Руският министър на икономиката Алексей Улюкаев е най-високопоставеният руски държавник, арестуван от разпадането на бившия СССР през 1991 г. |
Преди дни московски съд разпореди два месеца домашен арест за вече бившия руски министър на икономиката Алексей Улюкаев, след като той беше арестуван и обвинен за вземане на подкуп. Според Следствения комитет на Русия (СКР) Улюкаев е получил чрез изнудване 2 милиона долара. В замяна министърът трябвало да издаде положителна оценка, чрез която държавната петролна компания "Роснефт" да придобие окончателно 50% от по-малката държавна петролна компания "Башнефт". Сделката е за 5 милиарда долара. Ако бъде признат за виновен, той може да получи между 8 и 15 години затвор. Руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че "не разбира случилото се" и това е необикновено събитие за правителството и за властта като цяло. "Ние обсъдихме тази ситуация с президента Владимир Путин и с депутатите от "Единна Русия", уточни премиерът. Според него случилото се още веднъж потвърждава извода, че "абсолютно всички, включително представителите на властта, независимо от тяхната позиция са равни пред закона". Случаят трябва да бъде най-подробно разследван, като строго се спазва действащият закон, допълни Медведев. Той уточни, че в крайна сметка дали бившият член на правителството е виновен или невинен, ще реши съдът. Руски медии също така отбелязаха, че Путин е уволнил Улюкаев с мотива "загуба на доверие", което също е показател за това, че министърът е изпаднал в немилост пред Кремъл.
Федералната служба за сигурност (ФСБ) е разработвала и други висши чиновници, разкри в. "Ведомости", цитирайки свои източници от разследването. Става дума за вицепремиера Аркадий Дворкович и помощника на президента Андрей Белоусов, които също се бяха изказвали критично срещу продажбата на контролния пакет акции на "Башнефт" в полза на "Роснефт".
Спецслужбите са "обърнали внимание"
и на шефа на департамента за корпоративно управление в Министерството на икономиката Оксана Терасенко и помощника на другия вицепремиер, Игор Шувалов - Марина Романова. Задачата за "разработването" на тези чиновници по молба на шефа на "Роснефт" Игор Сечин е била възложена на Олег Феоктистов, който по-рано заемаше поста началник на управление на вътрешната сигурност във ФСБ, съобщи пред "Ведомости" анонимен високопоставен сътрудник от службите. От края на лятото Феоктистов, който влиза в списъка на командированите служители на ФСБ, оглавява службата на сигурност в "Роснефт". "От всички висши чиновници на икономическия блок екипът на Улюкаев е бил най-уязвим, тъй като именно той е бил цел на органите на реда", пише вестникът.
Веднага след ареста му руски индустриалци, бизнесмени и банкери изразиха недоумение как министър ще изнудва Сечин, който се смята за един от най-могъщите хора в страната. И това при политически и законово одобрена сделка. Бившият руски финансов министър Алексей Кудрин написа във "Фейсбук": "Обвиненията срещу Улюкаев предизвикват много въпроси, които изискват обективно разследване на този случай". "Тази новина прозвуча необичайно и за обикновеното руско ухо, тъй като Путин е известен с това, че не дава да се арестуват висши чиновници независимо от обвиненията срещу тях", коментира в. "Дейли бийст". Руският президент го назначи през 2013 г. на поста икономически министър и затова обвиненията срещу него учудиха много хора, тъй като е известно, че в предполагаемите случаи на корупция в правителството става дума за милиарди, а не за милиони, допълва изданието. Руската журналистка от в. "Новая газета" Ирина Гордиенко не вярва, че Алексей Улюкаев би рискувал своята репутация заради "такъв малък подкуп". "Арест през нощта. За "заплахи" срещу "Роснефт" (тоест срещу самия Игор Сечин) и "изнудване" за 2 милиона долара (това е смешно при мащабите на тази сделка)", написа Гордиенко във "Фейсбук".
Редица руски и западни медии отбелязват, че при предишните скандални случаи на задържани с подкупи висши чиновници в Русия почти винаги органите на реда публикуваха още в същия ден видеозапис с невероятно голям брой улики срещу обвиняемия или показваха самата корупционна сделка. Този път обаче службите не предоставиха улики и доказателства. По данни на "Новая газета" въпросните 2 милиона долара са се намирали в банков сейф, където Улюкаев въобще не е бил виждан. От СКР все пак твърдят, че той е бил задържан при предаването на подкупа. В. "Комерсант" пък цитира свои източници от службите, които твърдят, че бившият министър не е пипал самите пари, но е докосвал дипломатическото куфарче, в което били част от 100-доларовите банкноти. Това станало ясно, тъй като ръкохватката му е била намазана със специално химическо средство, което после е било открито по ръцете на Алексей Улюкаев.
Много анализатори вече смятат, че арестът на такъв високопоставен федерален чиновник е
сигнал за началото на нова битка
между различните структури и кланове в Кремъл. Това явно е поредната фаза в отдавнашната война между "чиновниците с пагони", които дойдоха от редовете на армията, Главното разузнавателно управление (ГРУ) и КГБ срещу т.нар. либерални елити. От дълго време Путин използва тези разпри за сдържане и контролирани на различните могъщи фракции във властта. "Аз не съм учудена от ареста на министър, просто силовите структури си пробиват път към любимата си власт", заяви вицепрезидентът на "Трансперънси интернешънъл" Елена Панфилова пред "Дейли бийст". Именно затова хората в Русия и извън нея станаха свидетели на този публичен скандал между едни от най-влиятелните хора в страната, прикрит като борба с корупцията. Има и друго мнение. "Системата на властта се бори за оцеляване и затова се стига до остри боричкания между основните играчи", смята редакторът на радиото "Ехото на Москва" Олга Бичкова. Именно заради това едни правила вече не важат, а други се променят в зависимост от изискванията на времената, смята тя. "Заради тези промени всеки от тях вече трябва да е разбрал, че днес вече абсолютно никой не може да се надява на своите привилегии. Повече никой не е в безопасност", допълва Бичкова.
Затова никой не се съмнява, че шумният арест на министъра и обилното медийно отразяване са били перфектно координирана акция на тайните служби, коментира "Дойче веле". Защото ФСБ от една година е наблюдавала Улюкаев, а от края на лятото е подслушвала телефона му, както съобщават многобройни руски медии, позовавайки се на източници в тайните служби и в правителството. Президентът Путин очевидно е знаел за това. И не е предприел нищо. А всъщност е можел просто да уволни Улюкаев. Можел е много по-рано да го обвини в корупция и да го предаде на съда. Вместо това обаче на Алексей Улюкаев му организираха демонстративен арест, който беше превърнат в истинско шоу. Все пак не трябва да се забравя, че става дума за голяма битка за петролната компания "Башнефт". Държавата пое контрола над нея през 2014 г., когато предишният й собственик Владимир Евтушенков беше арестуван по обвинения в пране на пари. Сега Кремъл иска да събере 16 млрд. долара от продажба на нейните акции и активи, за да намали поне наполовина предвидения за т.г. бюджетен дефицит. А във времето на сегашната икономическа криза в Русия това са много сериозни пари.