:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,533
Активни 424
Страници 18,376
За един ден 1,302,066

Над 3 млн. българи поискаха радикална промяна в избирателната система

Гражданите категорично подкрепиха мажоритарната система, задължителния вот и намаляването на субсидиите на партиите
За първи път в най-новата история на страната българският избирател гласува мощно на национален референдум. До последно снощи не бе ясно дали референдумът ще е задължителен. За това трябва да са гласували повече от 3 500 585 души. По неокончателни данни на социологическите агенции в него са участвали над 3 000 000 души. По данни на "Галъп" към 19 часа в референдума са участвали 48.7%, според "Маркет Линкс" - 49.32%, а според "Алфа Рисърч" - 45.3%.

Това се случи въпреки всички препятствия, които бяха поставени в законодателен и организационен план. Пред повечето секции вчера са извиха огромни опашки, а бюлетината за референдума бе давана само при поискване. Въпреки че ЦИК раздаде над 2 млн. лв. на над 20 инициативни комитета за популяризиране на референдума в медиите, въпросите му почти не бяха обсъждани по време на кампанията. Показателен за тоталното недоверие в настоящата политическа класа и желанието за промяна е и фактът, че първите двама кандидати в президентската надпревара - Румен Радев, подкрепен от БСП, и Цецка Цачева, издигната от ГЕРБ, общо събират под 50% от гласовете на българите.

Дори и да не мине бариерата, референдумът задължително трябва да бъде обсъден в парламента. Трите въпроса получиха изключително висока подкрепа - между 68 и 80%. Това би трябвало да накара депутатите да приемат законодателни промени, които да въведат мaжopитapнa избиpaтeлнa cиcтeмa в двa тypa, да утвърдят още веднъж задължителното гласуване на избори и референдуми, а партиите да получават символична държавна субсидия от 1 лев.

Какво следва, ако референдумът все пак успее да мине бариерата и е валиден по закон? В срок от 5 дни ЦИК трябва да обяви официалните резултати от изборите и от референдума. Тези резултати могат да се оспорват в 7-дневен срок пред тричленен състав на ВАС - това могат да направят само от 1/5 от депутатите, президентът, МС, 1/5 от общините или 200 хил. граждани. ВАС трябва да реши казуса в 14-дневен срок.

За разлика от Великобритания, в България парламентът не може да отмени резултатите от национален референдум, ако той е валиден. Напротив, решението директно се обнародва в "Държавен вестник" от председателя на Народното събрание. Това трябва да стане в тридневен срок след изтичане на срока за обжалване или след влизането в сила на решението на Върховния административен съд.

НС е длъжен да измени законодателството в съответствие с решението на референдума, примерно, за да влезе в сила мажоритарната избирателна система, страната трябва да бъде разделена на 240 едномандатни избирателни района. Заедно с това трябва да бъдат извършени още промени в Изборния кодекс. Задължителното гласуване и в момента е регламентирано. Най-болезнено за политическите партии ще е намаляването на държавната субсидия. Те категорично отхвърлят всяко предложение за това, внесено в парламента. В момента всички, прескочили 1% на изборите, получават по 11 лв. на глас. Така според резултатите от последния парламентарен вот ГЕРБ получава над 12 млн. лв. годишно, БСП и ДПС - над 5 млн. лв., РБ - над 3 млн., ПФ - 2.7 млн. и т.н.

232
9831
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
232
 Видими 
06 Ноември 2016 22:29
Гражданите категорично подкрепиха мажоритарната система


06 Ноември 2016 22:36
Амин дай Боже най-накрая да почне истинският преход!
Че не останахме.
06 Ноември 2016 22:42
НС е длъжен да измени законодателството в съответствие с решението на референдума

не е длъжен, ако активността е под 50% е длъжен да го обсъди и толкова.
06 Ноември 2016 22:45
не е длъжен, ако активността е под 50% е длъжен да го обсъди и толкова.


ами май не е така.
НС е длъжно да го обсъди, ако активността е над 20%, а това вече е факт.

НС е задължено да промени законодателството, ако общо гласувалите са повече отколкото на последните избори- като абсолютно число. Изобщо няма какво да обсъжда, ако повече от 3,5 млн. са участвали в референдума, само трябва да промени законите съгласно тяхното решение
06 Ноември 2016 22:48
ами май не е така.
НС е длъжно да го обсъди, ако активността е над 20%, а това вече е факт.

а аз да не би да отричам това?
06 Ноември 2016 23:06
Хитлер става фюрер с референдум. Тълпата е женска.


Как фашизоидите взеха превес в определянето на дневният ред е банално. Както и как липсата на демократичност и гражданско общество лекуваме с автокрация и чалга... е,ще ни оправят.
06 Ноември 2016 23:11
Па ти си станал Кайзер без референдум...
06 Ноември 2016 23:15
ами май не е така.
НС е длъжно да го обсъди, ако активността е над 20%, а това вече е факт.


Нема такива филми, ако бяхте внимавали повече по Вашата логика, щяхме да си имам АЕЦ Белене. Аз лично ще съм доволна, ако резултатът от под 50% се запази за този референдум - лично съм го бойкотирала и съм се се опитала да направя всичко възможно да не надмине представителност над 50% - това беше въпрос на чест, иначе уважавам демокрацията и прякото произнасяне, при случаите при които не ме третират като чалга
06 Ноември 2016 23:25
За съжаление, гласуването на Референдума няма да надскочи 3 млн и 500 хил души и поради тази причина резултатът от него няма да стане задължителен.
Цецо си знае работата.

Разликата от 6-7% в полза на гласуването за президент, всъщност дава отговор, КОЛКО Е КОРПОРАТИВНИЯ ВОТ.
Това са точно хората, на които по партийна линия ( ГЕРБ,БСП, ДПС, ДСБ, ОП и т.н.) партиите заповядаха на своите хора да бойкотират Референдума.
Това са точно купените циганските секции, където урната за президент беше пълна, а урната за Референдума - празна.

Но 600-700 хил души, които излезнаха заради референдума и гласуваха и за президент, просто на 2 тур няма да се явят. Да не се чудят БСП и Герб , че активността на 2 тур ще е по-малка.
07 Ноември 2016 00:35
а бюлетината за референдума бе давана само при поискване.


По-скоро обратното - не ти даваха бюлетина, само ако откажеш. Мен три пъти ме питаха дали искам бюлетина за референдума, и аз три пъти отказах.
07 Ноември 2016 00:49
Без да съм доволен от резултатите на два от въпросите, надявам се референдумът да стане задължителен. Българският избирател има нужда да усети, че той може и да промени нещо в страната без да зависи от елита. Особено след като е постигнат такъв категоричен отговор и на трите въпроса.
07 Ноември 2016 08:41
Късно следобед , когато стана ясно , че референдумът може да успее , изведнъж гласувалите рязко намалиха скоростта на гласуване . Такова бе впечатлението. От чужбина също гласове почти не дойдоха.
07 Ноември 2016 09:34
Гласовете от чужбина бяха отрязани от ЦИК.
07 Ноември 2016 09:36
Провеждането на референдум по толкова важни въпроси едновременно с изборите за президент (а при нас и за кмет на Младост) е порочно. По този начин изкуствено се вдига броят на участвалите в допитването - гласуването е задължително за изборите, но не е за референдумите. Това е по повод заглавието на дописката. Трите въпроса са неравностойни. Единият е откровено популистски (за субсидиите). Много от хората не знаят и не разбират какво е това мажоритарен вот в два тура с абсолютно мнозинство и какво се разбира под електронно гласуване - отнася се особено малограмотните и циганите от гета като "Факултета" или "Столипиново", които асоциират "електронно" с жица - мед - бакър.
07 Ноември 2016 09:43
Положителният ефект от референдума е, че българите недвусмеслено демонстрираха нетърпимост към практиките на съвкупните политици.
Прокламираните от инициаторите на референдума цели са достойни за подкрепа и уважение. Тревожното е, че ако бъдат приложени буквално текстовете на трите въпроса (както е по закон, при валидност), резултатите ще са силно негативни.
Моите уважения към личните постижния на Слави Трифонов, но впечатленията ми са, че екипът е съставен от хора плитки. Освен лозунги "Да живее България" и т.н. е необходим и малко повече ум.
07 Ноември 2016 09:56
LeDoyen 07 Ноември 2016 09:36
Провеждането на референдум по толкова важни въпроси едновременно с изборите за президент (а при нас и за кмет на Младост) е порочно. По този начин изкуствено се вдига броят на участвалите в допитването - гласуването е задължително за изборите, но не е за референдумите. Това е по повод заглавието на дописката. Трите въпроса са неравностойни. Единият е откровено популистски (за субсидиите). Много от хората не знаят и не разбират какво е това мажоритарен вот в два тура с абсолютно мнозинство и какво се разбира под електронно гласуване - отнася се особено малограмотните и циганите от гета като "Факултета" или "Столипиново", които асоциират "електронно" с жица - мед - бакър.
Това няма как да е съвсем вярно. По-скоро референдумът вдигна броя на гласувалите за президент. И в моя случай е така. Ако нямаше референдум не съм сигурен, че щях да си направя труда да ходя да гласувам за президент. Това ще го видиш още другата седмица на балотажа. А твърденията , че хората са прости, въпросите популистки и затова не трябва да бъдат питани е голяма наглост от страна на политиците и поддържащите ги политикани, която се повтаря при всеки опит за референдум. Само заради това заслужават да бъдат наказани. С орязване на субсидията, да речем.
07 Ноември 2016 10:02
Асол
06 Ное 2016 23:15

ами май не е така.
НС е длъжно да го обсъди, ако активността е над 20%, а това вече е факт.


Нема такива филми, ако бяхте внимавали повече по Вашата логика, щяхме да си имам АЕЦ Белене. Аз лично ще съм доволна, ако резултатът от под 50% се запази за този референдум - лично съм го бойкотирала и съм се се опитала да направя всичко възможно да не надмине представителност над 50% - това беше въпрос на чест, иначе уважавам демокрацията и прякото произнасяне, при случаите при които не ме третират като чалга


Лично бойкотирах референдума и призовах да бъде бойкотиран. Въпрос на принципи. Но сега, след като направих каквото трябваше, пожелавам успех на Слави Трифонов и на неговите поддръжници. За да му се види по-бързо края и на тоя пореден връх на българската демокрация. Т.е. да видим дали след десет петнадесет години, както каза Слави, ще се оправим. Иначе още десет петнадесет години, Слави ще ни казва, че ако сме го послушали е щяло да стане. Сега аз ще казвам, че ако сте ме послушали е щяло да стане. Но запомнете, тия които сега празнуват - те са около вас! Обръщайте им внимание персонално и в момента, че празнуват и да запомнят те, как сега са празнували! И ги питайте, сега ги питайте, кога паднат и от тоя пореден и най-нисък връх в историята на българската демокрация, дали ще поемат отговорност, като се извинят - искам толкова малко, нали! Ще кажат ли те, че и те са виновни, а не само политиците? Нека те само да се извинят, нека да признаят глупостта си!

С уговорката че резултатите от изборите и референдума със сигурност са фалшифицирани, а най-важният параметър, който е фалшифициран е избирателната активност. Но има доста хора, които наистина са гласували и са подкрепили тоя продукт на псевдодемокрацията.

Мога да припомня хронологически върховете на българската демокрация от които всеки път падахме а всеки следващ бе все по-нисък. Първият беше идването на самата демокрация. Вторият беше, кога спечелиха Костов и Филип Димитров - тогава си рекохме (да, също и моя милост), че вече червената ламя е победена. Но не било жена. След Костов, дойде мадритският българин. Той не ни обеща десет петнадесет години, като Слави, а само едни осемстотин дена. И тогава празнуваха будалите, но после забравиха как са празнували. Те самите взеха да говорят срещу Симеон СКГ, но забравиха собствената си вина, зер те го бяха избрали. По времето на СКГ имаше едни други върхове на българската демокрация, които бяха посрещната с възторг - приемането на България първо в НАТО, а после в ЕС. И от тез върхове паднахте, уважаеми! След това дойде Волен Сидеров, който беше доста интересен и до голяма степен прав. Но още от самото начало на влизането си в Парламетна, Волен взе да прави някакви странни пируети - като да не искаше да спечели прекалено много електорат. Той като че ли умишлено си вкарваше автоголове с някакви изненадващи скандали. Сега заработва за пенсия, спокойно пребивавайки в Парламента.

Следващият Робин Худ беше Бареков. Отгде у това момче имаше пари да прави митинги във всеки град? На тия митинги той на слепи даваше зрение, на хромите – да ходят, и изцеряваше всяка болест и всяка немощ у народа. Падението от тоя пореден връх бе мощно и бързо като скоросмъртница, но на никой не направи впечатление, защото всички вече бяха свикнали - боли само първия път.

И ето го сега Слави. Разбира ли нещо той от тия работи? Вчера, след изборите, той ни каза, че ползва Гугъл и чичко Гугъл всичко му казва. Отворил е Гугъла, и там пише еди какво си за избирателните системи. По тоя начин Слави може без проблеми да стане и сърдечен хирург. Искрено му го пожелавам, още повече че на баламите вече масово им направиха и сърдечни операции от които нямат нужда. Същевременно докторите в България вече са дефицитни. Но за какво са ни доктори - чичко Гугъл е на разположение на всеки.
07 Ноември 2016 10:08
Заради ей такива заблудени като АСОЛ, дето си мислят, че има нещо общо между демокрацията и музиката, правещи се на много ЧЕСТНИ като бойкотират вота на половин РБългария ще го духаме още 500 години. Голяма чест да гласуваш за Цеци или Радко, а да не пуснеш бюлетина по 3 въпроса с национално значение.

Кой трябваше да направи този референдум.....? Срамна работа. Срамна работа, че се и хвалиш в интернет с бойкот на демокрация. Най-срамно е ако си мислят такива хора, че така бойкотираха Слави, Млави и некви сценаристи. Всъщност бойкотирахте бъдещето на децата си.
07 Ноември 2016 10:29
Mailman
07 Ное 2016 10:08

Заради ей такива заблудени като АСОЛ, дето си мислят, че има нещо общо между демокрацията и музиката, правещи се на много ЧЕСТНИ като бойкотират вота на половин РБългария ще го духаме още 500 години. Голяма чест да гласуваш за Цеци или Радко, а да не пуснеш бюлетина по 3 въпроса с национално значение.

Кой трябваше да направи този референдум.....? Срамна работа. Срамна работа, че се и хвалиш в интернет с бойкот на демокрация. Най-срамно е ако си мислят такива хора, че така бойкотираха Слави, Млави и некви сценаристи. Всъщност бойкотирахте бъдещето на децата си.


В момента налиташ, като бик на джакпота от спортния тотализатор. Спомням си един път, как един мутряга (от по-бездарните и тлъсти мутряги) като му дойде в едно заведение един човек, дето продаваше билетчета с бързи печалби и му рече "С държавата хазарт не играя!" Пожелавам ти да дораснеш до нивото на тоя мутряга и да разбереш, че с държавата хазарт не се играе. А не да обвиняваш, тия които не играят.
07 Ноември 2016 10:47
Чудесно, благодаря! А аз ти пожелавам да разбереш, че истината е истина независимо от източника. Ако ще и Азис да беше организирал този референдум, когато въпросите са актуални за народното благо и когато се цениш като активен гражданин = гласуваш. Жалко, че приемаш бъдещето като хазарт.
07 Ноември 2016 10:51
Ако ще и Азис да беше организирал този референдум, когато въпросите са актуални за народното благо

тези въпроси се отнасят към народното благо така, както пипката се отнася към пилетата.
07 Ноември 2016 10:53
*
07 Ноември 2016 10:56
Разликата от 6-7% в полза на гласуването за президент, всъщност дава отговор, КОЛКО Е КОРПОРАТИВНИЯ ВОТ.

Глупости. Неучастието ми в референдума е напълно личен и напълно съзнателен избор. Базиран на това, че под дъното на Марианската падина, където сме в момента и откъдето ни управляват в батискаф, е жежката магма, която ще ни изпепели дирничетата. А аз не искам з@дникът ми да изгори заради няколко милиона уфчички.
07 Ноември 2016 10:57
07 Ноември 2016 11:00
Трите въпроса са неравностойни. Единият е откровено популистски (за субсидиите). Много от хората не знаят и не разбират какво е това мажоритарен вот в два тура с абсолютно мнозинство

И трите въпроса са откровено популистки и въобще не са за референдум. Не е по силите на обикновения човек да вникне в такива сравнително сложни проблеми и той се опира на клишета които е чул - примерно "Да гласуваме за личности, не за корумпирани партии" или "Никакви пари на политиците тунеядци - да се издържат сами".

Не знам как стои въпросът с референдумите в други страни, но за България те сякаш са изключително вредни - поне аз така ги виждам.
07 Ноември 2016 11:00
Какво по-лесно от това да отидете до урните и да гласувате с НЕ на всички въпроси, щом като не искате промяна?

Обществените нагласи бяха ясни, чалгаджиите (душевни, политически, всякакви) са мнозинство, участието ми с НЕ щеше да легитимира референдума, НЕ-то нямаше да надделее, а аз искам това, и използвах даден ми от законодателя механизъм да противодействам на скудоумието около мен. Просто щото още ми се живее тук, а не ми се емигрира.
Ей затва, капиш?
07 Ноември 2016 11:04
Всички партии намразиха референдума веднага. И го игнорираха. Заради субсидиите - в България партиите са създадени точно за това,за субсидиите. Задължителното гласуване е добро за България. Най-после се размърдаха всички умници,зевзеци,андрешковци и хейтъри и отидоха да гласуват. Това е успех. Няма начин да бъде пренебрегнат резултатът от този референдум. Опасявам се обаче че мажоритарното гласуване не е удачно за България. Защото Парламента ще се напълни с богати тапири с много пари и просто техни марионетки. Българинът още не е узрял за мажоритарен вот. Може би пропорционалната система с преференции е най-удачната за България. Едното левче също е много крайно - нека са поне 2(два) лева. Но най-много 3 лева на избирател. Тези избори ще предизвикат смяната на Борисов от властта и преминаването към по-социална държава. Всичко зависи от това дали БСП е променена или си е още БСП на олигарсите. А дано - ама надали...!
07 Ноември 2016 11:07
Няма начин да бъде пренебрегнат резултатът от този референдум.

Ако гласувалите на референдума са по-малко от гласувалите на последните парламентарни, резултатът от него не е обързващ и може да бъде пренебрегнат.
-----------------
Тези избори ще предизвикат смяната на Борисов от властта и преминаването към по-социална държава.

ще вкарат 160 гербави в парламента.
07 Ноември 2016 11:13
Заради субсидиите - в България партиите са създадени точно за това,за субсидиите.

Сельо мисли, че ся кат направи субсидията за партиите лефче, останалите десет лева, дето вървят с гласа му, ша кацнат ф неговата джобА. Може и под формата на шише Флирт, две кутии цигари, кило сирене, четри кюпака Болярка или десет литра Манастирско, je nach dem ...
07 Ноември 2016 11:14
аз обвинявам отсъствието на просвета.
07 Ноември 2016 11:15
Към бойкотиралите референдума: наистина не мога да повярвам, че това е възможно. Айде, мангустите са ясни - толкоз им е акъла. Но останалите - защо???

Щото им е толко акъла и на тех. Оказа се, че народът ни си е у ред, ентелектуалците му не са
07 Ноември 2016 11:15
Сельо просто не мисли Qui Bono. Никога не е мислил, що сега да почва.
07 Ноември 2016 11:16
Над 3 млн. българи поискаха радикална промяна в избирателната система


Чисто мажоритарната система ,както каза някой по горе ще напълни НС със богаташи.
А сетете се какви закони ще се приемат.
07 Ноември 2016 11:17
Тези цифри - 3.5 млн. - означават ли, че всички българи - нали по преброяване бяхме около 7 млн., - имат право на глас, независимо от възрастта им?

Не е ли време избирателните списъци да започнат да отговарят на действителността?
Ще излезе, че в момента в тях има 7 млн. души???

07 Ноември 2016 11:18
Или едноизмерната пропаганда. Тезата че силният Човек ще ни оправи . Липсата на консенсус да лекуваме с декрет.
07 Ноември 2016 11:20
Броят на гласувалите с НЕ на въпросите от референдума не показва ли, че с НЕ са гласували предимно онези, които са подкрепили двойката Радев-Йотова?

Снощи в изявленията имаше и подобни намеци...



Има ли разбивки и срезове в такъв план от социологическите агенции? Не може да няма...

07 Ноември 2016 11:20
Тези цифри - 3.5 млн. - означават

броя на гласувалите на последните парламентарни. За да бъде резултатът от референдума законово обвързващ е необходимо броят на гласувалите да е същият.
07 Ноември 2016 11:20
Вместо да се гордеем ,че държавата ни отделя най-много пари за политически партии в абсолютни , да не говорим за относителни стойности в ЕС , ние сме седнали да мислим как да им развалим удоволствието от държавническата им дейност.
07 Ноември 2016 11:22
аз обвинявам отсъствието на просвета

Просвета има, ама нали знаеш как щрака пистолета на бензиностанция при препълнен резервоар?
Е, така щрака твърде често и пистолетът на просветата, макар и при празен резервоар.
07 Ноември 2016 11:23
Вместо да се гордеем ,че държавата ни отделя най-много пари за политически партии в абсолютни , да не говорим за относителни стойности в ЕС

Приносът на данъкоплатеца към издръжката на париите е некъде към един промил от сметката му за интернет.
-------------------
Е, така щрака твърде често и пистолетът на просветата, макар и при празен резервоар.

ами това е положението, когато естрадно-развлекателни предавания се нагърбват с политпросвета.
07 Ноември 2016 11:24
Mailman
07 Ное 2016 10:47

Чудесно, благодаря! А аз ти пожелавам да разбереш, че истината е истина независимо от източника. Ако ще и Азис да беше организирал този референдум, когато въпросите са актуални за народното благо и когато се цениш като активен гражданин = гласуваш. Жалко, че приемаш бъдещето като хазарт.


Истината няма как да е независима от източника. От тримата глупаци, не очаквай друго освен глупости. А когато тая глупост е разобличена с неопровержими аргументи от някой, да му кажеш в очите, без да си опровергал аргументите му, че глупостта за тебе продължава да си бъде истина, е форма на нахалство.
07 Ноември 2016 11:25
"Десетте партии, които имат право на държавна субсидия след изборите на 5 октомври 2014 г., в следващите 4 години ще получат тези суми:
ГЕРБ – 32.662% - 48 583 000 лева
БСП лява България – 15.406% - 22 921 000 лева
ДПС – 14.832% - 22 054 000 лева
Реформаторски блок – 8.884% -13 218 000 лева
Патриотичен фронт – 7.284% - 10 830 000 лева
„България без цензура” – 5.697% - 8 470 000 лева
„Атака” – 4.517% - 6 720 000 лева
АБВ – 4.150% - 6 170 000 лева
„Движение 21” – 1.195% - 1 770 000 лева
„Глас народен” – 1.137% - 1 690 000 лева

Имайки предвид практиката в Европейския съюз, а и поради факта, че България е най-бедната страна в ЕС, субсидията от 11 лева за глас е финансово необоснована и морално укорима. Средният размер на партийната субсидия в ЕС е 3,5 евро на глас. В момента най-богатата европейска държава (Германия)отделя за народен представител 50 евроцента, а България - 5,50 евро. През 2014 г. партийните субсидии в Гърция бяха драстично намалени и са вече 60 евроцента. В Италия субсидиите за партиите също бяха намалени - от 4 на 2 евро."

З А К О Н
за допълнение на
Закона за политическите партии
Вносител:
ВЕЛИЗАР ЕНЧЕВ
Народен представител, нечленуващ в парламентарна група
07 Ноември 2016 11:25
Оказа се, че народът ни си е у ред, ентелектуалците му не са

Хихи, па ли некой му е криф на тоя народ. То не беха алчни работодатели, тъпи ентелектуалци, липсващи извънземни. Баф тоя чуден народ, дето всички злодеи на света са му вдигнали мерника ...

ПП 53% интелектуалци срещу 47% народ си е яко съотношение.
07 Ноември 2016 11:26
и то при "задължителни" избори.
07 Ноември 2016 11:27
Ако гласувалите на референдума са по-малко от гласувалите на последните парламентарни, резултатът от него не е обързващ и може да бъде пренебрегнат.


... със скромния ми принос, надявам се. Струва ми се, доста учудени бяха в СИК, които ме познават, че отказах участие в референдума. Тук ишаков ме придума, като ми обясни, че неучастието е по-силно от вота НЕ$НЕ$НЕ. Жената участва, не съм и влиял. Но после се сърдеше защо не съм и казал, че може и да не участва и това е по-силно от тройното НЕ. Да бях и казал.
07 Ноември 2016 11:29
и то при "задължителни" избори.

07 Ноември 2016 11:30
Значи не е някакъв процент от нещо си, а моментна картина спрямо някаква отправна точка.
Благодаря.

Но тези 3.5 млн., които са около 50 %, не отменя съмнението, че в списъците тук не МОЖЕ да има 7 млн. души.
А ги има.

Вчера, докато гласувах в кварталното училище, случайно научих, че училището било закрито, понеже нямало ученици.

Направи ми впечатление и че в секцията ни имаше 3 блока, а преди бяха само 2.

Листът, на който се подписах и за двата избора, беше почти празен, беше 14.50 ч., а преди да ми дадат бюлетините, една от лелките в комисията извика: 277!

После видях на дъската, че са обявили броя на гласувалите във всеки точен час.
В 14 ч. са били 260, номерът 277 значи отговаряше на поредността ми на гласоподавател, та се чудя колко души са били вписани в списъка ни от 3 блока? Останах с впечатлението, поне от близкия квартал, че няма човек, който да не е гласувал. 300 гласували в 15 ч., като гледах колко чакат зад мен, и почти празни листа...? Очаквам да видя резултатите от секцията ни на сайта на ЦИК.

Още повече, че в коридорите на бившето, както се научавам с печал, училище, се разминах само с възрастни хора с по един или два бастуна - това на втория етаж! Някога секции имаше и на третия, и на четвъртия...

Сега пустее. Става дума за София. Всички ли млади заминаха? Или поне напуснаха квартала?
07 Ноември 2016 11:30
Без значение кой е "сельо" и кой не е, желанието на всички избиратели трябва да се взема предвид. Когато 80% от гласувалите са застанали на определена позиция, саботирането на гласуването и пренебрегването на мнението им само подкопава и без това условната ни демокрация. Работата на "несельовците" е да обясняват ясно своите позиции преди референдума и по този начин да съветват хората без ясно мнение по въпросите, а не да ограничават възможността на народа да изявява своята воля с процедурни трикове и хватки. В дългосрочен план е по-добре референдумът да успее дори и първоначалният му ефект да е отрицателен. Едно явно погрешно решение може да се отмени след няколко години, докато провалът на демокрацията ни ще влияе десетилетия напред.

07 Ноември 2016 11:33
Кайле, виж какво, душа! Знаем се от много време и също така знаем с какъв ентусиазъм си прегръщала всичкото ново, дето уж народно благоденствие щеше да донесе и така ...години на ред. После, почваш да врещиш и да сочиш с пръстче всички други (в конкретния случай тези, дето не щат да им се натресат мнозинство цецовци и бацевци), които преди време не са били на твоя акъл и да ги клеймиш ...заради тотото, дето ти си си игрАла. Скромността краси човека, особено ако не чирика, га всички знаят страстните му издънки
07 Ноември 2016 11:33
... със скромния ми принос, надявам се. Струва ми се, доста учудени бяха в СИК, които ме познават, че отказах участие в референдума. Тук ишаков ме придума, като ми обясни, че неучастието е по-силно от вота НЕ$НЕ$НЕ. Жената участва, не съм и влиял. Но после се сърдеше защо не съм и казал, че може и да не участва и това е по-силно от тройното НЕ. Да бях и казал.
Интересно защо са се чудили. Да не би да не те знаят от коя партия си?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД