:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,563
Активни 652
Страници 20,493
За един ден 1,302,066

Депутатите все пак ще променят фирмени данъци със задна дата

Облагането на личното ползване на фирмени активи с 10% хем се представя като облекчение, хем ще вдигне приходите в хазната
Народното събрание е на път да премине още една граница - промяната на данъци със задна дата. Без солидни аргументи бюджетната комисия в Народното събрание вчера одобри окончателно текстове в закона за корпоративното подоходно облагане, които постфактум ще натоварят фирмите с нова данъчна тежест. Компаниите ще бъдат обложени с 10% данък върху разходите за лично ползване на фирмени активи - коли, имоти и други, от 1 януари 2016 г. Новите текстове хем се представят като данъчно облекчение, хем от прилагането им се очакват допълнителни приходи в хазната. Депутатите одобриха текстовете въпреки риска те да поемат към Конституционния съд.

Както "Сега" писа, парламентът тръгна да променя закона за корпоративното подоходно облагане, след като друг данъчен режим - облагането на личното ползване на фирмени активи с ДДС, претърпя провал. Вместо очакваните 100 млн. лв. допълнителни постъпления от ДДС в хазната по тази линия започнаха да постъпват по около 1 млн. лв. на месец. Като една от причините фирмите посочиха липсата на яснота как ще се облага личното ползване на фирмените активи в качеството му на непаричен доход за съответния собственик или работник. Компаниите се страхуват, че ако внесат ДДС в хазната, ще ги санкционират за неплащане на данък върху доходите и осигуровки. Този начин на облагане би бил и скъп.

Новият данък от 10% върху извършените от фирмите разходи за лично ползване на активи се предлага като по-евтина алтернатива. Според окончателно гласуваните текстове компаниите ще трябва да декларират в годишните си декларации за данъчната 2016 г. коя от двете алтернативи са прилагали счетоводно - тази за 10% данък или алтернативно облагане с данък върху доходите и осигуровките. Декларациите трябва да се подадат през 2017 г. Свободният избор на втория вариант - облагане с осигуровки и данък върху доходите със задна дата, на практика е безсмислен, защото няма как да се внасят и осчетоводяват осигуровки постфактум. Тук обаче се предполага, че никой няма да тръгне да избира този режим, защото е по-скъп. Алтернативният фирмен данък от 10% върху разходите за личното ползване на активи на свой ред е годишен и изчисляването и съответно внасянето му се правят накуп до 31 март догодина.

И вчера не се разбра какви приходи в крайна сметка се очакват в хазната от новия налог. Председателят на комисията за бюджет и финанси Менда Стоянова твърди, че промените на практика облекчават фирмите, защото и в момента има 10% данък върху разходите за експлоатация на автомобили, ползвани за управленска дейност, който занапред ще бъде намален в зависимост от дела на личното ползване и може да е и нула. "Постъпленията от този данък са 10 млн. лв. и ще намалеят", коментира тя. Не така смята финансовото министерство. "Ще има допълнителни постъпления в хазната, защото разширяваме базата на облагане и вече ще се облагат и други активи", коментираха от МФ. Вчера мнозинството отхвърли предложението на депутати от Реформаторския блок данъкът да се прилага само при скъпи активи с балансова стойност над 20 000 лв. Колко точно ще са плюсът в хазната и минусът за фирмите, така и не се разбра.

Комисията с лека ръка отхвърли и аргументите за противоконституционност на текстовете. На изричен въпрос от групата на ДПС конституционно ли е да се променят данъци със задна дата Менда Стоянова отсече, че проблем няма. "Това е годишен данък", разтълкува Стоянова. Практиката на КС обаче е друга. Забрана за промени на данъци насред годината има и в Закона за публичните финанси. Възможно е депутатите от опозицията да атакуват текстовете пред КС.

На второ четене остана нерешен и въпросът с липсата на добро разграничение между личното ползване на фирмени активи и скритото разпределение на печалба. Според закона една от формите на скрито разпределение на печалба е предоставянето на суми, несвързани с осъществяваната фирмена дейност, под каквато и да е било форма. Разграничение между двата режима така и не бе предложено и не е ясно дали данъчните администрации няма да тълкуват превратно закона. Промените се приемат броени дни преди обявяването на новия пакет с данъчни закони за 2017 г.



Из решение 9 на Конституционния съд от 1996 г.

Проява на конституционните принципи за правова държава и законност в областта на данъчното право е правилото за неретроактивност на данъчната норма. Конституционният съд не е чужд на разбирането, че данъчният закон действа занапред, от влизането му в сила насетне. Нормите, с които се въвеждат данъчни задължения или данъчни утежнения, трябва да бъдат създадени преди времето, за което те се отнасят. Това важи и за годишните данъци, какъвто е данъкът върху сградите. Гражданите трябва да знаят предварително, преди настъпването на финансовата година, данъците и техния размер, които те ще плащат.

8
5938
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
08 Септември 2016 20:28
Не разбрах как се разбира колко е карал човекът за лична и колко за служебна цел? Нето пък кога и как ще ми върнат ДДС-то и акциза, задето си ходя на работа с личната кола?
08 Септември 2016 21:12
Задача.
Колко данък дължи фирмата ми на хазната, ако разпиша със служебната химикалка бележката от ПОС терминала в хипермаркета, където съм пзарувал за 42,17 лв?
08 Септември 2016 23:15
Shabaan_bin_Robert 08 Септември 2016 21:12
Задача.
Колко данък дължи фирмата ми на хазната, ако разпиша със служебната химикалка бележката от ПОС терминала в хипермаркета, където съм пзарувал за 42,17 лв?


Отговор: Най вероятно нищо, но въпроса е, че в тия 42,17 лв - 30 лв са за храна (отчетена като обяд с бизнес партньори), 15 лв. са тоалетна хартия (отчетена като разходи за офиса) и 2.17 лв за някакви бонбони (отново отчетени като представителни за офиса). Зареждането на бензиностанцията е винаги за служебната кола, а отиването до морето с нея е винаги командировка въпреки, че придружители са ти жената и децата.
08 Септември 2016 23:17
фирмени активи - коли, имоти и други

Нека любезната редакция на вестник СЕГА, да уточни, какво включва това - и други?
09 Септември 2016 00:01
...Нека любезната редакция на вестник СЕГА, да уточни, какво включва това - и други?

Амиии стругове, фрези - такива ми ти работи.
09 Септември 2016 06:57
Конституционният съд не е чужд на разбирането, че данъчният закон действа занапред, от влизането му в сила насетне.

Чудна езикова конструкция на конституционния съдия, сътворил това решение на КС.
А в правото има принципи и един от тях е: "Законът НЯМА обратна сила".
09 Септември 2016 08:29
Компаниите ще бъдат обложени с 10% данък върху разходите за лично ползване на фирмени активи - коли, имоти и други, от 1 януари 2016 г.

Липсва им мащабно мислене на "законотворците" ни. Действието на закона трябва да се върне още от началото на въвждане на ДДС-то, що пара има да се събира, що магистрала може да се "изкове", така да се каже!
09 Септември 2016 08:42
Тази еконоМиска един данък не може да направи, а се меси и в икономиката. Проста женица с власт и прическа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД