:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,228
Активни 667
Страници 9,793
За един ден 1,302,066

Борба с корупцията, или войни по кремълски

Арестът на вече бившия руски министър на икономиката Алексей Улюкаев шокира обикновените хора, медиите и Запада. Всички гадаят какво всъщност се е случило и какви ще са последствията за елита в Москва
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Руският министър на икономиката Алексей Улюкаев е най-високопоставеният руски държавник, арестуван от разпадането на бившия СССР през 1991 г.


Преди дни московски съд разпореди два месеца домашен арест за вече бившия руски министър на икономиката Алексей Улюкаев, след като той беше арестуван и обвинен за вземане на подкуп. Според Следствения комитет на Русия (СКР) Улюкаев е получил чрез изнудване 2 милиона долара. В замяна министърът трябвало да издаде положителна оценка, чрез която държавната петролна компания "Роснефт" да придобие окончателно 50% от по-малката държавна петролна компания "Башнефт". Сделката е за 5 милиарда долара. Ако бъде признат за виновен, той може да получи между 8 и 15 години затвор. Руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че "не разбира случилото се" и това е необикновено събитие за правителството и за властта като цяло. "Ние обсъдихме тази ситуация с президента Владимир Путин и с депутатите от "Единна Русия", уточни премиерът. Според него случилото се още веднъж потвърждава извода, че "абсолютно всички, включително представителите на властта, независимо от тяхната позиция са равни пред закона". Случаят трябва да бъде най-подробно разследван, като строго се спазва действащият закон, допълни Медведев. Той уточни, че в крайна сметка дали бившият член на правителството е виновен или невинен, ще реши съдът. Руски медии също така отбелязаха, че Путин е уволнил Улюкаев с мотива "загуба на доверие", което също е показател за това, че министърът е изпаднал в немилост пред Кремъл.

Федералната служба за сигурност (ФСБ) е разработвала и други висши чиновници, разкри в. "Ведомости", цитирайки свои източници от разследването. Става дума за вицепремиера Аркадий Дворкович и помощника на президента Андрей Белоусов, които също се бяха изказвали критично срещу продажбата на контролния пакет акции на "Башнефт" в полза на "Роснефт".



Спецслужбите са "обърнали внимание"



и на шефа на департамента за корпоративно управление в Министерството на икономиката Оксана Терасенко и помощника на другия вицепремиер, Игор Шувалов - Марина Романова. Задачата за "разработването" на тези чиновници по молба на шефа на "Роснефт" Игор Сечин е била възложена на Олег Феоктистов, който по-рано заемаше поста началник на управление на вътрешната сигурност във ФСБ, съобщи пред "Ведомости" анонимен високопоставен сътрудник от службите. От края на лятото Феоктистов, който влиза в списъка на командированите служители на ФСБ, оглавява службата на сигурност в "Роснефт". "От всички висши чиновници на икономическия блок екипът на Улюкаев е бил най-уязвим, тъй като именно той е бил цел на органите на реда", пише вестникът.

Веднага след ареста му руски индустриалци, бизнесмени и банкери изразиха недоумение как министър ще изнудва Сечин, който се смята за един от най-могъщите хора в страната. И това при политически и законово одобрена сделка. Бившият руски финансов министър Алексей Кудрин написа във "Фейсбук": "Обвиненията срещу Улюкаев предизвикват много въпроси, които изискват обективно разследване на този случай". "Тази новина прозвуча необичайно и за обикновеното руско ухо, тъй като Путин е известен с това, че не дава да се арестуват висши чиновници независимо от обвиненията срещу тях", коментира в. "Дейли бийст". Руският президент го назначи през 2013 г. на поста икономически министър и затова обвиненията срещу него учудиха много хора, тъй като е известно, че в предполагаемите случаи на корупция в правителството става дума за милиарди, а не за милиони, допълва изданието. Руската журналистка от в. "Новая газета" Ирина Гордиенко не вярва, че Алексей Улюкаев би рискувал своята репутация заради "такъв малък подкуп". "Арест през нощта. За "заплахи" срещу "Роснефт" (тоест срещу самия Игор Сечин) и "изнудване" за 2 милиона долара (това е смешно при мащабите на тази сделка)", написа Гордиенко във "Фейсбук".

Редица руски и западни медии отбелязват, че при предишните скандални случаи на задържани с подкупи висши чиновници в Русия почти винаги органите на реда публикуваха още в същия ден видеозапис с невероятно голям брой улики срещу обвиняемия или показваха самата корупционна сделка. Този път обаче службите не предоставиха улики и доказателства. По данни на "Новая газета" въпросните 2 милиона долара са се намирали в банков сейф, където Улюкаев въобще не е бил виждан. От СКР все пак твърдят, че той е бил задържан при предаването на подкупа. В. "Комерсант" пък цитира свои източници от службите, които твърдят, че бившият министър не е пипал самите пари, но е докосвал дипломатическото куфарче, в което били част от 100-доларовите банкноти. Това станало ясно, тъй като ръкохватката му е била намазана със специално химическо средство, което после е било открито по ръцете на Алексей Улюкаев.

Много анализатори вече смятат, че арестът на такъв високопоставен федерален чиновник е



сигнал за началото на нова битка



между различните структури и кланове в Кремъл. Това явно е поредната фаза в отдавнашната война между "чиновниците с пагони", които дойдоха от редовете на армията, Главното разузнавателно управление (ГРУ) и КГБ срещу т.нар. либерални елити. От дълго време Путин използва тези разпри за сдържане и контролирани на различните могъщи фракции във властта. "Аз не съм учудена от ареста на министър, просто силовите структури си пробиват път към любимата си власт", заяви вицепрезидентът на "Трансперънси интернешънъл" Елена Панфилова пред "Дейли бийст". Именно затова хората в Русия и извън нея станаха свидетели на този публичен скандал между едни от най-влиятелните хора в страната, прикрит като борба с корупцията. Има и друго мнение. "Системата на властта се бори за оцеляване и затова се стига до остри боричкания между основните играчи", смята редакторът на радиото "Ехото на Москва" Олга Бичкова. Именно заради това едни правила вече не важат, а други се променят в зависимост от изискванията на времената, смята тя. "Заради тези промени всеки от тях вече трябва да е разбрал, че днес вече абсолютно никой не може да се надява на своите привилегии. Повече никой не е в безопасност", допълва Бичкова.

Затова никой не се съмнява, че шумният арест на министъра и обилното медийно отразяване са били перфектно координирана акция на тайните служби, коментира "Дойче веле". Защото ФСБ от една година е наблюдавала Улюкаев, а от края на лятото е подслушвала телефона му, както съобщават многобройни руски медии, позовавайки се на източници в тайните служби и в правителството. Президентът Путин очевидно е знаел за това. И не е предприел нищо. А всъщност е можел просто да уволни Улюкаев. Можел е много по-рано да го обвини в корупция и да го предаде на съда. Вместо това обаче на Алексей Улюкаев му организираха демонстративен арест, който беше превърнат в истинско шоу. Все пак не трябва да се забравя, че става дума за голяма битка за петролната компания "Башнефт". Държавата пое контрола над нея през 2014 г., когато предишният й собственик Владимир Евтушенков беше арестуван по обвинения в пране на пари. Сега Кремъл иска да събере 16 млрд. долара от продажба на нейните акции и активи, за да намали поне наполовина предвидения за т.г. бюджетен дефицит. А във времето на сегашната икономическа криза в Русия това са много сериозни пари.

Голямата битка е за държавната петролна компания "Башнефт". Държавата пое контрола над "Башнефт" през 2014 г., когато предишният й собственик Владимир Евтушенков беше арестуван по обвинения в пране на пари. С нейната продажба Кремъл иска да събере 16 млрд. долара, които да помогнат предвиденият за т.г. бюджетен дефицит да бъде намален наполовина.

 Голямата битка е за държавната петролна компания "Башнефт". Държавата пое контрола над "Башнефт" през 2014 г., когато предишният й собственик Владимир Евтушенков беше арестуван по обвинения в пране на пари. С нейната продажба Кремъл иска да събере 16 млрд. долара, които да помогнат предвиденият за т.г. бюджетен дефицит да бъде намален наполовина.


 Шефът на петролния гигант "Роснефт" Игор Сечин (вдясно) е близък до руския президент Владимир Путин и е смятан за един от най-могъщите хора в Русия.
СНИМКА: www.rian.ru
Улюкаев (в центъра ) напуска Басманския съд в Москва, който му наложи два месеца домашен арест. Неговият адвокат заяви, че ще обжалва решението.
16
3087
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
17 Ноември 2016 21:26
КЛЮЧАРЪ
15 Ное 2016 22:25

Ндааааа, неудобен министър, чието мнение дори не е определящо за сделка, при която Русия ООД върти едни държавни пари, с цел номинално намаление на дефицита, е арестуван. Отново зрелища за тълпата и рейтинг за Бащицата.
В това време бивши негови телохранители се назначават за областни управители. "Знаково" наистина...

Позволявам си да се самоцитирам, тъй като предположенията и констатациите в статията не са от вчера. Жужанчо е в бели дрехи само за шепата чуждопоклонници из форума. А обвинението към министъра е нелепо.
17 Ноември 2016 22:24
Еее, не вярвам да си толкова способен да отключиш строго секретната
ключалка на руските икономически интереси и решения... Пък се и
самоцитираш. Карай, дано не счупиш ключа в патрона.
17 Ноември 2016 23:12
Тия непеошници що клатят православието?
18 Ноември 2016 01:36
Maлко ликбез, мил пардон. Улюкаев е свръхзнакова фигура и задържането му ( арестът) също са свръхзнакови, независимо как представя случая Ехото на москва или Транспарънси интернешънъл. Намерили кого да питат и да цитират. Да питат Глазьев, Хазин, Делягин, Катасонов и дружина. Улюкаев е сиситемен либерал, т е свръхлиберал, от групата , които направиха на времето приватизацията. Пръв помощник на Гайдар и Чубаис, на пряка връзка с Лари Самърс и другите чакали, които опоскаха Русия ( и нас) и много други през 90-те. Путин наследи цялата банда, здраво окопана във финансовата власт, агенти на влияние или просто агенти на МВФ, Св банка и фед. там, заедно с Улюкаев и Силуанов, набиулина, самият чубайс, Кудрин и прочая сволоч. Много приказки са изприказвани, защо Путин ги търпи толкова години. Били хора на световния финансов капитал, на Килъри, значи - и осигурявали изтичането на капитали от Русия. Арестът на улюкаев, деиствуващ федерален министър и един от шефовете на групта, плюс няколко нови акции, вкл в Роснано ( Чубаис) подсказват, че след загубата на световните глобализатори и финансисти ( Клинтъновица) в сащ Путин е май решил да развърти калъчката. Време беше.
18 Ноември 2016 02:04
В това време бивши негови телохранители се назначават за областни управители. "Знаково" наистина...


Ние пък в БГ си назначихме телохранител на бащицата и "царя" за кмет на столицата, министър-председател... Кога ще ни стигнат руснаците?
18 Ноември 2016 03:01
Begemot 18 Ноември 2016 01:36
Точно - свързано с избора на Тръмп.
Само да те допълня, че арестуването му за подкуп, вероятно поредния, а не просто уволнението му, се прави за да не се появи поредният внезапно осъзнал се либерален опозиционер. Въпреки това виждаме че руските и чуждите либерални дейци и медии, това не им прави впечатление. Вероятно защото всички са корумпирани от едно и също място.
18 Ноември 2016 10:17
Л.Мухина: не сдаваться!
https://www.youtube.com/watch?v=mdGSWDlol-o
Беседа Максима Калашникова и Людмилы Мухиной (жены репрессируемого писателя Юрия Мухина) о безобразном лике новых репрессий. Кто попадает под каток в нынешней РФ? Дело активистов референдума «ЗОВ» - Мухина, Барабаша, Соколова и Парфенова, взгляд из зала «суда». Годами в тюрьме – без приговора. Не сдаваться!
ПУСТЬ ДЕРУТСЯ! http://www.ymuhin.ru/node/1474/pust-derutsya
Ключевые слова:
возбуждение УД в отношение руководителя СУ СК России по Кемеровской области
обвинение А.Улюкаева в получении взятки
СКР ФСБ Спецслужбы
Ю.И. МУХИН

"ЗАВТРА" http://zavtra.ru/blogs/authors/7762
Табло.

Как сообщают инсайдерские источники, арест Алексея Улюкаева вызвал целую лавину "контактов" между представителями "элиты" российского либерального сообщества, со страхом ожидающего "нового 1937 года". Согласно достигнутому консенсусу, пострадавшему министру должны через сторонников в силовых структурах передать рекомендации "держаться до последнего", что позволит ему при помощи многочисленных "друзей" в верхах российской "властной вертикали" вернуться на свой пост, как это в своё время удалось замминистра финансов РФ Сергею Сторчаку, с которого, в конце концов, были сняты выдвинутые против него обвинения…
...Открытие в "северной столице" очередной мемориальной доски, на этот раз — военнослужащему Британской империи, а до того российскому вице-адмиралу Александру Колчаку — эксперты СБД расценивают как новое звено в цепи провокаций, целью которых является "новое издание" гражданской войны в России…




18 Ноември 2016 10:21
Хазин: "Улюкаев - это либеральная команда".
Каким же нужно быть долбо*бом, чтоб считать Улюкаева либералом. Скажи ещё, Медведев - демократ.


18 Ноември 2016 10:23
Много точно го е казал Чудомировият герой бай Симо Драката-"каквото и да купя ,все ще му опяват в къщи жената и тъщата".Та и тук така
18 Ноември 2016 10:34
18 Ноември 2016 10:45
Самият факт, че руските либерали-грантоеди на глобалистка хранилка застават като Матросов на амбразурата, говори достатъчно за правилността на ареста на Улукаев. Русия е огромна държава и за да се получи дълготраен ефект трябва да се пипа много внимателно, бавно и всеобхватно. Впрочем по този начин се постъпва и в САЩ - глобалистите се оядоха и им докараха Тръмп да ги върне в реалността. Ако не им помогне - бързия съд на место /30-те години на миналия век/. По подобен начин е действал и Сталин с помощта на ЧК/. Явно Путин е решил со кротце и со благо и с малко кютек.
18 Ноември 2016 13:53
Ехо, Дойче, всякаква пропагандна измет, най-върлите врагове на Русия, отново бълват пропагандния бълвоч, че 99.99% от руснаците са против Путин...

18 Ноември 2016 13:56
Begemot 18 Ноември 2016 01:36

Maлко ликбез, мил пардон. Улюкаев е свръхзнакова фигура и задържането му ( арестът) също са свръхзнакови, независимо как представя случая Ехото на москва или Транспарънси интернешънъл. Намерили кого да питат и да цитират. Да питат Глазьев, Хазин, Делягин, Катасонов и дружина. Улюкаев е сиситемен либерал, т е свръхлиберал, от групата , които направиха на времето приватизацията. Пръв помощник на Гайдар и Чубаис, на пряка връзка с Лари Самърс и другите чакали, които опоскаха Русия ( и нас) и много други през 90-те. Путин наследи цялата банда, здраво окопана във финансовата власт, агенти на влияние или просто агенти на МВФ, Св банка и фед. там, заедно с Улюкаев и Силуанов, набиулина, самият чубайс, Кудрин и прочая сволоч. Много приказки са изприказвани, защо Путин ги търпи толкова години. Били хора на световния финансов капитал, на Килъри, значи - и осигурявали изтичането на капитали от Русия. Арестът на улюкаев, деиствуващ федерален министър и един от шефовете на групта, плюс няколко нови акции, вкл в Роснано ( Чубаис) подсказват, че след загубата на световните глобализатори и финансисти ( Клинтъновица) в сащ Путин е май решил да развърти калъчката. Време беше.


18 Ноември 2016 14:00
Justinian2 18 Ноември 2016 10:34
Бегемеот Но има и съвсем конкретна конкретика по случката. Злите езици в Москва твърдят , че Улюкаев е работил за чужди служби , и това се е знаело от поне 1 година, вкл. от Путин.
И аз така подозирах. Кога ще е назидателния съдебен процес?
18 Ноември 2016 15:00
Добре бе партнери, този Улюкаев са го фанали "на калъп" както се казва... кой го е карал да взема подкуп? Сигурно Путин лично го е навил, нали?
Ай стига плакали за "нашият кучи син" !
18 Ноември 2016 15:28
USA drops bags of money in Russia that vanish without a trace

- See more at: Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД