Роднините на предадените на режима на Ердоган в събота турски граждани опровергаха категорично твърденията на МВР. По дни и часове те обориха твърденията, че заловените седем души при опит да преминат в Румъния не са искали нито адвокат, нито политическо убежище.
"Брат ми ми се обади от Русе и ме помоли да му изпратя снимка на личните документи, защото подават молба за убежище. Каза ми, че нямат проблем, защото са в България и ще подадат молба за убежище. Последно се чухме, когато ми каза, че ги карат към бежански център в България, а след това се обади от Одрин. Трима от турските граждани са бивши служители на полицията, двама са учители. Те добре знаят законите. И на мен ми казаха, че ще се възползват от правото си да подадат молби за убежище. Аз добре знам, че те са интелигентни хора. Брат ми каза, че няма да ги върнат, защото писмено са подали молбите си за убежище. Последно те са били в Любимец. Брат ми каза, че бежанският център прилича на затвор", разказа пред Нова телевизия братът на един от експулсираните.
През цялото време задържаните поддържат връзка с близките си и изпращат данни за местоположението си. От тях става ясно, че от 23.30 ч. в петък до 5.00 ч. сутринта в събота те са били в Любимец. От събота сутринта хората нямат връзка с близките си. "Жена му постоянно плаче, не знае къде е. Детето - също. От 5.30 ч. сутринта в събота нямаме връзка с него. Аз лично се опитвам да се свържа с адвокати в Турция, но никой не се наема да го защити, защото се страхуват от турската държава, и не можем да получим никаква информация за него - защо е задържан, дали е задържан", допълва той. Никой от близките не знае какво ще се случи със задържаните.
Вчера МВР продължи да поддържа версията си, че експулсираните сами са си виновни. В отговори, изпратени до в. "Сега", които почти дословно повтарят интервю на "Дневник" със зам. главния секретар на МВР Георги Арабаджиев, се описва различна хронология. Турските граждани собственоръчно се подписали, че са запознати с правата си. Те отказали убежище и от България, и от Румъния. И тъй като експулсирането трябвало да се осъществи от дирекция "Миграция", мъжете били отведени към лагера в Любимец. Там обаче отказали да подпишат заповедта за настаняване и са предпочели реализирането на принудителната мярка.
"На турските граждани е била предоставена възможност да ползват адвокатска защита, но същите не са поискали такава. През цялото време на престоя в страната ни им е бил осигурен лицензиран преводач. Разяснено им е било, че имат право да обжалват както заповедта за 24 -часово задържане, така и принудителната административна мярка "Принудително отвеждане до границата", твърди МВР без никаква логика.
"Не може който и да е гражданин да бъде отведен до границата и предаден на турските, гръцките, сръбските власти, защото така е преценил някой граничен полицай на принципа "Не ме кефиш, брато", заяви пред телевизия BiT бившият съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург Здравка Калайджиева. Според нея експулсирането подлежи на съдебен контрол. "Нашият закон предвижда право на обжалване на заповед за извеждане от страната, дори и в заповедта да пише, че подлежи на незабавно изпълнение. Иначе правото на жалба ще е безпредметно", заяви тя.
НАБЛЮДЕНИЕ
Омбудсманът Мая Манолова и представители на Хелзинкския комитет са се срещнали с ръководството на служба "Миграция" в МВР, за да се разберат за механизъм, по който да бъдат уведомявани за всяко едно от принудителните извеждания на граждани в трети страни. Според Арабаджиев липсата на механизъм била причината МВР да нарушава закона и да не уведомява омбудсмана и НПО-тата. Около 800 незаконно пребиваващи в България са изведени от началото на годината, а Манолова не е знаела.
|
|