Спешните промени в Изборния кодекс, приети от депутатите дни преди президентските избори и националния референдум, залагат нови капани. Част от тези промени вече са оспорвани в Конституционния съд.
- Гласуване в чужбина
- Премахна се лимитът от 35 избирателни секции в чужда държава за страните - членки на ЕС. Рестрикцията ще продължи да важи за държавите от останалия свят.
Последици - Ограничават се възможностите за гласуване в страни с големи общности от български граждани като САЩ и Турция. Отпадането на максимума за ЕС не е особено улеснение, тъй като би увеличило секциите само във Великобритания и евентуално в Испания. С темата се занимава и Конституционният съд, след като омбудсманът внесе питане дали ограничението не нарушава конституцията.
- "Не подкрепям никого"
Квадратчето "Не подкрепям никого" в бюлетината ще се брои за действителен глас при отчитането на избирателната активност и изчисляването на изборните резултати при мажоритарни избори - президентски и кметски.
Последици - Квадратчето няма да се отчита при калкулирането на резултата при пропорционални избори като парламентарния вот. Така се залагат проблеми от правен характер в бъдеще, тъй като се поставят в неравностойно положение различните видове избори.
- Задължително гласуване
Отхвърлено беше предложението да отпадне задължителния вот.
Последици - Съхраняването му остави висящ въпроса дали налагането на наказание на избирателите, които не са отишли до урните, не представлява нарушение на конституцията. Има внесено искане до Конституционния съд от омбудсмана да се произнесе по казуса.
- Избирателни кутии
Не бе одобрено предложението да се поставят допълнителни урни в секциите в чужбина при необходимост в изборния ден въпреки намаления брой на местата за гласуване. Точно обратното решение обаче бе взето за столичния район "Младост, където всяка секция ще има по три урни - за президент, за референдум и за районен кмет.
Последици - Голям брой хора може да не успеят да гласуват в задграничните секции. В "Младост" остава рискът от безконтролност и хаос при провеждането на всички видове избори на едно място.
- Гласуване при командировка
Не се одобри предложението държавните служители, командировани да охраняват държавната граница, да гласуват в най-близкото до тях населено място.
Последици - голям брой работещи за армията, МО, МВР, ДАНС и агенцията за бежанците, разположени в пограничните райони, ще останат без възможност да пуснат бюлетина, ако в изборния ден не посетят секцията си по постоянен адрес.
Спешните промени в Изборния кодекс,
В бързината прочетох "смешните". Дали сбърках?