Само за няколко часа от сутринта до обяд вчера ГЕРБ смени позицията си за бюджета за 2017 г. Още в ранните часове на деня в пространно интервю за Инвестор, цитирано от всички медии, председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова обяви, че бюджетът ще бъде оттеглен, защото това е "най-политическият закон". Същото становище застъпи в нощта на изборите и премиерът Бойко Борисов. В края на миналата седмица финансовият министър Владислав Горанов също заяви, че при загуба на ГЕРБ бюджетът ще бъде оттеглен. Той отиде и по-далеч, като каза, че ще бъдат оттеглени и всички закони, внесени в НС от правителството, което на практика би означавало пълно блокиране на държавата.
Около обяд вчера Горанов внезапно "коригира" позицията на партията си и обяви, че правителството няма да оттегля законопроекта. "Правителството не се отказва от нито една от политиките, които провежда от встъпването си на власт преди две години. За нас те остават актуални и докато изпълняваме своите правомощия, ще продължим да работим по тяхната реализация", обяви финансовият министър в официално становище.
"Отговорен подход" заявиха пред в. "Сега" повечето парламентарно представени партии вчера. За днес, преди извънредното заседание на парламента, предвидено за 14 часа, са насрочени заседания на всички комисии с една основна точка - проектобюджета за догодина. Депутатът и председател на икономическата комисия Петър Кънев каза, че "независимо от глезотиите" БСП ще подходи отговорно и ще участва в заседанията на комисиите. Той отказа коментар как ще гласуват червените депутати и напомни, че корекции могат да се правят между първо и второ четене в зала. Йордан Цонев от ДПС и член на бюджетната комисия заяви, че депутатите ще участват в обсъждането, но напомни, че народните представители от движението не са подкрепили проекта още на заседанието на бюджетната комисия. Водещата комисия е единствената, която одобри проекта на правителството дни след внасянето му в НС на 31 октомври. Тогава и БСП, и ДПС настояха проектът да се пренапише и не го подкрепиха.
"Оттегляне на бюджета би било саботаж. Още миналата седмица съм свикал извънредно заседание на транспортната комисия, в която ние ще обсъждаме проекта", заяви категорично председателят й Настимир Ананиев от Реформаторския блок (РБ). От името на Движение "България на гражданите", което е част от РБ, той заяви, че бюджетът трябва да се приеме, защото "иначе ще влезем в криза". Ананиев задочно изрази позицията и на председателя на групата на Реформаторите - Найден Зеленогорски, че е важно проектът да не се бламира. "Имам обаче опасения, че в залата ще се развихри популистко искане на пари като преди избори", коментира още Ананиев.
Няма да оставим държавата на кръстопът, каза Кирил Цочев от АБВ. Не е ясна засега позицията на другите партии в НС.
-----------Решения по време на криза
Произнасяне по въпросите от референдума на Слави Трифонов е най-важното решение с дългосрочено значение, което трябва да вземе настоящият парламент в условията на остра политическа криза. Отговорите на трите въпроса от допитването влязоха в правомощията на НС, след като референдумът не стана задължителен. При наличен вече принудителен вот депутатите ще трябва да се произнесат по същество за мажоритарното гласуване и партийната субсидия. Пълна енигма е какво точно ще решат, след като и сега, и дългогодишните им позиции са неясни. След като ГЕРБ бе против, в нощта на балотажа Бойко Борисов заяви, че е твърдо "за" мажоритарна система и нулева партийна субсидия. Снощи Корнелия Нинова организира спешни консултации с другите партии, в които да се обсъжда и референдумът, и бюджетът.
В следващите месеци България ще трябва да посочи и еврокомисар на мястото на върналата се в Световната банка Кристалина Георгиева.
|
|