Шефът на ООН може да се кандидатира
за президент на Южна Корея на предстоящите избори през 2017 г., съобщиха южнокорейски медии, позовавайки се на изказване на бившия премиер на страната Ким Чонг Пил. "Мисля, че Бан Ги Мун очевидно си е променил решението", каза той по време на среща със свои приближени миналата седмица, но е отказал да даде повече подробности относно изказването си.
Кремъл гледа негативно на предложението
за ограничаване използването на право на вето в съвета за сигурност на ООН по време на обсъждания на въпроси, свързани с военните престъпления, заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. По-рано върховният комисар на ООН по правата на човека Зейд Раад ал Хусейн призова към решителни действия за уреждане на ситуацията около сирийския град Алепо и предложи "ограничаване на използването на правото на вето в Съвета за сигурност". Русия е една от петте постоянни членки на Съвета за сигурност и като такава има право на вето върху решения, взети от ръководния орган на ООН. Останалите четири държави с такива правомощия са САЩ, Великобритания, Франция и Китай.
Мианма отмени извънредното положение,
което действаше в страната над 60 години и беше използвано от властите за политически преследвания, предаде Би Би Си. То бе въведено в наричащата се тогава Бирма през 1950 г., скоро след като бившата британска колония получи независимост. От 1962 г. Мианма бе управлявана от военна хунта. Първите крачки към демокрация бяха направени едва през 2010 г. В началото на т.г. страната пое курс към промяна. В момента военни и цивилни управляват страната, като дългогодишната дисидентка и Аун Сан Су Чи, нобелова лауреатка за мир, оглавява суперминистерство, включващо външните работи и образованието, и изпълнява длъжността специален държавен съветник.
|
|