:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,788
Активни 599
Страници 24,691
За един ден 1,302,066

Нов закон за виното ограничава засаждането на лозя

Определят се 5 географски региона и 7 вида плодови ракии
СНИМКА: БГНЕС
По-слаба реколта от грозде в сравнение с миналата година, но по-добро качество се очаква тази есен.
Засаждането на нови лозови масиви ще бъде ограничено и ще бъде строго контролирано. Това предвижда новият Закон за виното и спиртните напитки, подготвен от Министерския съвет и публикуван за обществено обсъждане.

Документът трябва да отрази новата система на Европейския съюз за обща организация на пазарите на селскостопански продукти, пише в мотивите към законопроекта. Целта е да се ограничи нарастването на броя на новите лозя чрез предпазен механизъм, така че да се запази качеството на вината, произведени в ЕС. Според новите изисквания всяка година ще се дават разрешения за нови насаждения само до 1% на сто от наличните площи през предходната година. Периодът на действие на разрешителния режим за лозови насаждения в общността е в сила от началото на тази година и ще важи до края на 2030 г.

Разрешителните ще се дават от Изпълнителната агенция по лозата и виното, която ще контролира процеса и организацията. Тя ще следи и за това дали са изпълнени издадените разрешения в съответния срок и дали са спазени размерите на определените площи. При нарушение на срока, за който е издаден лицензът за нови насаждения, глобите са от 100 до 1000 лв. за физическите лица и от 1000 до 10 хил. лв. имуществена санкция за фирми и еднолични търговци. Разрешенията са както за засаждане, така и за презасаждане, което обаче ще се прави в рамките на старите площи. За да се следи дали всички изисквания се спазват, се предвижда да се поддържа лозарски регистър.

Уредени са изискванията към вината със защитено наименование на произход. Законопроектът дава определение не само за традиционните ракии, мента и мастика, но и за плодови вина и видовете оцет, включително балсамовия.

Според новия закон в България се определят 5 географски лозарски региона - северният "Дунавска равнина", източният "Черноморски", подбалканският "Розова долина", южният "Тракийска низина" и югозападният "Долината на Струма". В определението за ракията е посочено, че сред районите за защитено наименование са Ново село, Сухиндол, Никопол, Евксиноград, Сливен, Любимец и Първенец. Плодовите ракии може да са само сливови, ябълкови, кайсиеви, крушови, прасковени, черешови и малинови.



РЪСТ

Износът на български твърд алкохол за страните от ЕС бележи ръст. За периода януари-август са изнесени близо 5.8 млн. литра твърд алкохол, при 4.6 млн. литра за цялата 2015 г. Това става ясно от информация на финансовото министерство, оповестена наскоро в отговор на депутатско питане. Най-сериозно е увеличението на количествата за Италия, Франция и особено за Румъния. Износът на вина за ЕС запазва приблизително същите нива - през миналата година той е бил 40 млн. литра, докато през първите осем месеца на 2016 г. е достигнал 27 млн. литра. Износът на вино за трети страни обаче намалява - ако за 2015 г. са били изнесени 9.3 млн. литра вино, то до септември тази година те са едва 4.3 млн. литра.



47
27606
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
19 Септември 2016 20:17
Целта е да се ограничи нарастването на броя на новите лозя чрез предпазен механизъм, така че да се запази качеството на вината, произведени в ЕС.

Мижи да те лажем!
Целта е да се намали бъларската конкуренция на френските, испанските и итлианските вина. Тъй като имаме много голям потенциал за производство на хубави и по - евтини вина!
19 Септември 2016 20:20
Така, така... Днес ограничаваме пиенето, утре ще е яденето, а след някоя друга година и дишането. Щото не може то така, всеки да си диша, където и когато му скимне.
19 Септември 2016 20:21
И кое точно същество от БГ бюрократите се е съгласило с това и го е подписало? Името му на публичната стена на срама! Колко са насажденията в БГ и колко в ЕС, особено старите страни членки? Тук имаме пустееща земя, и хора които едвам се навиват да правят каквото борейки се с мутри, изкупвачи, бюрокрация и какво ли още не. А сега ще ходят да се молят и на още едни. Резил и безобразие. И ако се изразя по силно шъ мъ фърлят у фризеро!
19 Септември 2016 20:25
Целта е да се намали бъларската конкуренция на френските...

Глупости. Целта е разни пещерняци, карнобатци и домайн боярци да наложат монопол.
19 Септември 2016 20:36
Износът на български твърд алкохол за страните от ЕС бележи ръст. За периода януари-август са изнесени близо 5.8 млн. литра твърд алкохол, при 4.6 млн. литра за цялата 2015 г.
От къде толкова грозде, сливи и разни други плодове? Че те не се произвеждат в България???

А, ето и че ще намаляваме ОТНОВО лозовите масиви. Явно много им пречат на "европейците". То и нашето мляко им пречи, та и него ще ограничаваме...
Само не е ясно, нас кога ще ни "ограничат", че явно и ние пречим - ни щем да мрем, ни щем да се местим...
19 Септември 2016 20:41
мдаааа...май...пак ни таковат, а??
19 Септември 2016 20:42
То и нашето мляко им пречи, та и него ще ограничаваме...


аре стига глупости. Никой не им е опрял пистолет на производителите да ходят да искат пари, за да не произвеждат.
19 Септември 2016 21:05
Какво стана с "пазарната икономика" ?
19 Септември 2016 21:40
Поредната антинационална глупост на управляващите Мухи-винарки!

Ха малко са се кротнали за ден два, ама възгеч - идва поредното самозастрелване произведено в собствения джоб?!!

Абе вие луди ли сте, не можете да смятат ли или нямате въобще лумбални прешлени?!!
19 Септември 2016 21:41
Е, това е "пазарна" икономика!
Но на мен повече ми нанимирсва на планова икономика. Социнтерна, Коминтерна, Евроинтерна....
Честито братя българи!
19 Септември 2016 21:41
Какво стана с "пазарната икономика" ?


Това е "пазарната икономика" ! Друга вече не е разрешена.

изпреварили са ме
19 Септември 2016 21:46
Кои сте вие, че ще произвеждате вино или ракия? Ще си ги копувате от братята европейци.
19 Септември 2016 22:06
Никак не съм съгласен с налаганото ограничение и обвинявам нашите политици ако направят тази глупост.
19 Септември 2016 22:11
И кой ще ме спре да си набучкам лози в двора?
19 Септември 2016 22:17
аре стига глупости. Никой не им е опрял пистолет на производителите да ходят да искат пари, за да не произвеждат.
Та кое викаш са "глупости"? Искането за намаляване на млекопроизводството или дотирането на такова в западната част на ЕС?
Може ли аргументирано да обясниш "глупостите" или да го минем в графа "не ми обръщаите внимание"?
19 Септември 2016 22:19
И кой ще ме спре да си набучкам лози в двора?
Бая двор трябва да имаш
За късмет, за сега, не са погнали дворовете!
20 Септември 2016 05:34
И квотата за млекопроизводство ще се намали. И ще се плащат едни много европейски пари, ЗА ДА НЕ СЕ ПРОИЗВЕЖДА МЛЯКО В БЪЛГАРИЯ. Парите са разчетени по години
На следващия етап да очакваме ЕК да започне да плаща на етническите българки едни много пари, за да не раждат деца ли?
20 Септември 2016 06:56
Българските вина не са конкуренция на изброените в статията, първо са по-калпави, после като се знаем що за стока сме в хигиената и дисциплината в технологията... добре, че другаде не го знаят. И аз навремето се заблуждавах, че имаме добри вина, това отдавна свърши. Посредствени и ненормално, безпричинно скъпи.
20 Септември 2016 07:35
поп Кочо 20 Септември 2016 06:56

20 Септември 2016 07:44
Българските вина не са конкуренция на изброените в статията, първо са по-калпави, после като се знаем що за стока сме в хигиената и дисциплината в технологията... добре, че другаде не го знаят.
\
Ами като са лоши, ще фалират. Нали така пише по книжките за пазалната икономика. А тук забраняват. Това си е чисто унищожаване на конкуренцията.
Защото субсиите полека лека се изравняват. До сега ни убиваха производството икономически, сега с административни мерки.
Защо се учудваме. Франция до средата на 1962 година имаше колонии. Ние сме просто модифицирана колония с привидно самостоятелно управление.
20 Септември 2016 09:02
Евробюрократите си пазят собствените винопроизводители. До тук добре. За България колегата по горе го написа: Този 1% увеличаване означава налагането на монопол на пещерняците и другите две мутри в бранжа. По добре е да се контролира какво пише на бутилката (парадокса "Асеновградски мавруд", и мавруд изобщо). А пазарът сам ще реши кои вина да купува:има пътници за всеки влак.

И аз навремето се заблуждавах, че имаме добри вина, това отдавна свърши. Посредствени и ненормално, безпричинно скъпи.


Все още има сносни (червени) вина по параметъра "value for money". Но'ман'с ланд и Тера Тангра са между тях. Бялите са...трагедия...
20 Септември 2016 09:03
При пързалната икономика е така.
20 Септември 2016 09:28
"Целта е да се ограничи нарастването на броя на новите лозя чрез предпазен механизъм, така че да се запази качеството на вината, произведени в ЕС"
Точно обратното. Новите насаждения са много по-качествени, с разнообразни сортове, отговарящи на търсенето, най-вече местни. Този проект е поредното доказателство, че водещите в бранша както и външната конкуренция ще прецакат една от малкото възможности за растеж с висока добавена стойност. Да не забравяме, че и субсидиите за нови винарни бяха спрени след абсурдното определение, че лозата не е плод! Без вътрешна конкуренция бранша ще се скапе за 5 години, въпреки сравнително доброто развитие.
20 Септември 2016 10:23
ДОЛУ ТАКОВА ПРАВИТЕЛСТВО!!!
"Един е изводът: ТЕРОРЪТ ДОЛУ!
Съюз със..." Съюза на Винарите!

"Земята на бог Дионисий
отново е Наша Земя!
Балканът хайдушката песен
отново на чашка запя..."
20 Септември 2016 10:39
нормално за пазарната икономика е големите в бранша да създават всякакви пречки пред малките и нововлизащите. Едрият държи държавата и действа чрез нея - били те местни или глобални капиталисти. Друга тема е че нашите вина в мнозинството си не си струват парите на фона на вноса. Опитайте вината в ниския клас 5-8лв. от ЛИДЛ и сравнете с българските за същите пари. Отделно че вносните не си качват цената всяка година с по 10-15%. Ама българския бизнесмен иска днес като вкара едни пари догодина или максимум до 2 години вече да ги избил и с печалба и с лимузината и т.н.. Затова все по-често си купувам евтини вносни. А имаме наистина хубави вина, но при нашите разходи да им искат френски цени - нека си ги пият сами!
20 Септември 2016 10:50
Целта е да се ограничи нарастването на броя на новите лозя чрез предпазен механизъм, така че да се запази качеството на вината, произведени в ЕС.

Европейските презервативи-гарант за светлото бъдеще на европейските народи!
20 Септември 2016 10:51
Ако Системата спъва Производството, значи Системата ( "пазарната икономика" ) е загнила.
20 Септември 2016 11:33
А как стои въпросът с десертните грозда - по Татово време България беше в първите места по експорт на десертно грозде в Света !
Апропо, десертните сортове нямат никакво отношение към производството на алкохол. То и винените сортове нямат, ама нейсе, да е жив и здрав Гриша Ганчев и захарните му заводи, които бълват спирт. Есенциите са каквито си ги направиш...
20 Септември 2016 11:41
bat izo 20 Септември 2016 10:39
нормално за пазарната икономика е големите в бранша да създават всякакви пречки пред малките и нововлизащите. Едрият държи държавата и действа чрез нея - били те местни или глобални капиталисти. Друга тема е че нашите вина в мнозинството си не си струват парите на фона на вноса. Опитайте вината в ниския клас 5-8лв. от ЛИДЛ и сравнете с българските за същите пари.

Молим ората дето не разбират от вино да не хортуват небивалици! В последните години винопроизводството в България направи качествен скок поне що се отнася до малките регионални винарски къщи със собствени лозови насаждения. На цена от 10 - 15 лв. в България може да се купи вино с качество за което във Франция ще трябва да се бръкнеш поне 20 - 30 еуро и те там ги стяга чепика!
20 Септември 2016 11:52
Тоя ЕС все повече заприличва на СИВ и социализма, не може да се засаждат лозя, квоти за мляко, не може да си продаваш сам продукцията на селския пазар (месо, колбаси, сирене и др.). Уж се разпадна тая система през 89 дето на всеки му казваха какво и колко да произвежда, а се оказа че пак натам вървим. Или нашите държавници са калпави и ходят само на екскурзии в Европата или ЕС е сбъркан като идея и изпълнение.
Май и двете ...
20 Септември 2016 12:10
Целта е да се намали бъларската конкуренция на френските...


Глупости. Целта е разни пещерняци, карнобатци и домайн боярци да наложат монопол.[/quote]

20 Септември 2016 15:25
Да, бе, целта била качеството да се запази - друг път!
Малко ми мяза като при млякото - държавата задължава производителите да ползват 1 определен източник на бактерия и точка...
20 Септември 2016 15:30
Интересно дали под въздействието и по указания на ЕС няма да приемем закон КОЛКО ПЪТИ В ДЕНОНОЩИЕТО имаме право да посещаваме тоалетната в дома си ???
20 Септември 2016 16:22
Направо брилянтно! Не стига, че почти всички площи вече са засети само с жито, царевица и слънчоглед, ами ако случайно някой се наеме да прави нещо друго- най добре да му се забрани! А бе, някой да се е сетил, че е лошо да ядем български домати, че да вземе да ограничи и без това нищожните площи? Или това- догодина?
20 Септември 2016 16:47
Да. Масовото винопроизводство в България е нискокачествено. Но такъв е и вносът за българския пазар - напр. петлитровите бутилки с "вино" от Италия.
Другаде ги стяга шапката - че България може наистина да се превърне в конкурент след пет до десет години.
21 Септември 2016 16:00
Другари,
ЕС не е разграден двор, има си правила. Никой ли не се сети, че тия правила са за всички? Утре като цените паднат под себестойността (пример: българските домати) нали ще си искате парите от ЕС, т.е. от моите данъци? Регулирането на обема на селскостопанското производство е нехо нормално (в нормалните държави).
21 Септември 2016 16:03
трябва да се избира: свободен износ за ЕС с регулация на производството; или несвободен избор, но без регулация на производството.
21 Септември 2016 16:08
21 Септември 2016 16:17
Регулирането на обема на селскостопанското производство е нехо нормално (в нормалните държави).
На това в нормалните държави му викат монопол и е обратното на конкуренция. Ако цената на българските домати падне под себестойността производителите или трябва да се погрижат себестойността да падне, или да си търсят друго занимание. И двете са в полза на потребителя! На това му се вика пазарна икономика!
21 Септември 2016 16:20
21 Септември 2016 16:57
Без да познавам подробно технологията на винопроизводството, ще покажа една причина за влошаване на качеството:
Малко лозя -> малко и скъпо грозде -> малко гроздов сок -> малко качествено вино -> "виното" се прави от промити джибри -> киселяк.
21 Септември 2016 19:40
Пазарна икономика, а? Демокрация?!



Блажени вярващите, защото тяхно е царството небесно... Разбирате ли, няма място тука на земята за нас, излишните хора!

23 Септември 2016 01:00
... но просто няма кой да му го докара в хипермаркета.

А, ясно, чакаш да си купиш вино като някой ти го "докара в хипермаркетите"... викаш разбираш ги много вината? Избираш ги по етикетите!
И аз съм тръгнал да си говоря...
23 Септември 2016 08:34
А, ясно, чакаш да си купиш вино като някой ти го "докара в хипермаркетите"... викаш разбираш ги много вината? Избираш ги по етикетите!
И аз съм тръгнал да си говоря...
Че по какво друго освен по етикет можеш да си избереш виното в магазин? Пробвам и обикновено не повтарям. Споделям мнението на поп Кочо за българските вина. И затова нямам никакво намерение да се охарчвам с 10-15 лева (или 20 евро) за обикновени трапезни вина произведени тук. Дори да са от малки производители.
23 Септември 2016 08:41
Що се отнася до закона. Изглежда отново се прокарват интереси на големите в бизнеса с оправдание Европейски съюз.
23 Септември 2016 12:32
Мнооого са си хубави българските вина. В България няма истинско бългхарско вино.Сигурно е най малко 3-та цедка.Или веригите изкупуват от нашенци и продават според търсенето.
Имаше съобщения от ония дни че френците си изливат виното.
Явно ще ограничават субсидиите. Никой не им пречи да си садят лозя за собствена сметка и да им намират пазар в трети страни. . .
В България има лозя не по малко отколкото по соца.
23 Септември 2016 12:38
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД