Шефката на ЦИК Ивилина Алексиева (вляво) първа заговори за намеренията част от медиите да се извадят от агитационната кампания. |
"Призовавам колегите за общи действия срещу ЦИК", заяви главният редактор на сайта "Вевести" Евгени Петров пред "Сега". Той бе сред първите, които реагираха на идеята, подхвърлена още в събота от шефката на ЦИК Ивилина Алексиева. Тогава тя обясни, че мотивът на ЦИК е националният характер на вота, както и социологическо проучване, според което 63% от българите се информират за случващото се от национални медии. Така комисията се опитва да реши проблем, възникнал по време на кампанията за референдума м.г., когато неизвестен до момента сайт се превърна в любимец на много инициативни комитети. "Опитът на кръга около сайта "Хаштаг" да източи стотици хиляди бе описан достатъчно добре в медиите. Сега обаче ЦИК ми казва, че заради "Хаштаг" и моят сайт не може да получи средства за отразяване на позиции. Вместо да търси истинско решение на проблема, ЦИК го прехвърля от болната глава върху здравите", коментира Евгени Петров от "Вевести".
Единната народна партия (ЕНП) също ще обжалва във Върховния административен съд (ВАС) решението на ЦИК, съобщи лидерът й Мария Капон пред "Сега". ЕНП също е регистрирана в ЦИК за участие в информационната кампания за допитването с позиция "Да" по всички въпроси. "Не може във века на интернет ЦИК да ми забранява да провеждам кампания в онлайн издания, защото комисията е неспособна да се справя с някакви злонамерени хора", коментира тя. И се закани да обжалва, "защото това решение изкривява пазара и лишава избирателите от права". Защо заради "Хаштаг" да страда например пловдивският вестник "Марица"? Не искам ЦИК да решава вместо мен с коя медия да работя. Искам ВАС да се произнесе редно ли е комисията да дописва закон, в който правомощията й са ясно разписани", допълни Капон.
"Решението със сигурност ще бъде обжалвано и според мен с основание", заяви юристът и член на обществения съвет към ЦИК Антоанета Цонева. Тя допълни, че има цял сегмент от медии, които абсолютно дискриминационно се вадят от списъка със средства за масово осведомяване.
------РЕАКЦИИ
Съюзът на издателите в България остро реагира срещу решението. От СИБ са категорични, че ЦИК няма никакво основание, нито право да се намесва в избора на медийни партньори от страна на партиите, коалициите и инициативните комитети. В неделя и Българската асоциация на регионалните медии (БАРМ) също обяви, че се готви да протестира в съда. Председателя Иван Бунков коментира, че решението на ЦИК нарушава правото на избирателите да бъдат информирани и поставя медиите извън София в неравностойно положение. "Регионални медии вече няма благодарение на сайтовете, чрез които те стават централни", коментира Бунков.