Максимум по три почивни дни ще се събират около национални празници, няма да има сливане и отработване. Ако денят е в средата на седмицата, допълнителни неработни дни няма да се обявяват. Ако обаче празникът е в събота и неделя, задължително ще се почива в понеделника след него.
Това предлага социалното министерство, което подготвя промени в Кодекса на труда по повод искане на бизнеса да се прекрати практиката за дълги почивки и размествания от правителството. Сега националните празници са записани в Кодекса на труда, който позволява на Министерския съвет да определя допълнителни почивни дни. Тази година беше рекордна в това отношение.
От ведомството на Зорница Русинова не пожелаха да уточнят пред "Сега" дали ще са готови с измененията до края на годината, за да могат те да са в сила от 2017 г. Идеята не отговаря напълно на исканията на работодателските организации, които настояват всяка фирма да си решава дали да пуска в отпуск служителите си и да слива празници. Министърът обаче смята, че нейното предложение ще даде предвидимост на фирмите, за да организират работата си и тази промяна ще е полезна за всички.
"Считам, че и за хората, и за бизнеса ще е по-полезно, защото отработването в събота не винаги е достатъчно ефективно, доста проблеми има за семействата, когато отработването е в неучебни дни със съвместяването на гледането на деца или ученици", коментира социалният министър, цитиран от "Фокус".
Работодателите оценяват загубите за икономиката от дългите почивни дни през тази година на 300 до 400 млн. лв. Според тях сливането на празничните дни "не води до възстановяване на силите на работниците и служителите, нито до пълноценна почивка, а напротив, до допълнително натоварване, преумора в отделни моменти и стрес на работната място", а "практиката да се "затваря" държавата за периоди от по няколко дни е порочна, вредна и нанася осезаеми щети на икономиката".
|
|