Завъртя се над печата прелитащият и го хвана яд. Как е възможно вестниците да са толкова жалки? Листейки ги свирепо, погледът му се спря върху хороскопа на "Труд" и разбра защо са му докривели: вчера било "Ден на Марс, ден на гнева и наказанието". Значи проблемът бил не в печата, който всеки ден си е равномерно скучен и угоднически, а в читателя, защото му бил дошъл Денят на гнева.
И как няма да е гневен, щом същият вестник го заплашва от 1-а: "32% по-скъпа вода от 1 януари". "Софийска вода" решила, че ще се чувства по-добре, ако водата поскъпне, без да се подобри качеството на услугата, но вестникът пуска транквилант между редовете: "Подобно на други години регулаторът КЕВР най-вероятно няма да уважи в пълен процент предлаганите увеличения". Сиреч поскъпването е неизбежно, но ще се изиграе като "можеше да е по-зле".
"Монитор" също намира за уместно да маже раните на читателя чрез успокоението, че "Гласуваме с бюлетина за 18 стотинки". На цената на кофа вода какво ти струва да отидеш да гласуваш? Не е важно за кого. Достатъчно е да сгънеш листчето и да го тикнеш в цепката. За теб ще остане удоволствието от изпълнения дълг, а за когото трябва, ще е другото. Това е най-евтиният начин да си направиш кефа, но с годините и той поскъпва. През 2014 г. бюлетината струвала 17 ст., а през 2013 г. - 10, което пак хвърля съчки в огнения читателски гняв.
Денят на гнева не подмина и завъртелите се в българска орбита мигранти. Те се вбесили от византийската лъжа, че в България се живее по-богато, отколкото в Гърция. Резултатът е резюмиран в заглавие на "Стандарт": "Мигранти на стачка заради гръцки лъжи". Вестникът излага вкратце фактите: "Комшии разказали на сирийци от "Враждебна", че у нас се дават по 500 евро на човек" - и бежанците се юрнали. Държали се глупаво точно като българите, на които в началото на прехода им бяха казали, че при демокрацията ЕС и НАТО ще заживеят по-добре, но първо трябва да се разделят със спестяванията и мечтанията си от времето на социализма.
|
|