:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,461
Активни 772
Страници 14,364
За един ден 1,302,066

България изостава в класацията по икономическа свобода

Страната ни падна до 45-о място и се изравни с Монголия, Никарагуа и Израел
СНИМКА: БГНЕС
Преди година представители на работодателските организации Кирил Домусчиев, Васил Велев и Божидар Данев връчиха на главния прокурор папка със сигнали за нередности. Основната причина за отстъплението на България в класацията по икономическа свобода е неспазване на върховенството на закона.
Буксуващата съдебна реформа е един от основните фактори, които допринасят за лошата икономическа среда в България. Това става ясно от последния доклад на института "Фрейзър" за икономическата свобода по света. Докладът е издание за тази година, но стъпва на данни от 2014 г. Макар да подобрява незначително общата си оценка, страната ни пада надолу в класацията и в глобален мащаб, и сред страните - членки на ЕС. Това означава, че докато ние оставаме почти на едно място, в други страни условията за бизнес бързо се подобряват.

Според новия индекс България дели 45-а позиция (от 159 страни) с Израел, Монголия и Никарагуа с по 7.39 точки от 10 възможни. В сравнение с миналогодишното издание на индекса резултатът на страната ни се увеличава с пренебрежимите 0.04 точки, но въпреки това падаме назад в класацията с три позиции. Любопитното е, че България е изпреварена не само от страни като Естония, Литва и Латвия, но и от Грузия и Албания. Двойно по-напред - на 22-ро място, е Румъния, макар тя да има съвсем малка преднина със 7.66 точки. Още по-неприятен е резултатът в сравнение с останалите страни от ЕС, където се сриваме от 15-о място през миналата година до 20-о място сега.

Основната причина за отстъплението е неспазване на върховенството на закона и липсата на независимост на съда. България има едва 5.05 точки като оценка за съдебната система и правото на собственост. Според анализаторите от Института за пазарна икономика (ИПИ), който вчера представи резултатите от тазгодишната класация, това е доказателството за несъстоялата се съдебна реформа.

Освен това дали бизнесът може да разчита на сигурна защита от съдебната система класацията измерва още 4 стойности - работата на правителството, стабилността на парите, свобода на международната търговия и "регулирането на кредита, труда и бизнеса". В категорията, оценяваща изпълнителната власт, се забелязва минимална промяна спрямо предходната година - повишение с 0.01 точки. Подобрението е в частта на правителствените разходи, които въпреки това остават най-ниско оцененият елемент на категорията. От друга страна, с 10 точки е оценено данъчното облагане на доходите заради плоския данък. В изследването обаче не са включени параметрите на осигурителната система, която всъщност е най-голямата тежест върху труда.

Показателят "стабилни пари" също ни отрежда добра позиция - 9.24 точки, които показват и ниски нива на инфлация. Оценено е и това, че не се ограничава обмяната на валута и възможността за свободно поддържане на банкови сметки в чужда валута. Сравнително висока - 8.02 точки, е оценката ни по свобода на международната търговия. Плюс са членството в ЕС и общата митническа тарифа на общността с трети страни.

Влошаване на ситуацията спрямо предходната година обаче се отчита в засилващите се регулации. Като пречки за икономическа свобода се оценяват намесата в кредитния пазар, скъпата бюрокрация, множеството административни изисквания към бизнеса, определянето на минимална работна заплата, големият брой регулации при наемането и освобождаването на работници и не на последно място - корупцията.



СРАВНЕНИЕ

Според ИПИ по-високата икономическа свобода означава повече доходи и по-ниска бедност. Страните в челото на класацията имат почти 8 пъти по-висок БВП на човек от населението в сравнение с изпадащите. А най-бедните 10% от населението на икономически най-свободните страни са два пъти по-богати от най-бедните 10% в държавите с влошена икономическа свобода. Тя е свързана и с по-висока продължителност на живота, както и със зачитане на политическите и гражданските свободи. В челото на класацията са Хонконг, Сингапур, Нова Зеландия, Швейцария и Канада, а в дъното - Венецуела, Аржентина, Конго и Либия.
6
2338
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
15 Септември 2016 20:24
Иначе пък премиерът ни е най-якичък.
15 Септември 2016 20:27
А по политическа свобода — направо на последно място.
16 Септември 2016 04:33
"Икономическа свобода" .... брокерите на недвижии имоти ползват наименования нямащи нищо общо с красивото си звучене .... Така и с красиво звучащото "икономическа свобода". На редовен човешки език, означава пълна анархия в отечественото стопанството, т.е. кой от лъдето дойде да прави тука каквото си иска, че и да съди държавата , както се гласи по Трансатлантическото споразумение за свободна търговия. "Свободата" и в двата случая е от гледна точка на глобалните и трансатлантически корпорации, глобалното банкерстъво и олигархия. Обществата и Държавите им ще останат с "пръст в гъ_" с извинение, но този народен израз най-точно обозначава това което ни се гласи и целта на т.н. "икономическа свобода" -- едно измамно заблуждение
16 Септември 2016 19:34
Хонконг, триумф на свободния пазар
16 Септември 2016 21:02
Много нескопосано сравнение. Хонконг е за временно ползване. И временно ( стотина години) да донася печалби на Кралството. Хонконг е подходящо подбрано място.
Все едно да сравниш магазина в центъра и оня в края и да се изцепиш че магазина в центъра е триумф на свободния пазар
16 Септември 2016 21:09
Института за пазарна икономика (ИПИ),

Един от най-зловещите робовладелски инструменти, непрекъснато цитиран от проробовладелската ни преса...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД