Работодателите от над 60 икономически дейности подкрепят бойкота срещу вдигането на осигурителните прагове и отказват да преговарят със синдикалните браншови организации. Това съобщи шефът на АИКБ Васил Велев на последното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено през миналата седмица.
"Има и такива дейности, на които им е все едно. Например Асоциацията на българските авиокомпании. Там всичко е на светло, праговете са много под реалните заплати, но те се солидаризират с останалите, защото, ако се договорят, ще вдигнат летвата и за други дейности", заяви Велев.
Вече е ясно, че през 2017 г. минималните осигурителни прагове ще останат на тазгодишните нива. "Бих защитавал позицията, че правителството трябва да е модератор, но вие не искате да си говорите и какъв избор остава за нас", каза финансовият министър Владислав Горанов. Той вече обяви, че при липсата на споразумения нивата ще се запазят. Според Горанов трябва да започне диалог за определянето на минималните доходи, за да "не изпаднем в същата ситуация след 12 месеца".
Работодателите обаче искат и замразяване на минималната заплата за 2017 г. в тазгодишния й размер от 420 лв. Плановете на кабинета са тя да скочи на 460 лв. "Този размер не е обсъждан с нас и ние сме категорично против него.Той е определен под натиска на синдикатите", коментира Велев. Синдикатите искат минимални заплати по категории персонал. Бизнесът иска да се определят заплати по сектори, като се вземат предвид инфлацията, производителността на труда, БВП и др. Според Велев минималната заплата трябва да е между 30 и 40% от средната за страната, а в момента тя е 55%. Според него с ръста от 460 лв. заплатата ще се е увеличила с 35% за последните три години "при валутен борд, при 2-3% ръст в икономиката, толкова и в производителността".
"Ако слушахме доводите на работодателите от години наред как черният бизнес ще се появи в огромни количества, ще уволним работниците, безработицата ще стане трицифрено число, щяхме да стоим още на 85 лв. минимална заплата", заяви Ася Гонева от КНСБ.
СПОР
Заседанието на тристранката започна с настояване на четирите национално представителни организации - АИКБ, БСК, КРИБ и БТПП - за отстраняване от съвета на петата организация - тази на Мирослав Найденов - Съюз за стопанска инициатива. Вицепремиерът Томислав Дончев обеща среща с всички бизнес организации и с експертите, които са участвали в процедурата за признаването на ССИ за национална организация. Социалният министър Зорница Русинова посочи, че по време на самата процедура не е имало никакви възражения от страна на работодателите. "Министър Русинова лъже. Имаме 4 писма до МТСП с изходящи номера, в които възразяваме още при провеждането на процедурата", коментира Велев.