Всеки може да вдига безнаказано шум нощно време в София - това излиза от обърканите обяснения на пресцентъра на Столичната община по повод рева на мотори в съботната нощ. Кметството изпадна в неловката ситуация да се обяснява защо не е забранило или поне променило маршрута на близо 500 рокери, които в полунощ в събота дефилираха с гръм по най-големите столични булеварди, за да призовават за култура на шофирането и за толерантност. Сборният пункт беше в 22 ч. в Бояна, а обиколката на София продължи часове след това.
Събитието, в което дейно участие като ескорт взе столичната полиция, предизвика масово възмущение сред столичани. Социалните мрежи прегряха от недоволство, а кметът Йорданка Фандъкова отговори в "Туитър" на поставен й въпрос, че "шествието с мотори късно вечерта на 17 септември не е съгласувано от Столичната община".
"Шествието е напълно законно, тъй като сме взели разрешение от Столичната община и СДВР", обяви пред "24 часа" Александър Бакалов, един от организаторите от мотоклуб "София райдърс". От МВР също заявиха, че обиколката на София е била разрешена от общината. От пресцентъра на министерството обясниха, че са били уведомени от общината за събитието и са поели охраната му, както се прави обикновено. В по-късен момент било установено, че то смущава нощното спокойствие, и било спряно, но тогава вече и без друго било към края си.
Разминаването във версиите вкара общината в обяснителен режим. От пресцентъра й изясниха, че не са издавали съгласувателно писмо на мотоклуба и това било всичко, което могли да направят. Организаторите на шествието са били известени, че трябва да спазват обществения ред, като след 22 часа не бива да създават шум. Според Закона за събранията, митингите и манифестациите не съществува забрана за провеждането на шумните мероприятия, твърдят от общината. Чл.12 от закона обаче дава право на кмета да забрани публична проява, ако нарушава правата на други граждани.
От общината не коментираха разпоредбите на Наредбата за обществения ред, приета от общинския съвет, където за нарушаването на нощната тишина се предвиждат глоби - от 100 до 2500 лв. на нарушител. Освен това отделен текст гласи: "Не се допуска продължителното загряване и форсирането на място на автомобилните двигатели в жилищните квартали".
От обясненията на "Московска" 33 излезе, че мотористите са действали на своя глава и след като не са получили съгласувателно писмо, общината няма вина. "Сега" попита какво точно пише в уведомителното писмо, което общината е пратила на МВР във връзка с шествието. Отговорът гласеше, че не е известно какво е пратено на полицията, но пък тя била длъжна сама да се информира в социалните мрежи.
СЪС ЗАКЪСНЕНИЕ
24 часа след скандалното шествие КАТ се сети да започне проверки срещу водачите на мотори, които вдигат шум през нощта. МВР съобщи, че 50 рокери са били спрени основно на Южната дъга на Околовръстното шосе, по бул. "Цариградско шосе" и в жк "Люлин", където има прави отсечки, удобни за форсиране на моторите. Десет души са наказани, като на трима мотоциклетите са спрени от движение.
|
|