:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,818
Активни 603
Страници 2,383
За един ден 1,302,066

Свикването на Велико Народно събрание е на един законопроект разстояние

Три парламентарни политически сили – ГЕРБ, АБВ и ДСБ, имат готовност да работят за радикални конституционни реформи
България е на крачка от възможността да се свика Велико Народно събрание (ВНС), което да извърши дълбоки и необходими реформи във всички сфери на държавното управление. Готовност за внасяне на законодателни промени в тази посока направи ГЕРБ. Заявки за радикални промени в основния закон дават и АБВ, и ДСБ. Проектът може да бъде и от едно изречение, заявиха конституционалисти. След което трябва да се приеме решение за провеждане на избори за ВНС, което изисква одобрението на 2/3 от депутатите.

Ангажимент да работи за събирането на ВНС пое премиерът в оставка Бойко Борисов в изборната нощ. "Аз мисля, че вече свикването на ВНС е задължително. Явно е, че политическата класа в този си вид и в този начин на управление нещо не е добре, хората се чувстват неудовлетворени, голяма част от хората. Ако има и други желаещи за такова нещо, ние ще участваме активно", зарече се Борисов. И още тогава обяви в каква посока конкретно възнамерява да работи партията му - намаляване броя на народните представители от 240 на 120. Съкращаването им влизаше сред въпросите на националния референдум, иницииран от "Шоуто на Слави". Но отпадна при разглеждането му в парламента, тъй като подобна промяна попада единствено в правомощията на ВНС. Сега неуспелият кандидат-президент на ГЕРБ Цецка Цачева посочи, че партиите трябва да се съобразят с волята на гражданите. "След като гражданите желаят и с подписката си подкрепиха да има и такъв въпрос, ако успеем в това мнозинство да го направим, ще бъде добре", коментира тя.

За ВНС настояха вчера и от АБВ с аргумента, че трябва да се прекъсне практиката сериозните проблеми на страната да се решават на парче. "Ако ние не направим радикалните промени сега, няма да отговорим на обществените очаквания. Става дума за съдебната реформа, става дума за институционалните правомощия. И ако сега не го направим, след следващите избори пак ще си говорим за Велико Народно събрание", обяви зам.-шефът на партията Румен Петков. От АБВ отдавна искат да бъдат засилени правомощията на държавния глава в посока президентска република.

Велик парламент искат и от ДСБ на Радан Кънев. Ръководството на тъмносините прие резолюция миналия петък, в която декларира, че България се нуждае от изцяло нова конституция заради "необходимостта от коренна промяна на политическата система".

От БСП дадоха да се разбере, че имат готовност да обсъждат темата, стига да бъде представен проект за промяна на конституцията. "Да оставим темата отворена. Да водим разговори, да видим как това може да се случи, но към този момент това Народно събрание не събра 2/3 за решаването на такива въпроси", заяви соцлидерът Корнелия Нинова. От ДПС коментираха пред "Сега", че подобна инициатива им се вижда трудно осъществима за краткото време, което остава на сегашния парламент. Хората на Ахмед Доган обаче също са готови да обмислят свикването на ВНС. Патриотичният фронт смята, че има по-важни проблеми пред страната от промяна в конституцията и ВНС. Не е ясно на каква позиция е остатъчният Реформаторски блок.

Ако са сериозни в намеренията си, на политиците ще им се наложи да побързат, тъй като по конституция проект за нов основен закон или за изменение на действащия се разглежда от парламента не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му. Причината е, че след два месеца - на 22 януари, встъпва в длъжност новият президент Румен Радев, който вече ще има правото да разпусне сегашното НС и да насрочи избори за ново. Освен готов проект парламентът трябва да приеме и решение за провеждане на избори за ВНС. За това е необходимо мнозинство от 2/3. Ако решението бъде одобрено, президентът трябва да насрочи вота за велик парламент в рамките на 3 месеца.

Веднъж избрано, ВНС може да действа и като Обикновено Народно събрание (ОНС). В конституцията е записано, че това става само при неотложни случаи, но практиката на 7-ото ВНС, което работи от 10 юли 1990 г. до 2 октомври 1991 г., показа, че не е задължително стриктното придържане към тази разпоредба. Правомощията му се прекратяват, "след като се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано".

"Няма никаква пречка сегашното ОНС да приеме решение за избор на ВНС. Трябва обаче да се посочи по какъв въпрос", обобщи ситуацията конституционният съдия Румен Ненков пред "Сега". "Проектът може да бъде едно изречение дори, стига да бъде приет. Може да бъде само 1-2 изречения за изменение на Девета глава във връзка със самото ВНС и такива има готови отдавна. Може да не бъде добър проект. Но е достатъчно основание да се свикат избори за ВНС", допълни специалистът по конституционно право Атанас Семов в ефира на Нова тв. В Девета глава са формулирани правомощията на ВНС.

62
7215
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
14 Ноември 2016 19:38
Проектът може да бъде и от едно изречение, заявиха конституционалисти.


Да, може! Не е необходимо да се пише предварително проект за нова конституция. И после спокойно може да се превърне в редовно НС.
14 Ноември 2016 19:49
otvrat 14 Ноември 2016 19:38
Проектът може да бъде и от едно изречение, заявиха конституционалисти.

Да, може! Не е необходимо да се пише предварително проект за нова конституция. И после спокойно може да се превърне в редовно НС.


Но за да се съгласят две трети от депутатите, то те трябва да знаят какви промени в Конституцията ще се предлагат. А информацията за това с едно изречение няма как да се предаде. Не всички ще се сългасят на въпросите от референдума плюс намаляване наполовина на броя на депутатите.
14 Ноември 2016 19:54
Една нова Конституция ще ни довърши - вервайте ми!
Всички евро-атлантически бълвочи ще курдисат в нея!
14 Ноември 2016 19:56

Ганий
14 Ное 2016 19:54
Мнения: 9,324
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Една нова Конституция ще ни довърши - вервайте ми!


Конституцията завeщана на бъдните поколения от Генерал БоБо и неговия верен помощник Цв.Цв.
14 Ноември 2016 19:57
Остава да почакаме и да видим дали ще се случи.
14 Ноември 2016 19:58
По нашия край му казват на един "бай" разстояние
14 Ноември 2016 20:00
Една нова Конституция ще ни довърши - вервайте ми!
Всички евро-атлантически бълвочи ще курдисат в нея!

Не вярвам При 92% русофили? Не!!!
14 Ноември 2016 20:01
Поредната гърбава партенка, без проект на нова конституция туй Велико народно събрание става ВЕЧНО, пак ще имаме "гладуващи и полегнали"!!!!Аре стига вече с тоз пиниз!!!
14 Ноември 2016 20:01
Спокойно! Няма да стане близките две години. Не може да бъде изготвен проект, който да събере конституционно мнозинство. Ще разръчкаме и етническите проблеми. Сега само това ни липсва.
14 Ноември 2016 20:06
Но за да се съгласят две трети от депутатите, то те трябва да знаят какви промени в Конституцията ще се предлагат. А информацията за това с едно изречение няма как да се предаде.


Може! Дадоха много удачен пример за едно изречение. "Отмяна на института Велико народно събрание". А след това, като се свика за отмяна на този член, или може да започнат подготовка на чисто нова конституция, или да променят и други разпоредби в нея.
14 Ноември 2016 20:09
Поредната безумна идея, родена в нечия празна главица!
Хора, които две години не свършиха работа за пет пари, ще променят основния ни закон?
Погледнете, кои са "мераклийте" за това упражнение - АБВ и РБ, които в противен случай ще посещават НС с неделните екскурзии.
14 Ноември 2016 20:12
без проект на нова конституция туй Велико народно събрание става ВЕЧНО,


Не е необхпдима чисто нова конституция. Има само няколко основни неща, които могат да се поправят в старата, като мястото на прокуратурата, избора на президент, отпадането на вицепрезидента и т.н. Това много бързо може да се направи. А послеако трябват други промени - от обикновено събрание с квалифицирано мнозинство.
14 Ноември 2016 20:18
Мисля, че баш този парламент, отличил се с рекордно високо доверие в обществото, е най-подходящият да свика ВНС като му "постави" и задача. Щото са саде титани на конституционализма в него.
14 Ноември 2016 20:19
"ГЕРБ, АБВ и ДСБ"
Орел, Рак и Щука, по някаква си слука, решили да теглят заедно кола ...
14 Ноември 2016 20:22
Искат да избягат от референдума.


Иначе ВНС после има смисъл колкото да се самозакрие и прехвърли правомощията си на НС.
14 Ноември 2016 20:23
Искат да не свършат никаква работа.
14 Ноември 2016 20:24
Туй ВНС требеше да се свика юще преди три годин, ма вместо туй ручахме жабетата. Имам обоснованото предположение, че може да си свика некъде след 40 годин преход из пущинака...
14 Ноември 2016 20:29
Разбира се, че може само с едно изречение: „Молба да Европарламента да обяви България за протекторат на Европейския Съюз. И да изпрати Генерал-губернатор, който да замести Народното събрание, правителството и съдебната система“. Нищо повече. Това е равносилно на така мечтаната и необходима ЛУСТРАЦИЯ. Което пък е равносилно на спасение. От вируса на посткоминизма.
14 Ноември 2016 21:06
АБВ, Де Се и Бе....
затихващи, в терминален стадий.
14 Ноември 2016 21:34
2509 340 от общо 3.5 милиона участници в референдума, които с ДА отговорихме на първия "Славчов" въпрос любезно ви питаме - по коя система ще избираме депутатите във ВНС-то, по сегашната, или по предлаганата от Трифонов и Кръга 7/8 зад него ?
14 Ноември 2016 21:36
може да си свика некъде след 40 годин преход из пущинака...


Къв преход, бре. Траките са автохтонни. В пущинака са откак е пущинак.
14 Ноември 2016 21:40
Трифонов и Кръга 7/8 зад него

На 7 агнешки главички 8-та е на аванта?
14 Ноември 2016 21:43
Айде стига с тази дъвка за ВНС, която винаги се появява, когато някой реши да отклони вниманието от нещо съществено. В случая се цели отклоняване на вниманието от прилагането на ясните въпроси и ясната народна воля от референдума - изцяло мажоритарни избори в два тура, задължително гласуване, 1 лв. на глас субсидия.

Дъвката за ВНС винаги се раздъвква, когато практически то не може да се свика, защото правителството, а от там и парламентът са в оставка.

Не може да се свика, защото е нужен проект, за нова конституция или за изменение на сегашната, който вярно може да бъде и едно изречение, като например "отменя се ВНС", но се разглежда от НС "не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му" (Чл.159 от Конституцията). А нито предният парламент 2013, нито сегашния имат толкова време.

Просто политиците вместо да се опитват да хитруват, да приемат в Изборния кодекс и Закона за политическите партии ясната народна воля, без шикалкавения. Щото ако не го направят, никаква изборна система няма да ги спаси.
14 Ноември 2016 21:44
Единствената промяна в една нова конституция, трябва да е в посоката, описана от неповторимият Робърт Шекли във великолепният разказ "Билет за Транай".

Борг посегна към президентския печат, понечи да го откачи от врата си…
Внезапно той избухна със страхотен гръм.
Гудман видя с ужас пред себе си кървавата разбита глава на Борг. Върховният президент се олюля за миг, след което се строполи на пода.
Мелит свали сакото си и го метна върху главата на Борг. Гудман отстъпи назад и се свлече на един стол. Отвори уста, обаче от нея не излезе нито дума.
— Наистина жалко — кимна Мелит. — Толкова близо бе до края на мандата си. Предупреждавах го да не дава разрешение за този нов космопорт. Гражданите няма да го одобрят, казвах му. Но той беше сигурен, че ще се радват на два космопорта. Е, сгреши.
— Нима искате да кажете… имам предвид… как… какво…
— Всички правителствени служители — обясни Мелит — носят знака на властта, зареден с необходимото количество тесий — взривно вещество, за което може би сте чувал. Зарядът се управлява по радиото от Гражданската приемна. Всеки гражданин има достъп до нея, за да изрази неодобрението си към правителството. — Мелит въздъхна. — С това ще се запише неизличима черна точка в досието на бедния Борг.
— Позволявате на хората да изразяват неодобрението си, като взривяват държавните служители? — изстена уплашен Гудман.
— Това е единственият начин, по който се постига някакъв ефект — отвърна Мелит. — Контрол и равновесие. Както народът ни е подвластен, така и ние сме зависими от него.


https://chitanka.info/text/1421-bilet-za-tranaj
14 Ноември 2016 21:51
То и за Делян Пеевски промениха едно изречение, преди да го предложат за ДАНС.
Трябва първо да решат, какво искат всъщност, за какви промени става дума, да се уточнят черно на бяло и тогава. Иначе ще стане мааазало.

Още не са му приели оставката на Борисов все пак, нали?
ГЕРБ да не бързат, както виждат, всичките им стъпки са грешни. Малко да си починат, колко са два мандата на Радев?
14 Ноември 2016 21:58
— Това е единственият начин, по който се постига някакъв ефект — отвърна Мелит. — Контрол и равновесие. Както народът ни е подвластен, така и ние сме зависими от него.

14 Ноември 2016 22:12
За нова Конституция трябва да съберат Цеца и Фидосова.
Тежката артилерия да затрещи.
14 Ноември 2016 22:14
БСП 14 Ное 2016 22:12
За нова Конституция трябва да съберат Цеца и Фидосова.Тежката артилерия да затрещи.

И Лъчо М. няма да е излишен...
14 Ноември 2016 22:16
Лъчо М.


Мозакът на нацията?
14 Ноември 2016 22:22
Изтръпвам от мисълта, че вместо 240 ще имаме 400 депутати.
14 Ноември 2016 22:31
Изтръпвам от мисълта, че вместо 240 ще имаме 400 депутати.


14 Ноември 2016 22:32
Tozi форум съвсем изтрещя, пълна неадекватност със текста...
Империя на глупостта.
С император Гании, главен робовладелец,
и главен шут - Фирмин.
14 Ноември 2016 22:38
Енгелс, братя Стругацки,

с малко въображение от ваша страна лесно ще се съгласите, че ролята на ТЕСИЙ прекрасно може да бъде поета от предлаганата от мен Кч1-систем /картон червен, еднократно, но пък до живот/, която да е задължително в пакет с предлаганата от Валери Найденов и Слави Трифонов /с първия референдумен въпрос/ М2-система...

А ролята на "Гражданската приемна" ще я изпълнява едно от многото длъжностни лица в общината, на които така или иначе заплата плащаме с данъците си! Та, избираме го ние депутатина мажоритарно в 2 тура, заклева се той/тя и почва да работи по изпълнението на ангажиментите, които още на ПРЕДизборния етап ПУБЛИЧНО /пред Т.В.камерата/ и ПИСМЕНО е поел пред нас, неговите избиратели. След първите три месеца прави първия си ПРЯК, пред нас, отчет за хода на изпълнението на ангажиментите... След оше 3 месеца втори ПРЯК отчет, после трети! Ако след третия видим, че не изпълнява ангажиментите, всеки може да отиде до Общината и там да му/й вдигне /на половинка листо А4/ червен картон на мажоритарно избрания/ната си депутатин/ка! Длъжностното лице заверява червения картон и праща по служебен път оригинала в Централната /за всеки едномандатен район/ Избирателно-Изритателна Комисия! Оригиналите в ЦИИК ги броят и след минаване на определения праг, насрочват ПРЕДсрочни избори за нов депутат, на мястото на "изритания от терена, още до средата на първото полувреме, далеч-далеч ПРЕДИ края на мача /който е след цели 4 години/"! Заверено копие от оригинала си вземете за да може да се прави паралелно гражданско броене! Е, ако угрозата за такъв ЧЕРВЕН КАРТОН, жив ТЕСИЙ, не свърши работа, значи аз нищо не разбирам от народопсихологията българска!
14 Ноември 2016 22:40
С император Гании, главен робовладелец,и главен шут - Фирмин.

Фърмин става и за виночерпец, ще напива гостите, ще ги разсмива и ще им прибира жълтиците.
14 Ноември 2016 23:05




"Фърмин става и за виночерпец, ще напива гостите, ще ги разсмива и ще им прибира жълтиците. "




Сал да кажеш... От къде в най бедната държава в Европа жълтици?
14 Ноември 2016 23:22
Е, ако угрозата за такъв ЧЕРВЕН КАРТОН, жив ТЕСИЙ, не свърши работа, значи аз нищо не разбирам от народопсихологията българска!



Разбира се, че няма да свърши работа - много 'избрани' ще си направят предварително сметка да окрадат за 1-2 месеца каквото могат, пък после и червения картон ще преживеят . Само тесия и Сталин са знаели разковничето, а, и Достоевски - след всяко престъпление трябва да има наказание - червения ти картон не е достатъчно наказващ.
14 Ноември 2016 23:40
ГЕРБ, АБВ и ДСБ били готови... Ма, одма! За па дьо троа... Сега си колосват пачките и си кърпят палците... Замириса на уволнение и хайде пак - ВНС! С титани като мамата, Главчев и Митодиту... За РаданКъ да не говорим, той констуционното право го е още с първото мляко засукал. По добре с Митодиту да си пуснат "Последен валс" и да дадат един прощален купон на останалите балетисти...
14 Ноември 2016 23:54
Ганий14 Ноември 2016 19:54
Една нова Конституция ще ни довърши - вервайте ми!
Всички евро-атлантически бълвочи ще курдисат в нея!


Нямат време за всичко. Така и не разбрах обаче, каква в необходимостта от поредния циркаджилък, след като си нямат хабер какво искат.
14 Ноември 2016 23:55
А гладна стачка кой ше направи в новото ВНС? Некви залози, м?
15 Ноември 2016 00:34
ха ха ха
15 Ноември 2016 06:00
Честита мъгла.
Нали това искахте. Що се нервите.
Щях да допълня Слави ако можеше, да въведе доброволен принцип на депутатите и определяне на сесийност за НС.
Т.е избраните депутати да НЕ ПОЛУЧАВАТ ЗАПЛАТИ, ДА БЪДАТ СВИКВАНИ НА СЕСИЯ САМО КОГАТО Е НЕОБХОДИМО.
Броят на дупетатите да е 120. Това е задължително.
Да видим при тези условия, колко от тях ще се юрнат да правят партии.
Още една малка подробност. Докога ДПС, ДОСТ ще си разиграват конете.
Неудобно ми е пред хората с които общувам, да споменавам, че турците в Турция участват в избора на президент на България.
Те просто се стъписват. Къде в друга държава това го има.

15 Ноември 2016 07:10
Щях да допълня Слави ако можеше, да въведе доброволен принцип на депутатите и определяне на сесийност за НС.
Т.е избраните депутати да НЕ ПОЛУЧАВАТ ЗАПЛАТИ, ДА БЪДАТ СВИКВАНИ НА СЕСИЯ САМО КОГАТО Е НЕОБХОДИМО.
Броят на дупетатите да е 120. Това е задължително


Няма как да стане това. Едно време беше така, но тогава Държавният съвет издаваше укази със силата на закон (нормативни укази) и НС се свикваше два пъти в годината, за да ги одобри. Сега сме парламентарна република с постоянно действащ парламент, който контролира правителството.
А при 120 депутата парламентът няма да може да работи. Закони ще се приемат от 50-60 души. Комисиите ще са от по 5-6 души. Ще има едни и същи депутати почти във всяка комисия. Бройката 240 не е избрана случайно. Тя е оптимална за по-пълно представителство и нормална работа на парламента.
15 Ноември 2016 07:46
Преди 25 години, отврат, конституцията я правиха специалисти юристи, разбиращи от конституционно право.
Сега се пънат славчотрифоновци и стоящите зад тях мутроолигархически ОПГта.
Ей на тва му викам аз голЕм демократически напредОк.
15 Ноември 2016 07:49
Драги otvrat,
Прощавайте, но не разбирам логиката Ви и вероятно не съм единствен. Мнозинствата, с които ще се вземат решения, остават същите. Просто ще се лишим от 120 плужека, а на тяхно място биха могли да бъдат назначени например 60 юристи и 60 експерти в различните сфери, които да изготвят качествени законопроекти, като, освен всичко друго, така биха били намалени разходите на Народното събрание.
15 Ноември 2016 07:53
Сега се пънат славчотрифоновци и стоящите зад тях мутроолигархически ОПГта.


И си няма хабер за какво става дума. Чули-недочули, решили да се правят на законотворци. И понеже масата и тя си няма хабер, ама тая демагогия й гали ушето - те ти тъпи референдуми и апологети на безумия.
15 Ноември 2016 08:00
Да приема ли "апологети на безумия" като отговор?
15 Ноември 2016 08:02
така биха били намалени разходите на Народното събрание.


И как ще намалиш разходите като на мястото на депутати назначиш експерти? На тях няма ли да им плащаш? В комисиите сега подбират депутатите по образование. Може да не са "експерти", но все пак разбират материята. Самите партии си правят депутатските листи на този принцип. А и не мога да разбера как при 120 депутата мнозинствата остават същите.
15 Ноември 2016 08:05
Ще разберете как мнозинствата остават същите след като преговорите основното свойство на дробите, което понастоящем се изучава в пети клас.
15 Ноември 2016 08:25
Ще разберете как мнозинствата остават същите след като преговорите основното свойство на дробите, което понастоящем се изучава в пети клас.


Мерси, преговорих. И с изненада открих, че половината на 120 е 60. Чудно нещо е математиката.
15 Ноември 2016 08:59
Поредната безумна идея, родена в нечия празна главица

Защо си мислиш, че твоята е пълна? ВНС може /и трябва/ да се свика само с една цел, формулирана с едно изречение- Отпадане на институцията ВНС от Конституцията. След това ВНС веднага се разпуска, а нужните промени могат да се извършват от НС при събиране на квалифицирано мнозинство за всяка промяна. Т
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД