:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,859
Активни 582
Страници 10,762
За един ден 1,302,066
Промени

Задава ли се Фрекзит?

Много французи са скептично настроени и недоволни от Европейския съюз, а влиянието на Париж в общността непрекъснато намалява
Снимка: www.a2ua.com
Жителите на френското градче Бове искат страната им да напусне ЕС по британския пример.
Задава ли се Фрекзит? Това е желанието на малко, тихо френско градче, което олицетворява противоречията в Европейския съюз след земетръсната промяна в общността в резултат на решението за Брекзит. Намиращото се в близост до Париж градче Бове - използвано за хъб от голяма нискотарифна авиокомпания - се слави най-вече с евтините пътувания, осъществявани оттук и гарантирани от континентална Европа, в която няма граници. Голяма част от местното население - възрастни хора, от средната класа и от бели семейства - обаче предпочитат Франция да се присъедини към Великобритания в стремежа й за излизане от Европейския съюз.

И в известна степен те вече са се насочили натам: през 2005 г. над 60% от хората казаха "не" на проведения референдум дали Франция да ратифицира Европейската конституция (б.р. - по-късно заменена от Лисабонския договор). Пенсионираният полицай Жан-Клод Гесон (73 г.) е един от местните хора, които тогава се противопоставиха не само на документа, но и на цяла Европа. Днес той казва, че



отново ще гласува против Европейския съюз



"Франция означава нещо определено", казва той. "Де Гол направи Франция велика, а сега... Извинете за грубия ми език, но страната е до гуша затънала в боклук", казва бившият полицай.

Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз може и да шокира света, но евроскептицизмът никога не е бил само британски. Все повече хора във Франция - втората по големина икономика в Европа - имат отрицателно мнение за базираните в Брюксел евроинституции, отколкото жителите на Великобритания, според данни от обширно проучване, направено през лятото от изследователския център "Пю". Анализаторите смятат, че Фрекзит е малко вероятен, но и решението на Великобритания да излезе от съюза даде нова посока на антиевропейските настроения на континента до такава степен, че противопоставянето на Брюксел вече не е невъзможна мисъл. И това никъде другаде не важи с толкова голяма сила както във Франция в навечерието на президентските избори.

Антиевропейските настроения, прегърнати преди време от привържениците на Марина льо Пен - избухливата лидерка на френската крайнодясна партия "Национален фронт" - толкова много са залегнали в обществените дебати в страната, че популярните политици - дори и тези от известната проевропейска левица -



водят кампании директно срещу Брюксел и бюрокрацията там



В десния и в левия политически сектор има голям консенсус за спешната нужда "да се определи отново същността на европейския проект", както казва Арно Монтебур - социалистически кандидат за президентския пост във Франция. Льо Пен казва същото от години, макар и с по-остри думи.

Според Антоан Вуше, който е политолог в Сорбоната в Париж, това странно сближаване на позициите показва споделеното безпокойство сред местните политици, че френското влияние вече не е доминиращо в европейския проект, както е било в продължение на десетилетия. "Начинът, по който френският политически елит е свикнал да мисли за ЕС, беше като за проекция на френския модел", казва той, като има предвид социалната политика, която Франция диктуваше в Брюксел, преди блокът да започне да се ориентира към свободния пазар през 90-те години на ХХ век. "Сега се смята, че



Франция има малка възможност ефективно



да промени посоката на движение на Европейския съюз", казва Вуше. "ЕС се възприема като нещо, което в по-голяма или в по-малка степен се управлява в Берлин и Брюксел", допълни той.

В Бове обаче разочарованието от Брюксел се простира извън абстрактния въпрос за френското политическо влияние. Антиевропейските настроения тук са лични, възмутени от факта, че са малко късметлиите, които се възползват от преимуществата на Европейския съюз. Повечето от жителите на Бове никога не са знаели, че на Европа често се придава романтичен характер от градските елити и особено от младите хора: мнимата утопия за транснационалното обучение и възможностите за космополитна кариера. На тях обаче всеки ден им се напомня за тази Европа. Обикновените граждани на Бове, които искат Фрекзит, не са сред хората, които се качват на евтините полети до Барселона или Стокхолм нито по работа, нито за забавление. При положение че местното летище обслужва над 4 милиона пътници всяка година.

На въпрос дали е живяла или пътувала до друг европейски град - основен въпрос, често използван от привържениците на ЕС - Жаклин Гоже (70 г.) започва да се смее. Тя наскоро се е пенсионирала, след като в продължение на десетилетия е работила в кметството в Бове. Жената казва, че никога не е имала икономическа възможност да отиде на друго място. "Целия си живот съм изкарала в Бове", казва Жаклин, докато стои на градския площад, а двете й внучета играят на близка площадка. "Никога не съм излизала извън Франция. Има някои неща, които просто не се случват", допълва тя. Пенсионираният полицай Гесон има категорично мнение за пътуващите хора, които преминават през Бове. "Младите хора днес са безполезни - живеят и зависят от родителите си", казва той. Мъжът споделя, че също не може да пътува извън Бове, тъй като живее с малка пенсия. "Познавам мизерията. Познавам и безработицата", казва той.

Това чувство е важен психологически елемент във вече съставено политическо уравнение, обяснява политологът Доминик Моази, който е съосновател на базирания в Париж Френски институт за международни отношения. "Колкото по-зле се чувстваш, толкова по-критичен си към ЕС - напълно ясно е. Това е голям проблем, тъй като се намираме в период, когато кандидатите ще посочват Европа като част от решението. Но те не могат да постигнат това, тъй като според повечето французи Европа е част от проблема", обобщава експертът.
Снимка: www.lowcost-shuttle.com
Летището в Бове обслужва годишно над 4 млн. пътници, но повечето от жителите на малкото френско градче никога не са пътували в чужбина заради липса на финансови възможности.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Лидерката на крайнодясната партия "Национален фронт" Марина льо Пен подкрепи Брекзит и настоя Франция също да напусне ЕС. Идеята й е в центъра на политическите дискусии във Франция.
9
2940
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
20 Октомври 2016 22:16
Сле к-то поведение на Франция по време на @-та Световна война, Франция не заслужава никакво влияние в Европа. Заради едната им стара слава, толкова внимание тези васали не заслужават.
21 Октомври 2016 01:14
Тази измислена статия няма нищо общо с действителността. Товарищ, като не ти харесва, ейго къде е Масква... Аз живея от 25 години във Франция и такива простотии като чета, много се изнервям. Ве едно да се твърди, че Франция ще излезе от Франция.
21 Октомври 2016 04:43
Най-много противници на ЕС има в старите членки. Великобритания излезе. Във Франция избуява национализма. В Германия има редовно протести и Алтернатива за Германия си увелича влиянието. Ами Австрия? Националните елити се борят с глобалните елити. Защото са очаквали, че Европа ще стане силна и ще налага своя ред. А се оказа, че този съюз се използва, за да се налагат интересите на САЩ и на световната финансова олигархия, които искат да съсипят Европа. Че дори менторките вече имат повече загуби, отколкото ползи. Мултинационалните компании и световните спекуланти притискат правителствата. Първите не плащат данъци и докараха държавите до фалит. Дълговете са такива, че почти няма шанс да се върнат, особено с остатъците от икономика, които има Европа. Те, разбира се, обещават, че, ако получат повече права и свобода може и да инвестират и да върнат работните места. Но кой им вярва? В Третия свят тези компании замърсяват, работниците им нямат никакви права и им плащат нищожно. Искаме ли това в Европа?! А какво става с банките, които спекулантите/ инвеститорите източват? Пак трябва да ги спасяваме??? Как се получи така, че държавите са все по-бедни, а спекулантите все по-силни и богати??? Какво точно работи елита на ЕС, че ни докара до това?! И защо ни предлага още и още от същото с разни търговски споразумения, които ще позволят на въпросните да съдят държавите и да ни вкарват в още по-големи проблеми и дългове?!
21 Октомври 2016 06:14
А може да добавите Itaexit, Ispaexit и останалите. Най добре е наистина ЕС в този си вид да се разпусне. Тогава мигрантите ще трябва да кандидатстват за визи за определена страна. Потока ще се ограничи. Милионите които отиват за хрантутници като Станишев, Бокова, Георгиева ще секнат.
Евродепутатите ще бъдат принудени да учат занаят, както всички останали хора. Ще стане интересно.....
21 Октомври 2016 08:08
Само да съм си позволила да недоволствам от българската журналистика! Нашите са титани на мисълта и умението за писане на логически свързан и аргументиран текст в сравнение със западняците - б@си, да нищиш Бове, като пишеш за настроенията във Франция. Нямам друго обяснение, освен че на автора са му отпуснали мижави парици за командировка, стоварил се е с Уиз-а в Бове, поразпитал е местните фризьорки и келнерки и е отпрашил обратно за Нашингтън.
Прочее възможно е да е и въпрос на целенасочен подбор какво и как да се пише за отвъдокеанския и превежда за българския читател...
21 Октомври 2016 09:07
Аз си мечтая за Deutschаusfahrt.
21 Октомври 2016 09:44
Като прочетох статията и се върнах към вчерашното изявление на Туск, се замислих. Кой ли клати лодката на ЕС?
21 Октомври 2016 10:07
Французите са измислили ДДС - знаете ли. За да могат да крадат най-вече и да товарят активните граждани. Закачили са се и за ЕС - само за да цоцат. Така, че надали ще се отделят от яслата.
21 Октомври 2016 10:58
SvSophia
21 Окт 2016 08:08

.... б@си, да нищиш Бове, като пишеш за настроенията във Франция. Нямам друго обяснение, освен че на автора са му отпуснали мижави парици за командировка, стоварил се е с Уиз-а в Бове, поразпитал е местните фризьорки и келнерки и е отпрашил обратно за Нашингтън.
Прочее възможно е да е и въпрос на целенасочен подбор какво и как да се пише за отвъдокеанския и превежда за българския читател...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД