:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,338
Активни 613
Страници 27,241
За един ден 1,302,066

Адвокатите пак си вдигат минималните хонорари

Поне 60 лв. ще струва писмената консултация, 300 лв. - делбата на земя
Адвокатите вдигат част от минималните си хонорари и въвеждат минимални прагове за поредица от дейности, за които досега нямаше такива. На 13 октомври Висшият адвокатски съвет (ВАдС) ще разгледа на извънредно заседание промените в Наредба №1 за минималните размери на възнагражденията. Това е тарифата, под която адвокатите не могат да слизат при договаряне за предоставяне на услугите си.

Промените са предложени от работна група и от председателя на ВАдС Ралица Негенцова. В мотивите им пише, че промените се налагали заради инфлацията, адекватното заплащане, достойнството на професията, предвидимостта на пазара на услуги, избягване на вредни практики в различните съдилища при определяне на адвокатски възнаграждения, настъпили изменения в националното и общностното законодателство.

Промените са основно в две части. В първата се предлага вдигане на част от досега действащи минимални адвокатски възнаграждения. За устен съвет и съдебна или административна справка минималният хонорар става от 20 на 30 лв. Същата сума ще се плаща и за консултация за медиация. Минималният хонорар за писмена консултация се вдига от 40 на 60 лв. За молба за отказ или възстановяване на българско гражданство ще се взима най-малко 300 лв. вместо досегашните 200 лв. Променя се и тарифата при съставяне на писмен договор, нотариални актове за собственост, продажба, замяна, дарение, ипотека, извънсъдебна спогодба, както и за извършване и съставяне на акт по обстоятелствена проверка на база цената на съответния договор или акт. Сега в тези случаи при интерес до 1000 лв. минимумът е 50 лв., а ще стане 70 лв. За учредяване на кооперативно сдружение хонорарът се променя от 250 на 400 лв., а за регистрация на фондации минимумът става от 350 на 400 лв. Правят се промени и при хонорарите за процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес възнагражденията. При интерес между 100 000 и 1 000 000 лв. минималният хонорар е 3530 лв. плюс 2% за горницата над 100 000 лв. Ако интересът е над 10 млн. лв., минималното възнаграждение ще е 111 530 лв. плюс 0,5% за горницата над 10 млн. лв.

Въвеждат се и редица нови дейности, за които ще има минимален праг на цената им. Например най-малко 1500 лв. ще струва за изготвяне на документация за процедури по Закона за обществените поръчки, за тръжни и конкурсни документации по законите за държавната собственост, за общинската собственост, за концесиите. Въвежда се минимален хонорар за представителство, защита и съдействие по дела за поставяне под запрещение - 500 лв., както и при производства по Търговския закон по иск на съдружник или акционер срещу дружеството - 800 лв. Въвежда се и минимум и при делба на земеделска земя - 300 лв.

Като нова дейност с минимален хонорар е записано и процесуалното представителство, защитата и съдействието по дела за съществуване или унищожаване на договори, за сключване на окончателен договор - не по-малко от 600 лв. Пак нови са минималните възнаграждения по дела по български документи за самоличност - 400 лв., както и по дела по Закона за подпомагане на земеделските производители - 500 лв. Предвиден е минимум при процесуално представителство по производства по Закона за убежището и бежанците.

Предвижда се възнагражденията за процесуално представителство да се дължат за всяка инстанция, включително и при връщане на делото за ново разглеждане. Освен това хонорарите при няколко иска са за всеки един от тях поотделно. С промените е предвидено и да се взима отделен хонорар при всяка фаза на делбата - при процесуално представителство по такива дела.

Въвеждат се и минимални хонорари за изготвяне на жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург или до Съда на Европейския съюз в Люксембург - 1200 лв., като тук не се включва процесуалното представителство. Не по-малко от 300 лв. ще се плаща на адвокат за жалба по Закона за обществените поръчки, писмен отговор, възражение по такава жалба без процесуално представителство пред Комисията за защита на конкуренцията или Върховен административен съд. Същата сума е и за изготвяне на възражение пред контролиращ орган или жалба до съд по финансови корекции по проекти, свързани с разходване на европейски средства или оперативни програми.

В действащия Закон за адвокатурата е записано, че адвокатът в кръга на работата си има право да заверява преписи от документи, които са му предоставени във връзка или по повод защитата на правата и законните интереси на негов клиент. Пред съда и органите на досъдебното производство, както и пред всички други органи те имат силата на официално заверени документи. С промените в наредбата е предвидено да се плаща на адвоката за заверяване на преписи - 3 лв. за първа страница и по 2 лв. за всяка следваща. В мотивите към промените изрично е посочено, че това заверяване не препятства достъпа до квалифицирана правна помощ и не ограничава хората сами или чрез лица, натоварени от държавата с удостоверителна функция, да заверяват преписи от документите и книжата. Когато го прави адвокат, трябва да се заплаща и трудът, и отговорността, смятат адвокатите.

С измененията за първи път се въвежда и възможността за слизане под минималните хонорари, когато става дума за клиенти като болници, социални домове за деца, хора с увреждания или възрастни хора. В тези случаи може да се договарят възнаграждения под минимума, заложен в наредбата.
36
8169
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
11 Октомври 2016 19:25
Ей, ненаситни са! Да им приседне дано!
11 Октомври 2016 19:31
На какво основание адвокатите са привелигеровани граждани на тая държава, за тях няма пазарна конкуренция, за всички други има. Така се получават класите, а и кастите, както горе-долу вече са. Изсмукахте, заедно с политиците и магистратите кръвта на народа. Бог гледа!
11 Октомври 2016 19:42
Как се нарича фиксиране на минимални цени? Какво мисли КЗК? Или те се занимават само с бензиностанциите?
11 Октомври 2016 19:47
Време е КЗК да се заеме с адвокатите. И с техния ВАдС и Наредба 1. Защото ако не го направи бензинджиите ще кажат: "Защо адвокатите да могат да се сговарят за цените си, а ние да не можем". И ще са прави.







11 Октомври 2016 19:48
пазарна икономика нещо...
Жана?
11 Октомври 2016 19:56
Нека е така. От тук нататък, консултация по компютърни и хардуерни проблеми на адвокат ще струва минимално 2000 лв.
Ремонт и дуги дейности - пропорционално на тази сума.
Хайде и от другите професии - определете минималните си цени за обслужване на адвокати. :-)
11 Октомври 2016 20:04
Например най-малко 1500 лв. ще струва за изготвяне на документация за процедури по Закона за обществените поръчки, за тръжни и конкурсни документации
Това добре. Ще върнете ли хонорара с неустойка, ако ме декласират от обществената поръчка на каквото и да е друго основание, освен цената?
11 Октомври 2016 20:35
В мотивите им пише, че промените се налагали заради инфлацията

А банкерите казват, че лихвите са около нулата, защото нямало инфлация.
11 Октомври 2016 20:46
е тя инфлацията само адвокатите е ударила
11 Октомври 2016 20:47
Адвокатите са си направили най-обикновен картел! Мафиотска работа..........
Жана, ще черпиш ли по случая. Аз съм на тъмно пиво....
11 Октомври 2016 20:49
Хайде и от другите професии - определете минималните си цени за обслужване на адвокати.
Чудесна идея!
11 Октомври 2016 21:06
"Вадене на адвокатски зъб", "Ремонт на адвокатски лаптоп", "Инсталация на електронен адвокатски подпис" и още и още...
За съжаление, няма как да се въведе "Кардиологичен преглед на адвокат" - оксиморон !
Следва абревиатура...от мен и бъдещите Емигранти от тази "държава"
11 Октомври 2016 21:13
Чист класически картел.
11 Октомври 2016 21:24
Чист класически картел.


Станаха много юристи, та затова в България се изискват адвокати и нотариуси за какво ли не. Така са си осигурили тлъстата мръвка.
11 Октомври 2016 21:30
Откакто адвокатите взеха власттта с първото демократично правителство на Ф. Д., страната ни тръгна надолу.
11 Октомври 2016 22:04
Когато Лекарският съюз определи минимални цени за лекарските услуги, същият бе заклеймен и осъден да плати 80 000 български кинта глоба за действието си! За адвокатите обаче може! Такива ми ти работи!
11 Октомври 2016 22:04
Абе, , дърпат и те , като лекарите, каскета за опашката , ама де да видим......
11 Октомври 2016 22:08
В шибаната държава няма сериозни антимонополни закони.

11 Октомври 2016 22:30
Когато Лекарският съюз определи минимални цени за лекарските услуги, същият бе заклеймен и осъден да плати 80 000 български кинта глоба за действието си! За адвокатите обаче може! Такива ми ти работи!


Минималните цени за адвокатските услуги са определени със закон, така че КЗК не може да се меси.
Лекарският съюз може да вкара минималните цени в Закона за здравето например, ама нямаме достатъчно силно лоби в парламента.
11 Октомври 2016 22:32
Мафията си има адвокати.
Адвокатите си имат мафия...
11 Октомври 2016 22:51
Въвежда се и минимум и при делба на земеделска земя - 300 лв.

А геодезистът, измерил, нанесъл(начертал), и проектирал делбата - няма минимален хонорар, понеже има пазарна икономика...
11 Октомври 2016 22:53
Когато Лекарският съюз определи минимални цени за лекарските услуги, същият бе заклеймен и осъден да плати 80 000 български кинта глоба за действието си! За адвокатите обаче може! Такива ми ти работи!

Също и когато инженерите-проектанти въведоха минимални цени....
11 Октомври 2016 23:14
Из моята практика...
Идва адвокат при мен и заявява, че рендето му нещо прекъсвало.
И докато аз отварям капака на машината и нагласям мотор-тестера, той ми бърбори - "Аз само като си отворя устата, искам минимум 50 лева".
Отговорът ми беше светкавичен - "Дотук сметката Ви е 100 лева - 50 за отваряне на капака и преглед на двигателя, и още 50лв за закачане на тестера. Да продължавам ли?"
Млъкна и повече не се обади.
12 Октомври 2016 01:47
промените се налагали заради инфлацията, адекватното заплащане, достойнството на професията, предвидимостта на пазара на услуги, избягване на вредни практики в различните съдилища при определяне на адвокатски възнаграждения, настъпили изменения в националното и общностното законодателство
. Как човек да не се влюби в Ралица Негенцова като в "Укротяване на опърничавата"!?
Значи имаме дефлация, и то от три години, а не инфлация. Адекватното заплащане означава еквивалетност на свършена работа. Сиреч при загубено дело нулев хонорар и то защото правата не са пазарни стоки. Иначе, при "свободен пазар", ще трябва да възстановяват щетите на наелата ги страна. Следващият аргумент, предвидимостта на пазарни услуги, е направо убиец. Адвокат се наема само за непредвидими услуги. Щото, ако услугата е ясна и предвидима (напр. Договор за застраховка "Гражданска отговорност" - с или без адвокат рекетът е все 190 лв.), най-логично е всеки сам да упражни "правото си на живот".
А това с "вредните практики на Съда" е втори убиец. Значи ще се търпи нарушение на правилата, и то не от кой да е, а баш от защитниците им уж, за да може защитниците да вземат "допълнителни вредни". Тая Негенцова да не е завършила рабфак? Навремето имах едни селяндури в цеха, които не спазваха технологичния режим и обгазяваха цялото поле за да може Трудовата инспекция да установи, че работят при вредни условия.
Колкото до изменение на законодателството, за съжаление всеки ден се мени, ама това не винаги засяга пряко адвокатите, напр. като данък-лихва, данък-уикенд или капиталовата адвекатност на банките.
Последно, достойнството, "достойнството на професията" не се купува с пари. А трябват знания (каквито май липсват), убедителност (да не се бърка с измама и подвеждане) и най-вече отговорност за деянията, от която всички бягат, а адвокатите гонят призовите места по най-бягане от отговорност.
12 Октомври 2016 06:02
Адвокате, ......

https://www.youtube.com/watch?v=5qV45kIgkg0
12 Октомври 2016 07:18
И другият абсурд - наскоро приключих с едно дело, където адвоката ми по минимална тарифа беше докарал хонорар за иска 2100,00 лв. Съдът, в цялата си красота, намали искания хонорар, щото видите ли бил прекалено завишен. Та значи от една страна определяме минимални хонорари, под които не можем да паднем, и второ - когато спечелим делото и същите трябва да ни бъдат присъдени, изведнъж се оказва, че са завишени. Това ако не е абсурд, здраве му кажи!
12 Октомври 2016 07:28
Адвокат се наема само за непредвидими услуги.


12 Октомври 2016 07:29
Съдът, в цялата си красота, намали искания хонорар, щото видите ли бил прекалено завишен.


ми то щото съдиите като вас разсъжвадат. нищо де те са бръкнали във вашия джоб, а вие дори не го осъзнавате.
12 Октомври 2016 08:28
Стар виц.
Попитали един човек, ако е в една килия със сериен убиец, педофил-рецидивист и адвокат и има пистолет с два куршума, кого ще застреля. Човекът отговорил: Адвоката, два пъти.
12 Октомври 2016 08:45
rki, осъзнал съм го и за това се оплаквам. Ти не си схванал иронията.
12 Октомври 2016 10:20
Определянето на минимални хонорари не е ли картелно споразумение?!
12 Октомври 2016 10:27
Стар виц:
A woman went to her doctor for advice. She told the physician that her husband had developed a penchant for anal sex, and she wasn't sure it was such a good idea. The Doctor asked, "Do you enjoy it?" She said that she did. He asked, "Does it hurt you?" She said no. The Doctor then told her, "Well, then, there's no reason that you shouldn't practice anal sex, if that's what you like, so long as you take care not to get pregnant." The woman was mystified. She asked, "You can get pregnant from anal sex?" The Doctor replied, "Of course. Where do you think lawyers come from?"
12 Октомври 2016 10:39
Адвокатите пак си вдигат минималните хонорари

Прави впечатление, че за делата със значителен материален интерес има чувствително понижение на минималните хонорари. Това ползва основно банките и големите търговски дружества.
Давам пример: Дело с материален интерес 500 000 лв. В настоящия момент МАВ се определя по следния начин - 830 лв.+3% за горницата над 10 000 лв., което означава, че дължимият хонорар е 15 530. След изменението ще се определя така - 3530 лв.+ 2% за горницата над 100 000 лв. = 11530 лв., т.е. 4000 лв. по-малко. За сметка на това се повишават хонорарите за адвокатските услуги, до които най-често прибягват хората с малки възможности. Сега да припомня - промяната в Наредбата се наложи след като ДСК поиска отмяна на чл.7, ал.2, т.4 от нея, т.е. тази част, която съм посочила по-горе, отнасяща се за дела с интерес над 10 000 лв. Направиха го не защото започнаха да губят дела след едно Тълкувателно решение на ВКС и да плащат сериозни суми за адвокатски хонорари на спечелилата страна, ами защото изведнъж се загрижиха за достъпа на гражданите до правосъдие. И ВАС в 3-членен състав отмени тази част от Наредбата. Същият този ВАС преди няколко години реши, че няма нищо лошо държавата да събира такса в размер на 4% от цената на иска без горна граница и изобщо не видя в това пречка за достъпа на гражданите до правосъдие. Така че, колеги, ако имате някакви възражения, отнесете ги не към адвокатите, а към тези, които предизвикаха промяната - банките и Върховния административен съд.
Заб. Олде, ти сериозно ли сравняваш адвокатската работа с ремонт на автомобили
12 Октомври 2016 11:22
Хайде и от другите професии - определете минималните си цени за обслужване на адвокати. :-)

Daskala1,
След като прочетох статията вече го направих
12 Октомври 2016 12:16
Where do you think lawyers come from?"
13 Октомври 2016 02:57
Заб. Олде, ти сериозно ли сравняваш адвокатската работа с ремонт на автомобили

Съвременният автомобил доста сложно изделие.
Надявам се Олди (ако отговори утвърдително) да е имал предвид модели автомобили около неговата възраст. Да не бъдем чак толкоз взискателни към адвокатите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД