската инициатива е наистина толкова силна, тя ще намери възможност да се финансира", обяви шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ). И призова НПО-тата да търсят сами начини да се еманципират от държавата. Петър Славов от Реформаторския блок се усъмни дали изпълнителната власт няма да си отглежда удобни за нея НПО-та. От Патриотичния фронт направо обявиха съвета за "държавна хранилка", чиито членове ще раздават пари на свързани с тях сдружения. Присъстващите представители на правосъдното министерство увериха, че цялата процедура по подбора на състава на съвета и останалите детайли по функционирането му ще бъдат ясно регулирани с поднормативен акт. А и вече имало добри практики в това отношение, като съвета за хората с увреждания към социалното министерство, който от години разпределял държавни пари за граждански организации.
14
3095
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
06 Септември 2016 19:13
Неправителствени организации, които се финансират или от българското, или от чужди правителства, не са неправителствени.

Да се поучим от челния американски опит, където имат специален закон за чуждестранните агенти за влияние - Foreign Agents Registration Act (https://www.fara.gov/), влязъл в сила през 1938 (!!):
What is FARA?

FARA is short for the Foreign Agents Registration Act of 1938, as amended, 22 U.S.C. § 611 et seq

What is the purpose of FARA?

The purpose of FARA is to insure that the U.S. Government and the people of the United States are informed of the source of information (propaganda) and the identity of persons attempting to influence U.S. public opinion, policy, and laws. In 1938, FARA was Congress' response to the large number of German propaganda agents in the pre-WWII U.S..

Are foreign governments the only foreign principals?

No. The term also includes foreign political parties, a person or organization outside the United States, except U.S. citizens, and any entity organized under the laws of a foreign country or having its principal place of business in a foreign country.

How does the Act work?

The Act requires every agent of a foreign principal, not otherwise exempt, to register with the Department of Justice and file forms outlining its agreements with, income from, and expenditures on behalf of the foreign principal. These forms are public records and must be supplemented every six months.

The Act also requires that informational materials (formerly propaganda) be labeled with a conspicuous statement that the information is disseminated by the agents on behalf of the foreign principal. The agent must provide copies of such materials to the Attorney General.

Any agent testifying before a committee of Congress must furnish the committee with a copy of his most recent registration statement.

The agent must keep records of all his activities and permit the Attorney General to inspect them.
И когато пред българските избиратели се изправи някой мастит социолог или политолог или блогър или какъвто и да е чуждестранен агент за влияние, да е длъжен първо да заяви, че се изказва или пише в качеството си именно на агент за чуждестранно влияние, а не като независим коментатор, като и да изпрати копие от материала в съответната компетентна българска служба.

Като се стремим да следваме Запада, да го следваме по отношение на такива закони, приети съвсем неслучайно в САЩ...



ПП. В американския закон има сериозни санкции за нарушителите, вкл. затвор. Чуждестранните агенти са длъжни да докладват за всеки свой контакт с американски граждани или институции, които имат влияние върху общинската, търговската, държавната политика или върху въпроси, свързани с националната сигурност.
06 Септември 2016 19:34
"Неправителствени организации, които се финансират или от българското, или от чужди правителства, не са неправителствени."

У нас всичко е наопаки.
06 Септември 2016 19:57
Държава, която се управлява от НПО-та я отпишете.
06 Септември 2016 19:59
Неправителствени организации, които се финансират или от българското, или от чужди правителства, не са неправителствени.


Han,
Точно такъв закон има и Руската федерация. Ама ние сме на терсене.
06 Септември 2016 21:16
Точно такъв закон има и Руската федерация
Руският закон за чуждестранните агенти е репресивен и антидемократичен, за разлика от американския...

07 Септември 2016 02:09
Държава, която се управлява от НПО-та я отпишете.

Добре, но аз отдавна имам един въпрос:
Партиите правителствени организации ли са, или неправителствени?
07 Септември 2016 05:41
Партиите правителствени организации ли са, или неправителствени?

Народни
Поддържа ги народната любов. И те му се отплащат. На някои с данъци, на друг с обществени поръчки. Кой как се уреди.
07 Септември 2016 08:06
какво всъщност означава това образуване При всичките очебийни пороци това чудо окончателно ликвидира именно гражданското общество колкото и да го няма както трябва поставя го под контрол на съгласуванията
07 Септември 2016 09:35
Неправителствени организации, които се финансират или от българското, или от чужди правителства, не са неправителствени

Глупости.
Пълна неграмотност.
1. Парите с които борави правителството СА НА ГРАЖДАНИТЕ и трябва да се връщат при тях. Само част от тях финансира функционирането на администрацията.
2. Правителствени са дейностите извършвани от държавна служба. А те са много малко.
Всичко останало е НЕПРАВИТЕЛСТВЕНА дейност.
НПО е всичко, което не е държавна администрация или търговско предприятие.
.
Предложението е много добро, защото предлага създаването на посредник между държавата (корумпираният и корумпиращ политик) и извършителите на необходимата УСЛУГА КЪМ ОБЩЕСТВОТО.
НПО съществуват, защото тяхната работа е необходима, а не за да хранят хитреци, както си мислят децата от тарикатската децка градина.
07 Септември 2016 12:45
По тези текстове има Резолюця на Икономическия и социален съвет на РБългария от м.юни 2015г.(вж сайта на ИСС) ИСС категорично и аргументирано се е противопоставил на тази идея! Но какво от това.
Изпратено е и придружително писмо до съответните органи. Резултатът ??? Очевидно е незачитането на аргументирано мнение и заобикалянето му с последващо внасяне, в последния момент на тези предложения от отделни народни представители, разбирай от МФ и МС. Е те това е демокрация!
07 Септември 2016 12:54
Han
06 Сеп 2016 19:13


Ааа, това беше грубо, Han

Както си тръгнал и Lincoln Law FCA ще поискаш.
07 Септември 2016 14:11
ПП. В американския закон има сериозни санкции за нарушителите, вкл. затвор


Бре, излиза че ако законите ни и съдът бяха както в империята на мира и демокрацията, Генерал Боко ще бъде затворник, а не премиер.
10 Септември 2016 10:17
Неправителствени организации, които се финансират или от българското, или от чужди правителства, не са неправителствени.


Твърде лесни за манипулиране са - просто пускаш и спираш кранчето в подходящ момент и се реализира на практика "който плаща, той поръчва музиката".
10 Септември 2016 11:07
дъртреалист

Има различни типове НПО. Има т.нар. grass-roots НПО, които се появяват заради някаква кауза и при постигането на съответната цел изчезват. Има и чисто специализирани НПО. И тия организации са добре организирани структури, които предлагат професионални услуги. По тая причина държавата често делегира дейности, които да се изпълняват от НПО и се предоставят на други граждани безплатно. Това са Центрове за обществена подкрепа, комплекс за социални услуги, защитени жилища и т.н., които се администрират от НПО.

Съществуването на такъв фонд за подкрепа е израз на социална държава, но някои имат промито либертарианско съзнание и затова търсят платени услуги на всяка цена. Както е например в САЩ. И именно платените от САЩ НПО най-често роптаят срещу държавната подкрепа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД