В Софийския административен съд са образувани три дела, по които градската прокуратура иска разваляне на сделките за бившите Царски конюшни на бул. "Дондуков", съобщиха от пресцентъра й.
Според държавното обвинение трите заповеди на бившия областен управител на София Веселин Пенев, свързани с продажбата, са нищожни. През септември и министерството на регионалното развитие подаде иск, само че в Софийския градски съд, сделките да бъдат обявени за нищожни.
Скандалът е отпреди близо два месеца, когато се разбра, че имотът е разделен на три части, за да се намали продажната стойност на всяка от тях. Причината е, че продажбата на държавен имот за над 500 хил. лв. става с решение на Министерския съвет. Така общо 7.5 дка идеални части са изтъргувани за 658 870 лв. на "Евротранс билд".
Според прокуратурата това не е пазарната цена на парцела и дори е под данъчната му оценка, което е нарушение на закона. Друг аргумент е, че трите заповеди на бившия областен управител са с неясен предмет, тъй като съсобствеността между купувача и продавача, за която претендира "Евротранс билд", не е безспорна заради неприключили съдебни дела. Прокурорите смятат, че областният управител е упражнявал властта си превратно, като не е изчакал края на процесите.
Прокуратурата е поискала експертиза на подобни сделки в Агенцията по вписванията, за да се даде отговор на въпроса каква е реалната пазарна цена на конюшните. Предстои и определянето на докладчици по делата, които може и да бъдат обединени.
Преди две седмици Веселин Пенев беше обвинен в безстопанственост за сключването на шест неизгодни сделки, от които е нанесена вреда за държавата за близо 12 млн. лв.
ПРОТЕСТ
Софийската градска прокуратура внесе в столичната РДНСК-Югозападен район протест срещу разрешение за строеж на улица "Черни връх" в Бистрица. Наскоро жители на селото протестираха срещу започналия строеж, който възпрепятства достъпа до домовете им. Прокуратурата е установила нарушения - че строителството на жилищната сграда засяга вече съществуващ път с асфалтова настилка заедно с канализация; започнатите строителни работи препятстват достъпа на жителите до имотите им; изграждането на сградата засяга растителност, а не е издадено разрешително за нейното премахване, нарушени са и изисквания на Закона за устройство на територията; проектът за сградата не е съгласуван с електроразпределителното дружество и други.
"Разрешението за строеж на сградата, издадено от архитекта на район "Панчарево", е изготвено при груби нарушения на закона, които водят до неговата нищожност", констатират от СГП. Предстои произнасяне на регионалния строителен надзор.
|
|