:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,170
Активни 369
Страници 15,100
За един ден 1,302,066

Банките взeмат около 19% лихва по кредитните карти

Много българи не знаят, че тегленето на пари в брой излиза скъпо
Българинът плаща средно около 19% лихва за сумите по кредитни карти, ползвани извън гратисния период. Това показват данните на БНБ за юли. През миналия месец средният лихвен процент е бил 18.21% за левове и 18.36%, ако сумите са в евро. Такива са ставките по кредитните карти на физически лица. За фирмите те са дори по-високи - средният процент за усвоени суми, непогасени в гратисния период, е 18.84% за левове и 19.41% за евро.

Лихвите по кредитните карти не само са доста високи, но и почти не помръдват. Данните на БНБ от 2011 г. насам показват, че те са се закотвили на високите етажи и остават над 18% през всички тези години.

Публикуването на тази статистика всъщност е новина. "От 25 август 2016 г. Българската народна банка публикува статистическа информация за лихвените проценти, както и обемите по кредитите, предоставени чрез кредитни карти, в безлихвен гратисен период и извън безлихвен гратисен период", става ясно от съобщение на сайта на централната банка.

Всъщност осреднените данни в тази статистика са донякъде подвеждащи, защото на практика условията по различните видове кредитни карти, издавани от различните банки, са изключително разнообразни и сравняването на офертите е доста трудно. В момента например има карти, по които върху ползваните суми за покупки извън гратисния период лихвата е само 10%. За този тип финансиране обаче са много важни и съпътстващите разноски. Затова е по-добре да се гледа ГПР - годишният процент на разходите, който показва и всички такси, които банките допълнително събират.

Има например кредитни карти, при които годишният процент на разходите надхвърля 60 на сто - именно заради таксите. За да получи вид платинена карта на една от банките, клиентът трябва да плати 250 лева само за да му бъдат разгледани документите. ГПР може да е много висок и заради годишната такса по картата. Има случай, в който банката на всеки 12 месеца прибира по 260 лв. за поддръжка.

Много коварни са и таксите, които се удържат, ако притежателят на кредитната карта тегли с нея пари в брой. Немалко българи не са наясно, че кредитната карта не е създадена за вземане на кеш. Смисълът й е да отърве и банките, и клиентите от стотинките и банкнотите и да служи за виртуално плащане - на сметки в магазини и заведения, онлайн резервации и покупки на самолетни билети, нощувки, екскурзии, коли под наем и т.н.

Затова тегленето на пари в брой не се толерира от банките и ако човек е взел заем по картата си от банкомат, гратисен период няма и лихвите веднага започват да текат. Самите лихвени проценти са различни и най-често са по-високи за ползване на пари кеш и по-ниски за плащане на сметки и покупки.



КРЪГЛА НУЛА

Основният лихвен процент (ОЛП) и през септември остава 0.00%, съобщи БНБ. ОЛП се определя от лихвите, по които банките си предоставят пари и които са рекордно ниски. Основната лихва няма търговски смисъл, тя служи най-вече за определяне на наказателните лихви по просрочени задължения. Лихвата за закъснения се формира, като към актуалния ОЛП се добавят 10% надбавка. Така например ако в момента имате неплатени в срок данъци, НАП начислява върху забавената сума точно 10.00%.









14
7266
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
06 Септември 2016 19:00
От една страна държавата задължава предприятията да превеждат възнаграждението ми по банков път, а от друга, банката си слага такса теглене или броене на същите тези пари, които няма къде другаде да ми преведат! ***
06 Септември 2016 19:41
fu, чети внимателно - става дума за кредитна карта, не за дебитната на която ти привеждат помощите.

Впрочем всичкото това са глупости - кредитната карта няма смисъл като кредитен продукт и ако някой я ползва като такава сам си е виновен. Ако човек не може да се разплаща в рамките на гратисния период по-добре хич да няма кредитна карта.
06 Септември 2016 19:53
Основната лихва няма търговски смисъл, тя служи най-вече за определяне на наказателните лихви по просрочени задължения към държавата.

Тцъ...
Отнася се до всякакви неизпълнения по парични задължения - вкл. и между ФЛ и всякакви други, а не само към държавата.


ЗЗД
Чл. 86. При неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. За действително претърпени вреди в по-висок размер кредиторът може да иска обезщетение съобразно общите правила.
Размерът на законната лихва се определя от Министерския съвет.


Постановление №426 от 18 декември 2014
за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Член единствен. (1) Определя годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта.
(2) Дневният размер на законната лихва за просрочени парични задължения е равен на 1/360 част от годишния размер, определен по ал. 1.
(3) Лихвеният процент по ал. 1 в сила от 1 януари на текущата година e приложим за първото полугодие на съответната година, а лихвеният процент в сила от 1 юли e приложим за второто полугодие.

Допълнителна разпоредба
§ 1. Постановлението въвежда изисквания на Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. относно борбата със забавяне на плащането по търговски сделки (OB, L 48/1 от 23 февруари 2011 г.).
....


Интересен е тоз § 1, щото е било така и по времето на Георги Димитров, Васил Коларов, Вълко Червенков, Антон Югов, че даже и при др. Т.Ж., пък ни се внушава, че всемогъщият ЕС го изисквал (за русофилите и русофобите - взисквал!)
06 Септември 2016 20:02
Интересен е тоз § 1,

интересно колко ли е била мораторната лихва преди този параграф.
06 Септември 2016 20:10
fu, чети внимателно - става дума за кредитна карта, не за дебитната на която ти привеждат помощите.

Впрочем всичкото това са глупости - кредитната карта няма смисъл като кредитен продукт и ако някой я ползва като такава сам си е виновен. Ако човек не може да се разплаща в рамките на гратисния период по-добре хич да няма кредитна карта.


Банките предлагат и овърдръфт за дебитни карти, та аз вече не знам каква е разликата, освен таксите. Картата, на която ми превеждат заплатата, е без всякакви такси, ако съм направил повече от 10 кредитни транзакции през месеца, аз ги правя, щото, освен за онлайн покупки, и в реалните магазини е по-удобно от това да носиш пари по джобовете и даже съм на далавера, щото ми начисляват и някаква лихва по остатъка. А че някой си е ползвал нещо, без да е наясно какво е и как се работи с него, банките не са виновни.
06 Септември 2016 20:12
fraxinus 06 Септември 2016 19:41
fu, чети внимателно - става дума за кредитна карта, не за дебитната на която ти привеждат помощите.

Впрочем всичкото това са глупости - кредитната карта няма смисъл като кредитен продукт и ако някой я ползва като такава сам си е виновен. Ако човек не може да се разплаща в рамките на гратисния период по-добре хич да няма кредитна карта.


Хубаво пишеш, обаче за да ми дадат кредит от банката включиха като изискване и кредитна карта към него. Иначе % по основния кредит скачаше и нямаше изгода от заема. Та така с банките. Винаги си губещ.
06 Септември 2016 20:13
Лихвите по кредитните карти не са толко проблем, става дума за няколко стотин до няколко хиляди макс.
Ако някой нема мозък и не си погасява цялото задължение в срок, тва е друга тема.

Проблемът е лихвите по ипотеките, където често става дума за шестцифрени суми, там е дрането...

Основната лихва в Англия е 0.25%. Ипотеките варират между 1.50% годишно за пичове (1.39% за супер пичове) и 2.50-3% за сички останали.
Има и нива над 3% и дори над 4%, разбира се, но тва е когато ипотеката е примерно 95% от стойността на имота. В нормалния случай от 60-70% ипотека лихвите са ниски.

Основната лихва в България е 0%. Ипотеките са от 5% нагоре.

Сметайте си разликите
06 Септември 2016 20:15
rki 06 Сеп 2016 20:02
интересно колко ли е била мораторната лихва преди този параграф


Справка!
Сборник граждански закони, Издателство "Наука и изкуство", София, 1980 г.
на стр. 596
1238-мо Разпореждане на МС от 25.06.1951 г.
На основание чл. 86 ал.2 и чл. 10 ал.2 от ЗЗД определя се, считано от 1.07.1951 г., размерът на законната лихва 6% годишно, а размерът на договорната лихва не повече от 5.5% годишно.
и т.н.

Обърни внимание на стабилността -
Определена с Разпореждане № 1238 на МС от 25 юни 1951 г. (обн., Изв., бр. 52 от 29 юни 1951 г., изм. ДВ, бр. 6 от 1991 г., отм. ДВ. бр. 33 от 1994 г.) - 40 (четиридесет години!) без промяна!!!!

След 1.02.1991 г. (при демокрацията) ОЛП + нещо

вж също така
http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/fm_bir_base_history_bg.pdf
06 Септември 2016 21:18
знаем. ама банките не знаят, че знаем.
06 Септември 2016 23:10
Скоро с учудване разбрах, че и плащането през пост терминал не е изгодно, за да платя до 100лв стока през терминал таксата е 6лв. Немога да кажа коя е банката. Но ми се случи в един магазин на морето.
06 Септември 2016 23:19

След 1.02.1991 г. (при демокрацията) ОЛП + нещо



тва нещо да не би да е десет процентни пункта?
и да не се окаже, че размерът на мораторната лихва няма нищо общо с ес, ни с червенков, тулупа и пр. каминисти?
07 Септември 2016 02:11
@хикса

Има значителна разлика между кредитна карта и дебитна с овърдрафт, ама банките не ти я навират в очите нарочно. Това са различни продукти, различни клаузи в договора и различна отговорност за различни работи. Особено ясно си проличава като ти я изтърбушат през някой банкомат и ти я източат. Ама можеш и сам да прочетеш.

@Братя Стругацки

Къде ги намирате тия банки които ще ви увеличат кредитната експозиция, за да ви подобрят условията? Звучи като някой мизерен кредитен експерт от най-ниско ниво да ви баламосва за да вземе бонусчето и за карта. Впрочем аз нямам никакъв проблем да НЕ ползвам карта, ако съм я взел за да ми е по-изгоден друг кредит. Ако някой ден се докарам дотам. Мога да я оставя в чекмеджето или даже да я счупя.
07 Септември 2016 08:42
Лихвата по кредитната карта от 19% на годишна база не е много по-неизгодна от лихвата на институции като JetCredit/TBI Bank, които работят с големите вериги като Технополис/Техномаркет.. . Болшинството от хора които познавам, моя милост включително ползват кредитните карти за разплащане на места където не се приемат дебитни (основно онлайн пукупки) и не прескачат гратисния период. Последно като ми се беше наложило да тегля кеш с кредитна карта таксата беше 3 лв + 1% от сумата, което примерно за 300 изтеглени лева е 6 лв.
07 Септември 2016 10:39
А, аз дори не си знам пин-овете, не ги и поглеждам ... Карти само онлайн и винаги със сума отгоре (за редовни плащания) и с неснижаем остатък за другото (води се по правилата за кредитна, но реално не е. Много хора псуват ПИБ-а, но там дори в тъмните времена, когато беше чудо да си изкараш карта в България (90-те) таксите бяха къде по-малки от това дето чета в статията.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД