:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,977
Активни 549
Страници 18,820
За един ден 1,302,066

Гласуването в чужбина премина с хаос, нерви и скандали

Хиляди чакаха с часове пред урните в европейските столици. Стълпотворение имаше и в Турция, където секциите останаха 35
Снимка: "Фейсбук"
Избирателите - и в България, и в чужбина (на снимката гласуване в Амстердам) - извиха дълги опашки пред секциите. На места чакането пред урните отне над 2 часа, като привечер във Франкфурт на опашката имаше над 400 души. Наблюдателите обясниха задръстването пред избирателните секции с повишената избирателна активност, която вероятно се дължеше на задължителния характер на президентския вот. Заради липсата на адекватна разяснителна кампания много избиратели така и не разбраха, че няма да бъдат санкционирани по никакъв начин, ако пропуснат едно гласуване.
С километрични опашки, много нерви и скандали премина гласуването на българите зад граница във вота за президент и референдума. Хората се редяха с часове пред урните, което показа, че изборната администрация не се е справила с организацията в чужбина. Стълпотворения очаквано имаше в Турция, където парламентът ограничи секциите до 35. Но подобна бе ситуацията и в страни от Евросъюза, макар в крайна сметка депутатите да разрешиха повече секции на негова територия. От ЦИК оправдаха хаоса с нуждата от попълване на две декларации - за вота и националното допитване. С тях избирателите удостоверяваха, че няма да гласуват втори път и в повечето случаи ги разписваха на място. Към края на деня се оказа, че и бюлетините са свършили на места.

Доста тежко бе положението в Лондон, където и на предишни избори се стигаше до опашки. Времето в британската столица бе лошо, което принуди хората или да се отказват, или да пътуват до други секции в града, където обаче навалицата не бе по-малка. Опашките се образуваха малко след началото на изборния ден. "Пълен потрес. Чакаме над 3 часа, по едно време жена ми се скри в колата, не можеше да мръзне", оплака се Димитър Тодоров, който е от 8 години живее във Великобритания. Огромни опашки имаше в посолството ни в Париж, както и в Прага, Лисабон, Атина, Милано и други големи европейски градове с българска диаспора. "Пътувахме три часа до секцията. И тук се позабавихме около един", оплака се Женя Иванова, живееща в Германия. Макар да е в ЕС, гласуването в Германия бе възпрепятствано, тъй като разрешението за разкриване на урни става до 2 месеца преди вота, а "благословията" на българския парламент дойде по-късно.

Не по-малка бе и истерията в Турция. "Втори час чакаме, как една секция ще стигне за толкова много хора", заяви българска изселничка. В истанбулския квартал "Авджълар" бе разкрита една урна срещу пет на миналия президентски вот. Наложи се транспортиране на избиратели между секциите. Някои от тях попълваха декларациите и си тръгваха с надежда все пак да гласуват в края на деня. Много напрежение имаше в Бурса, където е най-многочисленият контингент от хора с български произход. Изселнически организации заплашиха, че ще отнесат въпроса до европейските институции. Вотът в Турция стана повод Патриотите от ВМРО, НФСБ и "Атака" да поискат вчера по обяд спиране на гласуването там. "Има сигнали за нередности в Бурса, Истанбул, Текирдаг, Одрин, Люлебургаз и Чорлу", обявиха те. Основното недоволство на националистите бе, че до секциите в Турция не се допускат наблюдателите им, освен това трети лица попълват декларациите на изселниците. От ЦИК обявиха, че не е незаконно декларациите да не се попълват лично - достатъчно било подписът да е собствен.

---------АКТИВНОСТ

Най-висока зад граница бе избирателната активност в Турция, следвана от Великобритания, Испания и Германия. Предварителните данни сочеха, че президентският вот събира повече интерес от референдума.
СНИМКА: "ФЕЙСБУК"
Вотът за президент и референдумът предизвикаха интереса на сънародниците ни и в Париж.
16
3574
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
06 Ноември 2016 22:52
При температура от 4 градуса, дъжд и суграшица чакахме на огромна опашка в Щутгарт. В 10:30 бяхме пред консулството, в 14:00 напуснахме избирателната секция. Опашката по това време беше станала тройна и четворна. Нерви имаше, но хаос и скандали не видях.
06 Ноември 2016 22:58
С километрични опашки, много нерви и скандали премина гласуването на българите зад граница във вота за президент и референдума

Е, стига с тез истерии, де...
Ще си помисли човек, че в чужбина са гласували няколко десетки милиона...
Ми, предполагам, гласува се някаква малка стаичка - тук една класна стая сигурно е три пъти по-голяма като площ и т.н. Вероятно и самите комисии са аджамии и т.н.
Накрая пак ще излезе, че са гласували 30-40, нека са 60-70 хил. души от общо 1-2 милиона...

Дразня се подобни статии! Не знам каква е тая мода да се истеризира "гласуването в чужбина", което има тежест, клоняща към нулата...
06 Ноември 2016 22:59
Обясненията и обвиненията могат да бъдат разнообразни, но основна причина за бавното гласуване и опашките в чужбина не е организацията, а в самите гласоподаватели. Вместо да се регистрират предварително и да бъдат включени в избирателните списъци, те - типично по български -се явяват пред урните както,където и когато им скимне и там започва процес по дописване към избирателните списъци. Регистрация, проверка на документи, подписване на декларации - с една дума, за да гласуват в Бурса или Лондон, например, им е нужно около 3 пъти повече време,отколкото в България.
Отделно, че на българите в чужбина се дава неоснователната привилегия да гласуват без предварителна регистрация, нещо, недостъпно за хората в Бг.
06 Ноември 2016 23:41
Приятел от фейса каза, че в Южна Африка били изпратени само 200 бюлетини и не стигнали за всички.
07 Ноември 2016 00:10
И друго...

Едно време, по тъй критикувания соц, се разказваше кво било в Москва, Варшава, Берлин и т.н.

Ся пуснах нарочно ключови думи "Москва", "Русия"... Тцъ - няма и няма...
Сл. след като се слюнчат разни демократи, независими и обективни, че соц.пресата била контролирана, необктивна, цензура и пр., какво трябва да кажем за днешната, след като действа по същия начин!?
07 Ноември 2016 01:45
Вместо да се регистрират предварително и да бъдат включени в избирателните списъци, те - типично по български -се явяват пред урните както,където и когато им скимне и там започва процес по дописване към избирателните списъци.


Не е това причината, това са приказки наизуст. Поне половината се бяхме регистрирали електронно, отнема една минута. Другите си попълваха декларациите докато чакаха на опашката и влизаха в стаята за гласуване с декларация и лична карта в ръка. Вземат му декларацията и личната карта, дават му бюлетините. Докато той гласува, те му дописват името в списъка. Организацията беше максимално ефикасна.

Обаче в стаята имаше само един параван за гласуване, а доста хора се туткаха зад него по 3-4 минути, докато попълнят бюлетините. Това беше основна причина за опашките, плюс съвместяването на избори и референдум.
На мен гласуването ми отне точно 5 секунди, щото си сгънах бюлетината, докато чаках, вътре драснах само един знак, и веднага излязох. Но масовият случай съвсем не беше такъв.
07 Ноември 2016 02:15
С километрични опашки, много нерви и скандали премина гласуването на българите зад граница във вота за президент и референдума.

Не навсякъде, хайде не всички в кюпа! В Отава беше организирано, вежливо и доброжелателно. Имаше си декларации, като попривършиха, бяха донесени нови, имаше маса със столове да не клечи гласоподавателят и да пише по стените. Идеална организация, браво на посолството!
07 Ноември 2016 02:16
Бай Ганьо прави избори
07 Ноември 2016 05:10
И в Детройт организацията беше много добра.След като си попълнихме със съпругата декларациите,изчакване и гласуване ни отне около двйсетина минути,а преди нас имаше 16 други мераклии да бият дузпи.
07 Ноември 2016 06:16
Мдам, естествено, че избирателната активност ще е най-висока в Турция. Затуй пък част от близките ми, само с българско гражданство при това, в страните от ЕС не са успели да гласуват. В Париж им се е наложило да се изправят пред перспективата да висят до 23 часа, така им е било казано, за да се доберат до урната. Отказали са се естествено. Но... иде Видовден, пардон, балотажен ден. Решаващ.
07 Ноември 2016 06:26
В Хамбург, след 3 часа чакане гласувах. Всичко си беше спокойно, организацията беше на ниво. Имаше нервни изблици защо минавали с предимство колички с малки деца, но от комисията отговориха, че това си е работа на чакащите. Те си определят реда.
07 Ноември 2016 08:43
Да не се оплакват! Заминаха и оставиха държавата да я подреждат даже не родителите им, ами бабите и дядовците. Толкова са възможностите. Който иска по- добър ред- да се върне и да го въведе!
07 Ноември 2016 14:00
tatyana1, 07 Ноември 2016 08:43


16 години се опитвах да оцелявам в България, накрая я напуснах. Оправия там няма защото хората не искат да има ред. По-добре се чувстват в кочинката си и не искат да се променят. Загубих много време от живота си да разбера простата истина: ако искаш да направиш нещо ще намериш начин, а ако не искаш - намираш оправдания.
Когато 95 % чакат някой да ги оправи другите 5 % им писва да вършат всичко и ги оставят.
Не мога да върша работата на десетина мърморковци.
Това е!
07 Ноември 2016 15:36
Не мога да разбера защо никой не споменава истинската причина за хаоса. Само Нова тв сутринта се опитаха да настъпят оня джамбазки, но хлъзгавият се опита да каже, че всичко било организация. Ами като знаем, че българина толкова може, защо го затрудняваме още повече? Да си кажем истината!?! Псевдо патриотарите толкова много ненавиждат турците, живеят с такива предразсъдъци, че са готови да унижат и затруднят живота на милиони българи, само и само да си задоволят първичните нужди. В Турция са гласували около 30 хиляди, т.е. около половината от предишните избори. Заради тези 30 х. трябваше да страдат всички ли?!? Прости националисти има навсякъде, но защо някой (Ооо Бойко) трябва да им дава власт и ТВ време. Та те като са духовно сакати, защо трябва и други да оскотяват?!?
07 Ноември 2016 16:35
хайде стига ревахте. Не стига, че избирате винаги герП, ами и да ви направят тогава и по 1 секция на чавек. Секция номер 13 в Красно сел - Крива река е от 1200 души, дали в цял Лондон има толкова гласували с 35 секции. нямаше повече от 10 души на опашка. Вие сте по-ревливи от тези, които останахме тука. Да се менкаме, а. Дъщеря ми и тя навънка и тя реве.
Следващия пАт по секция на всеки. Приятен ден.
07 Ноември 2016 20:22
Приятелка в Барселона каза, че отишла след 6 ч, щото била на работа. Ония в секцията се мотали и не пускали хората да гласуват, а навън имало огромна опашка. Като наближило време да удрят кепенците, събрали на част от опашката документите и казали, че повече не могат да приемат. Опашката гракнала, че няма да си тръгне, без да гласуват, били дошли от 150 км специално затова, туй онуй. Зам.председателката на комисията извикала испанска полиция да разгони българската опашка. Имало циркове, но хората не се дали и в крайна сметка всички гласували.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД